סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: מערכת הבמה פולין מבעד לעדשה בסינמטקים
 

 
 


"פולין מבעד לעדשה" הוא שמה של תכנית סרטים נבחרים של הקולנוע הפולני שתוקרן בין התאריכים 27-11 בדצמבר 2006 בסינמטקים של תל-אביבי, חיפה וירושלים.

בתחילת שנות התשעים הוצף הקולנוע הפולני בגל סרטים המחקים את הקולנוע האמריקאי. סרטים שלא התייחסו למציאות המקומית ואף לא ניסו לגעת בסובב אותם. לצד גל זה יצרו היוצרים הבולטים של הדור הצעיר, שהוסיפו להיות נאמנים לעצמם. בין היתר היה זה יאן יאקוב קולסקי, שרטרוספקטיבה של סרטיו הצגנו בשנה שעברה.

הבמאים הקשישים יותר כמו אנג`יי ויידה או יז`י קאבלרוביץ` בחרו בדרך של עיבוד יצירות מופת קלאסיות של ספרות פולנית לסרטים, ובכך זכו להצלחה קופתית וגם הוכיחו שלקולנוע הפולני יש קהל משלו. בסוף שנות 90 התחולל מפנה מסוים. על מסך הקולנוע הופיעו סרטים כמו "החוב" של קז`ישטוף קראוזה או "היי טרסקה" של רוברט גלינסקי, שחידשו את השיח שנקטע בין קהל הצופים ובין יוצרי הקולנוע הפולני. הבמאים החלו לדבר בסגנון של וידוי אישי, בנסותם להראות ולגעת בבעיות הכאובות של תקופת שינויי המשטר (הקרויה בפולנית תקופת הטרנספורמציה). אי אפשר לנקוט כאן בשמות כל ההפקות המשמעותיות שהוגשמו אחרי מפנה זה.

הסרטים שנבחרו לתכנית מראים את התמורות שהתחוללו בחברה הפולנית הממחישות את התופעות הקשות הנלוות לתהליך הטרנספורמציה, כמו למשל גידול האבטלה והפשיעה או תמורות ביחסים האישיים בין בני האדם, בצורות השונות של הביטוי האמנותי. בין הסרטים - קומדיות כמו "קילר" או "תחזית מזג אוויר למחר", דרמה כמו הסרט בשחור-לבן "היי טרסקה" או סרט בשם "החוב" המבוסס על עובדות שקרו במציאות. כמו כן תוכלו למצוא מותחן בלשי בשם "פיטבול" העשוי בסגנון הווריטה, ואת הסרט "המאסטר" שהוא מטאפורה פיוטית.

הרטרוספקטיבה מתאפשרת הודות ליוזמה של המכון הפולני בתל אביב, הפילמוטק הלאומי הפולני והטלוויזיה הפולנית.

התחזית למחר (פולין 2003)

בימוי: יז`י שטוהר. משחק: יז`י שטוהר, מרגולזטה זאיאשקובסקה, רומה קזיורובסקה. רדיפה מצד המשטר הקומוניסטי גרמה ליוזף להעלם מעבר לכותלי המנזר למשך 17 שנים. פגישה מקרית עם אשתו גורמת לסילוקו מהמוסד הקתולי ועתה עליו לנסות ולפצוח בחיים חדשים בעולם מנוכר שאפילו אינו מזכיר את זה שאותו נטש – עולם שאחרי נפילת הקומוניזם. אשתו חיה עם תעשיין עשיר ונהנית מתפנוקים שאותם אפשר לקנות רק בכסף, הרבה כסף. בנו הנפוח עומד בראש קמפיין הבחירות של פוליטיקאי בכיר, בתו הגדולה מנהלת את חייה בתוך תיבה שקופה לנגד עיני האומה בשירות תכנית ריאליטי טלוויזיונית ואילו אחותה הצעירה, עדיין תלמידה מבלה את מלוא עתותיה מול המחשב. ליוזף יש כוונות טובות – לזכות חזרה במשפחתו ולפצות את צאצאיו – אבל קשה לו להתמודד עם המציאות החדשה. לגמרי לא בטוח שבני משפחתו בכלל רוצים את תשומת הלב שניחתה עליהם ועל רקע הזה נוצרים לא מעט מצבים טרגי-קומיים. (95 דקות, פולנית, תרגום לאנגלית)
תרגום מיוחד לעברית בסינמטק תל אביב.

היי טרזקה (פולין 2001)

בימוי: רוברט גלינסקי. משחק: אלכסנדרה גיטנר, קרולינה סובצ`ק, זביגנייב זמחובסקי. המשפחה של טרזקה כלל איננה יוצאת דופן: אבא שלה שותה לפעמים, אמא אדוקה מאוד ואוהבת יותר את אחותה הקטנה, והטלוויזיה תמיד דולקת. טרזקה חולמת על חיים אחרים ורוצה להיות מעצבת אופנה. היא מתחילה ללמוד בבית ספר לתפירה ופוגשת שם את רנטה שפותחת בפני טרזקה עולם חדש: היא מתחילה לעשן ולשתות, גונבת בפעם הראשונה, פוגשת בחורים ומנסה סקס, חוויה לא נעימה עם נער אלים. היחיד שמבין ללבה הוא אדזיו, שומר נכה, שבחברתו היא יכולה להתנהג בטבעיות, אתו היא לפעמים נראית כמעט מאושרת. אבל בסופו של דבר אדזיו הוא זה שהיא מענישה על החיים העקרים שהיא חיה. גלינסקי חיפש במשך שנה עד שמצא בשכונות נערים ונערות לתפקידים הראשיים. הוא נתן להם יד חופשית לשחק את עצמם, לדבר בשפה שלהם, לאלתר חלק מהסצנות. המבוגרים בסרט הם שחקנים מקצועיים, וכאשר אזל התקציב הזעום, התגייס כל הצוות להמשיך לעבוד בחינם. בפסטיבל קרלובי וארי 2001 סחף "הי טרזקה" את פרס דון קישוט, פרס פיברסקי - איגוד המבקרים הבינלאומי, והפרס המיוחד של חבר השופטים. (116 דקות, פולנית, תרגום לאנגלית). הקרנה חד-פעמית.

פיטבול (פולין 2005)

בימוי: פטריק וגה. משחק: דריוש בלז`ייבסקי, פיוטר בורובסקי, קונראד בוגאי. דרמת מתח המתרחשת ברחובותיה של ורשה. סעיד הוא פושע האחראי לעשרות חטיפות ומעשי רצח. הסרט מתמקד בסיפוריהם של חמישה שוטרים ממחלקה לחקירות רצח היוצאים בעקבותיו. לכל אחד מהם יש צרות משלו. לאחד נודע כי הוא חולה במחלה סופנית חודשיים לפני הפרישה. השני מתמודד עם גרושתו רודפת הבצע ויעשה הכל כדי להיות עם בנו. השלישי הוא אלכוהוליסט טוב, והאחרון מתאהב באישה שמשמשת כפיתיון במצוד אחרי סעיד. (100 דקות, פולנית, תרגום לאנגלית) הקרנה חד-פעמית.

קילר (פולין 1997)

בימוי: יוליוש מכולסקי. משחק: סזארי פזורה, מרגולזטה קוז`וחובסקה, יז`י שטוהר. קומדיה שחורה שהייתה להיט בסוף שנות התשעים בפולין. זהו סיפורו המדהים של נהג מונית צעיר, יורק קילר שמו, שבטעות, בגלל שם משפחתו נחשב לפושע מסוכן הן על ידי המשטרה והן על ידי העולם התחתון. יורק, בחור ביישן ותמים, מוצא את עצמו נערץ ע"י פושעים המאמינים שהוא רוצח שכיר מקצועי. במוקדם או במאוחר עליו להתמודד עם המאפיה... מכולסקי, אחד מבמאי הקומדיות המובילים של פולין, מתייחס בסרטו בשנינות ובהומור אל "כלבי אשמורת" ו"ספרות זולה", אך בנוסף להתכתבות פנים קולנועית, "קילר" הינו גם סאטירה חברתית המדגימה את הגבולות המטושטשים בין טוב לרע. סזארי פזורה הפך בעקבות הסרט לקומיקאי האהוב בפולין. (104 דקות, פולנית, תרגום לאנגלית) . הקרנה חד-פעמית.

המאסטר (פולין 2005)

בימוי: פיוטר ז`אסקאלסקי. משחק: קונסטנטין לברוננקו, תרזה בראנה, יאצק בראצ`יאק. ה"מאסטר" הוא מטיל סכינים נודע. לילה אחד, בהיותו שיכור, הוא משחרר את כל חיות הקרקס מן הכלובים שלהן וכולא את עצמו בפנים. למחרת בבוקר הוא כמובן מפוטר. בלית ברירה הוא משפץ את הקרוואן הישן שלו ויוצא לדרך כקרקס סכינים של אדם אחד. "המאסטר" מיטיב לשלב את המלנכוליה המזרח אירופאית עם כושר המצאה נוסח פליני ומוסיף נגיעות של ראליזם קסום. התוצאה היא סרט ערפילי, יפה להפליא ויזואלית ונוגע ללב, סרט מסע שמשרטט ביד עדינה ובוטחת את דיוקנו של אדם שנאבק בשדים שלו וחולם על תהילה, אך מפנה את גבו לעולם האמיתי. (110 דקות, פולנית, תרגום לאנגלית).הקרנה חד-פעמית.

החוב (פולין 1999)

בימוי: קז`ישטוף קראוזה. משחק: רוברט גונרה, יאצק בורקוץ`, אנדז`יי שירה. סרט המבוסס על סיפור אמיתי שאירע בוורשה ב-1999.הסרט מתחיל כשהמשטרה מושה מנהר הויסלה שתי גופות ערופות ראש בשק פלסטיק. ואז בפלשבק אנו חוזרים שלושה חודשים אחורה. אדם וסטפן עוזבים את הלימודים במכללה כדי לעשות ביזנס. הבנק דוחה את בקשתם להלוואה בדיוק כאשר הם עומדים לחתום על חוזה יבוא של טוסטוסים איטלקיים. בייאושם הם פונים למכר ותיק ג`רארד שמציע לעזור. אלא שהנתח שהוא מבקש לעצמו גדול מדי והם מסרבים לעסקה. רק אז החברים מגלים שג`רארד הוא בעצם גובה חובות חסר רחמים...דרמת פשע של קז`ישטוף קראוזה מתארת בלי רחמים את ההתדרדרות המוסרית שחלה במזרח אירופה עם נפול הקומוניזם. הצילומים של הנופים הקפואים והסגנון המזכיר את יצירותיו של הגאון ההונגרי בלה טאר מדגישים את הניכור הקיים בחברה הפולנית של ימינו. (107 דקות, פולנית, תרגום לעברית ואנגלית. הקרנה חד-פעמית. תרגום מיוחד לעברית בסינמטק תל אביב.


05/12/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע