סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן המופע של האחים זו-ארץ: פוצע ומרפא
 

 
 
גיא ורועי זו-ארץ מרגשים עם מוזיקת עולם עכשווית המשמרת ניחוחות מבית סבא ומבית-הכנסת


פסטיבל העוּד העשירי של צוותא תל-אביב, בניהולו האמנותי של אלי גרינפלד, ננעל אמש בהופעתם של האחים גיא ורועי זו-ארץ על "לדינו ופיוט מבית אבא", כשהרכב הנגנים הקבוע שלהם מתוגבר בנגן העוד אילן בן-עמי.

צירופו של בן-עמי נועד מן הסתם לסתום מראש מענות וטענות על עצם שילוב המופע בפסטיבל.

ואכן, נוכחותו של מוזיקאי משובח וצנוע זה, נגינתו המצוינת ואפילו שירתו המרגשת ביטלו כל קושייה ותהייה באשר להשתלבותם של האחים זו-ארץ במסגרת זו.

מדובר במופע ותיק יחסית. בכורתו התקיימה במאי 2011 בפסטיבל האביב הבינלאומי של ראשון-לציון.

האלבום שהוקלט באותו מופע, ושודרג באולפן ההקלטות עם תוספות כלים ונגנים, ראה אור במרץ האחרון, ערב חג הפסח.

בין לבין וגם אחרי ערכו בני זו-ארץ הופעות סדורות ומזדמנות. זה רק אני שהצטרפתי באיחור, ויכול רק להצטער על כך.

 

   

סבא יעקוביקו, סבתא רקלינה וסבתא פרליקה

האלבום, שכולל 15 קטעים (שניים אינסטרומנטליים, הפותח והנועל, והשאר שירים, פיוטים ותפילות; 51:57 דקות), הוא למעשה אלבום משפחתי, תרתי משמע. רועי עיבד, הפיק מוזיקלית וניגן בקלידים וגיא שר.

גם חוברת המלים כוללת תצלומים משפחתיים. מצורף אפילו הסבר בנוגע לשורשים סלוניקאיים שהשתרגו וחברו לשורשים טריפוליטאיים בהקמת משפחת זו-ארץ.

על הבמה גיא מספר, בקטעי הקישור שנוקו מן ההקלטה לטובת שירים בלבד (להוציא ב-Arvolikos d'almendra, שבו השתתפות הקהל היא אקט בלתי נפרד ממהות השיר), כיצד נוצר האיחוד בין שני העולמות.

עוד באלבום (שאם איננו ברשותכם ובכל זאת תחליטו לחזות במופע, אין סיכוי שתשובו הביתה בלי לרוכשו) – טקסטים של השירים בלדינו וגם תרגומים לפי הצורך ולהרחבת הדעת, וכן פיוטים בעברית (ביניהם "אל נורא עלילה" של משה אבן-עזרא ו"שופט כל הארץ" של שלמה אבן-גבירול) עם ציון מפורש שלחניהם הם בנוסח יהדות לוב.

אני מציין זאת – וגם גיא חוזר ומטעים עובדה זו בין השירים על ראש השושלת משה סוארז (הגרסה הספרדית של זו-ארץ), סבא יעקוביקו, סבתא רקלינה וסבתא פרליקה – לטובת האותנטיות ובשמה.

גיא אולי אינו זמר פופ או רוק אולטימטיבי, וגם לא זמר אופרה קלאסי, אבל הוא זמר מחזות זמר, ויעיד הרזומה שלו ב"ברנשים וחתיכות" בבית-ליסין וב"סיגל", "מרי לו", "הלהקה חוזרת", "תל-אביב הקטנה" ו"בוסתן ספרדי" בהבימה; האחרון הוא ממחוללי המופע הנוכחי.

בהיותו המוציא לפועל הווקאלי של השירים, בשירתו החמה והמדויקת יש משהו שעושה את השירים לעממיים ולנגישים לכל. ודאי באלבום, ועל אחת כמה וכמה בהופעה.

גיא-ורועי-זו-ארץ-צלם-עזרא-מ.jpg
גיא ורועי זו-ארץ, צילום: עזרא מנסור

מי שורד אם לא השירים הללו?

שותף בעל זכויות רבות בכך הוא אחיו רועי, שלא לוקח את השירים למחוזות הרפתקניים, נסיוניים או חדשניים, אלא משאיר אותם בתבנית הרווחת ובסביבתם המוכרת. לכל היותר עוטף אותם בהפקה מוזיקלית ובעיבודים עשירים של מוזיקת עולם עכשווית, שמשמרים את הניחוחות והריחות מבית סבא וסבתא ואת צלילי בית-הכנסת. אפילו ב"שבע שנים", שיר מקורי יחיד (של שרי ורועי זו-ארץ), שחוזר ומספר את אהבת יעקב לרחל, ההשראה לקוחה מן המקורות, ההשפעה מחזמרית.

המופע שומר על זהות כמעט מוחלטת לאלבום, לפחות בחלק נכבד ממנו. הסדר נפרע עם "מורניקה" ("שחרחורת יקראוני"), שאינו מופיע באלבום, ועם "כל הבשורות", שיר הנושא מאלבום בכורה שנגנז זמנית, מלים של גיא ללחן של אהובה עוזרי, אלילת נעוריו, ואי-אפשר לטעות באתניות המלבבת של הלחן, שלא לומר ים-תיכוניות מזרחית.

ובהמשך, אחרי חזרה לנתיב האלבומי עם "אברהם אבינו", המוכרחון הקלאסי של השירה בציבור, גם ההדרנים הם חומרים חוץ-אלבומיים: שיר הערש "ציפור לבנה (כפרח היסמין)" במוצע באופן אינטימי, קרוב ואקוסטי של שני האחים בלבד, שירה ופסנתר. "והושיענו", שהלחין רועי כשחי בלוס-אנג'לס והנחיל אותו כתפילה מן המניין בבית-הכנסת של הקהילה המקומית, הוא השיר היחיד במופע עם קצב רוקי ונגיעות ג'אזיות, כשרועי מתחיל את השיר וגם מסיים אותו. השלישי הוא "אליהו הנביא" ("לכבוד חמדת לבבי"), שגם בו, ממש כמו בפתיחה, מתכבד אילן בן-עמי בנגינת סולו.

גיא זו-ארץ אינו הזמר הראשון ששר לדינו כנדבך ברפרטואר שלו. קדמו לו יהורם גאון ושלמה ארצי, וגם אחרים. אצלו, ממש כמו אצל גאון, זה לא בלוף. זה אמיתי לגמרי. יוצא מתוך נשמתו, כמי שחי את השירים והתפילות. ההזדהות שלו סוחפת והוא הפתעה גדולה, לטובה. לגמרי לא מה שניתן לחשוב עליו לנוכח דמותו הטלוויזיונית כמנחה "הישרדות" או "רוקדים עם כוכבים". אבל רגע: זה לגמרי בזכות. כי מי שורד אם לא השירים הללו?

הוא אולי מגזים ומאריך בסיפורים, משדרג את האנקדוטות ומשפץ את הזכרונות שהוא מחיה מחדש על הבמה, ספק נסחף אחרי תגובתו החמה והנלהבת של הקהל, ספק מגיש את הבוסתן הספניולי הפרטי שלו, אבל זה כנראה חלק בלתי נפרד מחנו של מופע שמתרפק על נוסטלגיה.

   

גם פוצע את הנשמה, גם מענג ומרפא אותה

ואי-אפשר שלא להחמיא לנגנים שאיתו – זיו הרפז בבס, יקי לוי בקחון ובכלי הקשה ובעיקר בוריס חיימוב בנגינת הקלרינט, ללא ספק הכלי הבולט במארג העיבודים שרקם רועי זו-ארץ. צליל הקלרינט גם פוצע את הנשמה, גם מענג ומרפא אותה, גם מעורר השתאות וגם כובש ומלהיב. ההתגייסות וההתמסרות של הנגנים, במיוחד בהצטרפותם לשירה (חוץ מחיימוב, שפיו תפוס בפיית הקלרינט), תורמות לשחזור אווירת התפילה של בית-הכנסת.

שעה וחצי בעולם אחר, בזמן אחר, בתרבות אחרת. בעצם לא בדיוק. כי זו התרבות שלנו, רק יותר מוקדמת, זו ששמרה על אבותינו לאורך מאות בשנים. גיא ורועי זו-ארץ הם רק חוליה בשלשלת, וההרצאה שלהם היא בפירוש שיעור מרגש ביהדות. רק הצטערתי שלא לקחתי עימי את חמותי, ילידת לוב. היא אמנם טוענת שהזו-ארצים הגיעו מבנגזי לטריפולי בדרכם לישראל, אבל זה לא היה מפריע לה להתמוגג.

גיא זוארץ ורועי זוארץ, "לדינו ופיוט מבית אבא" ( Play Records )
גיא זוארץ ורועי זוארץ, "לדינו ופיוט מבית אבא" בפסטיבל העוד, צוותא תל-אביב, שבת, 25 באוגוסט 2012.


למועדי מופעים >

26/08/2012   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. Adamadi@walla.com
רבקה , (08/09/2015)
1. תודה, אחרי ביקורת כזו ארוץ להופעה ואקנה גם דיסק
מירי , ישראל (28/08/2012) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע