סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: מערכת הבמה 16 יצירות ב-"הרמת מסך" 2006
 

 
 


אירועי "הרמת מסך" 2006 יוצאים לדרך עם מנהל אמנותי חדש, מיקי גורביץ`, ועם 16 יצירות שיועלו בבכורה בשישה מסכים שונים ובהשתתפות יוצרי מחול צעירים עצמאיים.

האירועים יתקיימו בין התאריכים 22 בנובמבר עד 4 בדצמבר 2006 במרכז סוזן דלל בתל-אביב ובמעבדה – המרכז לאמנויות הבמה בירושלים.

"הרמת מסך" הוא פרויקט שנולד ביוזמת ובמימון משרד המדע, התרבות והספורט – המחלקה למחול, בניהולה של נילי כהן, סגנית ראש מנהל התרבות ומנהלת המחלקה למחול. הוא מתקיים זו השנה ה-17. פסטיבל ישראל מנהל את הפרויקט זו השנה החמישית.

מטרת הפרויקט לאפשר ליוצרים צעירים עצמאיים, שאינם עובדים בלהקה ממוסדת, להציג עבודות בבכורה תוך שחרורם מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים של ההפקה כמו: הפקת המופע, תפעול ההצגה, שיווק, פרסום ועוד. בנוסף זוכים היוצרים לליווי אמנותי צמוד ומקבלים 70% מן ההכנסות. בין הנוצרים שנתמכו על ידי "הרמת מסך" - "להקת אדמה" בניהולם של ניר בן גל וליאת דרור, "להקת ורטיגו" בניהולם של נועה ורטהיים ועדי שעל, "להקת ענבל פינטו", "להקת נעה דר", "להקת מחול ענת דניאלי", יסמין גודר, "להקת מחול יוסי יונגמן", רונית זיו, רננה רז, יוסי ברג, ניב שינפלד, תמר בורר ורבים אחרים.

במאי התיאטרון מיכאל גורביץ` המנהל האמנותי החדש של "הרמת מסך" הסביר את כניסתו לעולם המחול בסקרנות האישית שלו להתוודע מקרוב אל העולם הקרוב ללבו מילדות אז ליווה את אמו, הרקדנית הִילְדה קסטן ז"ל, מחלוצות המחול בארץ-ישראל. הרקדנים והכוריאוגרפים הם לדבריו יוצרים "הנאבקים יום יום בשיניים על האמנות שלהם, החל מהצורך למצוא סטודיו, שיעורים וחזרות, ולקיים עולם של אמנות נטו, שהמסחריות לא נגעה בו עדיין, ולבטא את עצמם בצורה העמוקה והנקייה ביותר.

ועוד לדבריו: "העבודות שנבחרו הינן יצירות רב-גוניות המשקפות, כל אחת, טביעת אצבע ייחודית של יוצרה. כוריאוגרפים רבים מתקרבים לתיאטרון ואצל חלקם יש נסיון לשבור את `הקיר הרביעי` ולטשטש את הגבולות הפיזיים בין הבמה לקהל".

היצירות שיועלו במסגרת "הרמת מסך":

מסך 1:

"קזוארות" - רננה רז

עבודה לחמש רקדניות. העבודה מתארת שבט נשים. דרך טקסים, מוזיקה, ריקוד ופולחן נפרש מעגל חיים ועולים דימויים נשיים וגבריים המתקיימים בגוף אחד. העבודה עושה שימוש בצעדי הדבקה - ריקוד דרוזי מסורתי שנרקד על ידי גברים. "בעבודה הפכתי את היוצרות ונשים רוקדות את הריקוד. כדי ללמוד את הריקוד קיימנו מספר מפגשים בדליית אל כרמל עם להקת הדבקה הייצוגית בניהולו האמנותי של ואליד סאלח. מאוחר יותר הדבקה נארגה לתוך הכוריאוגרפיה אם בצורתה המקורית או לאחר עיבוד".

"סודה" - ממי שימאזקי

העבודה "סודה" חושפת את "חדר ההזדמנויות הבלתי ממומשות", "מקום נפשי נסתר" שבו אנו נחשפים לשתי דמויות המשקפות מאווים כמוסים, כאב, רגשות מן העבר לצד תקוות מהעתיד. באמצעות שילוב בין תחומי אמנות שונים: מחול, מוזיקה והקרנת דימויים, העבודה נותנת חיים למרכיבים שבריריים אלו.

"סוסי ברזל" - סהר עזימי

בתוך הרעש הגדול יכול לצמוח רגע של שקט, שקט יקר שבתוכו קיים הכל. שני גברים מנסים להיפגש וליצור רגע אחד שביר.העבודה היא חלק מעבודה לארבעה רקדנים שתעלה בפברואר 2007.

מסך 2:

"חצות" - אודליה קופרברג

כמו קבצן החושף את גדמו בדרישה; הביטחון בהזדקקות והפחד להפר אותו. האמביוולנטיות ברצון לחשוף ולהסתיר בו זמנית, בדיוק באותה תנועה, בדיוק באותו מקום בגוף. כמוה הפנייה לקהל, מבקשת לא מבקשת קרבה, חוצה לא חוצה את קו הגבול. גרעין העבודה הוצג לראשונה במסגרת הזירה הבין תחומית- י-ם

"10 דקות" - רונית זיו.

היצירה פורסת דקה אחר דקה, אירועים שאורכם 10 דקות ונשארו חרוטים בלב. זמן ההתרחשות הבימתי זהה למשך היצירה כולה והקהל ער לזמן שחולף ולרגע הסוף וכך מתרחש מעין ניסוי בפירוק של הזמן.

"ג`ורונה" - ניב שינפלד ואורן לאור

עבודה משותפת לניב שינפלד ובן זוגו אורן לאור ל-5 רקדנים ושחקן. היצירה מנסה לחקור את היחס שבין הממד הנשי לבין הממד הגברי בנפש, מזוויות שונות ומתוך מבט על אמהות, ממומשת ונחלמת.

מסך 3:

קונצ`רטו לארבעה רקדנים ולתזמורת" - סאלי-אן פרידלנד."

שיתוף פעולה בין תזמורת סימפונט רעננה ו- DANCE DRAMA COMPANY. ארבעת הרקדנים משתלבים בקונצרט, כחלק מכלי התזמורת הסימפונית. המנצח, עומר וולבר, שעומד במהלך המופע במרכז הבמה, ליווה את סאלי-אן פרידלנד והרקדנים בתהליך היצירה, והתאים את המוזיקה המקורית לכוריאוגרפיה. המופע מורכב משלושה חלקים: בחלק הראשון משולבים קטעי ריקוד, שירה ומשחק. בשני נעים הרקדנים, כחזיון תעתועים, ליד קיר דמיוני. החלק השלישי, "רונדו", שמסיים את המופע, משלב מספר גווני מחול ומקצב ובסיומו מצטרף המנצח אל הרקדנים בנגינת אקורדיון.

"Dispositif" - נטע ירושלמי.

יצירה זו היא תוצר של חויית הדיסאוריינטציה. בתוך המרחב המוגדר של הבמה מתחברים יחד אלמנטים עצמאיים אשר לכל אחד מהם צורת קיום והתרחשות שונים. בפס הקול משולבות הקלטות של הפילוסופים מישל פוקו וג`ורג`יו אגמבן, המדברים על המושג דיספוזיטיפ – מנגנון ההפרדות שמייצרות את המרחבים המוגדרים שאנו רואים סביבנו.

"קפה, מנורה וסיגריה" - ענת גריגוריו.

תקריב אל תוך חייה של דמות אישה בעלת פיצול אישיות הנמצאת בחלל הבית המוכר לה. כל חדר אליו היא נכנסת מעלה בה זיכרונות שהופכים למוחשיים. הדמות מוצאת את עצמה נשלטת על ידי ארבע דמויות כשלכל אחת מהם עולם משלה, רצון משלה וזכרון משלה.

מסך 4:

"אור בבית שלישי" - שלומי ביטון.

העבודה נוגעת בשורש ההוויה הקיומית שלנו. בודקת מה מאחד אותנו ואיפה שלום נימצא. האנשים במשפחה יוצאים לדרך, לנדודים, נפרדים מביתם ומקווים גם לחזור, למקום שלא בטוח יהיה אותו בית. הם מבקשים סליחה, מכירים תודה, מתפללים להבנה טובה יותר, ומברכים. נדודים, בהקשר העם היהודי... בית, בהקשר הארץ הזאת... על האדמה הזאת... ורוח - תמיד הייתה ותמיד תהיה. בפסטיבל "הרמת מסך" יוצג החלק הראשון של העבודה. בהמשך היא תעמוד כעבודה לערב מלא.

"ארוחת ערב" - תומר שרעבי ומיה שטרן

בתוך מערבולת של תשוקה יצר ורגש, נסחפים מושלכים אל תוך משחק שהסוף שלו כאילו ידוע מראש, אך במציאות הבועטת אין דבר צפוי. באופן מפתיע ומבהיל ההשפלה, ההתעללות והפחד מתמזגים בצורך לעדינות ורכות. מאבדים חלק מעצמם לטובת מוטציה דמונית או משפחה.

"ילדה" - להקת מחול יוסי יונגמן

פרי יצירתה האינטימית של להקת מחול יוסי יונגמן. הגעגוע למשהו ראשוני, לריח ילדות שאבד. המופע החדש פורט על רגשות נעולים ומזמין לגלות ולחוות אותם מחדש.
מסך 5:

"אדמדם" - ארקדי זיידס

הפקה משותפת עם Operaestste Festival Veneto באיטליה. נוצר בהשראת סיפור הגולם. זהו דואט שחוקר את השאיפה הכל כך אנושית, לייצר מכניזם המדמה חיים. שאיפה שלפעמים מתבלבלת בין הטבע הראשוני, לבין אינסוף האפשרויות. בפסטיבל "הרמת מסך" יוצג החלק הראשון של העבודה. הערב המלא יעלה בדצמבר במסגרת חשיפה בינלאומית המתקיים במעבדה בירושלים.

"כאן ולא" - מיכל מועלם

בין מה שהיה ובין מה שלא היה עוד תלויים בין מקומות, בין זמנים, בהתנתקות רגעית בין מציאויות. מציאות שסחבנו מהמקום שממנו אנחנו באים אל עבר המקומות שחווינו דרכם, במפגש עם קירות מוחשיים כמו בלתי מוחשיים עד לאופן שבו בחרנו להיעצר...או להמשיך.

" ג`וקים" - סער מגל

היצירה מתרחשת בחדר שינה או חדר טלוויזיה ועוסקת בטבעו של מסע החיפוש שלנו אחר מישהו לאהוב, ומשהו או מישהו להאמין בו, בטיראניות של בני זוג (זוג מאהבים, זוג חברים, זוג זרים), בכאב שבצורך להשתייך ובפחד להיות לבד. היצירה תעסוק בבדידות וקונפליקט, כמיהה ואכזבה, בצורך למלא את החלל, בציפיות, בצורך בשליטה, במניפולציה ובאהבה.

מסך 6:

"Taki Take One"- TakiTeam

ענבל יעקובי, יוסי ברג והלל קוגן, כוריאוגרפים ורקדנים, מייסדי קבוצת טאקי, מזמינים את הקהל למגרש משחקים מחשבתי: מופע אימפרוביזציה המאתגר את הוירטואוזיות היצירתית והביצועית של משתתפיו.
המופע, בהרכב מבצעים המשתנה ממופע למופע, חוקר את רשת הקשרים הסבוכה בין הפרפורמר לצופה, ובמהלכו מתבקש הקהל לבחור ולממש את מידת מעורבותו והשפעתו על היצירה הנוצרת בזמן אמת.
ריאליטי-שואו מתנועע של דינמיות ונינוחות, הומור והימורים, רב-גוניות וחד פעמיות.


מחירי הכרטיסים: 70 ₪


25/10/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. הרמת מסך - תיאטרון מחול
יאיר חקלאי , (05/12/2006)
1. רונית זיו - הפייבוריטית שלי
חובבת הז'אנר , (14/11/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע