סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן אמרת חנה צור, אמרת אבו גוש
 

 
 

המנהלת האמנותית של פסטיבל המוזיקה הווקאלית ה-23 באבו גוש מספרת על התכנית המוזיקליתמשושי גישוש

בין ה-14 ל-18 במאי, מערב חג שבועות ועד מוצאי השבת שאחריו, יתכנסו  חובבי המוזיקה הקולית
ל"פסטיבל אבו גוש" בניצוחה של המנצחת והמנהלת האמנותית חנה צור.
 
הזדהותה של חנה צור עם הפסטיבל שאותו היא מנהלת אמנותית ממש מושלמת. אמרת חנה צור, אמרת אבו גוש. תוך שניות מתחילת השיחה חנה מציפה במידע על הזמר הנפלא ששמעה לאחרונה וגייסה להגיע לישראל למרות התמורה הכספית הצנועה, על היצירה שמשום מה לא ביצעו  עד היום בארץ  ועל השילוב המיוחד של נגנים וכו' וכו'.   

את החודשים שבין פסטיבל לפסטיבל, מקדישה צור לחיפושים, היא שולחת משושי גישוש להוצאות תווים ולחנויות תווים בחו"ל, לזמרים ולמוזיקאים ישראלים שנעדרו מן הנוף בארץ או שהחלו את דרכם בצניעות לדעתה וצריכים כבר לזכות בחשיפת יתר.  
  
צור מזוהה עם הפסטיבל כמנהלת כבר 23 שנים וכמעט כפליים מזה מספר הפסטיבלים. בשבועות זה יהיה הפסטיבל ה-43 שלה. לפני כן, בשנים שטרם ניהלה את הפסטיבל, היא היתה שותפתו של המייסד האגדי, זיגי שטדרמן שביסס את הפסטיבל בשנותיו הראשונות (שנות השישים והשבעים), על שירת חובבים מגובה בנגינה מקצועית.  
 
את השיחה אנחנו מנהלים כשהיא עדיין אפופה בענני ההצלחה של "מקהלת רמת גן" שגם היא מזוהה עם שמה של צור, שהקימה אותה לפני 20 שנה. ההצלחה האחרונה היא סיור בגרמניה "הופענו במעוזי מוזיקה מובהקים ערים כמו ויינהיים, היידלברג, דרמשטט, פרנקפורט והשמענו לגרמנים לצד הקלאסיקה  המוכרת להם גם יצירות של אייל באט ושל אלה מילך-שריף והיה מרגש לראות איך היצירות הישראלית מתקבלות שם".
 
למקהלה אין מנוחה בטוח, הם משתתפים בפסטיבל....
 
"בוודאי, הופעה בפסטיבל אבו גוש חשובה לכל מקהלה. זה מקום שהקהל שמגיע בא לפרגן ולהפגין חום לכל מי שמופיע שם  והתחושה היא הדדית כולם רוצים להיות שם הקהל והזמרים.
 
"'מקהלת רמת גן' תשיר  תכנית של יצירות קודש מסוגים שונים.  במרכז התכנית אורטוריה לחג המולד של סן סאנס הצרפתי. למקהלה מצטרפים ארבעה סולנים, שלוש נגניות והמוזיקה חוצה תרבויות: סן סאנס הצרפתי, יצירה של  לאוש ינאצ'ק הצ'כי,  שאנחנו לא מכירים מספיק בארץ. וכן השיר האופטימי של דוד זהבי "בעדן ילדים"  (יש מקום בעדן,/ מקום נעלם,/לא תשקע השמש/שמָה לעולם) ו- 'קידוש' של קורט וייל היהודי שהספיק להלחין את הדרמות הגדולות של ברכט בברלין ולברוח מן הנאצים ולהתמקם בהוליווד ולבקר קצת את קרובי המשפחה שלו בנהריה בסוף שנות הארבעים.
 
ומנגד לכל אלה: יצירה של מוראלס הספרדי מן המאה ה-16. בין הסולנים שני זמרי אופרה מובהקים הטנור פליקס ליבשיץ שישיר את הקידוש ואלכסיי קנוניקוב  שהולך ומשתבח".
 
"קונצרט אחר יש בן מן החידוש  הוא של 'מקהלת הקיבוץ הארצי' עם מנצחם יובל בן עוזר. לצד 'אווה ורום קורפוס' - להיט בטוח שכמעט כל חובב מוזיקה  מכיר וחובב מוזיקה קולית על אחת כמה וכמה – תבוצע גם יצירה פחות מוכרת של פרגולזי. הוא מת בן 26, ואחנו כמעט תמיד מדברים על יצירה אחת שלו 'סטאבאט מאטר' ולפעמים על אופרה אחת שלו 'השפחה הגברת'. אבל הצעיר הזה השאיר אחריו אוצר בלום של מוזיקה. נשמע את קליר מגנאג'י עוד אחת מכוכבות האופרה הבינלאומיות שלנו  שרה פרק תהלים שלו. יצירות אחרות בתכנית הן של באך, מנדלסון, פולנק ואפילו לוטם עסנר בת ה-30 מישראל. כולם תרמו לפסטיבל יצירות".

קלייר-מגאנגי-1.jpg
קלייר מקאנג'י, צילום: יח"צ

שופן על מקלדת בקריפטה
 
אלה כולם קונצרטים באולם הגדול  של כנסיית קרית יערים שבחלקה המוגבה. מה קורה באולם הקריפטה שבמתחת לכניסה הצלבנית שבמרכז הכפר?
 
"גם שם אנחנו מקיימים את הקונצרטים כרגיל.  אבל הנה שוב צירוף: מיוחד הפסנתרן יוני פרחי  ושתי זמרות אופרה, קרין שיפרין ושרון דבורין בתכנית רומנטית שבה יוני ינגן גם מיצירות שופן לפסנתר".
 
פסנתר בקריפטה? נראה לי שלוגיסטית זה בלתי אפשרי...
 
"נכון,  אין אפשרות להוריד פסנתר לקריפטה, אנחנו נשתמש שם במקלדת".
 
הפיינשמעקרים של אבו גוש לא יעקמו את האף? מקלדת ביצירות לפסנתר של שופן?
 
"האמת גם אני הייתי בבעיה.  ברוב הקונצרטים בקריפטה משתתפים נגנים  בכלים אחרים. לא פסנתר. אבל, ויש אבל. הגעתי לספק הכלים שלנו, הסברתי לו את הבעיה והוא ביקש ממני לעמוד מאחורי מחיצה. הוא ניגן את אותו קטע פעם על פסנתר כנף רגיל ופעם על מקלדת חשמלית. מודה על האמת לא הצלחתי להבחין באיכות הנחותה של השני. יוני פרחי ינגן שופן בקריפטה וכולנו נתמוגג". 

לא מפחדת מחידושים
 
איך מושכים קהל חדש, וקהל בכלל במשך כל כך הרבה שנים, הרי הקהל המסורתי הולך ומתבגר....
 
"אני כמובן נוכחת בהרבה קונצרטים בישראל ולא רק כאן. התמונה הכללית היא אכן של שיער לבן ההולך וממלא את אולמות הקונצרטים ולא ברור מה יהיה ההמשך. אני חייבת לומר שלשמחתי  אצלנו המצב לא כזה. הגרעין של הקהל הוא גרעין קבוע, אוהבי הפסטיבל.  ב-42 הפסטיבלים שהיו עד עכשיו תמיד יש משהו חדש.   
  
"באותו הקשר, לא מזמן הייתי באמסטרדם ושמעתי את המקהלה הקאמרית שם שהופיעו אצלנו. זה מצחיק מה שהם זוכרים מכאן, את הקהל, את האווירה ואפילו משפטים בעברית כמו 'לא להשאיר חפצים באוטובוס'.....זיכרון של מוזיקאים. מה שחשוב בענין הזה הוא ליצור מגוון.
 
"השנה למשל מגיע בפעם הראשונה לישראל מאמסטרדם זמר הקונטרה-טנור מרטן אֶנחֶלטיס ואתו נגן תיאורבו  ולאוטה ישראלי, שחי שהולנד ושמו ישראל גולני. אלו שמות שהקהל  לא מכיר וזה חידוש.  יגיע גם אנסמבל 'נביאי הקווינטה' - חמישה זמרים שהחלו את דרכם בישראל וכיום פועלים משוויץ והפכו למותג בינלאומי. כבשו את הארץ בסערה בחורף כשהופיעו עם הדרמה 'יוסף ואחיו' ששרו בעברית את הטקסט המקראי  וכל ביקור שלהם הוא חג".

מארטן-אנגלטייז-אתר-אבו-גוש.jpg
מארטן אנחלטיס, אתר פסטיבל אבו גוש
 
איך הקהל שלך מגיב לשמות חדשים, בסדרות הקונצרטים בתזמורת כל חידוש- למעט כוכבי על- תמיד מלווה בחשש?
 
"אני לא מפחדת מחידושים או משמות לא מוכרים  כי הקהל שמגיע לכאן כבר עשרות שנים פיתח אמון בבחירות שלנו ובטעמים של הפסטיבל.  מנגד פסנתרן ישראלי מאוד מוכר ומאוד מוערך כמו יונתן זק, מופיע השנה, למרבה ההפתעה בפעם הראשונה בפסטיבל. גם זה קורה.
 
"יונתן זק יופיע עם הזמרת איילת אמוץ . השילוב עושה  את העניין.  יש אמנים שגם מתקדמים במסגרות שלנו. הכוכב התורן של הדור הצעיר, הבריטון גיא פלץ, מופיע ביותר מקונצרט אחד.  הוא עדיין צעיר דיו, כדי שהקהל שישמע אותו יקטלג את הזיכרון תחת הכותרת 'אני שמעתי אותו  כשהוא עוד לא היה כזה מפורסם', תגובה שבהחלט נחשבת בקהל מאזיני הקונצרטים מאז ומעולם.
 
"אנשים שמגיעים לאבו גוש  יודעים שהם באים לחוויה של בילוי של לפחות חצי יום. הם ישמעו בדרך כלל שני קונצרטים בשני האולמות, ואפילו יותר משניים באולם אחד, ופעילות מוזיקלית בחוץ.
 
מה שגליתי בשנים האחרונות שיש לנו גרעין , קטן בינתיים אבל חשוב, של קהל מזדמן. כלומר אנשים שיצאו לבלות בחג. בין ניגוב צלחת חומוס לצלחת שנייה, במרכז הכפר או מתחת לכנסייה בכביש הראשי של אבו גוש, הם נכנסים למופע או נשארים במופעי החוץ. חלקם שבים לעוד מופע... וחלקם מגיעים כעבור כמה חודשים שוב.  קהל שרוצה לטעום יותר מסוג מוזיקה אחד".
 
האם התכנית מכוונת רק לאוהבי מוזיקה ווקאלית?
 
"התשובה המתבקשת היא כן. אבל עיון מוקפד בתכניות יחשוף לך שיש הרבה מאוד מוזיקה אינסטרומנטלית, מוזיקה שבה רק הכלים מדברים. כשיש לי כינור ונבל המלווים זמרים שמחתי לתת להם גם לנגן עצמאית. את הפסנתר שינגן שופן כבר הזכרנו. 
  
"גם בתכנית שכולה מוזיקה מוונציה יש קטעים לכלי הנגינה. שאלה אחרת היא איך נפצח כאן את השילוב של הרקוויאם של ברהמס. קהל הקונצרטים מכיר את היצירה היטב מביצועים בתזמורות השונות. כאן תהיה לו אפשרות  לגוון את החוויה, כי את מקום התזמורת ממלאים שני פסנתרנים. 
 
"המסורת  הוותיקה של הפסטיבל מביאה אותנו גם למחויבויות נעימות כמו למשל שהשנה  נקדיש קונצרט לסיום פרק הניצוח הפעיל של  אבנר איתי בן ה-79, שלא הוריד מינון פעילות עד היום. הקהל כאן מכיר בפעילותו כמי שהמציא את מקהלות 'זמרי קאמרן' שהפכה ל- 'קולגיום תל אביב' וניהל את 'הזמריה' ואת 'מקהלת האיחוד'.

"הקהל בא לקונצרט מגוון ועם זאת נותן כבוד  והערכה לדמות מפתח בתרבות המקהלה בישראל.  נראה לי שעם שילובים כאלה כעת ובעתיד  נוכל להמשיך ולסמוך על הדעת הקהל בשנים הבאות וגם להביא להצערת ממוצע הגילאים".
 
 פסטיבל "אבו גוש" יתקיים בימים שלישי עד שבת, 14–18 במאי 2013, באבו גוש. לרכישת כרטיסים: 02-5341305 ,או 054-4399799.


*** לעדכונים, הנחות, מבצעים ועוד בקרו אותנו ב- פייסבוק ופרגנו בלייק12/05/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (3 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
3. כרטיסי כניסה
משה בן יעקב , צור יצחק (03/10/2017)
2. Michalkoren13@gmil. Com
Michal koren , Kiryat ono (06/10/2015)
1. אכזבה קשה מהפסטיבל השנה
ציפי גולומב , רמת גן (24/05/2015)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע