סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: לילך גביש פורץ הדרך - שיחה עם סעיד אבו שקרה
 

 
 


כבר לפני עשור זנח סעיד אבו שקרה את ההאשמות והקיטורים על מצב האמנות הערבית בארץ לטובת עשייה ופתח גלריה לאמנות באום אל פחם כנגד כל הסיכויים. החודש יוכרז על הקמתו של מוזיאון ראשון לאמנות ערבית עכשווית בעיר. לילך-שירה גביש פגשה את האוצר והיזם.

"לא נמשיך להאשים ולקטר"

לאחר עשור של פעילות בגלריית אום אל פחם, האוצר והמנהל הראשי שלה, סעיד אבו שקרה, כבר מאומן היטב לקראת המרתון הגדול שאוטוטו יוצא לדרך – הקמת מוזיאון לאמנות מודרנית באום אל פחם, הראשון מסוגו בחברה הערבית שיוקם בחמש השנים הקרובות. חדור רוח קרב של מי שמטרה נעלה עומדת לנגד עיניו, אבו שקרה שוטח בפני את משנתו הסדורה וחוקק את מילותיו כנאום חוצב לבבות: "הגלריה קיימת 10 שנים מתוך הרצון לקבל אחריות על עצמנו בכל מה שקשור לתרבות ולאמנות הערבית. עצם הקמת הגלריה הייתה הכרזה שאנחנו מסרבים להיות חלק מהבעיה. לא נמשיך להאשים ולקטר כי להמשיך בדברים האלה זה להשאיר את המצב כמו שהוא".

ביום שלישי ה-12 בדצמבר 2006 ייערך במוזיאון תל אביב ערב גאלה לרגל הקמת המוזיאון שמעורר הדים בעולם האמנות הישראלי. רבים התורמים והמסייעים הנרתמים לקדם את המהלך. אבו שקרה שפעיל בשדה האמנות כבר מאמצע שנות השמונים והוא להוט ומכוון מטרה: "בעצם הקמת המוזיאון באנו לפרוץ דרך בדבר שאף אחד לא נגע בו במדינת ישראל, ועל אף הבעיות התקציביות ובעיות התשתית אנחנו מתיימרים להיות הכי טובים".

הוא יוצא לפעולה מתוך נקודת הנחה ששתי מערכות כשלו – מדינת ישראל שיצרה אפליה ולא הזרימה תקציבים למגזר הערבי לענייני תרבות ואמנות, ומנגד גם ראשי המגזר, שלא עשו כלום על מנת לשפר את המצב. בתווך נשארו התושבים הערבים העסוקים בקשיי הקיום היום יומיים. "ההחלטה להוביל תהליך, לעשות משהו מובנה עם תכנים ועם איכות מקצועית ותו תקן בינלאומי נלקחה מתוך כעס לא על אשמים, אלא על המצב", הוא אומר ומספר על ראשית ימיה של הגלריה, "אחד הדברים שקרו כשהתחלנו לעבוד, היה שתושבי אום אל פחם הספידו את המקום ואמרו שיחזיק מעמד חודשיים. כששאלתי למה דווקא חודשיים ההסבר היה הגיוני. אנשים שאין להם בטחון כלכלי, גלריה זה לא הדבר היחיד שנותר להם לעשות בחיים. מצד שני - אלו אותם האנשים שימשיכו לדבר במין הילה וכבוד לחיי התרבות של תל-אביב. הדימוי העצמי שלהם לא מי יודע מה והם התחילו להפנים את הסבל וחוסר התקווה".

מחויבות לילדי אום אל פחם

מבנה המוזיאון העתידי שתוכנן על ידי האדריכל סנאן עבד אל-קאדר עוצב כגשר על נקיק נחל, שיש המפרשים אותו כסמל לעוצמתה ולעמידותה של החברה הערבית, אך בהחלט ניתן לפרשו גם כגשר בין תרבותי. "שמונים אחוז מהיישוב הוא מסורתי-דתי, שאומר לא לפסל ולתמונה", מספר אבו שקרה, "הרעיון הוא להפוך את הגלריה למחבקת ולמזמינה גם עבור האוכלוסייה של הילדים והאנשים הפשוטים, וגם שתמשיך לקבל ולהציג אינטלקטואלים ואנשי תרבות ערביים ותל-אביבים".

במהלך השנים למד אבו שקרה במדרשה לאמנות בית ברל בתקופתו של רפי לביא, במקביל עבד במשטרת ישראל עד שהגיע לדרגת קצין נוער ארצי. "להוביל קבוצה של אנשים מיואשים לשינוי זו משימה כמעט בלתי אפשרית", הוא אומר, "יש לי תחושת מחויבות לילדי אום אל פחם וככל שהקבוצה גדלה, כך גדלות המשימות, זה עיסוק מרתק וקשה, כי איש לא נגע בו קודם ולכן נוצרת מחויבות גורלית, אם אני לא אעשה אותה - איש לא יעשה".

כאיש חינוך, שגם אשתו מנהלת בית ספר, החליט אבו שקרה לנתץ פרות קדושות. במקום שבו ניכרת חזרה מאסיבית לדת ומתנהלת בו אחת התנועות הפוליטיות המוסלמיות החזקות בארץ, בגלריה מתקיימים שיעורי פסיכודרמה, רישום וציור, ואחת מגולות הכותרת היא שיעורי בלט לילדות. לדברי אבו שקרה מי שמביא את הילדים הן נשים מסורתיות שהחליטו לעשות שינוי.

עד לאמצע החודש מוצגת בגלריה התערוכה "חותם בחומר", תוצר של שבוע מפגש בין אמנים ערבים ויהודים ב"סימפוזיון הקרמיקה והקליגרפיה". תערוכות נוספות מעלות לדיון נושאים מההווה ומהעבר הפלסטיני. במהלך שנות הפעילות ביקרו מספר אנשי אמנות ישראליים את אופי פעילות הגלריה וטענו כי הגלריה מציגה פולקלור פלסטיני ולא אמנות מודרנית כפי שהיא מתיימרת לעשות. אבו שקרה משיב למבקריו: "טוב שיש ביקורת, אנחנו הגלריה הראשונה שעוסקת בנושאים האלו. מותר לנו לעשות גם טעויות ולהתבלבל, אבל רק אנחנו נחליט מה טוב לנו ומה לא. המטרה והרעיון של הגלריה הוא שאנחנו, ערביי ישראל נכתוב את התרבות שלנו, נחקור אותה, נוביל אותה במובנים שלנו ונתעד אותה בדיוק כמו שאנחנו רוצים. אני חושב שהביקורת הזאת היא ביקורת מתנשאת שלא מכירה את הצרכים שלנו ומתעלמת מכך שבזמן שהמגזר היהודי שגשג במשך שישים שנה אנחנו היינו שקועים בהישרדות פיזית בלבד".

"כל האנרגיות הטובות הלכו לרחוב"

אחת התערוכות המדוברות ביותר של הגלריה הייתה התערוכה "האמיני יום יבוא" שהוצגה ב- 2002 במקביל הן באום אל פחם והן בתל-אביב והשתתפו בה כ- 300 אמנים. לתערוכה הגיעו מאות ישראלים, והיא הייתה להצלחה גם בהיבט של שותפות יהודית ערבית, מכיוון שמימי האינתיפאדה ועד אז הדירו ישראלים את רגליהם מאום אל פחם.

בתערוכה ההיא שיתף אבו שקרה פעולה עם אוצרים ישראלים דוגמת רועי רוזן וחיים דעואל לוסקי. "העבודה עם אוצרים ישראליים היא כורח ולא בחירה", הוא אומר, "חוץ מבן דודי פריד אבו שקרה, אין אוצרים ערבים. כשעסאם אבו שקרה, בן דוד נוסף נפטר בגיל 29 ועשו לו תערוכה רטרוספקטיבית במוזיאון תל-אביב לא נמצא אפילו מאמר אחד שנכתב עליו בערבית, כואב הלב. זה מראה את הכאוס שאנחנו נמצאים בו".

אבו שקרה מאמין כי הקמת המוזיאון והפעילות הנלוות לו תוליד עשרות אנשי מקצוע ערבים שעדיין חסרים בתחומי המחקר, הביקורת ופיתוח התרבות הערבית. עוד הוא מאמין שהאמנות תנתב את הכעסים של החברה הערבית על הקיפוח והאפליה למקומות חיוביים: "ראשי הציבור הערביים ידעו לנצל את האנרגיות האלה כדי להוציא אנשים לרחובות ולהפגין. יש יכולות, אבל הם לא ידעו לנתב אותן נכון. כל האנרגיות החשובות והטובות הלכו לרחוב. זה היה שחרור קיטור שכולם נהנו ממנו, אבל תכלס, אני כערבי במדינה יכול לסכם את המאבק נגד האפליה כ- 0 מוחלט, לא נעשה שום דבר כדי לקדם את האוכלוסייה שלנו מול הקיפוח של מדינת ישראל", הוא אומר, ופונה בשאלה גם לציבור שלו: "למה אתם בונים רק מסגדים, מה עם מוסדות תרבות?".


אתר הגלריה לאמנות באום אל פחם


12/12/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. יישר כח!
שיר , (18/12/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע