סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: נווה שלום על המפה
 

 
 


חייבים להודות - מה שבאמת מטריד במיקום המחודש של ההופעה של רוג`ר ווטרס הוא לא העניינים האידיאולוגיים אלא הריחוק מתל-אביב. ובהקשר דומה – כדאי שיבואני מופעי האמנים מחו"ל, שלאחרונה עושים חיל בעבודתם, יפרגנו זה לזה בשוק קטן כמו ישראל.

קונצרט רוק כסוגיה אידיאולוגית

העימות התקשורתי לגבי מיקום ההופעה של רוג`ר ווטרס (22 ביוני, שדה החומוס בנווה שלום ולא פארק הירקון בתל אביב) ו"חובת" ההתייצבות בה - שהפכה, על רקע עמדותיו הפוליטיות לעניין אידיאולוגי הרה-גורל לגבינו - יצא מפרופורציות. פתאום ווטרס, ובעקבותיו - המוזיקה של הפינק פלויד בפרט וקונצרט רוק בכלל - הפכו לאישו מרכזי בדיון הציבורי. כאילו שמישהו מאלה שצמח עם המוזיקה של ווטרס והפלויד, ומי שגדל על ברכיה, התייחס אליה אי-פעם לעניין אידיאולוגי, שצריך לפלג אותנו.

בואו נצטמצם לעיקר. גם אם נתייחס לרוג`רס כקשיש תמהוני, שיהיו דעותיו אשר יהיו, הרי לא נשנה את דעתנו לגבי המוזיקה שלו והרצון שלנו לחוות אותה,"לייב", כאן, אצלנו. מצד שני, בואו נסכים שהוא מרגיז ומקומם, מה הוא חושב לעצמו, ובאיזו זכות הוא מטיף לנו פוליטית. שייתן הופעה וזהו! מה נשאר? עניין של נוחות. אחרי שהודיעו על הופעה קרובה לבית, בפארק הירקון המדשיא והנוח, עם ההרגלים המוכרים, נתיבי הגישה הידועים, מגרשי החנייה הסלולים והקניון במרחק יריקה, לשלוח אותנו 20 ק"מ מזרחה משם, אל המדבר הלא-נודע בואכה מודיעין, טריטוריה שלא נוסתה, עם סימני שאלה מטרידים לגבי ביגוד מתאים, דרכי הגעה, זמן היטלטלות ותנאי צפייה, זה בהחלט עניין לא פשוט וכאב ראש לא קטן, שהיבטי ההטפה והפוליטיקה שבו הם שוליים.

אפשר להרחיק עד נווה שלום

נראה שגבה ליבנו אחרי שפונקנו בעשרות מופעי-רוק בישראל במשך השנים האחרונות, שאנחנו יכולים להכתיב ולבחור. הרי אנחנו מוכנים לנסוע עד לונדון לראות את פול מקרטני, לקחת מעבורת משם לבריסל כדי לחזות ברולינג סטונס, להמריא למינכן בשביל מדונה ולהרחיק עד איסטנבול (!) בעבור פרינס, אבל נסיעה לנווה שלום, ברכב פרטי או במערך היסעים ציבורי, כרוכה בעיקום האף, היא לא בשבילנו. אפשר לחשוב שיש לנו ברירה ובחירה לראות את הפינק פלויד בישראל במועד אחר. רגע: לא ירדנו (מי שזה היה חשוב לו) עד טאבה כדי לראות את פיטר גבריאל? (ומי שלא, ראה אותו בארץ).

ועוד לא אמרנו אף מילה לגבי גודל השטח ונפח התפוסה של האתר החלופי בנווה שלום. מה לעשות, צריך לחשוב לפעמים על המפיקים, לא רק על נוחותנו (ומדובר במפיק, שוקי וייס, שכבר השכיל להביא נוחות אל המדבר; "פאזה מורגנה" בתימנע, למשל). אולי לנווה שלום אפשר להקהיל יותר צופים, שגם יגדילו את סיכויי הרווח שלהם (על אף שעלויות ההקמה של אתר הופעה במקום שלא התנסה בכך גבוהות בהרבה מבפארק הירקון הישן והטוב), וגם יקלו על התנועה בעורקי גוש דן ואיכות חייהם של תושבי תל אביב באותו ערב.

יותר מזה: גם אם יש חשיבות, משמעות וסמליות לנווה שלום בעיניו של ווטרס, בינינו, לגבינו מיקום ההופעה באמת שלא משנה (וכמה באמת החזירו כרטיסים מאז פרץ הוויכוח? 200?). אפשר לחשוב שמישהו מהרבבות שיגיעו להריע לווטרס, יקדישו דקה ממחשבותיהם ליישוב נווה-שלום, להרכב אוכלוסייתו, למטרתו ולאופיו. הרי נעבור דרכו כעדר פילים חסר אבחנה: נרמוס, ננצל, נטנף ונלך הלאה. ממש כמו שעשו מתנגדי התנתקות מגוש קטיף לכפר בנימין רגע לפני הפינוי.

ראוי שיהיה תיאום בין אמרגנים

ומעניין לעניין, באותו עניין. לראשונה (הדוגמאות מן העבר אינן רלוונטיות) בתולדות המדינה מתוכננים שני מופעי רוק (?) מיובאים ועתירי-קהל להתקיים באותו ערב, 3 ביוני. לכאורה, אין דמיון בין סוגי המוזיקה של ריקי מרטין, כוכב הפופ הלטיני, הרומנטי והמיופייף (המתוכנן להופיע באמפיפארק בראשון לציון) ושל בלק אייד פיז, הרכב ההיפ-הופ האנרגטי והאנין (שיופיע באיצטדיון בלומפילד). להוציא סלבריטאים, מכובדים ואנשי תקשורת שמקבלים הזמנות לכל אירוע, ואולי צופים בודדים שיכולים לזהות את עצמם כמעריצים של שני האמנים, או כאלה שאינם מוכנים להחמיץ ביקור של כוכב אורח בארץ, קשה לראות התנגשות בין השניים.

הניסיון לאפיין את הקהל של מרטין ושל ב.א.פ. כאחיד, כחובב מוזיקה צעירה ופופולרית, עם מאפיינים למתבגרים וקריצה לבחורות, הוא מסורבל ומגושם. ומי שעושה השוואה כזאת ומנסה לראות בה חבלה מכוונת בסיכויי המכירה של המוצר שלו, שוגה פעמיים. אחת לעצמו, בכך שהוא מסמן את עצמו ניזוק מראש, מה שעשוי להעיד שה"מוצר" שלו לא חזק מספיק והוא מחפש מראש תירוצים לכישלונו. שנייה לציבור הרחב, כי זה טיבן של תחרות והתמודדות בשוק חופשי.

ועם זאת, תיאום ראוי שיהיה. אם לא בין האמנים, שאין להם מושג מי אנחנו ומה גודלנו, והם באים והולכים. לפחות בין האמרגנים והמפיקים, שנשארים כאן כדי לחיות ביחד. להתייחס בביטול, מעמדת כוח מזלזלת, למאמציו של המפיק היהודי-גרמני מרסל אברהם (שחתום על עסקת ריקי מרטין, כמו על הבאת סטינג ב-8 ביוני ופיפטי סנט ב-15 באותו חודש), כאילו הוא אמרגן "זר", ולא צריך לתאם איתו ולהתייחס אליו, היא ארוגנטית, מתנשאת ואף מעליבה.

יפה שאנחנו מתייחסים לעצמנו כמעצמה, אבל ישראל היא עדיין מדינה קטנה, בגודל של כרך אמריקאי ממוצע. לא היה נהוג בעבר ולא ראוי בהווה ואף בעתיד, שאירועים מאותו ז`אנר (תארו לעצמכם שתי אופרות, שתי תזמורות פילהרמוניות, אפילו שתי להקות תיאטרון או להקות מחול מחו"ל) יתרחשו באותו ערב בארץ. במיוחד לא כשמדובר במופעים תחת כיפת השמים, שדורשים נוכחות רבה של קהל כדי להצדיק (ולהחזיר) את ההשקעה, ובטח לא באותה טריטוריה, של גוש דן.

אפשר להבין את התחרות, את היריבות ואף את העוינות בין פעילים בייבוא מופעי מוזיקה פופולרית לארץ, וגם את חששם של גורמים ותיקים (שוקי וייס, שמביא לארץ גם את "דפש מוד" ב-3 באוגוסט) מפני חדירתם של שחקנים חדשים לתחומם שהיה עד כה בלעדי כמעט. אולם כללי משחק והתנהגות, גם בלתי כתובים, ותיאום כוונות ושיתוף פעולה בסיסיים, הם תנאים הכרחיים לתחרות בריאה, שפויה ואולי גם זולה יותר.

אחרת, שני הצדדים ובעצם כל הפעילים בענף, ייצאו ניזוקים. הפגנת שרירים עשויה להיות נשכרת לטווח הקצר. לטווח הארוך היא רק תזיק.


28/04/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (4 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
4. מצטרף לקודמי וגם....
איש אחד , (30/04/2006)
3. מה קשור?
לנה , (29/04/2006)
2. כפר בנימין?מה זה? אם ללכלך על מתנחלים ראוי לפחות לדייק בעובדות
דן , (28/04/2006)
1. מסכים.
אולג , (28/04/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע