סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: עמוס אורן פסטיבל עכו 2013 יצא לדרך
 

 
 
שחקנים הפגינו במסיבת עתונאים של פסטיבל עכו בדרישה לקבל שכר והצדדים הגיעו להסכם במהלכה


בלי שחקנים אין פסטיבל

בתיאטרון זה לא קורה בדרך כלל ששחקנים גונבים את ההצגה. הבמה שייכת להם, בדרך כלל. אבל לתיאטרון ישראלי אחר יש כנראה דינמיקה אחרת.

זה מה שקרה בצהרי יום אתמול, כשחבורה של חמישים שחקנים, בהם משה איבגי, דביר בנדק, עידית טפרסון, ישי גולן, אבי גרייניק, שלום שמואלוב ואחרים, גנבו את ההצגה ממפיקי פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר, דקות ספורות לפני שניסו להציג את תוכנית הפסטיבל ה-34, שיתקיים בחול המועד סוכות, מה-21 עד ה-24 באוקטובר.

"בלי שחקנים אין פסטיבל", הם קראו בקצב, ופרסו כרזות יצירתיות שבהן הבהירו את זעמם: "לא לא לא ניתן לשחקן להיות מסכן", "בלי שכר לשחקנים פסטיבל עכו יבוטל" וגם "הבמה היא קודש, השחקנים לא גומרים ת'חודש". משה איבגי הבהיר: "כל הפסטיבל מבוסס על השחקנים ומאז שאני השתתפתי בפסטיבל עכו הראשון, ב-1980, הפסטיבל לא משלם שכר לשחקנים, כאילו שאנחנו צריכים להסתפק ב'כבוד' של להופיע בעכו".

פסטיבל-עכו-שחר-בוצר-anakit.jpg
הפגנת השחקנים, צילום: לי זינגר

איבגי ועמיתיו, רובם ככולם חברי שח"ם, איגוד שחקני המסך בישראל, הודיעו שאם כל אחד מהשחקנים האמורים להשתתף בהצגות עכו הקרובות, לא יקבל 2500 שקל, "שכר מינימום" על שלושה חודשי עבודה, שח"ם ימנע את קיום הפסטיבל.

נציגי החבורה אמנם חילקו עלונים לבאים, בהם דרשו משמעון לנקרי, ראש עיריית עכו, לדאוג לתשלום הזה, אולם גם דרשו שתינתן להם האפשרות לומר את דברים גם במפגש עם העתונאים. "זה נורא פתיר", קרא בנדק. הניסיונות להרגיע את השחקנים, בין היתר מצידו של יוסי בר מוחא, מנכ"ל אגודת העתונאים בתל אביב, שאירחה את מסיבת העתונאים, צלחו רק לאחר שהובטחה כניסתו לאולם של השחקן אוהד קנולר, יו"ר הארגון.

אני לא יודע על מסיבת העתונאים", אמר קנולר. "אין טעם בה. במצב העניינים הנוכחי, כשהנהלת הפסטיבל לא מדברת איתנו, אין פסטיבל. אתם מסתתרים מאחורי הטיעון שניתנים כספים להפקה, אבל הוא לא תקף. אנחנו מבקשים שבסכומים שאתם מעבירים למפיקים של ההצגות, יודגש מראש מה החלק של השחקנים. הפסטיבל לא יכול לקרות ללא השחקנים, אולם בדיונים שאנחנו מנהלים עם נציגי הפסטיבל מאז ינואר,לא הגענו להסכמות ואנחנו דורשים שראש העירייה יתערב אחרת לא יהיה פסטיבל".

לנקרי: "תוספת לתקציבי ההפקות תגיע ישירות לשחקנים"

לנקרי, שנראה המום תחילה מההפתעה זומנה לו, אך שמר על קור רוח, ביקש להנמיך את הלהבות באמירה אישית שאין כמוהו, כאב לשחקנית, להבין את מצוקת השכר שלהם: "אולם לא העירייה מעסיקה את השחקנים בפסטיבל, ממש כמו שעיריות ירושלים וחיפה לא משלמות את שכרם של השחקנים בפסטיבל ישראל ובפסטיבל הצגות הילדים בחיפה".

תחילה לנקרי ביקש להבהיר שבשנים בהן הוא עומד בראש העיר הועלו תקציבי ההפקות בפסטיבל עד ל-50 אלף שקל להפקה - "לא נסכים למצב שבו מפיק ייקח כסף ולשחקנים לא יהיה", אמר.

נוכח עמדתו התקיפה של קנולר הסכים ראש העיר לזמן לשבוע הבא פגישה בין הצדדים, שבמקום נועדה להתקיים רק בעוד שלושה שבועות, מועד שנראה לשחקנים רחוק מדי. "אני לוקח על עצמי לעשות בדיקה נוספת של העניין, על אף חוות דעת משפטיות קיימות, ולעשות הכל שהשחקנים ישתכרו בצורה נאותה וירגישו מרוצים. אנחנו מבינים כמה הפסטיבל חשוב לעיר". על הערה זו הגיב יו"ר שח"ם: "אלמלא היינו מכירים בכך, לא היינו פה".

לאחר שנתקבלה עמדת שח"ם לגבי קידום הפגישה, התפנו נציגי השחקנים מן הבניין. מאוחר יותר, במהלך מסיבת העתונאים, הודיע מר לנקרי כי החליט להגדיל את תקציבי ההפקות ב-10 אחוז מפסטיבל 2014 - "תוספת שנקפיד שתגיע ישירות לשחקנים".

עוד גילה ראש העירייה כי בין המסבסדים את הפסטיבל רק העירייה היא שמגדילה את השתתפותה וחלקה מדי שנה, ובשנים שהוא בראש המערכת כיו"ר הנהלת פסטיבל עכו, היא גדלה מ-7610 אלף שקל ל-1.1 מליון שקל בשנה.

קולות חדשים, מצפן רוטט

בפסטיבל 2013 ישתתפו 11 הצגות במסגרת התחרותית, על פרסים בסך 30 אלף שקל. ההצגות נבחרו מבין 150 הצעות, על ידי ועד אמנותית שמנתה את אבי גיבסון בר-אל, יובל מסקין ופרידה שהם.

בנסותו לאפיין את הקו האמנותי של הצגות הפסטיבל המיועד אמר גיל אלון, מנהלו האמנותי החדש (לאחר תום הקדנציה המשותפת של סמדר יערון ומוני יוסף מהמרכז לתיאטרון עכו): "הפסטיבל מציג קולות חדשים במחזאות הישראלית העכשווית, בסגנונות כתיבה מקוריים ושונים מאוד, שנוגעים בכל האספקטים של החיים בישראל - אישית, אנושית, חברתית ופוליטית. הם יוצרים מעין מצפן רוטט שמראה לנו מה המצב פה".

אלון, שחקן ובמאי שעבר את כל השלבים האפשריים בעכו (שחקן אורח, שחקן בהצגת תחרות, שופט במסגרת החממה, שופט בתחרות הראשית וגם במאי של הצגה), ביקש שלא להגיב פומבית על העימות בין השחקנים להנהלת הפסטיבל. יחד עם זאת ציין כי לא ראה בין המפגינים שחקנים שמשתתפים בהצגות הפסטיבל הנוכחי.

11 הצגות תחרות  יועלו בבכורה במסגרת הצגות התחרות של הפסטיבל. סיגלית פוקס ויהודית ג'ינג'ר שזכו בפסטיבל עכו בעבר- חוזרות עם הצגה חדשה המביאה את קורותיה של דיוה מזדקנת: Fairy Tale. הצגה אחרת, "ספר הפנים שלי",  תתמקד במערכות יחסים בפייסבוק. "פפפפפפ" היא הצגה מאת  אהרון לוין וירון אדלשטיין ובבימוים על מפקד צוללת שמחליט על דעת עצמו לעשות סדר במזרח התיכון.

עכו-fairytale-סיגל-שגב-anakit.jpg

Fairy Tale, צילום: סיגל שגב

הצגות נוספות: "תג מחיר" - על תוצאות ניסיון פיגוע במסגד אל אקצה "חוצבמה" - מסע בנהר השאול, "סתיו" - על אהבה ומס הכנסה, "מקס" - על תמימות וקרקס, "השולחן" - סיפורה של ילדה, שולחן כתיבה ושירי נמלים "הזקן והקנרית" - אריאל פורמן בהצגה על מערכת יחסים בין ילדת רחוב ואדם מבוגר, "אורח זר" - מותחן מיסתורין ו"עיניים עצומות" - אודישן כמשל לחיים שבהם אנו שבויים. 

עכו-ספר-הפנים-שלי-סיגל-שגב-anakit.jpg
"ספר הפנים שלי", צילום: סיגל שגב

נוסף להצגות התחרות - שתועלה כל אחת פעמיים-שלוש ביום, ב-11 חללים שונים שניים מהם חדשים -יארח הפסטיבל כמנהגו כמאתיים אירועי חוצות במגוון ז'אנרים - מחול, מוזיקה, קרקס, וידאו ארט, אמנויות הפרפורמנס וגם תיאטרון רחוב אורח מספרד.

עוד בין האירועים: להקת המחול בלט אוסטין בהפקה מיוחדת על השואה בשם "אור", כוריאוגרפיה של סטפן מילס שנוצרה לאחר פיגוע הטרור במגדלי התאומים; יום עיון לזכרה של הד"ר שוש אביגל, שגם הוא יעמוד בסימן "תיאטרון ושואה", בהשתתפות יוצרי תיאטרון ואנשי אקדמיה; וכמובן ארבע הצגות אורחות, בראשן "עיניים" בעקבות השירים של מחמוד דרוויש, בבימויו של נורמן עיסא. הנהלת הפסטיבל מנהלת בימים אלה מגעים לגבי שיתופו של אמן ישראלי ידוע שם בערב הפתיחה החגיגי.

המחיר הרשמי של הכרטיסים להצגות התחרות של הפסטיבל (לפני הנחות והטבות לתושבי העיר עכו, חיילים, סטודנטים ופנסיונרים) יעמוד על 40 שקל בהצגות הטרום, שלב ההרצה קודם הפסטיבל, ו-75 שקל להצגות השוטפות.

תקציב פסטיבל 2013 הוא 3.38 מיליון שקל, ומשתתפים בו משרד התרבות והספורט, עיריית עכו, הרשות לפיתוח הגליל, בנק הפועלים ומפעל הפיס.

פסטיבל עכו ה-34 יתקיים בתאריכים 24-21 בספטמבר בעכו העתיקה.כרטיסים ניתן לרכוש באינטרנט- הפצה ראשית- גרבר כרטיסים, קניון לב המפרץ בטל':04- 8384777      /  טל 04-8418411.01/08/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (6 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
6. אם יש ביכו פרס על שחקן המשנה הוא ללא ספק מגיע לג׳וש שגיא השנה
ליהי רגב , (23/09/2013) (לת)
5. לעיריית עכו יש כסף לקיים הופעות מוסיקה
זוהיר אלול , (04/08/2013)
4. שנים
יופי , (01/08/2013)
3. זנות
שלומי , (01/08/2013)
2. נגיע הזמן
לא פראייר , (01/08/2013)
1. לא להתפשר שום 2014
לנקי מקשקש , (01/08/2013)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע