סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן כנסיית השכל ואנדלוסית אשקלון
 

 
 
החיבור עם האנדלוסית אשקלון לרגל חגיגות ה-20 היה טבעי ומתבקש אך המנצח תום כהן גנב את ההצגה


שלב חדש במחקר השורשים

הדבר הכי מפתיע בהצלחתה של "כנסיית השכל" לשרוד 20 שנה במציאות המוזיקלית הישראלית הוא ששום דבר כבר לא יכול להפתיע לגביה. נראה שמוצאה השדרותי, עיר קשת יום, עם הווה רדוף ועתיד לוט שהפכה לדוגמה וסמל לכוח הישרדות, הוא האלמנט הגנטי המשמעותי ביותר בדי.אן.איי. של חבריה.

ועל אף שבהרכבה הנוכחי מוזיקאים שלא משם, עדיין הצליל האופייני של הכנסייה, אותו רוק אפלולי-דכאוני שמתובל באלמנטים אתניים מרוקאים, חי וחריף, חיוני ובועט ומחזיק את הלהקה מעל פני המים, שומר עליה מפני התבוללות והיטמעות.

לא פחות ממנו היא ההבנה שכדי לחיות בשוק קטן, מהיר ובעייתי, עליהם להיות הרפתקנים ורודפי אתגרים. אולם מה שנשמע קל ופשוט יחסית, לזמר-יוצר סולן, אינו דבר פשוט לגבי הרכב מחומש, שידע בעשור השני לקיומו הצלחות אמנותיות ומסחריות יוצאות דופן.

החיבור הנוכחי של "כנסיית השכל" לתזמורת האנדלוסית הים תיכונית אשקלון, מביא את המחקר השורשים שלה לשלב חדש אך טבעי בהתקדמותה ובהתנהלותה.

מה שהחל בהשתתפות בפסטיבל הפסנתר מארח ובמתן ביטוי בימתי פומבי, מרגש ומפתיע בראשוניות שלו, לקולות המודחקים מן הילדות, תפח בהדרגה - דרך הקונצרט רב המשתתפים שתמך בהפצת האלבום הכפול "אוטוביוגרפיה" (2007) ועד למופע המשותף עם ריטה - להשלמה ולפיוס, ואפילו לגאוות עדה ויחידה.

כנסיית-השכל-גיא-כושי-ויריב-פיין.jpg
כנסיית השכל (צילום: גיא כושי ויריב פיין)

במקביל, ככל שחששו פחות מן העבר והתגאו יותר בצלילים שספגו בבית, עברו חברי "כנסיית השכל" סוג של מהפך מתמשך, ועברו בהדרגה ממבע קודר ודכאוני לביטוי שמח ואפילו חפלאי, רוק חפלאי בדרכם שלהם. ועדיין אלטרנטיבה מעמיקה, מסעירה ומרגשת לפופ הים תיכוני בפרוטה שמושל בכיפה. וכשאתה מייצג צליל ושפה צפון אפריקאיים (אלגי'ראי מצד אחד, מרוקאי מצד שני) אתה לא יכול לחיות על עצב ומלנכוליה. יאללה בכפיים!

כך שהחיבור עם התזמורת האנדלוסית מתבקש ואף טבעי לציון חגיגות ה-20. רוק להקתי מצד אחד, תזמורים קלאסיים-ערביים מצד שני. זה גם הולם את הקו המוזיקלי הצעיר, התוסס והפתוח למוזיקת העולם של הפלג הדרומי של התזמורת האנדלוסית, שהתפלגה לפני מספר כשלוש שנים לשתיים - אשדודית ואשקלונית.

ואם בעבור "כנסיית השכל" הסיבוב המשותף הוא עוד שלב בשיבה למקורות, עוד התנסות ועוד סימון V ברזומה, בעבור התזמורת זה עוד ניסיון לשיקום השם, לחידוש הלגיטימציה, להעמקת ההיכרות ולהרחבת השורות.

ח"י שירים נכללים בקונצרט. מרביתם בעברית, כולל שניים חדשים לגמרי: "מעל הים" שנכתב לקראת הסיבוב והוא פותח את המופע, ו"תני לי" שכתב המשורר שמעון אדף ומשובץ שלישי בסדר ההשמעה,  אחרי "על מה את חולמת (מיכל)" מ"שורות של אנשים" (2010);

מקצתם - שלושה בעצם - בערבית: "ווהרן ווהרן" האלג'יראי של צ'ב חאלד (ראיי אופייני) ממש בפתיחה, רביעי במניין; ו"עלאש כתעוכ יא וורדה" ו"קאוונה ווחדה" במרוקאית בחלקו השני. האחרון הוא מקורי של הלהקה, ונכלל כבר ב"כנסיית השכל" האלבום השלישי (מ-1999) והמצליח ביותר של ההרכב, ומסמן בהופעה - מיד אחרי הנופך הערבי-מצרי של "השיר מהגן" בן ה-20 - את שיאה של החאפלה במשכן, שבאה לידי ביטוי בעמידה על הרגליים, בהצטרפות לשירה, במחיאות כפיים ובהזדגגות העיניים.

כבר לא להקה סובלת

האמת היא שמבחינת כנסיית השכל לא מורגש שינוי, אם בכלל. המייסדים רן אלמליח (בס ושירה), דוד רז (גיטרה חשמלית) ויורם חזן (גיטרות ושירה), וגם "החדשים" יחסית עמי רייס (קלידים ואקורדיון) ודניאל זייבלט (תופים) נותנים את הרוק שלהם ומתמזגים ברעשי הרקע האנדלוסיים. כאילו כל מה שעשו עד כה הכין אותנו לקראת המפגש הכה טבעי.

הסיפור הוא הליווי המוזיקלי, התזמורת האנדלוסית, שכמו התאימה את עצמה לטמפרמנט הרוקי, לקצב ולאנרגיות, וגם לתיוג המחודש של כנסיית השכל כלהקה שמחה. עד כדי כך שגם בלדות פוטנציאליות, כמו "שקט (ואת מתפשטת)" למשל, הפכו למעוררי חשק ולאפרודיזיאק ענטוז. גם בזכות שילוב קלאסיקה מצרית הארד קור, מ"אינתא עומרי" למשל, הליד הכי מצוטט במוזיקה הערבית.

וכך הכוכב של הקונצרט הוא דווקא תום כהן, המעבד המוזיקלי והמנצח השובב של התזמורת. לא רק שכהן, המוכר גם כאחד מנגני המנדולינה הטובים בעולם (שמץ מיכולתו שמענו בפתיח ל"היינו עושים אהבה", ההדרן הראשון בקונצרט), היה לבוש בחליפה לבנה (כל השאר, כולל חברי הכנסייה, היו בשחור מכף רגל ועד ראש, להוציא נעלי לק אדומות של חזן), הוא חי הכי נכון והכי בכיף את הסיטואציה המוזיקלית-הבימתית.

מעבר לתזמורים דעתנים באוריינטאליות שלהם, עשירים בסלסולים ומפרים בדמיון, ששכנעו אותי שהוא מעריץ גדול של הלהקה, הוא היה הדמות הכי אנרגטית ומרתקת על הבמה, גם אם זה היה רק עם גבו לאולם.

כנסיית-השכל1-גיא-כושי-ויריב-פיין.jpg
כנסיית השכל (צילום: גיא כושי ויריב פיין)

בקונצרט התארחה הזמרת ריף כהן, גם היא חניכה ותוצר של מוזיקה אנדלוסית. ב"אני מאמין" (הלהיט שתפקד כסיבה למסיבה) וב"האויב נמצא בפנים" מאלבומם האחרון, היא בקושי הורגשה. נוכחותה הודגשה יותר ב-J'aime הצרפתי מאלבומה החדש שהיה גם הכי צפון אפריקאי (וראיי) בסט, גם הכי רוק'נרול בקונצרט.

הלהיטים הגדולים נשמרו כמובן לסיום, לשיא הרגש והחגיגה. בעיקר נציגי "ידיים למעלה" (2004): "תנו לי לשתות" שעם סקסופון טנור ואקורדיון לא יכול להיות שיר שיכורים אנדלוסי, אלא יותר רוסי, מוצאם של מרבית נגני התזמורת; "ידיים למעלה" שאחרי פתיחה שקטה ומפתיעה זרם עם המבע הים תיכוני שלו עד לחופי יוון; וכמובן השאלה "איך זה מרגיש", הדרן שני, שנענתה מיד בתשובה הניצחת -"תגידי שטוב", הנציג היחיד של "רוץ ילד" מ-2001.

לא יודע מה יהיה האתגר הבא של "כנסיית השכל" (התזמורת הפילהרמונית? פסטיבל וומאד של פיטר גבריאל? פרויקט עולמי בחסות יוניצ"ף?) דבר אחד כבר ברור: היא כבר לא להקה סובלת. אולי לא לגמרי שמחה, אבל לגמרי נכונה לזמנה, תאבת סיפוקים, מאוששת וחיונית, ובעיקר מכירה בערך עצמה ומתמכרת לאהבת הקהל, דבר ששום מאמין ובר דעת לא היה מהמר עליו לפני עשרים שנה.

ושתי הערות קצרות לסיום, שתיהן נוגעות לסולן יורם חזן: מצד אחד, הערבית שבפיו נשמעת עברית-ישראלית; מצד שני, העברית שלו לקויה ונוראית. טעונת שיפור ובדחיפות.
 
כנסיית השכל והתזמורת האנדלוסית אשקלון. הכנסייה בת 20. המשכן לאמנויות הבמה תל אביב. חמישי 12 בספטמבר 2012


למועדי מופעים >

13/09/2012   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. סקסופון סופרן חביבי
י , מעלות פלורנטין (20/09/2012) (לת)
1. מה עם תמנות של התזמורת?
שש , (20/09/2012)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע