סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: יוסי שיפמן מיתרי הנשמה היהודית
 

 
 

דוד קריבושי על "חזנים און די יידישע נשמה"  - הפקה חדשה של תיאטרון היידישפילחזנים כמושאי הערצה
 
שמו של דוד קריבושי אינו קשור בתודעה הקולקטיבית שלנו עם חזנות וחזנים. בתולדות  הזמר העברי יש לו כמה נחלות. להיטים עם אריק איינשטיין הצעיר ועדנה גורן והשיר "אני חולם על נעמי" שהקפיץ אותו באחת לצמרת מצעד הפזמונים ביפן. בהמשך -  עבודה רבת שנים עם יוסי בנאי, עבודה עם יהורם גאון "בדיוק כעת אנחנו בעיצומן של הקלטות לסדרת טלוויזיה חדשה, מעין מהדורה חדשה ל"מסיבת גן" המיתולוגית ואני מלחין מוזיקה לכל תכנית" מספר קריבושי במהלך השיחה.
 
המותג "קריבושי מנהל מוזיקלי" גם הוא צירוף מקובל שמלווה אותנו בעשרות רבות מאוד של הופעות בהן תזמורת הטיילת של תל אביב וגם קונצרטים של תזמורות סימפוניות. ניצוח הוא אחת הפעילויות שלו ובכל זאת הוא מעולם לא למד את המקצוע "זה בא עם העבודה," הוא אומר.  
 
מי אם כן היו המורים שהשפיעו עליך בתחילת הדרך?
 
"שני מורים לפסנתר. האחד ולטר אופהויזר, ממורי האקדמיה למוזיקה בתל-אביב שהעמיד דורות של פסנתרנים בתחום הקלאסי. ד"ר צבי קרן הוא המורה השני. וותיקי חובבי הג`אז, זוכרים את צבי קרן מהופעותיו במועדוני המוזיקה של תל-אביב.
 
בימים אלה מופיע קריבושי בראשו של מופע מוזיקלי של תיאטרון היידישפיל "חזנים והנשמה היהודית" שבו לוקחים חלק תשעה זמרים. תהייתי על עצם הקשר שלו לתחום מחזירה את קריבושי לימי הילדות. "בבית שבו גדלתי  בתל-אביב שמעתי כל גבי תקליטים את המוזיקה של החזנים הגדולים שהדור הקודם אהב והעריץ  - קוסביצקי, משה אוישר, משפחת מלבסקי, רוזנבלט",  השמות של גדולי החזנים -  וזה אינו נחלתו הבלעדית של קריבושי אלא ענין מקובל - נאמרים בהערצה מהולה בכבוד שאינם פחותים ממי שלוחשים או מבטאים את השמות "קרוזו", "פווארוטי", "דומינגו"...ההערצה היא זהה ולכל אחד מהחזנים מחנות מעריצים משלו.
 
תהילתם של החזנים שמורה להם  בבית הכנסת, בימים הנוראים, בחגים אחרים ולעתים גם בתפילות בחתונות ושמחות אחרות, אבל ההערצה שהם זוכים לה מצד הקהל באה  לידי ביטוי בהופעות פומביות. שם זה כבר נראה ממש כבבית אופרה. הבגדים שונים, מגבעות, פאות, לבוש שמיטיב לכסות את חלקי הגוף, כמצוות הדתיים אבל ההערצה קיימת ומורגשת היטב.
 
חזנים באנסמבל
 
מתי התחלתָ להופיע עם חזנים?
 
"העבודה כמנהל מוזיקלי של דודו פישר הייתה ההתנסות הראשונה שלי. פישר הוא גם חזן וגם זמר שמופיע על במות אחרות. בהמשך באו עבודות עם חזנים אחרים. במופע `שירת המלאכים` ניצחתי על תזמורת סימפונית ראשון-לציון והסולנים היו פייטנים וכד`. ההתנסות בתחום מכיוון אחר הייתה כתיבת מוזיקה לחלק מההפקות של היידישפיל. המוזיקה שכתבתי למחזה `החזן מווילנה` (מחזה המספר על חזן שנוטש את החזנות לטובת הבמה הקלה, סיפור שבנוסחו הקולנועי כיכבו אל ג`ולסון ושנים אחר כך גם ניל דיאמונד) זיכתה אותי בפרס התיאטרון".
 
בתכנית הנוכחית מופיעים שלושה חזנים שלמה גליק, יחזקאל קלאנג וישראל רנד ואיתם זמר האופרה גיא מנהיים ורביעיית זמרים. מה מייחד את המופע מקונצרטי חזנים שעולים מדי פעם בהיכלי התרבות בארץ?
 
"אם היית במופע כזה אתה בוודאי זוכר איך זה נראה - כל חזן עולה לבמה שר את הלהיט שלו ויורד, אחריו עולה חזן שני, וכך הלאה בסבבים. למעשה העובדה שמופיעים מספר חזנים עם תזמורת ועם מקהלה, אינה מעלה ואינה מורידה.
 
"במופע הזה ישנה עבודת אנסמבל בחלק מפרקי התפילה ובשירים ששניים שלושה ולעתים גם שמונת החזנים שרים יחד. באופן אישי אני זוכר רק את משפחת מלבסקי ההיסטורית ששרה כאנסמבל. כאן עשינו נסיון חדש. יש כאן לא רק פרגון הדדי, שלא קיים בקונצרטי חזנות אלא משהו שהאוזן לא רגילה אליו ויש גם בהמשך בימוי. החזנים לא רק עולים על הבמה. הבמאי יואל זילברג, עתיר הנסיון על הבמה הרצינית הקלה בתיאטרון ובטלוויזיה. הוא כבר בן יותר משמונים והוא הפך את חבורת החזנים ללהקה שיודעת לעמוד על הבמה, להתנועע יחד.
 
"מבחינתי החידוש הזה היה מרגש ואנחנו עבדנו – אצלי בבית – בחזרות לא מעטות כדי להגיע לאפקט הזה. עבדתי עם כל אחד מן החזנים הסולנים, כמו מאמן זמרים באופרה או בכל מופע מוזיקלי, כולל `עיגול` של קטעים בפרק חזנות אחד וקיצור בפרק אחר וכמובן העבודה עם כולם יחד.."
 
יש סיבות להרכב הכלים שנבחר - קלידים כינור, אקורדיון וכלי הקשה?
 
"ההרכב מספיק כדי לתת תחושה של תזמורת קטנה ומנגד עיקר תשומת הלב נשארת בקולות החזנים".
 
התלהבות כללית מהעוגב

 
והתכנית?
 
"המופע נקרא "חזנים ונשמה יהודית" ובמרחב הגדול הזה שוכנים ביחד פרקי חזנות נודעים ובראשם `כל נדרי` שירים קלילים כמו `הרבי אלימלך`, ומוטיבים מ`כנר על הגג`. ומה שביניהם. אנחנו פורטים על מיתרי הנשמה היהודית וגם שירים שנשמעים חדשים נבנים על המסורת היהודית המזרח-אירופית המוכרת והקהל אוהב את השילוב הזה".
 
במופע בחלק מהקטעים השתמשת במקלדת בצלילים המחקים עוגב כנסייה. זה מזכיר הקלטות היסטוריות של חזנים ששרו בלווי עוגב....
 
"נכון ואני חייב להודות על האמת, ההחלטה על הליווי הזה נפלה ממש זמן קצר לפני ההופעה במהלך החזרה הקצרה – הבאלאנס בתל-אביב. שאלתי מה דעתם והיתה התלהבות כללית".
 
יש במופע מוזיקה שהיא לא "חזנית" צרופה, קטעים ממחזות זמר, אפילו קטעים של פיאצולה, אלה היו החלטות שלך?

"לא רק שלי. הפיאצולה למשל עלה בחזרות עם הנגנים בייחוד עם טניה וינוקור שהיא גם כנרית וגם רקדנית פלמנקו מצטיינת ונגן האקורדיון ויטלי פודולסקי. המוזיקה לקטעי המעבר בשילוב מוזיקה ממחזות זמר והציטוטים האחרים נולדו כשיתוף פעולה בין כולנו".
 
לך עצמך, עם הנסיון הרב במופעי זמרים ושחקנים בהרכבים שונים היו חוויות חדשות?
 
"ראשית – ההרמוניה, שאני מקווה שעוברת גם לקהל, חזנים ששרים בהרמוניות. זה נפלא. הפתעה שנייה היא גיא מנהיים, זמר אופרה ששר בין היתר בתכנית גם יצירה קלאסית מובהקת - `קדיש` של מוריס ראוול. לטעמי במנהיים יש חזן ואם הוא ישקיע ויעמיק בהכרת רפרטואר וסגנונות חזניים שונים, הוא יכול לפתח קריירה גם בבתי הכנסת בישראל ובחו"ל, הצמאים לקולות חדשים".  
  
  
   המופע "חזנים והנשמה היהודית" עולה במהלך אוגוסט וספטמבר בכל רחבי הארץ.

לרכישת כרטיסים


למועדי מופעים >

11/08/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. Dj
A , Dm (13/08/2009)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע