סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל התנ"ך הרביעי יוצא לדרך
 

 
 


פסטיבל התנ"ך הרביעי "ימי אמנות ומקרא" של מרחב יואב-יהודה ייפתח לאור ירח מלא של ט"ו באב בערב 8 באוגוסט ויימשך עד 12 באוגוסט 2006.

פסטיבל התנ"ך נולד מן הרעיון להחיות את הפעילות התרבותית שהתקיימה באזור מאז המקרא ועד ימינו. האזור שבו מתרחש הפסטיבל הוא בעל רציפות היסטורית - הגדולה ביותר תחת ממלכת יהודה – מתקופת כיבוש הארץ ועד נפילת בית שני. כל האירועים ההיסטוריים המרכזיים שמתועדים ומדווחים בתנ"ך התרחשו באזור הזה. וגם הנביאים פעלו באזור הזה. לא מדובר רק באירועים פוליטיים אלא גם בהתפתחות התרבות המקראית - יצירה תרבותית ויצירה חקלאית

הפסטיבל נותן ביטוי לכל האמצעים האמנותיים המבטאים מקרא - ביטוי עיוני באמצעות ימי העיון, ביטוי מוזיקלי במופעים המוזיקליים המגוונים וגם ביטוי בשטח – של טיולים וסיורים באזור. כמו כן מתקיימות כמובן גם פעילויות לילדים וכל המשפחה.

השנה נוסף מגע אקדמי לפסטיבל עם הצטרפותה של אוניברסיטת בר אילן ליום עיון מיוחד. בשנה הבאה עתידה האוניברסיטה לקיים בפסטיבל סימפוזיון או כנס בינלאומי לחידושי מקרא, שיהפוך את הפסטיבל לאירוע בינלאומי.

כל הסיורים והטיולים ניתנים לשילוב עם שלל פעילויות הפסטיבל: ימי העיון הנערכים על-ידי יד בן-צבי, מרכז הרצוג ואוניברסיטת בר-אילן והמופעים נערכים במערות בית-גוברין, באמפיתיאטרון בבית-גוברין, בכפר מנחם ובמנזרי שפלת יהודה.

ברוח הימים האלה – ארבעת המופעים המרכזיים של הפסטיבל שייערכו באמפיתיאטרון בבית גוברין - חינם לתושבי הצפון וליישובי עוטף עזה

מבחר ממופעי הפסטיבל

תנ"ך שרים אהבה (או שלא שרים בכלל)

מופע בניהולו האמנותי של בועז (בנות פסיה) פייפר, האומר: "אהבה, בגידות, מבול, חלומות ומלאכים הם רכיביה המרכזיים של כל טלנובלה, המכבדת את עצמה. דלינו את המרכיבים הללו מן המקור, מן התנ"ך, והבאנו אותם תוך קריצה גדולה, אך מתוך אהבה וכבוד, אל הבימה המיוחדת בבית-גוברין". מנחה הערב הוא יורם טהר-לב, מחברם של חלק משירי המופע. במופע יטלו חלק הזמרים ששי קשת, ג`וזי כץ, שימי תבורי, האחים צנחני, רותי נבון, דורית פרקש ועוד. בין השירים שיושרו בערב: "נעמה בת אחיטוב", "אבישג", "יחזקאל", "מלאך מסולם יעקב", "קום לך אל נינוה", "גוליית", "נח" ועוד ועוד. מנהל מוזיקלי: רמי הראל.

נשים שרות קרליבך

ייערך בליל 9 באוגוסט באמפיתיאטרון הרומי בבית-גוברין. את המופע תוביל נשמה קרליבך, בתו של הרב המזמר שלמה קרליבך, ולצידה הזמרות אתי אנקרי, לאה שבת, מיקה קרני, רותי נבון, יסמין לוי והדרה לוין ארדי. הערב כולו יוקדש לביצועים מלהיבים ומקוריים של שירי שלמה קרליבך. מנחת הערב: הסטנד-אפיסטית רויטל וילטזון-יעקבס. שעת המופע: 20.30

זוכרים באהבה את שושנה דמארי

ערב של שירת סולנים ושירת קהל עם תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר שבע המוקדש כולו לשיריה של שושנה דמארי. . על התזמורת ינצח מנהלה המוזיקלי דורון סלומון, מנחה: נחומי הר-ציון. מנהל מוזיקלי: המלחין מיכאל וולפה.

קולות מן השמים

זמרי המקהלה הפילהרמונית עם הזמרים שלומית אהרון ויבגני שפובלוב בקטעים ממיטב האופרות כולל אופרות שנכתבו והולחנו בהשראת התנ"ך. מנחה הערב: יוסי שריד.

ימי עיון

בין פלשת ליהודה

יום אוניברסיטת בר-אילן בפסטיבל יתקיים בבית-הספר התיכון צפית, שליד קיבוץ כפר-מנחם. בין ההרצאות: פרופ` אהרון מאיר, ראש מחלקת לימודי א"י וארכיאולוגיה ירצה על החיפוש אחר גלית: ד"ר שולה לדרמן מן החוג לאמנות יהודי תון בביטויים של ארון הברית באמנות; ד"ר דוד אלגביש מן המחלקה לתנ"ך יספר את סיפורה של מלחמת העצמאות של שאול בפלישתים; פרופ` חנן אשל ידבר על על סוכני נסיעות וטיולים מאורגנים בימי עזרא ונחמיה; ד"ר יעל שמש מהמחלקה לתנ"ך תדבר על אירוסי יצחק ורבקה וסיפור יוסף ואשת פוטיפר; פרופ` אוריאל סימון יחתום את יום העיון בהרצאה "שמשון - מושיע בעל כורחו". בתום יום העיון יערכו המשתתפים סיור ארכיאולוגי בחורבת עתרי, שהינה כפר יהודי קדום בהדרכת ד"ר בועז זיסו מן המחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה.

על אהבה במקרא

ערב עיון וחוויה של מרכז יד בן צבי בהשתתפות שני סופרים, שישוחחו על אהבה במקרא. במפגש, שייערך במערה שליד קיבוץ בית-גוברין, תשוחח הסופרת יהודית רותם על "גילויים מרעישים על בסיפור שמאחורי סיפורה הטרגי של רצפה בת איה" והסופר אמיר גוטפרוינד עומד להשיב על השאלה המסקרנת " מה באמת היה בין שלמה ומלכת שבא?" הזמרת ויקטוריה חנה תשבץ בערב ביצועים מקוריים לטקסטים של שירי אהבה מתוך שיר השירים ותהילים. 8 באוגוסט. המשתתפים יוכלו להמשיך את הערב במופע הפתיחה של הפסטיבל, שייערך באמפיתיאטרון בבית-גוברין, השוכן בסמוך למערה.

משוררים עבריים בעקבות התנ"ך

ערב משולב של שירה וקריאת שירים עם המשוררים חיים גורי, רחל חלפי ויוסף עוזר. ישתתפו גם הזמרת חני ליבנה והשחקן יגאל שדה.

שררע - בין מנהיגות אידיאלית לשררה כוחנית

יום עיון ודיון בנושא השלטון המשחית ושחיתות השלטון מעיניים מקראיות. "פוליטיקה מקראית עם קריצה למתרחש כאן ועכשיו". המפגש עוסק במנהיגות ומנהיגים והפיתוי שיש בכוח השלטון. את הרצאת הפתיחה "סופרי חצר, עיתונאים ושאר יועצים נבואה מגויסת או בלתי תלויה תישא ד"ר גילי זיוון. בין קבוצות הלימוד (לבחירה) שייערכו ביום העיון: "הערעור על מנהיגותם של משה ואהרון או מדוע יש כל שנתיים בחירות בישראל?" בהנחיית משה רום; "כח, פיתוי ושלטון - עיון בסיפור אמנון ותמר וסיפורים מקראיים נוספים" בהנחיית נעמה וייס; "נראה מי נוצח? על מאבקים מוסריים בין בשר ודם למנהיג העולם" בהנחיית נח חיות; "אג`נדה ביטחונית של מנהיג" בהנחיית רותי לזר. את ההרצאה המסכמת ישא פרופ" אוריאל סימון בנושא "הרצחת וגם ירשת? - השלטון המשחית והנבואה המתקנת".בתום המפגש יצאו המשתתפים לטיול בשיתוף קק"ל לאור הירח בסימן חגיגות ט"ו באב, מסורת מתחדשת לחג עתיק. טיול רגלי ברכס שורק, בשילוב בית מדרש בטבע ותצפית לילית, מהיפות בארץ, על הרי ירושלים.

רזי גן עדן

יום עיון וחוויה הנערך על-ידי יד בן-צבי. משתתפים: פרופ` שלום פאול - על "גן עדן במקרא - חלום ומציאות"; פרופ` אביגדור שנאן - על "רשימות נכנסים בחייהם לגן-העדן בספרות ובאגדה"; ד"ר אבינועם רוזנק - "הרמב"ם וסודות גן-העדן; אפרים סידון - על הומור במקרא. למחרת ייערך סיור בירושלים המקראית ובערב יוכלו המשתתפים ליטול חלק בערב מיוחד של הסינפונייטה הישראלית באר-שבע, שייערך באמפיתיאטרון בבית-גוברין.

עת דודים כלה - על אבות ואהבות

סוף שבוע ובו הרצאות ומופעים ברוח המקרא. ההרצאות הן: "צרור המור לי - על אהבה וריח בשיר השירים" - יעל פריד; הגיגים על הפילוסופיה של האהבה -פרופ` שלום רוזנברג; "על אהבה ותשוקה ביצירות ביאליק" - פרופ` זיוה שמיר, "דוד ויהונתן - אהבה התלויה בדבר ושאינה תלויה בדבר" -פרופ` שמואל ורגון. יחתום על ההרצאות פרופ` שלום רוזנברג בנושא "אדם וחווה - לא טוב היות האדם לבדו". עוד נכלל בתוכנית אירוע משותף לגיל קופטש, פרופ` אנדרי היידו וג`קי לוי, שנושאו הוא דמותו של שמשון הגיבור, שייערך בקיבוץ צרעה ומשולב בפסטיבל התנ"ך.

פעילויות נוספות

תנ"ך בקולנוע ביער אשתאול

בערב מיוחד שייערך ביער אשתאול, במסגרת פסטיבל התנ"ך הרביעי, יוצגו קטעים נרחבים מארבעה סרטים, המבוססים על עלילות תנ"כיות, מלווים בדברי הסבר ופרשנות מפי חוקר הקולנוע יובל ריבלין. ארבעת הסרטים הם: "התנ"ך" משל הבימאי ג`ון יוסטון, "נסיך מצרים" של סטיבן ספילברג, "עשרת הדברות" של ססיל דה-מיל ו"שמשון ודלילה" - אף הוא משל ססיל דה-מיל.

טיולי ליל ט"ו באב במסגרת פסטיבל התנ"ך ביואב יהודה

שלושה טיולים לאור ירח מלא ייערכו במסגרת פסטיבל התנ"ך ואחרים יובילו את המטיילים לנופי המקרא שבשפלת יהודה והרי יהודה. ביניהם: בין צרעה לאשתאול" - סיור לילי בעקבות פעולתו של שמשון, בין צרעה לאשתאול שיסתיים ב"תיקון" חצות מלווה בטקס תקיעה בשופרות; "בעקבות התיבה האבודה" - טיול מודרך, המשחזר את מהלך העברת ארון הברית משבי הפלישתים אל ירושלים; סיור ארכיאולוגי ייערך בחורבת עתרי ויודרך על-ידי דר` בועז זיסו, מבכירי הארכיאולוגים של של אוניברסיטת בר-אילן ועוד.

למידע ולרכישת כרטיסים: 08-8502240
תכניית הפסטיבל המלאה
אתר הפסטיבל


03/08/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע