סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה מטר על מטר: פסטיבל ירושלים לשירה
 

 
 
הפסטיבל מתקיים זו השנה ה-13 ויארח 45 משוררים ומוזיקאים ב-12 אירועי שירה פתוחים לקהל בחול המועד סוכות


מיטב המשוררים והמשוררות

"מטר על מטר: פסטיבל ירושלים לשירה" ה-13 - יתחדש בחול המועד סוכות 2021 לאחר שנה של סגרים, עם מיטב המשוררים והמשוררות של השירה העברית העכשווית בארץ, ותיקים וצעירים גם יחד.

12 אירועים ו-45 יוצרים, משוררים ומוזיקאים מרכיבים פסטיבל שירה של מרוץ שליחים מרגש בין משוררים ומשוררות ותיקים לצעירים, משתי שירה סוערים, מפגשי משוררים ואבהות, שירה וטבע, שירה וקידום ממומן. וגם פאנל על ביקורת הספרות והשירה, ולראשונה, הענקת פרס לשירה עברית ע"ש חיים גורי.

בין המשתתפים: אלכס בן ארי, אלפרד כהן, אמיר חרש, אפרת מישורי, בני ציפר, גלעד מאירי, דנה אמיר, יעל סטטמן, יקיר בן משה, ליאור זלמנסון, מאיה בז'רנו, מאיה ויינברג, נועה שקרג'י, ספיר יונס, עמיחי חסון, עמנואל יצחק לוי, ערן הדס, צבי עצמון, צור ארליך, חיים וייס, צילה זן בר צור, קים מידן, רומן אייזנברג, ריקי דסקל, שחר מריו מרדכי, שי שניידר אילת, שרון אס, שרי שביט, תמיר גרינברג, גל דה פז, דניאל רובין, שירה ז' כרמל ועוד. 


פסטיבל עכו, צילום: ריקי רחמן

רשימת האירועים:

יום רביעי 22 בספטמבר 

17:00 - הענקת פרס על שם חיים גורי לשירה עברית
מקום לשירה גאה להעניק זו השנה הראשונה את הפרס על שם חיים גורי לשירה עברית. הפרס נועד להנציח את מורשתו של המשורר חיים גורי, ומוענק על שירה פורצת דרך למשורר אחד, שפרסם לפחות שני ספרי שירה. המשורר נתן וסרמן הוא הזוכה בפרס ע"ש חיים גורי לשירה עברית לשנת תשפ"ב.
מנחה: עמיחי חסון, מקום האירוע: מקום לשירה, המערבים 9, ירושלים. 
 
18:30 - בנחת - משוררים קוראים משיריהם בשניים. אלטייב ע'נאיים ואלחי סלומון
הספרות הישראלית היא חלק מזרם הגולף התרבותי והלשוני העשיר של המזרח התיכון. שני המשוררים הצעירים, שספרי ביכוריהם ראו בשנה האחרונה, יעסקו בצורות השונות של הסחף הפואטי. ניתן להמשיל את הסחף לתנועות הגירה במרחב, בזמן ובשפה. מכאן, הם יעמדו על המתח שבין האמנותי לפוליטי, על יחסם לאופנות העכשוויות בשירה, על חיבורים ישירים בין האחרים, על מעקפים, כגון, תרגום, ועל הפוטנציאל הבין תרבותי המקומי, שרובו טרם מומש.
מנחה: גלעד מאירי, מקום האירוע: מקום לשירה, המערבים 9, ירושלים. 
 


נתן וסרמן, צילום פרטי

18:30 - בנחת
- משוררות קוראות משיריהן בשתיים. צילה זן בר צור ומאיה בז'רנו
מפגש בין שתי משוררות פורצות דרך ביחסן אל המידע. מאיה בז'רנו שספרה "עיבוד נתונים" ראה אור במהדורה חדשה השנה (2021), היא משוררת הנתונים הישראלית הראשונה. צילה זן בר צור (מחברות שדה,2021) היא משוררת פורצת דרך ביחסה אל התרבות העממית. זן בר צור מושכת ביצירתה את התרבות העממית העתיקה, התרבות השבטית והנשית, אל העתיד - אל תרבות עממית בת זמננו.
מנחה: נועה שקרג'י, מקום האירוע: גינת אור, זמנהוף 12, ירושלים. 
  
18:30בנחת- משוררים קוראים משיריהם בשניים יקיר בן משה ועדי וולפסון
מפגש של שני אבות. יקיר בן משה פרסם השנה את ספרו "שריקת שומר הלילה" (מוסד ביאליק 2021). זהו ספרו השלישי של בן משה שעוסק רובו ככולו באבהות. ספר זה שונה מהשניים שקדמו לו בכך שהוא כתוב כפרוזה לירית, היינו - כשירה בשורות ארוכות. עדי וולפסון פרסם את הספרים "אני אבא שלך" (פרדס 2019) ו"בגוף ולא רק בו" (פרדס 2021), העוסקים אף הם באבהות - בליווי של האב את בנו בתהליך שינוי מין. ביחד הם משוחחים על גבולות השירה, על גבולות האבהות, וגם על גבולות הכתיבה על נושאים אלו.
מנחה: עמיחי חסון, מקום האירוע: המפעל, המערבים 3, ירושלים. 
 
20:00 - מרוץ שליחים
ארבעה משוררים ומשוררות ותיקים קוראים משיריהם, ומזמינים ארבעה משוררות ומשוררים צעירים לקרוא משיריהם ולהמשיך במרוץ השליחים של השירה העברית המתחדשת
. אפרת מישורי (ואיש לא חיבק את הים, 2021) מזמינה את עמנואל יצחק לוי (השמש שרה למלכיור, 2021); דנה אמיר (אבני ריחיים, 2021) מזמינה את המשורר טל שמור (רמי כוכב עליון, 2021); תמיר גרינברג (בחסד, 2021) מזמין את שי שניידר אילת (הוא היה כאן, אני בטוחה בזה, 2019); צבי עצמון (ישירים, 2019), מזמין את המשוררת סיגל נאור פרלמן (מחלוטה, 2020).
מוזיקה: דניאל רובין, מנחה: אמיר חרש, מקום האירוע: המפעל, המערבים 3, ירושלים. 
  
22:00 - המשתה
שישה משוררים מרימים כוסית שיכר וקוראים בשבחי השירה ברוח המשתה האפלטוני.
משתתפים: דניאל באומגרטן (זיהוי טווח רחוק, 2020), דותן ברום (עור שני, 2021), קים מידן (במקדש הזה היחיד, בבשר, 2021), יעל סטטמן (בעניין הבערה, 2021), דביר שרעבי (זמן עזיבת הרחם, 2021).
מוזיקה: גל דה פז, מנחה: שחר מריו מרדכי, מקום האירוע: המפעל, המערבים 3, ירושלים. 
 


אפרת מישורי, צילום: ורד ניסים

יום חמישי 23 בספטמבר

 

17:00 - פאנל ביקורת
ביקורת הספרות נתפסה בשנים האחרונות כשדה עקוב מדם המשתמש בביקורת ככלי לטיהור שדה הספרות מיוצרים ויצירות הנתפסות כבלתי ראויות. שנת 2021 הביאה עימה מפנה: משדה שהתנהל באופן כמעט בלעדי בעיתונות וברשתות החברתיות, בשנה האחרונה הוקמו שני כתבי עת המוקדשים באופן בלעדי לביקורת: "מעלה" ו"פנס". באירוע ישוחחו על ערכים בביקורת סגן עורך כתב העת "השילוח - צור ארליך, עורך כתב העת "פנס" - פרופ' חיים וייס, עורך מדור "תרבות וספרות" של עיתון הארץ - בני ציפר, ועורכת כתב העת "מעלה" - נועה שקרג'י.
מנחה: עמיחי חסון, מקום האירוע: מקום לשירה, רחוב המערבים 9, ירושלים. 
 
18:30 -בנחת- משוררים קוראים משיריהם בשניים אלפרד כהן ומאיה ויינברג
שיחה בין שני משוררים צעירים על תרבות וטבע אורבניים ואורגניים בשירתם. הם ינסו לברר מה אותנטי בשירתם ובשירה העברית של ימינו וכיצד הוא בא לידי ביטוי בספרותיות של השירה ובמפגש של חוכמת העבר ופשטות המחשבה עם טכנולוגיה ומדיה מהירים. זהו דיון במקצבי החיים - על מעברים בין לאט ומהר האופייניים לימי סגר ואי סדר - וממילא זהו דיון במקצבים שיריים.
מנחה: עמיחי חסון, מקום האירוע: מקום לשירה, המערבים 9, ירושלים. 
 
18:30 - בנחת - משוררים קוראים משיריהם בשניים ערן הדס וליאור זלמנסון
ערן הדס הוא ממשוררי האינטרנט הראשונים בעברית, ליאור זלמנסון - האחרון עד כה. ביחד הם מדברים על תוכנה וממשק, שירה וקידום ממומן, לשון וקוד. ערן הדס פרסם השנה את ספרו התשיעי תאים (הוצאת ברחש, 2021), וכתב את אחרית הדבר למבחר משיריו של אהרן שבתאי (עם עובד, 2021). ליאור זלמנסון, פרסם השנה את ספר שיריו הראשון - יש לנו דרכים לגרום לך ליהנות (2021).
מנחה: נועה שקרג'י, מקום האירוע: המפעל, המערבים 9, ירושלים. 
 
18:30 - בנחת - משוררים קוראים משיריהם יהודה ויזן ומרחב ישורון
שני משוררים המצויים באמצע דרכם הספרותית ידונו במחצבים הלשוניים והתרבותיים שמתוכם הם כורים את חומרי הגלם של שירתם ובמשמעות המעודכנת של האוונגרד בימינו. הם יעסקו ברלוונטיות של אותם מחצבים להתפתחות השירה העברית בכללותה. ועוד, הם יעמדו על ההשפעות הפרוגרסיביות על שירת הזמן, על מטוטלת היחסים בשירתנו בין שמרנות לליברליזם ולאור זאת על הגדרה מחודשת של מהפכנות בשירת הזמן.
מנחה: גלעד מאירי, מקום האירוע: גינת אור, זמנהוף 12, ירושלים. 
 
20:00 -מרוץ שליחים
ארבעה משוררים ומשוררות ותיקים, קוראים משיריהם ומזמינים ארבעה משוררים צעירים לקרוא משיריהם ולהמשיך במרוץ השליחים של השירה העברית המתחדשת. שרון אס (המגרפה, 2021), מזמינה את יונתן סואן (לאות, 2019); אלכס בן ארי (מים מים, 2021), מזמין את יונדב פרידמן (אקסיטציה, 2019); ריקי דסקל (שפת הנהר, 2021) מזמינה את שרי שביט (כאב מרחקים, 2021).
מנחה: אמיר חרש, מקום האירוע: המרכז העולמי למורשת יהדות צפון אפריקה, המערבים 13, ירושלים.  
 
22:00 -המשתה
שישה משוררים מרימים כוסית שכר וקוראים בשבחי השירה ברוח המשתה האפלטוני. משתתפים: רומן אייזנברג (שירים טחובים לילדים רטובים, 2021), נמרוד ברקו (תקופת־הכוכב שטרם נתפתחו־בו־עיניים, 2020), דעאל רודריגז גרסייה (גילופין, 2021), ספיר יונס (אלו אינדיגו, 2021) חיה לוי (מאושרת ועצובה, 2020), נדיה עדינה רוז (בבטן הזאב, 2021).
מוזיקה: שירה ז' כרמל, מנחה: שחר מריו מרדכי, מקום האירוע: המרכז העולמי למורשת יהדות צפון אפריקה, המערבים 13, ירושלים פסטיבל עכו, צילום: ריקי רחמן

מקום לשירה

מקום לשירה הוקם בשנת 2002 על ידי קבוצת "כתובת", קבוצה של משוררים ירושלמים ששמה לה למטרה לקדם את השירה בארץ בכלל ובירושלים בפרט, כתמיכה בפיתוח מעמדה התרבותי של ירושלים. השם "מקום לשירה” ביקש לבטא את היעדר המקום הראוי לשירה בירושלים. מקום לשירה עוסקים במגוון תחומים הקשורים לשירה וספרות. בית הספר לאמנויות המילה – מוסד גבוה ליצירה ספרותית אשר מספק מענה ליוצרים שאינם מעוניינים בסדנאות כתיבה קצרות טווח או במחקר אקדמי, אלא מבקשים לפתח את יצירתם באופן מעמיק וממושך – במשך שנתיים רצופות.

ההוצאה לאור מתמקדת בהוצאה לאור של ספרי שירה עבריים פרי עטם של משוררים ומשוררות עכשוויים – ותיקים וצעירים. מַעְלָה - כתב עת לביקורת ספרות;  ננופאטיקה – כתב עת לספרות קצרה; סדנאות כתיבה, אירועים ספרותיים ועוד. בצוות מקום לשירה חברים ד”ר גלעד מאירי, נועה שקרג'י, שירין מגן, איגור שוויגר, אביב פטר ועטרה בן חנן. 
 


 

"מטר על מטר: פסטיבל ירושלים לשירה" ה-13, חול המועד סוכות ימים רביעי – חמישי, 22-23 בספטמבר 2021 במתחם מקום לשירה וסביבותיו, רחוב המערבים 9 ירושלים. כל הפרטים ובטל' 02-6524601. הכניסה לכלל אירועי הפסטיבל פתוחה לקהל הרחב, ללא עלות, בכפוף להנחיות משרד הבריאות. מומלץ להביא בגד חם


למועדי מופעים >

19/09/2021   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע