logo tel aviv
תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
  כל מופעי החודש  
2019 אוגוסט
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
25262728293031
האופרה הישראלית 2001/2
 
קטיה קבנובה
 
 
יוצרים: איתן גלוברזון , יז'י קאוט
מאת: לאוש ינצ'ק
בימוי: דיויד אולדן
תעתוק וניהול מוזיקלי: צ'רלס אדוארדס
תאום אמנותי: צ'רלס אדוארדס
תחקיר ועריכה: ג'ון מורל
משתתפים: נוצה פוצ'ילה , הלנה קאופובה , קרן ארמסטרונג , סבטלנה סנדלר , איאן קלי , עדנה פרוחניק , ברכה קול , רוברט ברובייקר , מרק לנדברג , סטפן מרגריטה , פליקס ליבשיץ , סרגיי אלכסשקין , ויקטור צ'רנומורצב

הופעה ראשונה: 2 באוקטובר 2001
 
תמונות היכן ומתי

שמונים שנה לאחר הבכורה שלה, מגיעה יצירת המופת של לאוש ינאצ''ק לבמת האופרה הישראלית החדשה בהפקה משותפת עם בתי האופרה של יוסטון ושל דאלאס.
הדרמה המשפחתית הנוקבת המבוססת על מחזה של אוסטרובסקי מועלת כיום תדירות בכל בתי האופרה החשובים בעולם ביחד עם מכלול יצירתו של ינאצ''ק הנחשב לאחד ממלחיני האופרה החשובים ביותר של המאה ה 20.

סיפור העלילה:
זהו סיפורה של קטיה הנשואה לטיחון ואשר כל חייה מתנהלים בצל המאיים המטילה על חיי המשפחה אמו של בעלה. במשפחות הרוסיות והסלאביות בעת ההיא היתה אמו של הבעל היד המכוונת והשלטת בכל משפחה.
הגברים היו חלשים מעט והיו זקוקים ליד הנוקשה של אמם כדי לשלוט בעסקים ובנשים גם יחד.

כאשר טיחון עומד לשאת למסע עסקים, מכריחה אותו אמו לקיים את הטקס המשפיל בו הוא דורש מאשתו שתישבע כי לא תבגוד בו עד אשר יחזור.
קטיה מנצלת את מסעו של בעלה למפגשי אהבים ליליים עם אהובה בוריס. היא יודעת שהדבר אסור, היא יודעת שהיא בוגדת בבעלה, אבל היא לא יכולה להדחיק את האהבה הבוערת בלבה. בעזרתה של וורברה, הכפרייה הפשוטה החיה בביתם, מצליחה קטיה לקיים מפגשים ליליים אלו ללא הפרעה, בה בעת שוורברה עצמה נפגשת עם אהובה שלה, קודריאש. אך בעוד מפגשי הליל של הזוג הלא נשוי מקובלים, הבגידה של קטיה חמורה ביותר.

כאשר טיחון חוזר ממסעותיו, קטיה אצה לספר לו על בגידתה. היא יודעת כי עליה לשאת בעונש אך אינה מוכנה לחיות חיים כפולים ולהסתיר דבר מה מבעלה. טיחון אינו מעוניין לשמוע מה קרה בהעדרו אך אמו מכריחה אותו לגלות את האמת ואינה מאפשרת לו לסלוח לקטיה.
טיחון האוהב את אשתו רוצה לשמור עליה ועל נישואיו, אך אמו לא מאפשרת לו לעשות כן. קטיה נפרדת מאהובה בוריס, המגורש על ידי דודו דיקוז'' לסיביר, ומשליחה עצמה לנהר, מוות משחרר, מוות הקורא דרור לאהבתה ומאפשר לה להישאר נאמנה לליבה ולנפשה. טיחון המיואש לא יכול למנוע את הסוף המר ואמו מסבירה לכל כי החיים נמשכים כרגיל.

האופרה קטיה קבנובה, שהועלתה לראשונה ב 1921 מבוססת על מחזהו של המחזאי הרוסי אוסטרובסקי, הסערה.
ינאצ''ק, אשר ערך את הליברית לאופרה בעצמו מתוך תרגום של המחזה לצ''כית, התלבט אם לקרוא לאופרה שלו קטרינה כשם הגיבורה או הסערה כשם המחזה ולבסוף החליט לבחור בשם הגיבורה אבל להעניק לגיבורה את שם החיבה שלה, קטיה.
אוסטרובסקי כתב את מחזהו בשנת 1859 לאחר סיור אנתרופולוגי שערך בכפרי רוסיה. את שראו עיניו הוא ביטא במחזה זה המתרחש בכפר קטן ברחבי רוסיה.


מחיר עיר שם האולם שעה יום תאריך

 
קישורים