סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן אופרה לא חינוכית
 

 
 
"הכתרתה של פופיאה" למונטוורדי תעלה בסופ"ש באקדמיה למוזיקה ולמחול ירושלים. שיחה עם הבמאי מוטי אברבוך


יצירה פורצת דרך

בסוף השבוע תועלה פעמיים באולם "ז'ראר בכר" בירושלים האופרה "הכתרתה של פופאה" של קלאודיו מוֹנטֶוֶורדי, למלים של ג'ובני פרנצ'סקו בוסנלו

המשתתפים הרבים – באופרה יש יותר מעשרים דמויות – כולם סטודנטים באקדמיה למוזיקה בירושלים, ואיתם תזמורת האקדמיה  בניצוחו של המנצח דוד שמר והבמאי מוטי אברבוך.  
 
הצגת הבכורה של האופרה "הכתרתה של פופאה" עלתה בוונציה בשנת 1643, כשאמנות האופרה היתה בת פחות מחמישים שנה, אמנות צעירה  שעדיין מגבשת את דרכה.
 
יצירתו זו של מונטוורדי נחשבת למביאת בשורה, לפורצת דרך. המלחין עצמו  קבע את הדפוס  שבו מתנהלת האופרה ביצירתו המוקדמת "אורפיאו" שחיבר כ-35 שנים קודם לכן והניחה את היסודות לצורת הדרמה המוזיקלית. צורה זו מורכבת  מקטעים סולניים, פרקי מקהלה (לעתים) וכן חלוקה בין קטעים מושרים לבין קטעים שבהם הגשת הטקסט היא רצ'יטטיבית, כלומר  שיטה של מעין דקלום מושר, או שירה מדוקלמת. 

הכתרתה-של-יונתן-דרור.jpg
"הכתרתה של פופאה" צילום: יונתן דרור
 
סיפור שבו הרוע מנצח

 
סיפור העלילה פותח עם אוטונה, מפקד צבא רומי, החוזר לרומא מהקרבות ושומע משומרי ראשה של פופאה אהובתו, שהיא הפכה לאהובת הקיסר נירון. נירון מבטיח לפופאה שהוא ישלח מעל פניו את אשתו הקיסרית אוטביה.
 
אוטביה חוששת מפני איבוד מעמדה וזכויותיה כקיסרית ומסרבת לשעות לעצה שגם היא תיקח לעצמה מאהב. אל העלילה מצטרף הפילוסוף סנקה שהיה גם מחנכו מנוער של נירון קיסר ויועצו הקרוב והנאמן. סנקה מייעץ לאוטביה להישאר איתנה, אבל עצה זו אין בה כדי לסייע. נירון מודיע לסנקה על כוונתו לשאת את פופאה לאישה, סנקה מתנגד. פופאה מצליחה לשנות את דעתו של נירון על מחנכו, סנקה. היא מדברת על הצרות שסנקה גורם ונירון מצווה על סנקה להתאבד.
 
מרקוריו, שליח האלים, מביא לסנקה את בשורת מותו הקרוב. בשלווה סטואית, מקבל סנקה את מותו כגורל מוצלח ונפרד מחבריו. נירון וידידו המשורר לוקנו, חוגגים בשתייה את מותו של סנקה. אחרי השתייה ממהר הקיסר לפופאה. היא כמובן שמחה שהמכשול האחרון בדרכה לכס הקיסרית נפל. ארנלטה האומנת של פופאה מזהירה אותה מפני שמחה מוקדמת.
 
בינתיים מגייסת אוטביה את אוטונה למשימה החשובה של הריגת פופאה. הוא אמור לבצע את המזימה בבגדי אישה, בגדי אהובתו מנוער, דרוסילה שאליה הוא שב לאחר שפופאה נטשה אותו. הגורל מתערב: אל האהבה אמור יורד מן השמים כדי להגן על פופאה בשנתה מפני כוונות הרצח של אוטונה.
 
נירון מגרש את אוטביה ואת אוטונה לגלות. דרוסילה מצטרפת אליו מרצונה.  פופאה ונירון חוגגים את עתידם המשותף וארנלטה שמחה על קידומה הקרוב למעמד של אומנת הקיסרית. אוטביה נפרדת מרומא. נירון עורך טקס הכתרה לפופאה שבו כל הטריבונים והקונסולים בסנט הרומאי, מכבדים את הקיסרית החדשה.  
 
זה סיפור שבו החכמים מקבלים הוראה לשים קץ לחייהם, הרוע מנצח, הרשעות משתלמת ואנחנו החיים צריכים לקבל את המוסר המעוות הזה בשלווה סטואית. אמנות מעולה מחנכת לעשיית רע, לדריכה על האחר, לחוסר נאמנות לקשרי הנישואין עד כדי הגליית בת הזוג הדחויה.
 
דרמה של הסרת מסכות
 
לדברי מוטי אברבוך במאי האופרה: "'הכתרת פופאה' היא אחת האופרות המודרניות, מכל זווית ראייה שנתבונן בה. זו יצירה שחיה ובועטת. רוב האופרה הם רצ'יטטיבים, הרבה דיבור מושר, מה שמקרב אותה מאוד לתיאטרון. וכבר די בשתי תכונות אלה שהסטודנטים באקדמיה יתמודדו עם היצירה הזאת".
 
איך אתה מתמודד עם המסרים המקוממים שיש בסיפור הדרמטי?
 
" האופרה אכן עוסקת במסרים של ' הכח הוא הצדק' של 'אני אשנה את החוק לצרכיי', הסיפור רווי בתככים פוליטיים. הכל משחק כאן: תאוות שלטון, מין ויצרים המשלבים הכל יחד. 
 
"אופרות באיטליה, כבר בימיו של מונטוורדי ובמאות השנים מאז ועד היום היו מזוהות עם ימי הקרנבלים. 'הכתרתה של פופאה'  הוזמנה לקרנבל של 1643, וכאירוע כזה בעיר כמו ונציה שבה תרבות המסכות חוגגת, יש אפשרות לשחק בדרמה של הסרת מסכות. האמת על רבדיה השונים מסתתרת מאחורי המסכה והיא מתגלה..." 
 
הכתרתה-של-פופאה--יונתן-דרור.jpg
"הכתרתה של פופאה" צילום: יונתן דרור


מה לדעתך משך את מונטוורדי להלחין את העלילה הזאת?
 
"הוא כתב על סיפור האהבה שבין נירון ופופאה. זה העניין שקסם לו ביותר, למוזיקה מתווספים ממדים רומנטיים ופסיכולוגיים. המוזיקה מעודנת עד שמוסרת המסכה. ברצף של הדאגה לעצמך, על חשבון הזולת, ישנו ברקע העלילה הסיפור האמיתי שנרון הצעיר למד אצל סנקה, וסנקה היה למעשה השליט כשנרון היה צעיר מדי כדי לשלוט.
 
"הדבר החשוב ביותר שהעניק סנקה לתלמידו הצעיר היה היכולת לחנינה. אוטונה החייל עומד להרוג את פופאה מי שתהיה אשתו ומלכתו של נירון. היא אמנם ניצלה הודות להתערבותם של כוחות על טבעיים (אל האהבה), אבל כשמגיע תור העונש על המעשה, נירון אינו דן אותו למוות, כמו שיכול היה לעשות. הוא שולח אותו לגלוּת. זה מדגיש שהחנינה היא היכולת החשובה ביותר של שליט נאור".
 
 "אני קצת מקנא" אומר אברבוך, " בקהל בוונציה בהצגות הבכורה,  שהגיע לתיאטרון כאשר הסיפור ההיסטורי מוכר לו. לא רק המאבק הכוחני, אלא גם המאבק בין אסכולות החשיבה השונות היו ידועות. הקהל נדרש לנושא  וידע על מה מדברים. הקהל שלנו היום  מגיע לאולם ללא אותם כלים...."
   
עבודתך היתה בעיקרה עבודה תיאטרונית מובהקת?
 
"כן, כל אחד לומד את הדמות שלו כמו שחקן בתיאטרון, לומד את ההיסטוריה של הדמות, בוחן את הפעילות הדרמטית שלו מול הדמויות האחרות. לומד את שפת הגוף שלו. דברים שטובים לכל אופרה ובייחוד ליצירה הזאת. ועם החלוקה הזאת המעניקה לטקסט המדובר-מושר מקום נרחב, העלילה אינה נעצרת, היא זורמת באופן טבעי".
 
מה היה קשה במיוחד לסטודנטים?
 
"שירת הרצ'יטטיבים תובענית, שירה שהיא כמעט דיבור יוצרת בעיות מוזיקליות מורכבות הרבה יותר מאשר החלקים המלודיים ומאשר אופרות מתקופות אחרות. כמובן שדויד שמר שניצח על היצירה מן המקלדת, ואני עבדנו הרבה מאוד קודם שנפגשנו עם הזמרים. כללית המאבק בין המוזיקה לדרמה התנהל בשיחות בינינו אבל בסוף נותרה סינתזה מוזיקלית לטובת כל הצדדים".
 
 
האורפה "הכתרתה של פופאה" תעלה ביום שישי, 15 במרץ 2013, ב-13:00, ובמוצ"ש, 16 במרץ 2013, ב-20:30, במרכז ז'ראר בכר, ירושלים. כרטיס: 40 שקל. לפרטים: 052-3836601.


למועדי מופעים >

14/03/2013   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע