סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
טור אישי
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: הערות על הפרק
 

 
 
מדוע לא חולקו פרסי שר התרבות לזמר עברי?  70 לאריק איינשטיין ועוד כמה הערות לסדר היום


הפרס החסר
 
בטח לא שמתם לב, אבל השנה לא חולקו פרסי שר התרבות (המדע והספורט) לזמר עברי. תקציב צנוע של 160 אלף שקל, הוקפא, הוצנע ואולי אף נבלע בין צרכים כספיים אחרים, מאז טקס הענקת הפרסים האחרון, שהתקיים אמנם בתחילת נובמבר של השנה שעברה , אבל התייחס בעצם לשנת הזמר של תשס"ו, שנת מלחמת לבנון השנייה (להזכירכם, מלחין השנה למשל, היה עובדיה חממה, בעיקר בזכות הניגון "אנא בכוח" שלו).
 
הפרסים האחרים של משרד התרבות - בתחומי המחול, המוזיקה הקונצרטית, האמנויות הפלסטיות והספרות והשירה - ממשיכים לחיות, ודווקא היוזמה הצעירה של פרס הזמר העברי, טורפדה ושותקה, אחרי ארבע שנות התנהלות מבורכות ראשונות, הרבה "בזכות" מאבקי כוחות ואינטריגות מאחורי הקלעים במשרד התרבות וביחסים שבין מנכ"ל המשרד לבין מינהל התרבות.
 
לא ניכנס לפרטים ולא לשיחזור כל הקורות עד כה, שתיעלו את האנרגיות היצירתיות והציבוריות לכיוונים ולמסלולים פרטיים וקטנוניים, של משחקי כוח וכבוד, קישוט והתנאות. העובדה העצובה היא שדווקא התחום היצירתי הפופולרי והנפוץ ביותר בקרב הציבור והאוכלוסייה, חזר לאחור, ולא זוכה לביטויי כבוד וההערכה מצד הממסד, הממשלה והשר, שיפנה את מקומו בעוד חודשיים.
 
"שבלול" או "סע לאט"?
 
 סרבן הפרסים הגדול, הידוע בשם אריק איינשטיין, יזכה בסוף השבוע הבא לחגיגת יום הולדת יוצאת דופן, ממש ביום הולדתו ה-70, ברשת ג`. במשך 34 שעות רצופות (3-2 בינואר מ-15:00 ועד אחת אחר חצות), תשמיע הרשת את כל החומר המוקלט המוכר יותר וגם הידוע פחות, של הזמר והיוצר שקולו, דמותו ויצירתו הפכו לסמל השינוי בזמר העברי ולמעבר שלו לפופ ולרוק.
 
הנער כבר בן 70. מי היה מאמין. כנראה שגם הוא לא. כלומר, הוא לא יכול להתכחש לגיל, אבל הוא ממשיך, בצניעותו הידועה, לסרב לחגיגות ולטקסים. ואל תתפלאו אם המרתון של רשת ג` יוצא לדרך שלא בברכתו, אם כי - ותרשו לי להניח - שלא למורת רוחו. בכל זאת, נותנים כבוד למפעל החיים שלו, היצירה המוזיקלית שיצאה מחזקתו הפרטית והפכה לנחלת הכלל, ולמי איכפת אם האיש מסרב לקבל פרס מפעל החיים.
 
בפרסומיה המוקדמים מציעה רשת ג` לציבור המאזינים להשתתף בדרוג 40 האלבומים שהקליט איינשטיין ביותר מ-40 שנות פעילות (מ-1966 ועד 2007). זה יהיה ההיבט "התחרותי" היחיד והביטוי המוצהר היחיד במשך המשדר לאהבת הציבור את הזמר. על מי אתם מהמרים? "שבלול", "סע לאט", "בדשא אצל אביגדור" ואולי דווקא "יש בי אהבה" המאוחר יותר? בכל מקרה, עומק הרפרטואר "הארצישראלי", אוצר שירי הילדים, כמות הקטעים הנדירים, המתורגמים בעיקר, והתרומה להרכבים ולהפקות (מלהקת הנח"ל, דרך "שלישיית גשר הירקון" ועד "החלונות הגבוהים") שלו, בנוסף כל האלבומים, מבטיחים הנאה מרוכזת בסוף השבוע הבא.
 
בר מצווה עגום
 
חגיגת בר המצווה של פרס התיאטרון תתארח השנה בביתו של תיאטרון גשר ביפו, בצהרי שישי של ה-3 באפריל 2009. וזאת בניגוד לרעיון קודם לקיים את טקס חלוקת הפרסים במשכנו החדש - והמרהיב - של התיאטרון העירוני באר שבע.
 
למרבה הפליאה, ההחלטה התקבלה בהבנה ובהסכמה אצל כל השתדלנים והגורמים, וזאת על רקע הקשיים הכלכליים החמורים שמלווים השנה את התיאטרון הישראלי בכלל ואת פרס התיאטרון בפרט. אם התקציב של הטקס הוא כ-700 אלף שקל (במרכז הארץ, לא בבאר שבע, שהשינוע של ההפקה ושל האנשים לשם מייקר עוד יותר את ההפקה), החלק של הצילום והשידור הטלוויזיוניים שלו נע בין 400 אלף (בשנים "טובות" ואצל זכיין "עשיר") ל-200 אלף שקל ואף פחות מכך (בשנים קשות, כבאשתקד, ואצל גורם משדר "תפרן"). והשנה, לפחות בשלב זה, שום גורם משדר לא מתלהב, לא מגלה עניין ולא מוכן להוציא כסף, כך שתקציב הטקס מצטמק משמעותית.
 
אגב, בעניין זה של צילום ושידור, יש בקרב מנהלי התיאטרונים, החברים בוועד המנהל של הפרס, קולות שקוראים לוותר עליהם, בין היתר כדי לבדוק את כוחו והשפעתו של הפרס ללא ההתניות הטלוויזיוניות הקשוחות (אם באופי הטקס, ואם באורכו ובמועד שידורו, המקוצר והמאוחר תמיד), ולהיווכח - בדרך הקשה - ברייטינג האמיתי שלו וביכולתו לייצר חדשות-אמת בכלי התקשורת השונים. ונקווה שאלה אכן השיקולים, ולא חששות כאלה ואחרים של חברים בוועד המנהל, מפני סיכוי הזכייה שלהם. כבר היו דברים מעולם.
 
אם בשנים האחרונות נהנה הטקס מתמיכות כספיות משמעותיות מעיריית חיפה וממטה חגיגות הששים, השנה - בעיקר לנוכח המשבר הכלכלי במשק - גם אלה הצטמקו משמעותית ואף נעלמו לגמרי. באר שבע שחשקה בטקס לא יכלה להציב ערבויות ובטחונות לגבי תמיכה, גם בגלל מערכת הבחירות  המקומיות, שבדיעבד, הביאה לחילופי שלטון, ובהיעדר טלוויזיה העניין שלה באירוח הטקס נמחק, כיוון שהמטרה היא חשיפה למשכן החדש. אך גם עיריית תל אביב מתקשה לעמוד בהתחייבויות המוסריות שלה לפרס ולטקס, שנועדו להיערך תחת מטריית חגיגות ה-100 לעיר העברית הראשונה. ותמיכה ראויה של 200 אלף ש`, קוצצה תחילה במחצית, אחר כך קטנה ל-80 אלף שקל, ולבסוף - בוטלה כליל.
 
לך תעשה השנה טקס בתנאים הבלתי אפשריים האלה. מעניין איזו צורה תהיה לו. 
  
רק אירוויזיון
 
השבוע ניתן האות לקראת השתתפות ישראל בתחרות אירוויזיון 2009, שתתקיים במוסקבה, ב-16 במאי. במסגרת החסכון התקציבי של רשות השידור, גם הפעם היא תקיים קדם-אירוויזיון פרטי של זמר נבחר אחד, שיציג ארבעה שירים לבחירה, במיני-תחרות שתוצאותיה תהיינה ידועות (שלא להגיד מכוּונות או מוטות) מראש.
 
המצחיק בהיערכות של רשות השידור הוא הרכב הוועדה הציבורית שתאשר את החלטת הוועדה המקצועית, שתשמש כוועדת איתור לבחירת הזמר/ת המבצע/ת. אם בוועדה המקצועית יושבים אנשי מקצוע שחיים את התחום ואת הנושא, כמו יואב גינאי, מנהל מחלקת התרבות והבידור של הערוץ הראשון, יצחק זוננשיין, המנהל הקודם של המחלקה, נועם גיל אור, מנהל רשת גימל, יובל גנור, מנהל רשת 88fm וגליה גלעדי, עורכת ומגישה ב- 88fm, הרי שהוועדה הציבורית היא בדיחה לשמה. האם לגברות ולאדונים המכובדים משה גביש (יו"ר רשות השידור), מוטי שקלאר (מנכ"ל הרשות), דורית עינבר (המשנה ליו"ר) ורחל קרמרמן (חברת הוועד המנהל של הרשות) אין מה לעשות בזמנם הציבורי, שהם מתחייבים לעסוק בשטויות כמו אישור שמו ומועמדותו של זמר שייסע לאירוויזיון?
 
די. תתבגרו כבר. תקדישו לעניינים החשובים באמת של השידור הציבורי, ותפסיקו להתעסק בפעולות יחצ"ניות ובכסת"חים. השאירו זאת, אם בכלל, לאנשים שאין להם מה לעשות. יעקב שחם, יו"ר ועדת הטלוויזיה וחבר מליאת רשות השידור, ויעקב נווה, זמר ונציג אמ"י בוועד המנהל של הרשות, יספיקו. הלו, זה רק אירוויזיון.


25/12/2008   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. טוב מאוד שרשות השידור עובדת על פי מנהל תקין ושיש מעורבות של היו"ר והמנכ"ל כמתחייב
אינטרסים , (05/01/2009) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע