סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן המפתיע והחדש בפסטיבל אבו גוש
 

 
 
כשזמר הקונטרה טנור אלון הררי שר עם נגן הגיטרה ירון חסון זה בדיוק מסוג ההרכבים שאפשר לומר עליו 'למה לא חשבו על זה קודם?', או חיבור מסקרן של רונה ישראל קולת ששרה מוזיקה צרפתית מן המאה ה-19, על האופרות השונות שלה, ועד לשירי אדית פיאף עם אייל באט ליד מקלדת, כי בקריפטה כידוע אין מקום לפסנתר"
לרגל חגיגות המוזיקה באבו גוש: חנה צור, המנהלת המוזיקלית,  על  חידושים וצירופים מפתיעים השנה


פסטיבל אבו גוש למוזיקה ווקאלית יתקיים בחול המועד סוכות השנה בפעם ה-46.
 
אירוע הפתיחה הרשמי של הפסטיבל יהיה אירוע ווקאלי גדול: המנצח, הפסנתרן והמעבד ירון גוטפריד ינצח על "אנסמבל זמרי מורן", כשאליהם מצטרפים חבריו הוותיקים משלישיית ירון גוטפריד:יוראי אורון בבס ורוני הולן בתופים. "שילוב מרתק שמחבר בין ויוולדי,  באך, הנדל ואחרים לבין הג'אז והאלתור", מעידה חנה צור, המנהלת המוזיקלית של הפסטיבל.
 
אולם כבר יום קודם יתקיים בכנסיית קריית יערים (האולם הגדול של הפסטיבל) מופע של מוזיקה עממית יהודית בהובלתם של ישראל זוהר, הקלרניתן הכליזמר, עוזי רוזנבלט, ויטאלי  פודולסקי באקורדיון ועוד קבוצות רבות ממקומות שונים בארץ. "מי שיגיע  לכאן יוכל לגלות את הפוטנציאל של הפסטיבל" ,אומרת צור.
 
כלומר?
 
האירוע מתרחש בכנסיה עצמה ומסביבה בארבעה מוקדים חיצוניים: ה'פטיו' (החצר), פינת ירושלים (מזרחית לכנסיה), פינת החליליות, על הדשא (מערבית לכנסיה). כל מופעי יום שלישי (ה-14 באוקטובר) יהיו יוצאי דופן למסורת הפסטיבל, כי לא ישתתפו בהם זמרים ולא מקהלות, מוזיקה אינסטרומנטלית. שונה. אחר. חדש".

ירון-גוטפריד-יחצ.jpg
ירון גוטפריד (יח"צ)

כל מלחין כותב מוזיקה ווקאלית
 
נגעת לדעתי באתגר הגדול ביותר של הפסטיבל, איך מחדשים בפסטיבל ותיק כמו זה. הרי יש קהל שבא לשמוע רק את המוכר וקהל שמוכן להסתכן ולסמוך על טעמך בבחירת יצירות והרכבים?
 
"האתגר לא מסתיים כאן, הקהל משתנה וגם למועדי הקונצרטים יש השפעה. יש שעות שבהן יש יותר קהל משעות אחרות ובמשבצת אחת, למשל ביום שישי בשעה שלוש אחרי הצהריים, הייתי חייבת להוסיף משהו  אטרקטיבי. הבחירה נפלה על ה'סטאבט מאטר', יצירה מוכרת המבוצעת שוב ושוב, שהקהל אוהב, עם  יעלה אביטל, סיגל חביב ותזמורת הבארוקדה".


בארוקדה-ענקית-12.jpg
תזמורת בארוקדה (תמונת יח"צ)
 
אני מניח ששיקול כזה לא מכתיב מדיניות של ניהול אמנותי?
 
"ככלל לא, אבל בהחלט כן. ההחלטות האמנותיות מנסות לבדוק את מצאי הזמרים. מי הם הקולות החדשים. מה אפשר לתת להם לשיר ומצד שני מה עוד לא שרנו עד היום? אחת המיתולוגיות המלוות את הפסטיבל היא אוסף התווים שהצטבר אצלי בבית לאורך השנים.
 
"תגלית עניינית אחת שלי היא שכל מלחין (ואני בהחלט יכולה להסתכן בהכללה), גם אם הוא מזוהה עם סוג מסוים של יצירות, כותב מוזיקה ווקאלית. כך למשל ניקולו פגניני, שמזוהה לחלוטין עם הכינור, מחבר מוזיקה ווקאלית".

תוך כדי דיבור מבחינה צור שבמקום להגיד "כתב את היצירה" היא אומרת "כותב" ומבהירה:  "בשבילי היוצרים הגדולים חיים תמיד ולכן אני מדברת עליהם בזמן הווה". 

מוצרט סופרטאר

יש עוד דוגמאות להחלטות אמנותיות מהסוג הזה?
 
"השנה משתתפים כאן זמרי הסטודיו של האופרה בניצוחו של דודי זבה. כשחשבנו על התכנית המבחר האופראי התבקש לכאורה. ביקשתי שיכינו גם כמה יצירות ליטורגיות.
 
הקונצרט נקרא 'מוצרט סופרסטאר' ובתכנית, לצד אריות, דואטים ושלישיות מוכרות גם קטעים  ליטורגיים כמו 'אווה ורום קורפוס' (אחד הלהיטים הגדולים ביותר של מוצרט לאנסמבל קולי בכל גודל), 'הריעו לה'' (לאודטה דומינום) מתוך 'תפילות הערב לכומר מוודה', נוקטורנים לשלושה קולות וגם 'התפילה של הכהן הגדול סראסטרו לאלים המצריים איזיס ואוזיריס', שלא נחשבת ליצירה דתית. אבל זהו פרק תפילה שמחבר חבר  'הבונים החופשיים' לאלים שיש סיכוי רב שהוא חשב עליהם טובות ולכן אין לי כל בעיה לכלול אותו בתכנית.
 
זו למשל תכנית שבה כל היצירות הן פרי עטו של מלחין אחד, כשהזמרים הצעירים מתנסים בחומרים חדשים". 
 
ויש עוד?
 
"למשל המוזיקה שנכתבה בנפולי. ואני  לא מדברת על השירים הנפוליטניים של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה העשרים אלא על מוזיקה נפוליטנית שנכתבה במאות ה-16 וה-17. מלחינים מופלאים כמו כריסטופארו  קארסַנָה, פלקוניירי, אוֹרַציו מיכי. חברי אנסמבל פניקס בהדרכת  מירנה הרצוג יבצעו מבחר מיצירותיהם ואליהם תצטרף שרון רוסטורף-זמיר".פסטיבל-אבו-גוש2014.jpg
   פסטיבל אבו גוש למוזיקה ווקאלית (תמונת יח"צ)

הסוד הוא בצירופים
 
מה על חיבורים חדשים של אמנים?
 
החיבורים החדשים מזרימים לכל פסטיבל דם חדש. האמנים לא חייבים להיות שמות שהקהל לא מכיר. כמו בכל מטבח, הסוד הוא בצירופים של מרכיבים מוכרים.
 
"כשזמר הקונטרה טנור אלון הררי שר עם נגן הגיטרה ירון חסון זה בדיוק מסוג ההרכבים שאפשר לומר עליו 'למה לא חשבו על זה קודם?', או חיבור מסקרן של רונה ישראל קולת ששרה מוזיקה צרפתית מן המאה ה-19, על האופרות השונות שלה, ועד לשירי אדית פיאף עם אייל באט ליד מקלדת, כי בקריפטה  כידוע אין מקום לפסנתר. ויש גם אתמקהלת השחר שאליה חוברים חברי חמישיית המתכת הישראלית במגוון יצירות מרשים מכל התקופות.
 
"עוד גילוי שמצאתי הם הזמרים הסולנים שחברו יחד בסדרת הקונצרטים האחרונה של התזמורת הקאמרית הקיבוצית. שמעתי, התלהבתי ורציתי אותם.  אני מדברת על רויטל רביב, הדס פארן, אלה וילהלם, אלון הררי, חגי גריידי, יאיר פולישוק, משה הס, גיא פלץ  - כל אחד מנהל קריירה עצמאית וביחד הם מקהלת הסולנים. הם נשמעים נפלא ואני מקווה שהם לא יפרקו את ההרכב".     

הדס-פארן-01.jpg
הדס פארן - אסיה (יח"צ)

 
ומה על הקונצרטים המסורתיים?
 
"ראשית האופרה 'אורפיאו ואאורדיצ'ה' עם אלון הררי בתפקיד אורפיאו ולידו קרן הדר כאאורידיצ'ה וטלי קצף בתפקיד אמור. רון זרחי ינצח עם מקהלת הגליל העליון ונגנים.

"ויהיה גם קונצרט שאני אנצח עליו, של המקהלה הקאמרית רמת גן עם הזמרת הנהדרת דניאלה סקורקה בתכנית שמביאה אותה לידי ביטוי מרגש: גלוריה של פולנק, רקוויאם של ברוקנר ובין שתי היצירות - 'הרהורים' של מאסנה, להיט ידוע מתוך האופרה 'תאיס'. התזמורת תורכב מנגני הפילהרמונית".
 
 
חגיגות המוזיקה באבו גוש יתקיימו בתאריכים 18-14 באוקטובר 2014.  מחירי הכרטיסים: 145-95 שקלים. לרכישת כרטיסים בטל':  3221* הקונצרטים בחוץ: 35 ₪ לילד 80 ₪ למבוגר קנייה במקום במזומן.  מכירת כרטיסים באבו –גוש בימי הפסטיבל, במזומן בלבד .13/10/2014   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע