סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן בוטנר וילדי החוץ: עד הסולו הבא
 

 
 
עד שיעז להופיע לבדו, מקיף את עצמו עילי בוטנר בחבורה מגוונת של מוזיקאים כשרוניים


חמש-שש השנים האחרונות גילו שאין חילוקי דעות בנוגע לכשרונו של עילי בוטנר ככותב שירים. ריטה, נינט טייב, הראל סקעת ורן דנקר היו בין המבצעים שנהנו מפירות יצירתו.

לאחרון אף מניות ביצוע בכורה ב"שווים", האלבום הראשון המשותף שלהם, שראה אור ב-2007. דנקר וריטה, וגם קובי אפללו, מוש בן-ארי, נורית גלרון, גלי עטרי וצמד הפרברים היו בין המבצעים המאושרים של 11 שירי "עילי בוטנר", אלבומו השני, שיצא ב-2010.
 
עתה, כשבוטנר, 34, ניצב לפני השקת אלבומו השלישי, דומה שגם אין חילוקי דעות באשר לבעייתיות שלו כפרזנטור בלבדי של היצירה שלו. אפשר להמר שביום מן הימים בוטנר יהיה מספיק אמיץ, שלם עם עצמו וחסין ביקורת כדי להגיש את שיריו בעצמו, שמן הסתם יהיו אז להיטים גדולים מאוד.

מתיחת פנים למושג קיבוצניקי

בינתיים ועד שזה יקרה נדרש בוטנר לקולות יפים ולגרונות של אחרים כדי להוציא לפועל את שיריו. אחרי שהיה צמד ושירת ברוב השראה וכישרון אצולת זמר מקומית נבחרת, מנסה בוטנר למצוא את הדרך שלו לצאת לעולם עם "ילדי החוץ", סוג של להקה שמורכבת מצמד המבצעים הצעירים יוצאי "כוכב נולד" אוהד שרגאי ואדר גולד (בתה של הזמרת שרי) ומארבעה נגנים מוכשרים – טל אבירם בקלידים ומחשב, דני עבר-הדני בפסנתר, צוקי דבוסק בבס ודקל דביר בתופים.

העיבודים וההפקה המוזיקלית הופקדו בידיהם של יוצרים ומוזיקאים מבטיחים לא פחות, כיהל דורון וגיא מנטש, שמוכרים גם כצמד Revelday, ששר באנגלית. ותרשו לי להניח שהשם "ילדי החוץ" הוא מתיחת פנים למושג קיבוצניקי.

בוטנר-ילדי-חוץ-ענק-2.jpg
שרגאי, גולד ובוטנר, תמונת יח"צ

לגמרי לא בטוח שזו התחנה האחרונה של בוטנר, בוגר רימון וקיבוצניק לשעבר (עין-כרמל). הוא עדיין מחפש את עצמו ואת הפורמט הנכון והמדויק לכישרון הבאמת ייחודי שלו בכתיבת שירים. בינתיים, לנוכח התנהלותו עד כה, הוא מסכין עם העובדה שהוא לא נועד להיות הפרפורמר המזוהה עם יצירתו. הבנה שמעידה על חוסר ברירה, אך היא גם סוג של בגרות והשלמה. כי השירים שלו דורשים מבצעים עם יכולת טכנית גבוהה, זמרים עם קולות מוזהבים, מנעד מרשים ובעיקר יכולת ביטוי רגשית. מה שלא עומד בסתירה ליכולתו המופלאה לכתוב שירים חמים ומתיידדים בנקל, נגישים ושמישים, כאלה שהופכים לשירי חבר'ה ותיקים כבר לאחר שמיעה אחת ולמקדמי שירה בציבור כבר מהבית השני.

בוטנר, כיוצר של השירים שהוא מפקיד בידי הנאמנים עליו, נאמן להם ונשען על הרפרטואר שכבר הוכיח את עצמו מאז התוודענו אליו. ועדיין, כשהוא מודיע בתחילת ההופעה שההרכב ישיר שירים מכל התקופות, זה נשמע פלצני למרות בת הצחוק המשועשעת שנלווית לאמירה.

מסוג המתאבדות החדשות

אם תרצו, "ילדי החוץ" הוא הרכב הקאברים הפרטי של עילי בוטנר. שרגאי וגולד מגישים את הגרסה העדכנית של השירים שכתב לאחרים, וגם כמה חדשים, שנכתבו למידותיהם. רובם המכריע של 16 שירים בהופעה (בעצם 18, כי את הלהיט "רץ אלייך" הם מבצעים פעמיים, גם כהדרן; ו"רצים רצים", אם זה אכן השם, הוא שיר חדש, בעברית, של דורון ומנטש, שמתארחים בהופעה) כבר זכו לדקות החסד הרדיופוניות שלהם, והאוהדים המושבעים מכירים אותם על-פה. בעצם גם את השניים-שלושה החדשים.

המופע, שנמשך כ-100 דקות, נפתח בנימה אקוסטית מפתה. בוטנר עם גיטרה פורט קמעה לפני ששרגאי, שמזכיר במראה, בקול ובשירה הגבוהה את אפרים שמיר בצעירותו, מצטרף לביצוע "הכל מזכיר לי אותך". שיר מ"שווים", שכבר עם צאתו נשמע אולד-פאשן ועתיק, כמו שכתבו ושרו פעם, סגולתו הנדירה של בוטנר.גולד היא מסוג המתאבדות החדשות, ממשיכת דרך נאמנה של שירה עתירת אנרגיות שהתוותה אמה, אם כי הטמפרמנט שונה. גולד חוברת אליהם בשיר השני, "ובימים", גם הוא שיר אהבה, ממנה אליו. גם הפתיחה של "שווים" היא עדיין אקוסטית ונינוחה, בישיבה, למרות הצטרפות הנגנים.

"רץ אלייך", הסינגל הראשון של ההרכב הנוכחי, מסמן את המפנה בסאונד. בוטנר מחליף לחשמלית, ועד שהאוזן מתרגלת לחשמל, לאנרגיות ולרוקנרול שבאוויר, מחשבה עקשנית תוהה אם נגני הליווי אכן נחוצים, ואם לא עדיפה האופציה הראשונית, של ליווי בגיטרה אקוסטית בלבד.

הדור הבא של הגוספל

אבל אין זמן לחשוב. שרגאי שר לגולד את "בואי נעזוב", ולאחריו בטון של תחינה ונואשות את הלהיט הנוכחי "תיתן לי יד", שהופך לסוג של דואט, הגם שהוא שיר של רעות גברית, געגוע ואחווה מנחמת שמתגברת על מכשולים. גולד תופסת פיקוד בביצוע "למרגלותייך" (במקור, ענת בן-חמו). מלאת רגש ודרמה היא שרה לבוטנר, שמוביל את הנגינה בגיטרה חשמלית עם ריף בלוזי יוקד ו"מלוכלך", כשאלומת אור לוכדת את הבעת פניו המיוסרת.

דורון (עם תוספת של גיטרה חשמלית לסט) ומנטש (זמר מחונן) מצטרפים לחבורה עם "תם ולא נשלם", הצצה לשיר נוסף, הדור הבא של הגוספל, של "ילדי החוץ". "ימים של קיץ" (כפיר בן-ליש במקור) מקבל לכלוך גראנג'י ועל הבמה משתררת אווירת כיף, בנגינה המתואמת של דורון ובוטנר, בשירה המצוינת של מנטש ובליווי הקולי של שרגאי וגולד.

בוטנר-ילדי-חוץ-ענק-3.jpg
עילי בוטנר, תמונת יח"צ

אחרי "רצים רצים" ופרישתם של Revelday, שרגאי הופך את "אם תבוא" (נינט טייב במקור) ל"אם תבואי", מרשים מאוד בעוצמות הקול וההבעה, כבר חבר בליגה של אברהם טל ואמיר דדון. סאונד אלקטרוני מלוטש תורם לביצוע מרגש, עתיר תשואות. עכשיו התור של גולד, וגם היא יודעת לפרק אגרסיות, ב"היא יודעת", גם הוא של נינט. הרגעים האלה שונים מהפתיחה האינטימית והאקוסטית, שכלל לא רימזה על ההמשך.

גולד ממשיכה להוביל עם "אני אש". בוטנר מצטרף לשירה, כמו נזכר בחלקו ב"שווים", ומיד לאחריו מזמין את הקהל לעמוד על רגליו בביצוע האתני-חפלאי עם הכנה לצהלולים של "מכתב לאחי", שכתב לקובי אפללו.

את שלב ההדרנים הוא שוב פותח לבד, עם גיטרה אקוסטית, מתוודה-מתנצל על כך שאינו שר בעצמו, שר סולו את "כל מה שלא הספקתי לומר" ומאפשר לקהל להצטרף לשירה. הנגנים אמנם חוזרים, גם גולד ושרגאי, אך המבע נשאר אנפלאגי משהו, נינוח ומיושב, עם "קול זיכרון חוזר" ו"סוף העונה" שכתב לריטה – הראשון לאלבום שלו, השני ל"רמזים" שלה. גולד מובילה גרסה פולקית של השניים. כאמור, ההדרן הנועל הוא ביצוע חוזר של "רץ אלייך", כבר הרבה יותר מוכר, גרובי וכיפי.

בוטנר-ילדי-חוץ-ענק1.jpg
שרגאי, גולד ובוטנר, תמונת יח"צ

דבר אחד בטוח: עילי בוטנר כותב שירים יפים. באשר לאופן הצגתם והבאתם לבמה, הוא ימשיך להתלבט ולנסות עד שימצא את הפורמט הנכון והמושלם עבורו. ההפקה הנוכחית מציגה שני זמרים צעירים ומבטיחים, בגיחה בימתית מקצוענית ראשונה ומרשימה. אם בוטנר יתרום להם כפי שהוסיף לרן דנקר, הם עשו עסק טוב. מבחינתו, מעמד של פורש חסות ומקדם זמרים רק מוסיף לרזומה המתעצב.

איכשהו יש לי הרגשה שברירת המחדל, לשיר את השירים בליווי עצמי של גיטרה בלבד, עוד תהפוך לבחירה המועדפת של עילי בוטנר. בעוד חמש או עשר שנים, כשיהיו מאחוריו עוד כמה פרויקטים מוצלחים, זה כבר יהיה מובן מאליו.

עילי בוטנר וילדי-החוץ בהופעה, זאפה תל-אביב, יום שני, 14 במאי 2012.

למועדי מופעים >

16/05/2012   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע