logo tel aviv
תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
  כל מופעי החודש  
2019 ספטמבר
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
2930
הצגות שונות
 
שלום אבא
 
 
מאת: אדם פלינט ז"ל
בימוי: אלון אופיר
משתתפים: יוסי גרבר , חגית דסברג , עודד ליאופולד

הופעה ראשונה: תיאטרון קצר 2002
 
תמונות היכן ומתי

המחזה "שלום אבא" נכתב בנובמבר 2000 לתחרות של אתר WALLA.
האתר אימץ את פסטיבל התיאטרון הקצר באותה שנה ובמסגרת זו פרסם תחרות למחזות קצרצרים. הפרס הראשון היה העלאת המחזה במסגרת הפסטיבל.
ב – 3 בדצמבר 2000, התגייס אדם לצבא. בהיותו בבקו"מ קבל הודעה לסלולרי שלו שהמחזה זכה במקום השלישי. הוא היה מאוכזב מאד מכך שהמחזה לא יוצג, ומקום שלישי נחשב בעיניו לכישלון.
ההשראה הראשונה לכתיבת המחזה הייתה כנראה מהתקופה שבה עבד בבית אבות משען, בהיותו בן 16. היחס לקשישים בבית האבות, זעזע אותו, והוא סיפר שהם מוזנחים על ידי ילדיהם הצעירים שאינם באים לבקרם, וגם אלה שעברם היה מפואר נראו לו בזקנתם כילדים נטושים.
גיבורי סיפוריו הקצרצרים שאותם החל לכתוב מגיל 16, הם בדרך כלל אנשי שוליים, עלובים, מגוחכים, שחיים בעולם שנגזר עליו להיות בלתי מוסרי, שרירותי, בלתי מובן ולעיתים אף אכזרי. התסריטים הקצרים שכתב (חלקם לערוץ הקהילתי), כולם מצחיקים ועוסקים בסיטואציות ובגיבורים שמקורם בעולם התקשורת והטלוויזיה הישראלית, בפוליטיקה ובקולנוע, לרב מתוך מבט פרודי ובקורתי.

אדם נולד בתל אביב. מגיל צעיר מאד היה רב עיסוקו, ציור ופיסול ומאוחר יותר גם כתיבת ספורים קצרצרים.
בגיל 13 התחיל לצייר קומיקס, בחופשים למד אנימציה ואחר כך ציור במוזיאון תל אביב.
בגלל קשיי קשב וריכוז, לא קבלו אותו לבתי ספר לאומנות שאליהם השתוקק להתקבל, למרות שאובחן מגיל צעיר כמחונן, ולמרות שהציונים שלו באומנות היו הגבוהים ביותר.
אדם למד בתיכון ליידי דייויס בנאות אפקה. בשתי השנים האחרונות ביא'' ויב'' נתן לו בית הספר חדר פרטי, שאליו היה הולך בהפסות, בשבתות ובחגים כדי לצייר. בתקופת התיכון היה גם פעיל בטלוויזיה הקהילתית במערכת תכנית הצעירים "הצתה מאוחרת" שם יצר קטעי אנימציה וכתב תסריטים. את ביה"ס סיים עם תעודת הצטיינות על תרומה לחברה, ועל הצטיינות בלימודים. בעבודה אישית בנושא אומנות פלסטית קיבל ציון 100.
השרות בצבא היה חשוב לו מאד, אך בעיות בירוקרטיות הביאו אותו לשרת במקום שלא התאים לכישוריו. כל בקשותיו לעבור לחיל חינוך ולעסוק בתחומים שהוא טוב בהם, נענו בשלילה. במשך הזמן שבו שהה בבסיס הוא עשה את תפקידו בצורה מעולה, אך בתוכו היה מותש ומיואש. עזיבת הצבא אל הייתה אופציה בעיניו ורף השלמות שתמיד הציב בפני עצמו נראה גוה מאי פעם.
בבוקר יום שלישי ה – 28 בפברואר אחרי ליל שמירה בבסיס, שם אדם קץ לחייו. השאיר הורים ואחות בת 17.

מנהל הפסטיבל שלום שמואלוב, נענה לבקשת המשפחה לכלול את המחזה במסגרת הפסטיבל השנה. המשפחה פנתה לשחקן והבמאי אלון אופיר ששיחק בהצגות רבות בקאמרי ואף ביים את ההצגה עטורת הביקורות – "מר גרין".
אלון אופיר עצמו הוא אח שכול שאחיו הצעיר התאבד לפני כ 5 שנים (אחרי שירותו הצבאי).
המשפחה הכירה את כשרונו של אלון כשחקן, במאי וכאיש אוהב תיאטרון אמיתי, ומעבר לכך, גם קרבתו הרגשית לתחושות הייחודיות לקרובי אנשים שהתאבדו, הפכה אותו לבמאי המושלם למחזה זה.


מחיר עיר שם האולם שעה יום תאריך

 
קישורים