סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן הזמרייה כובשת את עכו
 

 
 
אבי פיינטוך, מפיק הזמרייה: "הזמרייה תתנהל בהיכל התרבות, באודיטוריום עכו, בקונסרבטוריון העירוני בבית יד-לבנים, במועדון הג'ם ובאולמות האבירים, שם הזמרים ירגישו איך קולותיהם מהדהדים בחללים הגבוהים. השהות הממושכת באולמות מתחת לפני הקרקע היא אתגר שמרתק אותי ואת כולנו"
במשך 5 ימים יהדהדו ברחבי עכו קולותיהן של מקהלות וחבורות זמר מהארץ והעולם. לא להחמיץ


ב-11 באוגוסט 2013 תיפתח בעכו הזמרייה ה-23. במשך חמישה ימים יעלו קולות שירה מחמישה אתרים בעכו. הרבה ישראלים ששרים להנאתם במקהלות ובחבורות זמר ייקחו חלק בחגיגה, לצד אווה, מקהלת צעירות מסנט פטרבורג מרוסיה; מקהלת עדן שיר מצרפת; מתאתה, מקהלת הבישופות האנגליקאית מדרום-אפריקה; ועוד 16 מקהלות מישראל ו-11 חבורות זמר.

הזמרייה, אחד מפסטיבלי המוזיקה הוותיקים בישראל, היא אירוע מוזיקלי עם אופי עממי יותר: מקהלות חובבים הלומדים יחד שרים זה לזה, משמשים בה בעת אמנים פעילים וקהל. הדגש הוא ההשתתפות, ופחות צפייה או האזנה פסיביות.

המוזיקה כוללת רפרטואר קלאסי מובהק, החל מהכוראלים המפורסמים של באך וכלה בפרקי מקהלה של מלחינים רומנטיים כברהמס או מלחינים מארצות סקנדינביה, בריטניה וארצות הברית.

תכירו: רמי ברבר, מנצח מקהלות וטייס באל-על

הזמרייה מתקיימת אחת לשלוש שנים. במהלך השנים שימשו הזמריות, בין היתר, הזדמנות למקהלות יהודיות מן התפוצות להגיע לישראל ולהיפגש כאן עם מקהלות ישראליות. במקביל – ועל כך גאוות מנהלי הזמרייה לדורותיהם – התארחו זמרים מארצות שונות, התקבלו בחום ויצאו מישראל כשגרירים של רצון טוב.

מנצחים רבים מזוהים עם העשייה המוזיקלית הייחודית של הזמרייה, הכוללת עבודה עם הרכבים של מאות זמרים ממקהלות שונות. למשל המנצח השווייצרי וילי גול ובנו מיכאל, שהמשיך עד לשנה שעברה בכיוון הזה. השנה מופקדת על העבודה עם המקהלה המקובצת המנצחת הפינית סוזנה ואלוואנה, שתשלב שירה מתווים וגם הנחיה למי שאינם קוראים תווים. בידה מופקד הפתיח של כל ערב שבו כל המשתתפים מוזמנים לשיר יחד.

איריס ועופר פורטוגלי 01.bmp
איריס ועופר פורטוגלי, תמונת יח"צ

לזמרייה של קיץ תשע"ג מנהל מוזיקלי חדש, רמי ברבר, שהחל את דרכו כזמר מקהלה וכנגן טרומבון, היה חבר במקהלות האיחוד וזמרי קאמרן וניגן בתזמורת הקאמרית הקיבוצית. את מלאכת ניצוח המקהלות למד בהדרכת אבנר איתי באקדמיה למוזיקה בתל אביב. ברבר ניצח על מקהלות חובבים רבות, ובהן אוריה, לב תל אביב ומקהלה במרכז יד-חריף בקיבוץ צרעה. בשנים האחרונות הוא יו"ר הלל, ארגון המקהלות בישראל. בשאר הזמן הוא טייס באל-על.

"בשנים האחרונות שימשתי לא פעם כמנהל מוזיקלי של אירועים ווקאליים, אבל זו הפעם הראשונה שאני מופקד מוזיקלית על אירוע כמו הזמרייה. השנה", הוא מדגיש, "הזמרייה משתלטת על עכו. בעכו היה ניסיון מוצלח של אירוע מוזיקלי ווקאלי ישראלי בשנה שעברה, ובשבוע הבא עכו תהיה לכמה ימים בירת המוזיקה הווקאלית הבינלאומית של ישראל".

הפתעת הזמרייה: הווקאלוסיטי, ששרים ומחקים קולות וכלים

גם אבי פיינטוך, מפיק הזמרייה, גאה בשיתוף הפעולה עם עכו. "לא מדובר רק על שיתוף פעולה יוצא מן הכלל עם עיר ועם עירייה", הוא אומר, "חמשת המקומות שבהם יתקיימו אירועי הפסטיבל שווים כסף גדול יותר מכל השתתפות כספית.

"הזמרייה תתנהל בהיכל התרבות, באודיטוריום עכו, בקונסרבטוריון העירוני בבית יד-לבנים, במועדון הג'ם ובאולמות האבירים. באולמות האבירים הזמרים ירגישו איך קולותיהם מהדהדים בחללים הגבוהים, ובכלל, השהות הממושכת, כמה שעות בכל בוקר, באולמות מתחת לפני הקרקע היא אתגר שמרתק אותי ואת כולנו".
 
יהיו גם מופעים מיוחדים?

"לצד משתתפי הזמרייה יהיו כמה מופעים מוזיקליים עצמאיים של התזמורת האנדלוסית מאשקלון, קרן פלס, מקהלת מורן ועופר פורטוגלי וזמרי הגוספל. אלה יהיו חלק ממקורות ההכנסה של הזמרייה. כל המופעים פתוחים לרוכשי כרטיסים, אבל למשל המופע של הזמרת יעל לויטה והפסנתרן והמנחה דודי זבה, 'על משרתים ואדונים באופרות של מוצרט', מיועד בעיקר למשתתפי הזמרייה עצמם. הוא ישוב ויתבצע שלוש פעמים כדי שרבים מן הזמרים ישתתפו בו. במופע מיוחד אחר שמיניית ווקאל הוותיקה תארח את זמרי ווקאלוסיטי".

קרן-פלס---ורד-מינין.jpg
קרן פלס, צילום: ורד מינין

ווקאלוסיטי?

"הווקאלוסיטי הם גוף חדש בנוף, הרכב של יותר מ-40 זמרים ששרים בסגנון הסווינגל סינגרס, שרים ומחקים קולות וכלים. אנחנו מכירים את ההרכבים הצנועים של שישה-שמונה זמרים, בגבולות המדינה היוגוסלבית לשעבר יש שני גופים כאלה. חשבתי שיש לזה פוטנציאל גם בישראל, וזמרי ווקאל, שקרובים לתחום, מגדלים ומטפחים את הדור הבא ואף מרחיבים אותו משמעותית. הקהל שיגיע ישפוט אותם, את זמרי הווקאלוסיטי".

מוזיקה יהודית, מלנארד ברנשטיין ועד שלמה קרליבך

המתכונת של הזמרייה, כמו כנסי מקהלות אחרים בעולם, היא מתכונת של סדנאות והופעות של כל המשתתפים.

"אכן. הסיבה העיקרית של זמרי מקהלות המתכנסים יחד היא להשתלם בסדנאות. המשתתפים בוחרים סדנה לעצמם. הם יודעים מראש על אילו יצירות יעבדו במסגרת הסדנה.

"בזמרייה יש חמש סדנאות עם מנצחים מחו"ל – אחת תעסוק במוזיקה של באך, זה כמעט לחם חוק בכנסים כאלה. הכוראלים של באך הם אבן יסוד בכל תרבות שירת המקהלה המערבית, ולכן הסדנה לא רק חשובה אלא הכרחית.

"חוץ מזה תבוצע מוזיקה אורטורית דתית, מוזיקה יהודית מלנארד ברנשטיין ועד שלמה קרליבך, מוזיקה מדרום אמריקה. בשנים האחרונות פורחת בכל העולם מוזיקה דתית נוצרית שחוברה באמריקה הלטינית מן המאה ה-16 ואילך. יש בה שילובים מרתקים של עקרונות אירופיים ומקצבים, ולעתים שותפים לקונצרטים כלי נגינה מקומיים.

"תהיה גם מוזיקה גרמנית רומנטית, שירת המקהלה המערבית המובהקת של סוף המאה ה-19. על הסדנאות מופקדים מנצחים מאנגליה, הונגריה, ארה"ב, ארגנטינה וגרמניה. המסגרת הנוספת היא שירת רבים או שירה פתוחה, שעליה מופקדת מנצחת מפילנלד".

"הנהגנו השנה חידוש בפעילות, שנקרא 'מקהלה למקהלה'. בעבר המסגרת הזו התמקדה בכך שמקהלה אחת שרה לאחרת, כלומר מציגה כרטיס ביקור. מקהלה גרמנית שרה לישראלית או למקהלה אמריקאית וכו'. זה ללא ספק כיף, אבל התשואה מוזיקלית היא מן הסתם מצומצמת. הפעם החלטנו להעשיר את החוויה המקומית ושיבצנו אמנים ישראלים שיופיעו לפני זמרי המקהלות".

אז מי נבחר השנה?

"קבוצת בארוקדה ווקאל, תזמורת הבארוק הירושלמית והזמרת אינס מסאלחה. בערב הפתיחה ישירו זמרי האנסמבל הקולי בהדרכת יובל בן-עוזר יצירה חדשה מוזמנת של עודד זהבי. בערב האחרון ישירו כולם בהדרכת המנצחים השונים את היצירות שהכינו בסדנאות".

מופע מרהיב לא רק אקוסטית, אלא גם ויזואלית

בכמה מהקונצרטים יש גם תזמורת?


"זה חידוש משמעותי. לא כל הקהל יודע שהמשתתפים בזמרייה מגיעים לכאן בכוחות עצמם ובייחוד על חשבונם. הזמרייה מסבסדת חלק מן העלויות, אבל נטל ההוצאה העיקרי נותר על שכמיהם של המשתתפים. לאור כל אלה מפתיעה הנכונות של נגני תזמורת האקדמיה מבאזל שבשווייץ להצטרף אלינו. הם יופיעו בעוד מקומות נוסף לזמרייה".
 
בתוכניית האירועים מצוינת גם מקהלה מאינדונזיה, אבל היא אירוע בפני עצמו ולא לוקחת חלק בסדנאות.

"נכון, הזמרייה במקרה הזה 'מנצלת' את הביקור של מקהלת אוניברסיטת מנאדו מאינדונזיה. זו מקהלה מעולה, שרה מוזיקה עממית, מערבית קלאסית וגם מוזיקה מאינדונזיה. מדובר במקהלה שחבריה שרים, רוקדים ומחליפים תלבושות מרהיבות זו בזו.


הזמירייה-עכו-מקהלת-מאנאדו-אינדונזיה-anakit.jpg
מקהלת מאנאדו, אינדונזיה. תמונת יח"צ

"הם מגיעים לישראל כאורחיה של מקהלת בעת משפרעם, שעליה מנצח רחיב חדאד. זו מקהלה פלסטינית-ישראלית הפועלת כבר יותר מ-40 שנה בארץ ובחו"ל ושרה מוזיקה של פיירוז ומלחינים ערבים אחרים, לצד רפרטואר מקהלתי מקובל. שתי המקהלות תעבודנה יחד לקראת הופעה משותפת בהמשך החודש בשטוקהולם שבשבדיה, בכנס מקהלות ומנצחי מקהלות.

"מנצחם של האינדונזים הוא אנדרה דה-קוּאַדרוֹס, מנצח מקהלות שגדל והתחנך ובארה"ב, פעיל בכל העולם ומסור ליצירת גשרים תרבותיים בין עמים ולאומים שונים. המופע של האינדונזים הוא מרהיב לא רק אקוסטית אלא גם ויזואלית. לא אתפלא אם יום ההופעה שלהם, ה-13 באוגוסט 2013, יהיה היום המפוצץ ביותר בפסטיבל".

*** לעדכונים, הנחות, מבצעים ועוד בקרו אותנו ב- פייסבוק  ופרגנו בלייק05/08/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע