סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: מערכת הבמה "השתולים" – יצירת מופת, אבל פחות
 

 
 


פסטיבל העוד הבינלאומי ירושלים 2006 בהפקת בית הקונפדרציה יתקיים זו השנה השביעית בתאריכים 24-2 בנובמבר 2006 .

הפסטיבל יתקיים השנה בבית הקונפדרציה, בתיאטרון ירושלים ובמרכז שמשון – בית שמואל ומופעים אחדים יעלו גם במרכז אל סנא סינמטק נצרת בשיתוף עיריית נצרת בין התאריכים 24-22 בנובמבר .

הפסטיבל הוא מחווה למורשת התרבותית של המוזיקה הערבית הקלאסית והאמנותית ולהשפעותיה על המוזיקה המערבית והים תיכונית. במרכז הפסטיבל, כבכל שנה, מלך כלי המוזיקה המזרחיים – העוד – שהשירה הערבית והפרסית רואה בו תמצית האנושיות באשר היא.

המנכ"ל והמנהל האמנותי של הפסטיבל הוא מנכ"ל בית הקונפדרציה אפי בניה.הפסטיבל מתקיים בתמיכת קרן ברכה, האיחוד האירופי, משרד המדע הטכנולוגיה, התרבות והספורט, משרד החוץ-אגף לקשרי תרבות ומדע, עיריית ירושלים, הקרן לירושלים, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות ואמנות לעם.

הפקות מקור: אמל מורקוס, אנסמבל היונה, ברי סחרוף, אורפנד לנד

אמל מורקוס תעלה מופע של שירי עם פלסטינים שנאספו מן הגליל וה"משולש" מהעבר הקרוב והרחוק. אחדים מהשירים מוגשים באופן עממי ואותנטי והאחרים בעיבודים עכשויים פרי עטו של אמן העוד והכינור נסים דקוואר, המופע יתקיים גם בנצרת.

במופע אחר יופיעו ברי סחרוף ומאיר בנאי עם אנסמבל היונה בפיוטים מן המקורות לצד שיריהם הידועים של השניים. ערב מיוחד יוקדש לגדולי המוזיקאים העיראקים היהודים בעיראק שעלו לישראל בשנות ה-50 -צלאח ודאוד אל כוויתי, דאוד אכרם, יוסף יעקב שם טוב,סלים אל נור,אברהם סלמן, פילפל ג`ורג`י ואחרים.
אנסמבל נגנים ובהם יאיר דלאל יבצעו את יצירותיהם. מופע יוצא דופן של להקת "אורפאנד לנד"- ישלב לראשונה בפסטיבל מוזיקת רוק כבד עם מוזיקה ערבית ותפילות מתהילים.

הפקת מקור מיוחדת בפסטיבל היא "סדרת מופעי "תור הזהב" : שני מופעים יוקדשו לשירת תור הזהב בספרד של ימי הביניים עם פריחתן של השירה העברית והשירה הערבית. המופעים יוקדשו למשוררים הגדולים אברהם אבן עזרא והמשורר ערבי אל מותנאבי ("המתנבא הנצחי...").

מחוות: סייד דרוויש, פריד אל אטרש, איסחאק אבו אלעיז

קונצרט הפתיחה יוקדש לסייד דרוויש (1922-1891) הנחשב על ידי כל היוצרים והמבקרים הערביים למלחין הערבי החשוב של המאה ה-20. גדולי הזמרים שרים עד היום את שיריו ובהם עבד אל ווהאב, פיירוז,זכי מוראד,מונירה אל מהדייה ואחרים.דרוויש הוא זה שיצר ביחד עם המשורר בדיע ח`יירי את מהפיכת המודרניזציה בתיאטרון המוזיקלי ערבי בשלבו כלים מערביים בתזמור מסורתי ערבי ומסורות תיאטרון אותנטיות עם השפעות האופרה האיטלקית. בפסטיבל יבצעו את יצירותיו של סייד דרוויש אנסמבל שהרכיב פרופ` תייסיר אליאס עם האמנים מהראן מורעב (קנון), סאמי ח`שייבון (כינור) האני אסעד (דרבוקה) עזיז נדאף (תוף מרים). זמרים: ח`ליל אבו ניקולה, סמיר אבו פארס, מנאל מדני. המופע יתקיים גם בנצרת.

קונצרט נוסף יתרכז ביצירתו של אשר מזרחי אחד היוצרים היהודים הבולטים שחי ופעל מרבית חייו בתוניס שם הקליט רבות. הקונצרט "עוד ופיוט" עוקב אחר מסלול חייו ויצירתו. את הקונצרט ערך פרופ` אדווין סרוסי.

תזמורת תרשיחא וזמרים יבצעו קונצרט מחווה מיוחד לפריד אל אטרש (1974-1915)- אחד מגדולי הזמרים המצרים והנערץ ביותר בעולם הערבי. המופע יתקיים גם בנצרת.

מחווה נוספת היא ליצחק אביעזר (איסחאק אבו אלעיז ), שהיה במשך 40 שנה היה עורך המוזיקה בקול ישראל בערבית ומלבד זה נודע כמלחין שביצירתו בולט מסר של אחווה ושלום. בין יצירותיו: "נבואת ישעיהו" בהשראת ביקור סאדאת בישראל, "האיר השחר" - שיר ידידות אל העם המצרי ששודר בזמן חתימת חוזה השלום ועוד. הקונצרט יציג מבחר מיצירותיו בביצוע זמרים ואנסמבל נגנים מן התזמורת למוזיקה ערבית בניצוחו של סוהיל רדואן

אמנים בינלאומיים

נגן העוד הארמני-אמריקאי ארא דינקיג`יאן, מנהיג ומקים הלהקה האינסטרומנטלית הידועה נייט-ארק שיופיע על במה אחת עם אביו אוניק דינקינג`יאן –נציג השירה הארמנית זה 50 שנה. האב המכונה "קולו של העם הארמני".

אנסמבל ליאן מלוס אנג`לס הוא הרכב של מוזיקאים יוצרים ומבצעים וירטואוזים, אשר יצירתם המקורית משלבת את מורשת המוזיקה המיסטית הפרסית עם גווניו בני זמנינו של הג`אז הפוסט-מודרני. במסע החקר וההתנסות האישית שלהם הם יוצרים מוזיקת עולם מיסטית שצליליה זורמים בין המסורות והסגנונות האותנטיים, תוך שילוב שירים וכלים מסורתיים

קונצרט מיוחד בביצוע האנסמבל למוזיקה עתיקה של אדוארדו פניאגווה יווקדש לעוד האנדלוסי הלא הוא הלאוטה שעמה הרכבי מסורתיים של חלילים, כלי קשת והקשה עם מוזיקה ערבית אנדלוסית.

קונצרט נוסף יארח את כמיל שג`ראווי יוצר ייחודי המטביע את חותמו על המוזיקה הערבית העכשווית כמלחן ומבצע. שג`ראווי ,יליד נצרת, שנחשב לילד פלא, הופיע בפני גדולי המלחינים והזמרים בעולם הערבי, קיבל את חינוכו המוזיקלי בחיפה ובאוניברסיטת לונג ביץ` בארה"ב. כיום הוא נחשב לאחד מגדולי נגני העוד והכינור בעולם שהופיע עם אמנים אגדיים כפיירוז, וואדיע אל סאפי,סייד מכאווי סבאח ואחרים. בקונצרט יבצע שג`ראוי ואנסמבל נגנים שירים וקיטעי מוזיקה משלו לצד קלאסיקה של גדולי הזמרים הערבים.

פרסי הפסטיבל

גם השנה ממשיך הפסטיבל במסורת של הענקת פרסי משרד המדע הטכנולוגיה התרבות והספורט- מנהל התרבות, המדור למוזיקה והקרן לירושלים – לעידוד היצירה המקורית ואיכות הביצוע.הפרסים יוענקו לאמנים או להרכבים שיימצאו ראויים להם בשתי קטגוריות: פרסי הביצוע שיוענקו לשני אמנים/הרכבים שהגשת המוזיקה שלהם מצטיינת בנגינה ובזמרה איכותית ברמתן המקצועית ובהבעתן. פרסי היצירה יוענקו ליוצריהן/מבצעיהן של שתי היצירות המקוריות המצטיינות. סך הפרסים 20,000 ₪ . (פרס ראשון בשתי הקטגוריות בסך 7,000 ₪ ופרס שני בשתי הקטגוריות בסך 3,000 ₪.)

השופטים בתחרות הם: שלמה ישראלי – מוזיקולוג ומומחה למוזיקת עולם, פרופ` אמנון שילוח – מוזיקולוג ומומחה בינלאומי למוזיקת האסלאם, עזרא ברנר – מנהל מכון "רננות", פרופ` תייסיר אליאס – אמן בינלאומי וירטואוז בכינור ועוד וראש המחלקה למוזיקה מזרחית באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים.

תכניית הפסטיבל המלאה
אתר הפסטיבל.


02/11/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (3 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
3. תיקון קטן,אולי
אלי פינדריק , (11/11/2006)
2. תמהני
קוצ'י , (08/11/2006)
1. כנסו...סרט חבל על הזמן
sweet1 , (07/11/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע