סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
כתבה
 
מאת: מערכת הבמה לזכרו של איסמעיל מרצ''נט
 

 
 


החודש יוקרנו בסינמטק תל-אביב מסרטיו של המפיק איסמעיל מרצ`נט, שמת במאי האחרון.

עם מותו הגיעה לקיצה שותפות קולנועית מופלאה וארוכת שנים. איסמעיל מרצ`נט, שנולד בבומביי ב- 1936, חי רוב שנותיו בלונדון, והיה בעל תואר מסטר בכלכלה ומנהל עסקים. הוא הצליח לשלב בחייו את שתי אהבותיו הגדולות: כלכלה וכספים וקולנוע.

מרצ`נט היה המפיק בשותפות המשולשת עם הבמאי ג`יימס אייבורי והתסריטאית רות פראוור-ג`באוולה. מרצ`נט היה היד המכוונת מאחורי התיקצוב, התכנון וההפצה בכל סרטיו של אייבורי וביחד עם אייבורי וג`באוולה ייצר כ- 40 סרטים, רובם דרמות תקופתיות מסוגננות.

מרצ`נט, שהתחנך בבומביי וניו-יורק, החל להטביע את חותמו בעולם הקולנוע ב- 1961, כשביים והיה שותף בהפקה של הסרט הקצר "בריאת האשה", שהיה מועמד לפרס האוסקר. באותה שנה פגש מרצ`נט בג`יימס אייבורי, שהגיע להודו על מנת לעשות סרט על דלהי, ונולדה השותפות המקצועית והאישית שמטרתה הראשונה היתה ליצור בהודו סרטים דוברי אנגלית להפצה בינלאומית. אייבורי ביים ומרצ`נט דאג למימון ממקורות שונים.

הפרויקט הראשון שלהם מ- 1963 - הסרט The Householer, הכניס לשותפות את רות פראוור-ג`באוולה, שכתבה מאז את רוב התסריטים לסרטים שייצרו. ב- 1965 עשו את "שקספיר-וואלה", סיפור נוגע ללב על להקת שחקנים אנגלית נודדת בהודו, שהיה הסרט הראשון שלהם שזכה לשבחי הביקורת ולהצלחה מסחרית, וכונן את התמאטיקה שתחזור ותופיע ברבים מהסרטים שייצרו השלושה- התנגשות בין תרבויות ומסורות, כשבעקבותיו באו סרטים נוספים בנושא הודו, כמו "סרט מבומבי" (1970) ואחרים.

ב- 1979 מרצ`נט ואייבורי עשו את הצעד הראשון בעיבוד יצירה ספרותית חשובה למסך הקולנוע עם "האירופאים" של ג`יימס ג`ויס, כשבעקבותיה באו "ג`יין אוסטין במנהטן" (1980), "קוורטט" (1981), "אבק לוהט" (1983) אותו עיבדה פראוור-ג`באוולה מספרה, ו"הבוסטונאים" (1984) עיבוד נוסף לספר של ג`ויס, כולם עשויים בקפידה ובנאמנות היסטורית, וזוכים לקהל צופים נאמן.

הסרט "זיכרונות אהבה מפירנצה", עיבוד רומנטי שנעשה ב- 1985 לספרו של א.מ. פורסטר, זכה לביקורות הטובות ביותר בקריירה של השלושה ולהצלחה מסחרית אדירה שבעקבותיה באה זכייה משולשת בפרס האוסקר - לתסריט, לעיבוד האמנותי ולתלבושות, כמו גם מועמדויות בקטגוריות הסרט מצטיין, הבמאי המצטיין ושחקן המשנה המצטיין.

עיבוד נוסף לספרו של פורסטר "מוריס" (1987) זכה להצלחה ולאחריה באה תקופת שפל שהסתיימה עם הפקת סרטם זוכה האוסקר הבא "זיכרונות מאחוזת הווארד" (1992), עיבוד נפלא לרומן של פורסטר על עימות בין מעמדות. תשומת הלב חסרת הפשרות לפרטים תקופתיים, בימוי מדויק וליהוק של שחקנים מהמדרגה הראשונה הפכו את הסרט ליצירת מופת שזכתה גם היא בשלושה פרסי אוסקר - פרס השחקנית המצטיינת לאמה תומפסון, תסריט ועיבוד אומנותי, כמו גם מועמדויות לסרט ולבימוי. גם סרטם הבא "שארית היום" (1993) בכיכובם של אמה תומפסון ואנתוני הופקינס היה מועמד לפרס האוסקר.

פעילותו הענפה של איסמעיל מרצ`נט נמשכה עד יומו האחרון ובימים אלה נעשות השלמות לסרט האחרון שהפיק בשותפות עם אייבורי, "The White Countess", בכיכובם של ונסה רדגרייב ורייף פיינס.


פירוט הסרטים

כל הסרטים מלווים בתרגום לעברית , למעט אלה שבהם מצוין אחרת.


שקספיר-וואלה (הודו –ארה"ב 1965)


הסרט השני של שותפות מרצ`נט-אייבורי-ג`אהבוולה, סיפור מעין צ`כוביאני משעשע אודות להקת שחקנים נודדת, שמנסה לשמור על רוחו של שקספיר בהודו שלאחר שלטון הראג`. הלהקה, בראשה הבמאי טוני, אשתו קרלה ובתם ליזי, מסיירת בהודו העצמאית, המשתחררת מהשפעות התרבות הבריטית, בתקופה בה מתחיל הקולנוע ההודי להצמיח כנפיים. כשהקראוון שלהם נשבר בדרך, בא לעזרתם סנז`ו, פלייבוי הודי, שמנהל רומן עם כוכבת קולנוע הודית פופולרית, מה שאינו מפריע לו לפתח רומן גם עם ליזי ... הסרט חוקר את הדיכוטומיה בין השלטון הבריטי הישן לבין הודו העצמאית כמו גם בין התיאטרון המסורתי לבין המדיום החדש – הקולנוע. סרט בשחור-לבן. משתתפים: פליסיטי קנדלר, שאשי קאפור, לורה לידל, ג`ופרי קנדל. אנגלית ללא תרגום.

סרט מבומביי (הודו 1970)

מלודרמה על ההתנגשות בין המזרח למערב (הנושא האהוב על הבמאי ג`יימס אייבורי והתסריטאית רות פראוור-ג`אבוואלה) על רקע תעשיית הקולנוע ב"בוליווד". סיפור אהבה בין סופרת אמריקאית לכוכב קולנוע הודי. ניסיון מעניין לגשר בין הקולנוע ההודי לקולנוע בינלאומי. מסרטיו הראשונים של ג`יימס אייבורי. משתתפים: ג`ניפר קנדל, אפארנה סן, שאשי קאפור.

אבק לוהט (בריטניה 1982)

אן, צעירה אנגליה בשנת 1980 מוצאת עניין מיוחד בסיפור חייה של דודתה אוליביה. בשנת 1920 יצאה אוליביה, הכלה הטרייה, להתלוות אל בעלה להודו הרחוקה. היא מנסה להשתלב באורח החיים הנוקשה של הדיפלומטים הבריטיים המנוהלים לפי מיטב המסורת של האימפריאליזם הבריטי. אך הרומנטיקה, האקזוטיקה והמסתורין של הודו כובשים את לבה של האנגלייה והיא נופלת ברשתו של נסיך הודי מקסים. אן מחליטה לצאת אל הודו ולפענח את סיפור חייה ופרשת היעלמותה של דודתה, ובעצמה מגלה את קסמי הודו. רות פראוור ג`אבוואלה עיבדה לתסריט רומן פרי עתה ויצרה יחד עם הבמאי ג`יימס אייבורי פסיפס קולנועי עשיר הנע בין זמנים על פני 60 שנה ומדגיש את הפערים בין מעמד האישה בתחילת ובסוף המאה ה 20 . משתתפים: שאשי קאפור, גרטה סקאקי, ג`ולי כריסטי

זיכרונות אהבה מפירנצה (בריטניה 1985)

קומדיה תקופתית, רומנטית ומשעשעת, על פי רומן של א.מ. פורסטר, המלגלגת על הערכים המזוייפים של הבורגנות האנגלית בראשית המאה ה- 20. נשיקה חושנית שמקבלת אנגליה צעירה מגבר בן מעמד נמוך משלה, בעת חופשה בפירנצה, משחררת אותה מכבלי הצביעות והצניעות. עם שובה לאנגליה היא לומדת להתנער מהשקרים המוסכמים וללכת אחר צו ליבה. צילום מקסים ושחזור תקופתי מוקפד, כמו גם המשחק המעולה של צוות השחקנים, במיוחד מגי סמית` כדודה השמרנית והצדקנית, הופכים את הסרט להנאה צרופה. משתתפים: דניאל דיי-לואיס, דנהולם אליוט, מגי סמית`, הלנה בונהם-קרטר.

מוריס (ברטניה 1987)

אחד מהעיבודים המוצלחים של אייבורי לספר של א.מ. פורסטר (שפורסם לאחר מותו). התמודדות של שלושה גברים צעירים עם נטיותיהם ההומוסקסואליות באנגליה האדוארדיאנית של תחילת המאה. לגבר "עליז" באותה תקופה היו שלוש אפשרויות המוצגות בסרט. להדחיק ולהתחתן עם אשה כפי שעושה דורהם (גרנט), לחפש מפגשים מזדמנים בפאבים כמו שעושה ריסלי (מארק טאנדי) ולהגיע לכלא, או כמו הגיבור, מוריס, לסכן את כל היקר לו בשביל אהבת אמת. משתתפים: . רופרט גרייבס, ג`יימס ווילבי, יו גרנט.

זיכרונות מאחוזת האווארד (בריטניה 1992)

האחיות מרי והלן שלגל הן צעירות מתורבתות, אינטליגנטיות, ועל פי מושגי תחילת המאה, גם מאוד משוחררות. בעקבות התוודעות למשפחת וילקוקס, מתאהבת הלן בצעיר הבנים, והרומן מסתיים בצורה כואבת נוכח הבדלי אישיות, הונאות ובוגדנות... העיבוד הזה לרומן מאת א. מ. פורסטר, הוא אחד התוצרים הטובים ביותר שנולדו משיתוף הפעולה בין המפיק איסמעיל מרצ`נט לבמאי ג`יימס אייבורי לתסריטאית רות פראוור-ג`אבוול. אוסקר לאמה תומפסון על משחקה בסרט. משתתפים: הלנה בונהם-קרטר, אמה תומפסון, אנתוני הופקינס.

שארית היום (בריטניה 1993 )

סטיבנס הוא רב משרתים באחוזה בריטית בשנים שבין שתי מלחמות העולם. הזדהות שלו עם התפקיד מוחלטת - עד כדי אובדן אישיותו שלו. גם כאשר סוכנת הבית מנסה לקשור איתו יחסי, הוא ממשיך לתפקד במסירות. רק בשנות ה- 50 , כשמתחלפים אדוני האחוזה מגלה סטיבנס כי חייו היו למעשה החמצה גדולה. על פי רומן מאת קזואו אישיגורו, בריטי ממוצא יפני, מפגינים אייבורי, רות פראוור-ג`אבוולה , את שתמיד היטיבו לעשות - לחדור למעמקי ההוויה הבריטית, החל בשחזור תקופתי מדוקדק, דרך גינונים חברתיים מוקפדים וכלה באיפוק בריטי טיפוסי. משתתפים: אנתוני הופקינס, אמה תומפסון, ג`יימס פוקס.03/07/2005   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (3 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
3. הנרי ג'יימס הוא שכתב את הבוסטונים ואת האירופאים
טעות מביכה , (18/10/2006)
2. אייבורי
אדר , (03/11/2005)
1. yofi
ארן , (13/07/2005)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע