סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה שני הפוסקארים - אופרה בקולנוע
 

 
 
לראשונה בישראל: יצירתו של ורדי מבית האופרה "לה סקאלה" מילאנו בכיכובו של פלסידו דומינגו, מגיעה לבתי הקולנוע ברחבי הארץ במסגרת סדרת האופרות המוקרנות "רואים משם שומעים מכאן"


פלסידו דומינגו בלה סקאלה

לראשונה בישראל: "שני הפוסקארים" מאת ורדי בכיכובו של פלסידו דומינגו מגיעה לבתי הקולנוע ברחבי הארץ במסגרת סדרת האופרות המוקרנות "רואים משם שומעים מכאן".  
 
האופרה מבית האופרה "לה סקאלה" מילאנו, שתוקרן בארץ באוקטובר ונובמבר 2019, בבימויו של אלביס הרמניס ובניצוחו של מיקלה מריוטי.    
 
האופרה "שני הפוסקארים" מאת גדול מלחיני האופרה האיטלקית ("לה טרוויאטה", "אאידה", "ריגולטו" ועוד) היא ביצוע מופתי סוער, ססגוני ומרשים מבית האופרה "לה סקאלה" מילאנו בבימוי ובעיצוב קלאסי, המשחזר את התקופה בה מתרחשת העלילה: המאה ה-15 בוונציה. גלריית הזמרים הסולנים מרשימה במיוחד, בהובלתו של פלסידו דומינגו (בריטון) בתפקיד פרנצ'סקו פוסקארי, ולצידו זמרים מובילים נוספים כאנה פירוצי (סופרן) ופרנצ'סקו מלי (טנור).


שני הפוסקארים צילום: Brescia Amisano
  
מקבל מתנות לא חוקיות – יורחק לאלתר מהשלטון
 
"שני הפוסקארים" היא אופרה מוקדמת ביצירתו של ורדי. היא הולחנה רק שנתיים אחרי "נבוקו" והוצגה לראשונה ברומא בשנת 1844. העלילה מתרחשת בוונציה במאה ה-15 ומתארת טרגדיה אישית על רקע אירועים פוליטיים - נושא החוזר כחוט השני ביצירתו של ורדי.

העלילה מבוססת על מחזה מאת לורד ביירון, מגדולי המשוררים הרומנטיים, אשר מבסס מחזה זה על אירועים שהתרחשו בוונציה במאה ה-15. לדוג'ה (שליט ונציה) פרנצ'סקו פוסקארי, היו ארבעה בנים. שלושה מהם מתו והרביעי, יאקופו פוסקארי, נשא לאישה את לוקרציה. יאקופו הואשם בקבלת מתנות מנסיכים זרים, דבר שהיה מנוגד לחוק, ו"מועצת העשרה" דנה אותו לגלות. דונאטו, ראש "מועצת העשרה", נרצח זמן קצר לאחר ההחלטה על ההגליה והחשד לרצח נפל מיד על יאקופו פוסקארי.

פוסקארי הוחזר לוונציה, נחקר בעינויים ואף על פי שטען לחפותו, הוגלה שוב לכל ימי חייו. לאחר חמש שנים בגלות ניסה פוסקארי להפעיל קשרים ולחזור לוונציה על מנת לראות את אשתו וילדיו. אולם, "מועצת העשרה" גילתה את המכתב שכתב בניסיונו לחזור לעיר והוא נאסר והועמד לדין. בנקודה זו נפתחת האופרה. במהלך העלילה מתברר שלא היו דברים מעולם, וכל ההאשמות כנגד פוסקארי הן האשמות שווא, שנובעות מתאוות השלטון של יריבו משכבר הימים, הטוען לשלטון, לורדאנו.

   

 
טרגדיה של שליט זקן ובודד

ב"שני הפוסקארים" יש את כל חומרי הגלם לאופרה ורדיאנית טיפוסית. סיפור היסטורי, שבבסיסו הסתבכות פוליטית, מאבק של יחיד מול חברה כוחנית, שבראשה עומדת דמות נקמנית ותאוות שלטון, יחסים בין דור הורים לדור המשך וכמובן סיפור אהבה שנמנע בשל הרקע הפוליטי, חברתי.

הליברטיסט (כותב הטקסטים באופרה) פרנצ'סקו מריה פיאבה משתף פעולה עם ורדי זו הפעם השנייה (הראשונה היתה באופרה "ארנני"), זמן קצר אחרי ההצלחה של השניים ב"שני הפוסקארים" הם ישתפו פעולה גם ב"מקבת" (שהוקרנה זה מכבר במסגרת הסדרה "רואים משם שומעים מכאן" בביצוע בית האופרה הממלכתי ברלין ובכיכובו של פלסידו דומינגו). יש הקבלה בין שתי היצירות המוקדמות האלה של ורדי: שתיהן מבוססות על מחזה של מחזאי בריטי נודע, לורד ביירון ושקספיר, ובשתיהן אלמנטים של גלות, נקמה ותאוות שלטון. בהמשך ישתפו השניים פעולה בעוד יצירות אופרה, שתיים מהן מהמפורסמות ביותר ביצירתו של ורדי: "ריגולטו" ו"לה טרוויאטה".

ביירון עצמו ציין כי המחזה "שני הפוסקארים" לא נכתב לשם העלאה על הבמה. זהו מחזה פיוטי, שנועד לקריאה. ורדי פירש אותו ברוח זו, ולכן "שני הפוסקארים" איננה אופרה דרמתית עתירת אירועים, אלא התעמקות לירית בטרגדיה של שליט זקן (בהפקה זו בגילומו של פלסידו דומינגו). מעל לכל "שני הפוסקארים" היא טרגדיה של זיקנה ובדידות.

למרות זאת, האופרה עשירה במעמדים פומביים, בקטעי מקהלה אדירי מימדים, באריות דרמתיות, נוגעות ללב ומרשימות מבחינה קולית. ביצוע זה, של בית האופרה המפורסם ביותר בעולם "לה סקאלה" מילאנו הוא ביצוע בבימוי קלאסי. התלבושות הן שחזור היסטורי ומדוייק של תקופת העלילה המקורית – ונציה של המאה ה-15 ותצלומי התקריב המרשימים מאפשרים יצירת תחושה של אינטימיות רגשית, אל אף גודל הבמה וריבוי המשתתפים. 


שני הפוסקארים צילום: Brescia Amisano  

אימפריה שוקעת - אקטואליה בת 400 שנה

האירועים אשר התרחשו בוונציה במאה ה-15, ושעליהם מבוססת העלילה, חוזרים להיות אקטואליים במאה ה-19. כמו שייקספיר, כך גם ביירון, נמשך אל היופי הפיוטי והרומנטי של הרנסנס האיטלקי המוקדם. בתקופתו של ורדי, במחצית הראשונה של המאה ה-19, ונציה תפסה מקום חשוב בתודעת האיטלקים. מצד אחד, כל איטלקי, וגם כל זר, הוקסם מיופיה הייחודי של עיר זו (וכך הרי גם היום), מצד שני, לאחר כיבושי נפוליאון והתעוררות תנועת השחרור והאיחוד של איטליה, נתפסה ונציה כמעצמה שוקעת, שבעבר שלטו בה האוליגרכיה העריצה של "מועצת העשרה" ורשת ריגול אפלה. ונציה תוארה ברוח זו של קדרות, דיכוי ומסתורין בכמה יצירות אופרה רומנטיות מהמאה ה-19. פוסקארי הבן מוצג באופרה זו כפטריוט ולוחם חופש, המוכן לסכן את חייו ובלבד שיוכל לשוב אל עירו האהובה. "שני הפוסקארים" מבטאת אם כן את השליט הזקן השוקע (פוסקארי האב) מצד אחד ואת גבורתו של לוחם החופש (פוסקארי הבן), מצד שני. 
 
מוזיקה: ג'וזפה ורדי, ליברית (טקסט): פרנצ'סקו מריה פיאבה על פי מחזה של הלורד ביירון, ניצוח: מיקלה מריוטי, בימוי: אלביס הרמניס. סולנים: פלסידו דומינגואנה פירוצי, פרנצ'סקו מלי, אנדריאה קונצ'טי, אדוארדו מילטי, קיארה איסטון, אזר רזה-זדה, טיל פון אורלובסקי.שני הפוסקארים צילום: Brescia Amisano

רואים משם שומעים מכאן

המופע מגיע לבתי הקולנוע במסגרת פרויקט "רואים משם שומעים מכאן" -  פרויקט ראשון מסוגו בארץ, במסגרתו מוקרנים על מסכי הקולנוע סדרת מופעי אופרה מצולמים בביצוע הזמרים, המוסיקאים, המנצחים, הבמאים והמעצבים הגדולים והטובים הפועלים כיום. הסדרה נפתחה בהקרנה של הפקת האופרה "אאידה" מאת ורדי מפסטיבל זלצבורג והמשיכה עם הקרנות של האופרות "כרמן" מאת ביזה מפסטיבל ברגנץ, "מקבת" מאת ורדי מבית האופרה הממלכתי – ברלין, "חליל הקסם" מאת מוצרט מפסטיבל זלצבורג, "לוצ'יה די למרמור" מאת דוניצטי מבית האופרה של וינה, "האיטלקיה באלג'יר" מאת רוסיני. הקרנה זו היא השביעית בסדרה. בהמשך יוקרנו הפקות אופרה נוספות בהן: "הטרובדור" מאת ורדי מפסטיבל הארנה בורונה, ו"טורנדוט" מאת פוצ'יני מבית האופרה של טורינו. עורכת הסדרה:  מרב ברק
 

מועדי ההקרנות:

  23 באוקטובר, שעה 19:00 – סינמטק תל-אביב - כולל הרצאה של מרב ברק

 23 באוקטובר, שעה 19:00 – קולנוע כוכב רמת השרון

 25 באוקטובר, שעה 14:00 – סינמטק תל-אביב

 27 באוקטובר, שעה 19:00- סינמטק הרצליה

 28 באוקטובר, שעה 19:00 – בתי הקולנוע yes planet –קניון אילון, באר שבע, זיכרון יעקב, ירושלים, חיפה, ראשון לציון

 31 באוקטובר, שעה 17:00 – קולנוע כוכב רמת השרון

 3 בנובמבר, שעה 18:00 – היכל התרבות סביון

 4 בנובמבר, שעה 18:00 – תיאטרון ירושלים - כולל הרצאה של מרב ברק

 בהמשך יפורסמו הקרנות נוספות: בסינמה מעלות תרשיחא ובסינמטק חולון 

מחירי כרטיסים: 89 ₪. גימלאים: 69 ₪. מחירים מיוחדים לבעלי מנויים.

לרכישת כרטיסים


למועדי מופעים >

02/10/2019   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע