סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן איך כותבים מוזיקה לזכרו של אדם דגול?
 

 
 
המלחין דדי צור התפנה מעבודתו בהוליווד כדי להלחין יצירה לזכרו של חסיד אומות העולם יופ וסטרוויל בהזמנת הסימפונט רעננה


הקשר ההולנדי
 
"חשבתי שהצ`לו יציג בצורה הטובה ביותר את המימד האנושי, החשוב כל כך בסיפורו של יופ וֶסטֶרוויל," אומר המלחין דדי צור מחברה של "גיבור באפילה", יצירה שתבוצע בקרוב בבכורה בקונצרט הסימפונט רעננה.
 
יופ וסטרוויל, הולנדי, שזכה בתואר חסיד אומות עולם כבר לפני יותר מחמישים וחמש שנים, פעל בשנת 1942 להצלתם של מאות יהודים בהולנד. הוא עמד יחד עם מנהיג יהודי מקומי, יואכים סימון, בראש רשת שדאגה להסתיר יהודים בחוות ובמקומות מסתור אחרים, מפני קלגסי הגסטאפו. במקביל הפעיל רשת להברחתם של הניצולים אל מחוץ להולנד, דרומה דרך בלגיה וצרפת לספרד, שלא נכבשה, נשארה נייטרלית וממנה ניתן היה (בתמורה למימון כבד) להגיע ליעדים חופשיים מאימי הנאצים.
 
באחת מנסיעותיו בין הולנד לצרפת, עלו הנאצים על עקבותיו של סימון ובדרום הולנד עצרו אותו והוא נכלא. מכלאו הצליח סימון להעביר ידיעות על מצבו אל עמיתו וסטרוויל שהמשיך בפעולות החילוץ והפעיל קבוצה של כעשרים פעילים. בפברואר 1944 הוביל קבוצת יהודים אל מעבר להרי הפירנאים וביקש מהם שבהגיעם לארץ ישראל (פלסטינה) ידאגו להנצחת כל מי שנלכדו על ידי הנאצים. הוא עצמו נלכד שבועות ספורים אחר כך כאשר הבריח שני יהודים לכיוון בלגיה. הוא נכלא נשלח למחנה ריכוז ובאוגוסט באותה שנה הוצא להורג.
 
"הבחירה בגיבור הולנדי כמושא היצירה נראה לי טבעי, כי אני עצמי נולדתי בהולנד. הורַי היו בשליחות מדינת ישראל בהאג, וחייתי שם זמן קצר בלבד, אבל בכל זאת חשתי קרבה והערכה לדמותו של וסטרוויל", אומר המלחין דדי צור.
 
הרעיון לחבר יצירה דווקא בהקשר זה היא של אורית פוגל, שמתמידה בהובלה ייחודית של פעילותה המוזיקלית של הסימפונט, שאותה היא מנהלת, כאמצעי לאזכור, שימור והחייאה של פרקים שונים בתולדות העם היהודי. במיזם הזה שותף גם מוסד "יד ושם" המעניק מזה עשרות שנים את התואר "חסיד אומות עולם" למי שפעלו להצלת יהודים בארצות שונות בזמן השלטון הנאצי בשנות מלחמת העולם השנייה. לדברי צור: "פוגל הציעה לי לבחור דמות מתוך הזוכים בתואר חסיד אומות עולם והבחירה בווסטרוויל היתה לי כאמור, קרובה".
 
מושפע מפרוקופייב ומוייל

 
הקשר של דדי צור לתזמורת אינו חדש. לפני שנים ספורות יזם עם הסימפונט תחרות מלחינים בינלאומית על שמו של דניאל עמיחי מרכוס שנספה בתאונת דרכים בעין יהב עם שלושה מחבריו הקרובים בחורף 1993, בדרכם בחזרה מחופשה באילת. למעשה הקשר של דדי צור הוא ותיק עוד יותר -  הוא חיבר עיבודים לתזמורת כבר לפני כעשרים שנה, כשהיה בן 18. 
 
אבל העיסוק המרכזי של צור הוא כמלחין מוזיקה לסרטים, ובזה הוא "מאשים" את מלחין הסרטים הנודע ג`והן ויליאמס. "הייתי בן שש עשרה כשהבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים והתחלתי ללמוד הלחנה בהדרכתו של רפי קדישזון." בצבא שירת דדי צור בתזמורת חיל האוויר כגיטריסט וכמעבד, ובהמשך "הגעתי לאקדמיה למוזיקה בירושלים. ולמדתי שם..שבוע. רפי קדישזון שלח אותי להשלים ידיעות בקונטרפונקט בהדרכתו של המלחין עודד זהבי, אבל הוא שלח אותי לדרך לאחר מספר פגישות כדי שאתחיל לעבוד. הגעתי לניו יורק שם למדתי באוניברסיטה הממלכתית והתחנה הבאה הייתה אוניברסיטת קליפורניה UCLA. מזה כחמש עשרה שנים שאני חי ונושם קולנוע בלוס אנג`לס".
 
מה נותר מאמנות הכתיבה לסרטים. זו מלאכה של קריאת סרט גמור בדרך כלל והתאמה של מוזיקה ובעידן שבו את הכל ניתן להפיק ממקורות צליל אלקטרוניים יש עוד מקום לתזמורת פעילה
 
"תחום המוזיקה לסרטים הוא תחום שבאופן טבעי, כמו הסרטים עצמם, משתנה כל הזמן. למעשה כל סרט או כל הפקה נבחנים לגופם. אני בדרך כלל יושב עם הבמאי ויחד מגבשים את תפיסה, קו, קונצפט של המוזיקה. אחר כך אני יושב לבד ליד פסנתר או שאני מחבר ישר את היצירה המתוזמרת. אני חייב לומר שעם כל החידושים, אני עדיין כותב  מוזיקה בשלושת הכלים הקלאסיים: פסנתר, עט ונייר. 
 
"לגבי תזמורת כן או לא -  זו פונקציה של תקציב. כאשר אני מצטרף לצוות הפקה של סרט ברור לי שאם מדובר בתקציב שעולה על שניים או שניים וחצי מיליון דולרים יש סיכוי שאוכל לחבר מוזיקה לתזמורת חיה. אבל אם מדברים על חידושים המקום הסוער ביותר והעשיר ביותר תקציבית דווקא לא מצוי בעולם הקולנוע. אולי זה יישמע מפתיע אבל הכסף העיקרי והמקום שבו לתזמורות יש מה לומר הוא דווקא תחום משחקי הווידיאו".
 
ובכל זאת אתה מממשיך לכתוב מוזיקה לאולמי הקונצרטים?


"נכון, שוב צריך לזכור שישנו איזון בין העשייה היומיומית. המוזיקה שאני מחבר, בעיקר זו הקאמרית, מסתכמת בכשלוש יצירות מדי שנה. הסגנון הוא בין פוסט רומנטי לאימפרסיוניסטי, אבל החשוב ביותר שהמוזיקה תהיה קומוניקטיבית. מי שיחפש ימצא השפעות של פרוקופייב ואולי גם קורט וייל".
 
חיפשתי דווקא את האינטימי
 
היצירה שנשמע בקרוב ברעננה, "גיבור באפילה", נזקקה להתלבטות ממושכת?
 
"כן, ראשית חיפשתי כל חומר שניתן היה לקרוא על האיש ועל מעשיו. עדויות של ניצולים, אנשים שחיים בזכות מעשיו. ככל שהעמקתי בחומר התגלתה דמות של יצור אנושי נבחר, עִילי supreme being. איך מתארים בצלילים אדם כזה".
 
וההחלטה הייתה כפי שאמרת על צ`לו כמוביל, כסולן?
 
"כן זה גם, רציתי בנושא מרכזי שלא ילך יותר מדי אל הצד ההרואי, ומנגד גם לא רק קַדרות. רציתי במוזיקה להדגיש שמעשי הגבורה הייחודיים האלה נעשו מתוך צורך אנושי, כלומר ליד הגבורה היה יומיום של כאב ושל שמחה, אושר בכל מעשה הצלה וחשש מן העתיד, מן המעשה הבא ובכל אלה גם חמלה אנושית. חיפשתי דווקא את האינטימי.
 
"לפסיפס הזה, נראה לי שהצ`לו, בעל המנעד הרחב, הקרוב כל כך למנעד האנושי הוא הכלי האידיאלי. כשהתזמורת שממול מנהלת איתו את הדיאלוג. שוב דיאלוג מאוד אנושי".    
      
בסוף השבוע יגיע דדי לישראל להשתתף בחזרות על היצירה שעליה ינצח עומר ולבר, מנהלה המוזיקלי של הסימפונט. בקהל תהיה נוכחת גם בתו של הגיבור יופ וסטרוויל. "זה היה מקרי לחלוטין", מספר צור, "לא ידעתי שהיא חיה בארץ. אימא שלי ששומרת על קשרים עם הולנדים סיפרה על היצירה לידידה בת של כומר הולנדי והיא גלתה לה ומכאן ברור שהיא תהיה בקונצרט. עוד סיבה להתרגשות".

 

קונצרטים יתקיימו בימים שלישי, רביעי ושבת, 16,13,12  בינואר 2009 ב-20:30 במשכן העירוני למוזיקה ואומנויות ברעננה. כרטיס: 140 ₪, הנחות לגמלאים, למנויי מפעל הפיס ולמנויי סימפונט טל`: 09-7457773. כן יתקיימו קונצרטים ביום חמישי, 14 בינואר בהיכל התרבות אור עקיבא, 04-6266636 וביום ראשון, 24 בינואר ב-20:30 בהיכל התרבות נתניה, 09-8308811.


למועדי מופעים >

06/01/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע