סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל המשוררים חוזר למטולה
 

 
 
אירוע השירה הגדול והחשוב ביותר בישראל יתקיים תחת הכותרת "רגע אחד שקט בבקשה": שלושה ימים עם עשרות משוררות ומשוררים, יוצרים, חוקרים ואוהבי שירה המתקבצים במטולה הצפונית מכל רחבי הארץ. הפסטיבל הוא אחד ממיזמי הדגל של בית הקונפדרציה בניהולו של אפי בניה 


חגיגה של שירה ורוח

שורת שירו המפורסמת של נתן זך, ״רגע אחד שקט בבקשה״, היא הכותרת של פסטיבל המשוררים במטולה, שיתקיים השנה  במהלך חג השבועות, בתאריכים 18-16 במאי, 2021. הפסטיבל הוא אחד ממיזמי הדגל של בית הקונפדרציה בניהולו של אפי בניה.

אחת לשנה, בחג השבועות, מעתיק בית הקונפדרציה הירושלמי את פעילותו למטולה ובכך מגשים את אחד העקרונות החשובים שבבסיס פעילותו: הפיכתה של הפריפריה לחלק בלתי נפרד ממפת התרבות הישראלית.

לדברי אפי בניה, מנכ"ל בית הקונפדרציה ומנהל הפסטיבל: "בית הקונפדרציה מפיק את פסטיבל המשוררים במטולה מזה 24 שנה וזהו אירוע השירה החשוב והגדול ביותר בישראל. על אף התקופה המאתגרת שעברה עלינו בשל המשבר העולמי, אנו גאים לבשר שהפסטיבל חוזר אל מטולה כמיטב המסורת, בחג השבועות, לחגיגה אמיתית של שירה ורוח. הפסטיבל יתקיים בניהול אמנותי משותף של בני ציפר ושירי לב-ארי, שהצטרפה השנה לצוות הניהול. יחד הם רקחו תוכניה מופלאה ועשירה מאין כמותה בהשתתפות מיטב המשוררות, המשוררים, כלות וחתני פרס ישראל ואנשי רוח בולטים. בית הקונפדרציה מזמין אתכם להגיע אל מטולה וליהנות מן השיחות, אירועי המחווה והמפגשים המרתקים שמחכים לכם ברחבי המושבה הצפונית".

אפי-בניה-עמרי-בראל.jpg
אפי בניה, צילום: עמרי בראל


בני ציפר ושירי לב-ארי, המנהלים האמנותיים של הפסטיבל: "לאחר שנה שהיתה מן הסוערות בתולדות המדינה והעולם, יעמוד הפסטיבל בסימן איחוד השורות של השירה והספרות בישראל. הפסטיבל יארח את גדולי היוצרים שבינינו, שיעלו למטולה ובכך יביעו את אמונם ואמונתם בעצם ההמשכיות של התרבות ושל הדיאלוג התרבותי".

בני-ציפר-01.jpg
בני ציפר, תמונת יחסי ציבור

מנתן זך ועד אהרן שבתאי

הפסטיבל ייפתח באירוע לזכרו של נתן זך, בו ישתתפו זוכי פרס ישראל ארז ביטון, מאיר ויזלטיר, נורית זרחי ודן מירון, המשוררים רוני סומק ואגי משעול וחוקר הספרות אריאל הירשפלד.  

במסגרת אירוע הנעילה יעניק הפסטיבל את פרס אביב לשירה, בחסות חברת אביב לבנייה, לאהרן שבתאי. הפרס יוענק לועל מפעל חייו כמשורר וכמתרגם מן הקלאסיקה היוונית, ויחגוג את תרומתו לתרבות הישראלית.

מקום נכבד בפסטיבל השנה יוקדש לכלות ולחתני פרס ישראל בספרות ובשירה: א.ב. יהושע יקרא קטעים מנובלה חדשה אותה הוא כותב בימים אלה וידבר עם חתן פרס ישראל וחוקר הספרות דן מירון על ספרו האחרון, ״הבת היחידה״; נורית זרחי, כלת פרס ישראל לשירה, תהיה במרכזו של אירוע מחווה לכבודה בהשתתפות יפתח אלוני, לילך לחמן, אריאל הירשפלד, מאיה ויינברג ואורין רוזנר.


א.ב. יהושע, צילום: רמי זרנגר

מפגשים ייחודיים עם הדור הבא של משוררות ומשוררי ישראל, ובהם אודיה רוזנק, ישראל דדון, שני פוקר, אריק שרון כהן, שי בוזגלו ואורין רוזנר; ארז ביטון, חתן פרס ישראל לשירה, יקרא משיריו, ישוחח עליהם ועל מפעלי חייו האחרים בתחום הספרות והחינוך ויארח את המשוררת יערה בן-דוד ואת המשורר אלפרד כהן; מאיר ויזלטיר ישתתף בהופעה נדירה בפסטיבל במפגש עם פרופ' אריאל הירשפלד, בו יקרא משיריו ומתרגומיו וישוחח על שירתו; ומשוררות בולטות בשיח הספרותי ידברו על מקומה של החוויה הנשית בשירה העכשווית, בהן תהל פרוש, סיגל בן יאיר, סיגל נאור פלרמן ואורלי עסיס.

עוד בפסטיבל: ברוח חג השבועות וכמדי שנה ינחה המשורר מירון ח. איזקסון את תיקון ליל שבועות ויארח מרתון שירה אל תוך הלילה, שבו יקראו משוררים שירים משלהם ברוח הילתו המיסטית של החג ויסבירו את בחירתם.
קובי מידן, מגיש הטלוויזיה שכותב ומתרגם שירה הרחק מאור הזרקורים וחוקר הספרות והתרבות אריאל הירשפלד יופיעו בפסטיבל בהיפוך תפקידים: במקום לעסוק ביוצרים אחרים - הם ידברו על עצמם ועל יצירתם שלהם.


נתן זך, צילום: דינה גונה

ביאליק, אבות ישורון
ופואטרי סלאם

שני אירועים נפרדים יוקדשו למשוררים צעירים או בתחילת דרכם: אודיה רוזנק, אורין רוזנר, ישראל דדון, שרון אריק כהן, שני פוקר ושי בוזגלו, שיקראו משיריהם העוסקים במיניות, בזהות מתגבשת ובחיי פריפריה נפשית וגיאוגרפית.

הפרפורמנס, הספוקן וורד, הפואטרי סלאם, וגם הראפ וההיפ הופ - מה מבחין ביניהם ומה הופך אותם לשירה? שאלות אלו יעמדו במרכזו של אירוע בהשתתפות סיגלית בנאי, נילי קופלר, סיגל בן יאיר וישראל דדון.

במפגש מיוחד נענה על השאלה "כמה ביאליק יש?" דן מירון, גדול חוקרי ביאליק, ישוחח עם שמואל אבנרי, מנהל הארכיון והמחקר בבית ביאליק. אבנרי פרסם השנה ספר המציג את ביאליק נקי מדימויים כוזבים ומואר מחדש על ידי ניתוח של תעודות וכתבי יד, ששכבו שנים כאבן שאין לה הופכין בארכיון בית ביאליק.

לציון שנת המאה להירצחו של הסופר יוסף חיים ברנר, יספרו הסופר חיים באר וחוקרת הספרות נורית גוברין כל אחד על ברנר שלו, האיש והמיתוס. אליהם יצטרפו בקריאת שיריהם שני המשוררים הצעירים סיגל בן יאיר ואלפרד כהן, המתאפיינים בזעם "ברנרי" כלפי אי שוויון חברתי.

הפסטיבל יקיים לזכרו של אבות ישורון ערב בהשתתפות בתו, העורכת והמתרגמת הלית ישורון, שפרסמה את הספר "חרסים – מן הארכיון של אבות ישורון", ובו קטעי שירים, פתקים, מכתבים ומחשבות שהגה לאורך עשרות שנים. במפגש ישתתפו גם לילך לחמן, אלכס בן-ארי וגלעד מאירי.


שירי לב ארי, צילום: תמר אפלבאום

חוויה נשית בשירה עכשווית

בפאנל המסקרן ״על שירה מתקלפת וסגפנות חילונית״ יציגו רים ע'נאיים וויסאם ג'ובראן את יצירתם בהנחייתו של ד"ר בסיליוס בוארדי.


ויסאם ג'ובראן, צילום: ימן ג'ובראן

בשנה החולפת הוציא המשורר והעורך גלעד מאירי אנתולוגיה של שירים המתמקדת בבית הספר. משוררים מכל גוני הקשת תרמו בה את חלקם בשירים המדברים על כמיהה של מורים ותלמידים להבנה ולקירבה, או מותחים ביקורת על פגמיה של מערכת החינוך, על הנוקשות, הסירבול הביורוקרטי והקיפוח. משלל המשוררים שהשתתפו באנתולוגיה יארח מאירי את אהרן שבתאי, מי שיסד את הז'אנר של שירי בית הספר בפואמה שלו "חדר המורים", ואת אורלי עסיס.
 
אגי משעול היא משוררת שלא מפסיקה להתחדש ולהפתיע. היא תקרא שירים מספר שיריה האחרון "קפל". למפגש יצטרף רוני סומק שיקריא מספרו החדש "כל כך הרבה אלוהים".
 

אגי משעול, צילום: בר גורדון

מפגש מרתק יאיר זרקור על המחזה הגנוז של יונה וולך, "אנדרטה של צרעת", המספר על זוגיות שהיתה לה בשנות החמישים עם עבריין אנרכיסט. המחזה התגלה בארכיון של וולך במכון גנזים על ידי  עודד כרמלי ושני פוקר, שישתתפו במפגש. אליהם יצטרפו המשוררות אודיה רוזנק וסיגלית בנאי והשחקן דורון תבורי

החוויה הנשית הנוכחת בשירה העכשווית תהיה העיסוק המרכזי במפגש של המשוררות תהל פרוש, סיגל בן יאיר, אודיה רוזנק, סיגל נאור פרלמן, אורין רוזנר ואורלי עסיס.

הפסטיבל יתייחס השנה לשירה המחוברת אל העולם באופן שמשמעותו לקיחת אחריות ויקיים מפגש בהשתתפות המשוררת סבינה מסג, מייסדת פרס "כליל" לאקו-פואטיקה, ומשוררים וכותבים אקו-פואטיים ובהם מאיה ויינברג ואגי משעול.


דורון תבורי, צילום: נילי ממן

 

עם הגיעה של המשוררת חדוה הרכבי לגבורות, יפגיש אותה הפסטיבל עם מפרשי שירתה ואוהביה: אריאל הירשפלד ולילך לחמן, באירוע שבו גם תקרא הרכבי משיריה המכשפים.

את האירועים ילוו המוזיקאים ישראל ברייט, הדרה לוין ארדי ואסף מאיר, שילחינו משירי המשוררים ויבצעו שירים ידועים ואהובים. כמו כן ישתתף השחקן דורון תבורי בקטעי קריאה.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מפעל הפיס לתרבות ואמנות ומועצת מטולה. 
 


אריאל הירשפלד, צילום: אורן כהן

 

פסטיבל המשוררים הישראלי ה-24 במטולה יתקיים חג השבועות בין התאריכים 18-16 במאי 2021. פרטים: 02-5399360, שלוחה 5 ובאתר בית הקונפדרציה הכניסה לאירועי הפסטיבל ללא תשלום ובהתאם להנחיות התו הירוק

הפסטיבל נדחה , מועד חדש יפורסם בהמשך25/04/2021   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע