סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2024 יולי 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה עמיר בניון ורונית אלקבץ זכו בפרס לנדאו
 

 
 

כן זכו בפרס לאמנויות הבמה של מפעל הפיס יוסף כרמון, עידו תדמור, דורון סולומון ועודהוכרזו הזוכים בפרס מפעל הפיס לאמנויות הבמה ע"ש לנדאו לשנת 2011. הפרס מוענק זו השנה העשירית לאמנים וליוצרים בעבור פעילות אמנותית מצטיינת ואיכותית מהתקופה האחרונה, בעלת תרומה והשפעה משמעותית לתרבות ולאמנות בישראל.

במסגרת הפרס יוענקו לעשרה אמנים ויוצרים ב- 10 קטגוריות שונות פרסים בגובה 500,000 ₪ בשבעה תחומי אמנויות הבמה, כאשר השנה הוענק הפרס בשתי קטגוריות חדשות: בתחום מוזיקה קלאסית - קטגוריית מבצע בתחום הזמרה שכולל מקהלות ובתחום התיאטרון -קטגוריית מלחין מוזיקה לתיאטרון.

כל אחד מן היוצרים שנבחר זוכה בפרס כספי של 50,000 ₪ לעידוד ותמיכה ביצירתו התרבותית. היוצרים נבחרו באמצעות ועדות שיפוט מקצועיות שמונו לכל קטגוריה. הוועדות מורכבות מנציגי אקדמיה, זוכי פרס מפעל הפיס לאמנויות הבמה בשנים קודמות, מבקרי אמנות, אמנים ויוצרים מובילים.

רשימת הזוכים ונימוקי השופטים: 
 
פרס ליוצר מוזיקה ישראלית – עמיר בניון

השופטים: טל גורדון, חיים אוליאל, בן שלו

מנימוקי השופט"יוצר מיוחד במינו בצורת ההלחנה...ביצירתו הביא בניון למוזיקה הישראלית קול חדש וייחודי שבא לידי ביטוי גם בהלחנה שלו, גם בצורת השירה שלו וגם בחיבורים שהוא עשה בין סגנונות שונים, שיצק אותם לאותו קול ייחודי ובכל זאת הצליח לגעת בהרבה מאוד אנשים...בניון לקח צעד קדימה של כל השילובים והחיבורים בכך שזה טבוע בו. יש הרמוניה מאוד יפה בין כל מיני פרמטרים. נוסחה, פס ייצור משל עצמו – זה לא בודד אותו אלא אפשר לו לגעת בהרבה מאוד אנשים...אמן  שלא הולך בתלם, יצר לעצמו נתיב משל עצמו. מוזיקאי מחונן ודעתן, לעתים לא פשרן. נאמן לדרכו ואיתה מנצח את הכל". 

פרס בתחום המוזיקה הקלאסית הכלית - דורון סלומון

השופטים: עידית צבי, חנוך חסון, רון מרחבי

"הועדה בחרה להמליץ על הענקת פרס לנדאו בתחום המוזיקה הקלאסית הכלית  לדורון סלומון, המנצח והמנהל האמנותי של הסימפונייטה באר שבע. הישגיו באים לידי ביטוי בהובלת הסימפונייטה הישראלית ב"ש ובקירוב והגדלת הקהל, בדרכים אמנותיות ויצירתיות ביותר. דורון סלומון תורם לפיתוח וקידום המוזיקה הישראלית ולהחדרת חיי מוזיקה בדרום הארץ. הוא מקדיש חלק נכבד ממרצו לביצוע יצירות ישראליות, הן בביצועי בכורה והן בהחייאת יצירות מהקלאסיקה הישראלית. דורון סלומון שומר על רעננות ומקרין אישיות מוזיקלית מתחדשת שלא נס לחה". 

דורון-סלומון-יחצ.jpg
דורון סולומון, צילום: יח"צ

פרס למבצע בתחום הזמרה הקלאסית - מקהלת העפרוני

השופטים: עידית צבי, חנוך חסון, רון מרחבי

"תרומתה של מקהלת העפרוני בניצוחה של מיה שביט שאף הקימה אותה, עונה לכל דרישות הפרס הן ברמת השירה והביצוע המצוינים והן בעובדה שהיא אכן מהוה ראש חץ לפיתוח תרבות המקהלות בישראל על פני שלושה עשורים. מקהלת העפרוני הכתיבה תרבות שירה של בני נוער שהתבססה על רפרטואר מגוון עם דגש על המוזיקה הישראלית. המקהלה העמידה דור חדש של מוזיקאים לא רק זמרים". 
 
פרס ליוצר ג'אז - אלי דג'יברי

השופטים: בן שלו, אלק כץ, דני שגיא

מנימוקי השופטים: "נגן סקסופוניסט וירטואוז בעל אמירה אישית משכנעת. בנגינה שלו יש קשר בין השורשים לבין הידע העמוק של מסורת הג'אז...אלי דג'יברי- סימפוניה מוזיקלית, שומעים בנגינה שלו אינטליגנציה מוזיקלית רגשית וכבוד עמוק לקומפוזיציות ולסטנדרטים ג'אזיים מקוריים שלא שלו...דג'יברי הוא מוזיקאי מוערך לא רק בישראל אלא בקהיליית מוזיקאיי הג'אז העולמי והוא מודל לחיקוי בשביל ג'אזסיטיים צעירים רבים...בקומפוזיציות הג'אז המקוריות של אלי דגי'ברי ישנן אי אלו אלמנטים ישראליים מובהקים לראייה תקליטו האחרון 'שיר ישראלי'".

אלי-דגיברי-ענק-אורית-פניני.jpg
אלי דג'יברי, צילום: אורית פניני

פרס ליוצר קולנוע דוקומנטרי – ענת אבן

השופטים: שרון שביט, גידי אביבי, שמוליק דובדבני.

מנימוקי השופטים: "מבין המועמדים בחרה ועדת הפרס להעניק אותו השנה לענת אבן, על תרומתה המשמעותית והרציפה לתחום הקולנוע התיעודי מאז שנות ה-90, בזכות יצירה מקורית וייחודית, שחוקרת ומרחיבה את שפתו של הקולנוע התיעודי, בוחנת את קשריו לתרבות המקומית ולסיפור הישראלי, וכל זאת לצד פעילות תיאורטית וחינוכית".
 
פרס לשחקן בקולנוע עלילתי - רונית אלקבץ

השופטים: אבי נשר, אמנון זלאיט, דני מוג'ה.

מנימוקי השופטים: "רונית אלקבץ היא אחת מהדמויות הנשיות המשפיעות והדומיננטיות ביותר בקולנוע הישראלי. שחקנית ובמאית הבולטת בעשייתה , טוטלית בעבדותה ורבת פנים בדמויות אותן גילמה על המסך. אלקבץ, שחקנית מרגשת שהופיעה בעשרות סרטים , היא שם נרדף לקולנוע ישראלי איכותי שפרץ את גבולותיה הגיאוגרפיים של ישראל ,יצא אל העולם ורכש מוניטין, הערכה ויוקרה. אלקבץ פועלת בארץ ובעולם ואין ספק כי פעילותה הבינ"ל תרמה גם לחיזוק התודעה ותשומת הלב להם זוכה הקולנוע הישראלי בעולם...השפעתה על הקולנוע הישראלי היא כל כך מכרעת עד כי לא ניתן לדבר על  קולנוע הישראלי בלי לדבר על רונית אלקבץ...אם יש דיווה בקולנוע הישראלי, רונית אלקבץ היא הדיווה". 

רונית-ומיכאל-ענק.jpg
רונית אלקבץ ב"מבול"

 
פרס לצלם בקולנוע עלילתי - דוד גורפינקל

השופטים: אבי נשר, אמנון זלאיט, דני מוג'ה

"דוד גורפינקל מצלם קולנוע ישראלי זה חמישה עשורים. ב-1964, בגיל עשרים ושש צילם את "חור בלבנה", סרטו שובר המוסכמות של אורי זוהר,  ושמו קשור מאז  ביצירות הקולנועיות של טובי הבמאים הישראלים. גורפינקל מעצב עולם ויזואלי בעל אופי משלו המשתנה עם זאת בהתאם לצרכי העלילה של כל  סרט וסרט. יצירתו המצטברת כוללת מעל לשמונים סרטים והיא מתפרשת מן השחור-לבן המודרניסטי של "מצור" ו"שלושה ימים וילד" ועד לצבעוניות הפוסט-מודרניסטית המשעשעת של "האסונות של נינה"  ו-"סיפור גדול". מעטים הם היוצרים בישראל שהטביעו חותמם באורח כה מכריע על התפתחות הקולנוע הישראלי ושתרמו כה רבות להישגיו".  
 
פרס לשחקן תיאטרון - יוסף כרמון

השופטים: רוני ניניו, עמרי יבין, ליא קניג.

מנימוקי השופטים: "יוסף כרמון הוא מבכירי השחקנים בארץ ומאחוריו קריירה עשירה של 45 שנות הופעה על הבמה. לכל אחד מהתפקידים שהוא מגלם הוא מביא את כישרונו הייחודי המשלב כריזמה ועוצמה בימתית לצד ענווה ועומק אנושי. בדמויות שגילם בהצגותיו הביא לידי ביטוי את האמת הלוינית ואת הפואטיקה הייחודית שלו. כרמון משמש מקור השראה לשחקנים צעירים ומנחיל את מורשת המשחק לדורות הבאים". 
    
פרס למלחין בתיאטרון - שוש רייזמן

השופטים: ישראל ברייט, אלק כץ, אריאל קשת.

מנימוקי השופטים:"שוש רייזמן היא מלחינה שמביאה גם עבודות מעניינות ומרגשות בתחום התיאטרון שמתפרסות על פני עשרות שנים בתיאטרונים שונים וגם המשיכה אל השלב הבא המתבקש- להנחיל את הידע שלה לדורות הבאים. רייזמן בלטה כמלחינה מקורית ומרגשת שטפלה בחומרים בצורה אישית, חומרים לא קלים. הצליחה להשמיע קול ייחודי, ישראלי, מקומי, ששייך לתרבות שלנו, מרגש. היא מעוררת השראה ליוצרים רבים". 
 
פרס למבצע מחול - עידו תדמור

השופטים: רות לרמן, רינה שינפלד, איריס לנה

מנימוקי השופטים: "אנחנו נותנים  את הפרס לעידו תדמור בשל היותו מבצע וירטואוז בעל שליטה טכנית מרשימה ומיומנות בשפת מחול מגוונת, שפעולותיו בשדה המחול ואף מחוצה לו הביאו את דמותו כרקדן עכשווי אל קהלים רחבים ומגוונים...בנוסף להיותו רקדן מבצע, כוריאוגרף, מורה ומנהל להקה, עידו תדמור פועל בפלטפורמות מגוונות ומייצג בכך את המגמות החדשות באמנות לפיהן אמן פועל גם בשדות החוץ אמנותיים ופעיל במרחב הציבורי...ואת כל אלה הוא עושה לאורך 30 שנה של קריירה דינמית, מתפתחת ומשתנה...דמותו הכריזמטית מנכיחה את אמנות המחול בציבור הישראלי ומושכת קהלים רחבים, גם כאלה שאינם נחשפים בדרך כלל לאמנות המחול".10/01/2012   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע