סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן בוגי אתו הלילה
 

 
 
ממיי פיינגולד ועד תיסלם, ערב ההוקרה לגרי אקשטיין הזכיר לעמוס אורן למה אנחנו אוהבים רוק`נרול


לא סתם התרמה
 
יותר משהייתה ערב הוקרה והתרמה ליוצר-זמר-נגן-טכנאי הקלטות שעמד במרכזה, ההתכנסות "גרי אקשטיין והגיטרה" אמש בהאנגר 11 בנמל תל אביב של הרבה חברים טובים לסעוד את אקשטיין מורלית ופיננסית, הייתה הפגנת עוצמה של כל הטוב שיש ברוק הישראלי - אנשים, נשמות, נגנים, מוזיקה ושירים מצוינים, וגם הצדעה לנגינת הגיטרה.
 
ארבע שעות עמוסות וגדושות בכישרון וברצון טוב, שנרתמו לטובת מוזיקאי חלוץ, אחד מגיבורי הגיטרה הראשונים של הרוק הישראלי הצעיר, שנמצא בתהליך שיקום מאירוע מוחי שבו לקה לפני כשנה. זה לא היה ערב התרמה סתם.
 
משתתפיו היו כוכבים וכוחות מובילים במוזיקה הפופולרית המקומית בשלושים השנה האחרונות, זמרים שכמעט ואין סיכוי לפגוש אותם תחת קורת גג אחת בימים כתיקונם, אפילו לא במעמדים דומים. האהבה וההערכה לאקשטיין איחדה ביניהם. ואם הייתה איזו אכזבה בערב היא נרשמה דווקא לחובת הקהל. זה שנעדר ולא גדש עד אפס שולחן ומקום את ההאנגר. הפסד שלו וגם של גרי.
 
בבסיס מופע המחווה היו השירים של אקשטיין. לא הרבה. פחות מעשרה. רובם ככולם הלהיטים הגדולים יותר שלו, תירוץ של כל אחד מהאמנים האורחים להתחבר אליו ואל יצירתו של האיש, וגם להוסיף משלהם, כל אחד לפי מעמדו ומידת כוכבותו - גם כדי להנעים לאקשטיין ולתורמים האכפתיים, גם כדי להעניק תמורה מלאה עבור התרומה שהעלו אותם צופים.
 
הפתיחה האינסטרומנטלית של שלושה גיבורי גיטרה עמיתים - חיים רומנו, שמוליק בודגוב וארז נץ -  הייתה מתווה גבוה-רף, שהכריח את הבאים אחריהם לשמור על סטנדרט גבוה של נגינה, שנשמר בהצלחה מעוררת התפעלות. ולא רק בריכוז חסר התקדים של גיטריסטים מופלאים, אלא גם במרכזיות של הגיטרה ברוק המקומי. לכולם יש חוב כזה או אחר לחלוציות של אקשטיין, שלימד אותנו שרוק`נרול זה פאן וכיף.
 
מיי פיינגולד, נערת הרוק החדשה, הייתה הראשונה לפצוח בשיר של אקשטיין, עם "בוגי אתי הלילה", לו נדרשה ואותו דרשה ב"כוכב נולד" האחרון. להקת "סתיו", ההרכב האחרון של אקשטיין בטרם פנה לקריירת סולו מצליחה, חזרו ל"שוב מנגן", ריתם`נ`בלוז של פעם, בטעם של פעם, עם מוטי דיכנה כסולן, יאיר שרגאי וגדי בן חיים בגיטרות (האחרון בעמדה של אקשטיין), שלמה חממי בתופים ויאיר סתוי בקלידים, עמדתו דאז של דריו מלכי ז"ל. שיר לא הכי מוכר אחר, אבל מקסים-מקסים, היה "רק הקטנים" שזכה לביצוע א-לה קאנטרי בפיה של רונית רולנד, מלווה את עצמה בגיטרה אקוסטית דווקא.

גרי-חדש-ענק.jpg 
גרי אקשטיין, מקור: http://www.2all.co.il/web/Sites/gary
 
ערב אהבה לגיטרות ולרוק
 
מכאן ואילך, תור הכוכבים. ראשון דודו טסה שנזכר דווקא ב"אני ישן בסלון", אולי לא הכי מוכר אבל אי אפשר לטעות בבלוז יוצא מהלב, מה גם שטסה כלא אותו בין "בסוף מתרגלים להכל" לבין "אני רץ" שלו, אותם הוביל בנגינת גיטרה יוצאת מגדרה, כולה הכרת תודה לאיש ולאגדה.
 
החלק של שלמה ארצי, האיש שבהתנדבותו להופיע הזניק את המופע אל על, סיפק שיאים רגשיים בשרשרת. תחילה ב"קליפ" של שירה משותפת עם אקשטיין, מארכיון רשות השידור, בשיר חד-פעמי שנקרא "הבלדה על שנינו ושיר באמצע"; אחר כך בג`סטה מאורגנת מרגשת שלו ושל נגניו (סינגולדה מוביל בגיטרה) שירדו למקום מושבו של אקשטיין, כדי ללחוץ יד ולהתחבק; בהמשך הגילוי ש"פתאום כשלא באת" הוא בעצם דואט והזמר המוביל הוא דווקא אקשטיין; ושיא השיאים היה בפזמון החוזר, הסופר-אופטימי של "ירח", שאותו ירד ארצי לשיר לאקשטיין: "...להגיד אתמול היה טוב ויהיה גם מחר". במעמד מרגש עד דמעות, שזכה לתשואות ממושכות בעמידה, חילץ ממנו ארצי גם הצטרפות בשירה.
 
"מוניקה סקס" תרמה ביצוע בעיבוד מעניין מאוד, הרבה יותר אטי מהגרסה המקורית, ל"היום זה היום", עם גילוי של יהלי סובול הסולן, שמלות השיר הן של דודו, עידן סובול. חברו להרכב פיטר רוט, נגן גיטרה מוכשר בעצמו, חזר ממש בסוף ההוקרה, כדי לבצע את "רוח סתיו" המהורהר, אולי היפה בשירים שכתב אקשטיין.
 
צביקה פיק, בן מחזור של אקשטיין בחיתולי הרוק הישראלי, העדיף להתרכז בלהיטים שלו, ואגב "שיר הפריחה" ועוד שיר ש"גנב" מעבר למכסה המתוכננת שלו, הפך את הבמה לשכונה בהשתתפות נציגות מפזזות מהקהל, אקט שנקטע למרבה הצער בהתמוטטות אחת מהן.
 
"תיסלם", מיזמי ההצדעה, החזירו את הרוק`נרול לחללו של אולם, בנגינת הגיטרות של יזהר אשדות ויושי שדה, ובהצדעה ל"היה לי טוב", שבשירתו חלקו שדה ודני בסן. אשדות הודה בגילוי לב שתיסלם חייבת המון לגרי אקשטיין, וכאילו כדי להוכיח שאקשטיין היה משתלב בנקל בצבע ובצליל התיסלמי, הפתיע חתן ההוקרה כשעלה לבמה להצטרף לבסן בפזמון החוזר של "פרצופה של המדינה".
 
כבר בשלב זה היה נדמה שמצב הרוח של אקשטיין הולך ומשתפר ככל שהמופע מתקדם. ההנחה שאין כמו תראפיה בימתית לסייע בשיקום משבץ מוחי, צברה תנופה, והרושם היה שאם המופע יימשך עוד כמה שעות, אקשטיין עשוי היה להחלים לגמרי. מה שכמעט קרה בהמשך.
 
גם ריטה, שנמצא לה איזה קשר דחוק, בין גרי לסרט "הפנימייה" בו כיכבה בטרם נודעה בציבור כדיווה, הצדיעה בדרכה לאקשטיין, עם שלושה מלהיטיה הגדולים ("ימי התום" ,"זה יבוא" ו"בוא"). ואחריה הרימו את התקרה ארבע-חמישיות מלהקת "תמוז" - יהודה עדר בגיטרה, איתן גדרון בבס, מאיר ישראל בתופים ואריאל זילבר בקלידים - בגרסה מחממת לב ל"אני הולך לבית שאן", כשהם נעזרים גם באקורדיון של משה לוי. זילבר היה נהדר. שיחזר את הכיף הראשוני והחיוניות של להיט הענקים כשחברים משמרים את הכיף ואת האווירה, מה ששכנע את אקשטיין עצמו לעלות שוב לבמה, לשיר את המוטו של השיר, וגם לתת בקולו ב"ככה את רצית אותי".
 
בהיעדרו של מיקי שביב, שהחמיץ את המופע בשל תאונת דרכים בדרכו לתל אביב (הוא לא נפגע, תודה לאל), נזעקו משה לוי, חיים רומנו, מאיר ישראל וצור בן זאב ללוות את שמוליק בר-עוז, עמית לדרך הבלוז המתגלגלת משנות השבעים, לבצע סטנדרט מרשים, באנגלית ובעברית, ואותו הרכב סגר את הלילה, הרבה אחרי השעה אחת אחר חצות עם עוזי פוקס, גם הוא בן מחזור בגיל ובתרגיל, שביצע תחילה את "עם מעט עזרה מידידיי" של לנון ומקרטני סטייל ג`ו קוקר קשישא, וחתם עם "קפטן ג`ק" של חתן האירוע, מול אולם שהיה ריק כמחציתו. הפסד נקי של הפורשים.
 
יואב קוטנר, שהנחה בקלילות ובשיבוץ וידאו-קליפים מראשית הדרך, עמד בהבטחה מראשית ההוקרה. זה היה ערב אהבה לגיטרות ולרוק, שהתכנס כדי לחגוג את הווליום. בגדול! שבוע אחרי הכניעה של ערוץ 24 למוזיקה הים תיכונית הזכיר ערב ההצדעה לגרי אקשטיין למה אנחנו אוהבים רוק`נרול ולמה הניצחון של "פסקול העשור" הוא זמני בלבד. אקשטיין יחזור, גם הרוח שלו, ועמה גם הגיטרות והרוק`נרול. אין אפשרות אחרת.
 
גרי אקשטיין והגיטרה. האנגר 11, נמל תל אביב. 24 באוקטובר 2009


למועדי מופעים >

25/10/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע