סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן סוף שבוע בגליל שרובו מוצרט
 

 
 

עדה פלג ומיכל שמיר ממשתתפי פסטיבל "בעיקר מוצרט" בגליל מספרות על הצפוי בפסטיבלגלוריה בכנסייה המארונית
 
בתחילת השיחה עם המנהלת האמנותית עדה פלג היא מבשרת לי שלאחר פרסומים נרחבים של הפסטיבל הגלילי כ"מוסטלי מוצרט" הוחלט לתת לו שם עברי "בעיקר מוצרט", לשמחתו של כותב שורות אלה (השם המותגי האמריקני "מוֹסְטְלִי  מוצרט" לקוח מסדרת קונצרטים במרכז לינקולן בניו יורק שאין לה קשר לפסטיבל הגלילי).
 
"בעיקר  מוצרט"  אם כן הוא מסגרת מטרייה לחמישה אירועים שיתקיימו בסינמטק ראש פינה, ב"חאן האדום" בצפת ובכנסייה המארונית בגוש חלב (ג'יש). המטרות: לתת לקהל הישראלי עוד מקום לנהור אליו בסופי שבוע, להביא את הגליל הפריפריאלי למרכז המודעות באמצעות אמנות. וזו גם הזדמנות לעדה פלג  לחשוף את כישוריה כמנצחת במגרש הביתי. 
 
למעשה כבר לפני פתיחת הפסטיבל ההצלחות נרשמות, הרבה כרטיסים כבר נמכרו, בעיקר לקונצרט הגדול בכנסייה שבגוש חלב בשבת בבוקר.  בשנה שעברה כיכב בקונצרט באותה כנסיה הרקוויאם של מוצרט. "חיפשתי השנה משהו אופטימי יותר" אומרת פלג, "ובחרתי בגלוריה של ויוולדי ובמיסה פחות מוכרת של מוצרט, מיסה קצרה והדוניסטית באופייה. לדעתי זה יהיה ביצוע ראשון שלה בישראל.  הקונצרט בכנסייה יהיה האחרון, ערב קודם יש לנו קונצרט קאמרי בחאן האדום ברובע האמנים בצפת. ועוד שלושה קונצרטים בסינמטק של ראש פינה".
 
בפרסומים ובכלל למרות הרצון להביא את הישראלים לגליל אין שמות של ראשי מועצות מקומיות או יישובים אחרים, היוזמה היא פרטית לגמרי?
 
"רצון לסייע ישנו בכל מקום. עובדה שהפסטיבל מתקיים והוא היה למוקד משיכה. ישנו גם שיתוף פעולה בפתיחת צימרים, גלריות, מסעדות ויקבים לקראת הבאים ממקומות שונים, החל מתושבי הצפון ועד לאורחים מכל קצות הארץ. אך במקביל יש לכל רשות מקומית נקודות רגישות לגבי מופעים בשבת בצפת למשל, או קונצרטים בכנסייה ביישוב של בעלי אמונות שונות גם בגוש חלב".
 
לכמה רוכשי כרטיסים  את מצפה?
 
"בסך הכל מדובר על פוטנציאל של כאלפיים מאזינים. מחציתם בכנסייה ומחציתם מתחלקת על ממוצע של כמאתיים וחמישים בצפת ובראש פינה. במסגרת תקציב של כחצי מיליון, ללא עזרה של משרד התרבות", מציינת פלג בהדגשה, "אני מקווה שהמספרים לא יאכזבו".

ענין אי הסיוע הממשלתי מציק?
            
"יש חברים רבים שרואים עין בעין איתנו את החשיבות של המיזם. הרי לא מדובר כאן רק בעוד אירוע שמתקיים בגליל. נכון שרוב האמנים הם אורחים המגיעים ממרכז הארץ, אבל כל התשתית צוות ההפקה, כל העבודות, אחזקה, דפוס, חשמל, סאונד הכל נעשה על ידי תושבי הגליל. כל זה על מנת לעודד את הנהירה לגליל, לפריפריה שאוהבים לדבר עליה.
 
"צריך לזכור שאנחנו במידה מסוימת מתחרים באירועי סוכות (אנחנו בקושי חודש אחרי החגים) שמילאו את הגליל בתיירים. והנה בכל זאת לאירוע המרכזי נמכרו כל הכרטיסים. יתר  המופעים זקוקים לעידוד. אבל זה הולך, בעזרתם של כל המעוניינים בקידום העשייה בגליל. רמז לתמיכה ציבורית חשוב ולא רק עניין כספי".      

anakit-cnesia97.jpg
הכנסייה המארונית בגוש חלב, צילום: יח"צ  

לאגף את מוצרט עם בני תקופתו

 

הקונצרט הפותח את סוף השבוע הגלילי הוא רסיטל של הזמרת מיכל שמיר (יום חמישי ב- 20:00, סינמטק ראש פינה).
 
"תכנית הרסיטל היא  בעיקר של מוצרט" מסבירה שמיר. "לא נראה לי לתת 'תהלוכה' של ארְיות מתוך האופרות של מוצרט. חשבתי שיהיה מעניין לאָגֵף את מוצרט עם שני מלחינים בני תקופתו שהמוזיקה שלהם מחוברת למוזיקה שלו.
 
"יש הרבה מוצרט וגם היידן (המלחין שזיהה במוצרט עוד בימי חייו את המלחין החשוב ביותר שישנו) וגלוק. כל היצירות של מוצרט ושל השניים האחרים מצטיינות בתכונות דרמטיות, בכולן ניכר הכישרון האופראי העצום. היידן  בקנטטה על אריאנה ( או אריאדנה) מנקסוס. הגיבורה המיתולוגית שעזרה לתזאוס בחיסול מפלצת צמאת הדם בכרתים.  השניים היו אמורים להינשא ותזאוס הבעל הטרי נוטש את אריאנה באי נקסוס ומסתלק. הכאב, הזעם, התסכול באים לידי ביטוי במוזיקה של היידן. לאותה גיבורה מקדיש גם גלוק שתי אופרות ומתוך השנייה, 'אריאדנה בטאוריס', בחרתי אריה דרמטית".
 
חמש היצירות של מוצרט בתכנית הן אריות קונצרטיות ושירים וכולן מצטיינות באיכויות דרמטיות לחלוטין. מי שיקשיב ברוח הנכונה יגלה דמיון לאופרה שמוצרט כתב בסמוך למועד חיבור היצירה והרוח של היצירה או מוטיב מסוים המוטמע גם ביצירה הקצרה.
 
אחת האריות מזכירה אריה של כרובינו הגיבור הצעיר מ"נישואי פיגארו". לעומתה האריה bella mia fiamma, מזכירה בגוון ובאווירה את "דון ג'ובני" שבחיבורה עסק בזמן כתיבת האריה. בכלל לכתיבת האריה הזאת מתלווה סיפור שהוא כבר חלק מהמיתולוגיה המוצרטית. הוא ורעייתו התארחו בבית משפחת דושק בברטרמקה שבפראג, בימים שלפני הצגת הבכורה של "דון ג'ובני".
 
בעלת הבית יוזפה דושק, הייתה זמרת. היא התגאתה בכך שהיא מסוגלת לשיר כל יצירה מגיליון התווים גם ללא כל הכנה מראש. מוצרט, שרצה להראות לגברת שהדברים אינם כה פשוטים, חיבר אריה מורכבת מאוד, ובה מעברים מורכבים קשים לשמיעתה של הזמרת, וקטעים מורכבים מחינה טכנית.  להפתעתו המוחלטת אותה יוזפה דושק שרה את היצירה מן הדף בקלילות. באותה התערבות הוא הפסיד.
 
יש תכונה נוספת ביצירות של מוצרט," ממשיכה מיכל, "אפשר לשמוע בחלק מהאריות מוזיקה המזכירה פרקים שניים בקונצ'רטות הנפלאים לפסנתר שהוא חיבר. הפרקים השניים הם תמיד האיטיים המזדמרים בעונג מופלא".
 
מיכל שמיר היא מן הזמרות הבכירות שלנו, אחת הנציגות הראשונות של בני הדור שלה על במות אירופה. מיכל נמנתה עם צוותי בתי האופרה של פרנקפורט ובתי אופרה אחרים, בשנים שהעניין הזה היה בבחינת חידוש לזמרים ישראלים. כיום היא מופיעה בעיקר ברסיטלים, מלמדת באקדמיה למוזיקה בירושלים ו"מאוד אוהבת ללמד בכיתות אמן".
 
איך את מכינה ערב כמו הרסיטל?

"אני חושבת על מבנה, על הזרימה ההרמונית שישנה בין היצירות, על הפרופורציה בין התוכן לאווירה. בין האינטימי ברוח אותם פרקים שניים בקונצ'רטות, לבין דרישות טכניות מובהקות. חלק גם נובע מסקרנות אישית שלי, מה שרתי בעבר ומה אני שרה בפעם הראשונה".
 
הקהל יוכל לעמוד על דרך הבנייה במהלך הקונצרט?
 
"למעשה, מסיבות טכניות, הקהל יהיה שותף גם לתהליך הבחירה והשיקולים שלי..."
 
כלומר?
 
"מאחר ולא הוכנו דפים עם מילות השירים בעברית, ואני גם לא אוהבת לשיר מול קהל שמעיין בדפים ומחפש את המלים וראשו שוהה יותר בדף ופחות בבמה, אני אקדים כל שיר בכמה מילות הסבר. הקהל ממילא מאוד אוהב את השותפות הזאת כך".
 
 
מלבד הרסיטל של שמיר יתקיימו בסינמטק המקומי עוד שני אירועים האחד של הרביעייה הקאמרית זמיר, "רביעייה מקומית גלילית הפעילה מאוד לאורך השנה" על פי  עדה פלג.
 
עוד יוקרן בסינמטק "אני דון ג'ובני", סרטו של קרלוס סאורה, המוקרן בשנה האחרונה בעיקר בסינמטקים ומספר פרק בחייו של לורנצו דה פונטה, האיש שחיבר את המלים לשלוש האופרות הגדולות של מוצרט. על הקשרים שהיו לו עם קזנובה ועם מוצרט. סרט תקופתי מובהק לאוהבי מוצרט. 
 
 
פסטיבל "בעיקר מוצרט" בגליל 2011 יתקיים בין התאריכים 5-3 בנובמבר 2011 בגליל. למידע נוסף ולרכישת  כרטיסים בטל': 050-5342687.02/11/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. "לאותה גיבורה מקדיש גם גלוק שתי אופרות"
מרגריט דה ולואה , בית לחם הגלילית (02/11/2011)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע