סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: יוסי שיפמן המלצות לפסטיבל אילת למוזיקה קאמרית
 

 
 
יוסי שיפמן ממליץ: הקאמרית של ז'נווה, רביעיית פיצווילאם עם מירה עוואד, אנסמבל אקורדונה ועוד


ב-2 בפברואר 2015 ייפתח פסטיבל אילת הבינלאומי למוזיקה קאמרית בפעם העשירית. 

מיומו הראשון ידע הפסטיבל "לפנק" את אורחיו, את קהלו ובעיקר את תושבי אילת ואת תלמידי המוזיקה בעיר, שלמענם למעשה הוקם הפסטיבל, באמני צמרת בינלאומיים. 

בפעמים לא מעטות הופעות אלו התקיימו רק באילת ומי שלא טרחו לרדת דרומה, יכלו, לצערם, רק לקרוא על ההופעות המוצלחות והחד-פעמיות  בדיעבד. 

במהדורתו העשירית מגדיל הפסטיבל  את נתח האמנים הבינלאומיים  ולא פחות   מחמשה הרכבים  בינלאומיים: הקאמרטה ז'נבה, מקהלת ה"ווקאליסטים" מקלן מגרמניה, אנסמבל "אקורדונה" מאיטליה, "רביעיית פיצוויליאם" מאנגליה ואנסמבל פלמנקו מריה חונקל מספרד נוטלים בו חלק לצד סולנים בהם הפסנתרן אריק לה סאז' והצ'לן פרנסואה סאלק הצרפתיים.

עוד חוברים להרכבים ישראלים ואורחים אמנים מישראל בהם מירה עוואד ושם טוב לוי  ועוד אורחים מאירופה בהם החצוצרן ינס לינדמן, הצ'לן סטיבן איסרליס, והכנר ג'וליאנו כרמיניולה.

כאמור האורחים כולם מגיעים לאילת וברובם הגדול יעסקו בנוסף להופעותיהם גם בהוראה בכיתות אמן כאשר  תלמידי המוזיקה של העיר הדרומית הם הנשכרים הגדולים מההשפעה המבורכת זו לאורך השנים.

לפני שנמשיך רק נציין למען הגילוי הנאות שכותב הכתבה משמש כמנחה קונצרטי פסטיבל אילת משנתו הראשונה ועד היום.

סטיבן-איסרליק.jpg
סטיבן איסרליס (צילום: סטושי אייאגי)


צמרת האמנים העולמית
 
בכל הקשור לאיכות התכניות והאמנים, אין לפסטיבל סיבה לחשוש בהשוואה למפעלי תרבות דומים, פסטיבל אילת בכל שנות קיומו, לא ידע פשרות באיכות מופעיו. הרכבי דגל מארצות שונות פקדו את הפסטיבל האילתי ועל פי הרוב, איכות האמנים המשתתפים היתה כמעט תמיד הגבוהה ביותר, גם ובהשוואה ל"פסטיבל ישראל" "פסטיבל קלאסי בים האדום" שבינתיים מצוי בתרדמת.
 
בהתבוננות רטרוספקטיבית באחוזים ניכרים האמנים המופיעים בפסטיבל, סולנים יחידים, הרכבים קאמריים ותזמורות קאמריות, כולם נמנים עם צמרת האמנים העולמית.
 
האמנים הישראלים המופיעים בפסטיבל מוצאים דרך להשתלב בו: ביצירת הרכב חדש או ; בשילוב כוחות עם אמנים מן העולם. המבחר המוגש לצרכן המוזיקה הישראלי מגוון  מאוד, ממוזיקה עתיקה ועד למוזיקה עכשווית, ממוזיקה לפסנתר יחיד, דרך רביעיית כלי קשת ורביעיות פסנתר וועד למוזיקה תזמורתית רומנטית ומוזיקה חדישה.

היצע יצירות נועז

המלצתי הראשונה היא להופעותיה של "הקאמרטה ז'נבה" . את התזמורת הקאמרית של ז'נווה העיר במערב שוויץ, מנהל מזה כמה שנים המנצח והפסנתרן הישראלי דויד גריילסאמר. בתזמורת משתתפים דרך קבע גם הנגנים הישראליים הוויולנית קטיה פולין, הצ'לן עירא גבעול, הקלרניתן גלעד הראל  והחלילן רואי אמוץ.
 
לתזמורת איכות צליל נפלאה, אבל בנוסף לאיכות היא מציגה היצע יצירות נועז ומסקרן תמיד שתזמורות דומות לה בגודלן בישראל אין מסתכנות בו. יצירות מן העידן המוקדם, לצד יצירות קלאסיות  ויצירות שנכתבו במאה השנים האחרונות משולבות זו בזו. "המוזיקה הזאת אינה מבריחה קהל, אלא להיפך," אומר  דויד גריילסאמר, "הקונצרטים שלנו תמיד מלאים והם מלאים בקהל מכל הגילים. הדרך להשביח את הצלילים ואת איכות הנגינה היא במתן אפשרויות נגינה שונות.

"יש קונצרטים שבהם אנחנו מנגנים חלק מהיצירות בכלים תקופתיים או משוחזרים -  כלי נגינה בארוקיים ויצירות אחרות בכלים מקובלים מוכרים. הנגנים מקבלים מיומנויות באמצעות  טכניקת הנגינה ואז הצליל מקבל את הגוונים ההולמים את היצירה גם כשהם עוברים לכלים ה'מקובלים'. הכשרת הנגנים אינה מסתיימת שם. התזמורת השוויצרית מנגנת בהרכבים שונים גם ג'אז וגם מוזיקת פופ ונגניה מופיעים כסולנים בהרכבים שונים. אלה הם הכלים לגמישות הצלילית המשובחת שבה מצטיינת התזמורת.

   

  
 סולני התזמורת בביקורה באילת יהיו המנצח גריילסאמר עצמו שינגן   שני קונצ'רטות לפסנתר של מוצרט, אחד מגדולי הצ'לנים בדורנו האנגלי סטיבן איסרליס שינגן  קונצ'רטו של היידן  והכנר האיטלקי ג'וליאנו כרמיניולה.
 
בשני הקונצרטים באילת התכנית, כדרכה של התזמורת משוויץ, היא תכנית של קצוות. מוזיקה מוקדמת ביצירות ז'אן פיליפ ראמו, ומארן מארה הצרפתים, את העידן הקלאסי  ייצגו יצירות מוצרט, היידן ובוקריני ואת העידן העכשווי תייצג בתכנית "השלכות" יצירתו של  ליגטי, היהודי, מחשובי המלחינים של המאה העשרים. התזמורת מציעה את המבחר שבו היא מצטיינת ולמוזיקה שלהם  יש חובבים רבים מאוד בישראל.

הקאמרטה-של-גנבה.jpg
"הקאמרטה של ג'נבה" (יח"צ) 

  
רביעיית פיצווילאם: לבד ועם מירה עוואד
 
תכניות מרתקות אחרות מציעה רביעיית "פיצוויליאם" האנגלית.  הרביעייה נודעה בשעתה כהרכב הבולט ביותר במערב בנגינת כל 15 הרביעיות של שוסטקוביץ'.  נגינת האנגלים זכתה להתפעלותו ולברכתו של המלחין עצמו. באחת התכניות כאן תנוגן הרביעייה השלישית, אחת היצירות שבהן אומר או מתאר המלחין באמצעות צלילים את מצבו של האמן בברית המועצות.
 
היצירה נכתבה בשנת 1946, שנה לאחר תום מלחמת העולם ושנתיים לפני המתקפה הקשה של שר התרבות ז'דנוב כנגד שוסטקוביץ'. למשמע הרביעייה ניתן לדבר על פסימיזם אישי המובלע בתוך מלנכוליה רוסית. שוסטקוביץ' מעתיר דרמטיות על היצירה בשנותו מקצבים משניים לשלושה רבעים בתוך אותו פרק. הדרך החדשה הזאת מצאה את ביטויה בהמשך ברביעיות נוספות שהוא חיבר.

רביעיית-פיצלייום.jpg
    רביעיית המיתרים פיצוויליאם  (יח"צ)
 
יצירה אחרת, מרתקת לא פחות, שתנגן הרביעייה  באותו קונצרט היא "שבע המלים האחרונות של ישו על הצלב" יצירה של היידן, שבה מוקדש פרק אחד לכל מילה ולפרקים האלה קודמת נגינה של שלושה פרקי מבוא. היצירה הממושכת תנוגן באילת באולם חשוך – מעין הצגה – כשבין פרק מוזיקה למשנהו יהיה טקסט קצר. הטקסט משתנה בביצועים שונים, יש המחברים ליצירה טקסט ספרותי, אחרים טקסט דתי או שמסתפקים בהקראת שם הפרק.  למרות שמה הדתי המובהק, או האמוני המובהק, מדובר על מוזיקה מופשטת שיכולה "לקחת" את המאזין למחוזות הרהור שונים, כדרכה של מוזיקה איטית.
 
אין ספק שהפסטיבל הוא הכתובת לביצוע של יצירה זו כשם שהוא כתובת להופעה משותפת של רביעיית פיצוויליאם עם מירה עוואד, שתשיר מוזיקה של פרסל  לרבות האריה הנודעת והאהובה "כשאשכב באדמה"  ששרה דידו, מלכת קרתגו, גיבורת האופרה "דידו ואניאס". 
 
עוד בקונצרט מסקרן זה תנגן הרביעייה גם פנטזיות על שירי עם של המלחין האוסטרלי פרסי גריינג'ר. נכון שהיצירה שלו בייחוד זו הנקראת English Country Gardens חביבה ומוכרת היטב. בכל זאת הייתי שוקל מחדש את שיתופו בייחוד בתקופה כזאת לאור היותו גזען מוצהר שהזדהה עם אידיאולוגיות נאציות בשנות מלחמת העולם ובין מושאי הגזענות שלו היו  גם היהודים. הייתי שוקל את הבחירה מחדש או לפחות את דרך הצגתו בישראל היום מחדש.

   מירה-עוואד-ויקטור-מופר.jpg
מירה עוואד (צילום: ויקטור מופר)

  

אנסמבל אקורדונה מעלה חיוך
 
 מוזיקה אחרת מכיוון שונה מביא אנסמבל "אקורדונה", אנסמבל של כלי נגינה עתיקים עם הזמר מרקו ביזלי.  שתי תכניות גם להרכב זה, האחת כרונולוגית: מוזיקה איטלקית מימי מונטוורדי הגדול ועד ימינו והאחרת, עממית יותר ברוחה תספר בצלילים את סיפור הצליל החם תמיד של נפולי, מוזיקה ש"עושה טוב" לכל אוהב מוזיקה, רוק, פופ, קלאסי. למשמע שניים שלושה צלילים  של "אקורדונה" כל אחד יכול לראות את עצמו ואת זולתו כשחיוך גדול מרוח על פניהם. זה סוד קסמה של המוזיקה הדרום-איטלקית העממית מאז ומעולם.

  

 
רצינות, מידה מסוימת של תוגה ותובנות אינטלקטואליות מספק הפסנתרן הצרפתי אריק לה סאג' בתכניותיו בפסטיבל, הוא מנגן את נכסי צאן הברזל של יצירות הפסנתר, סונטת ולדשטיין  ואת הסונטה מס 30  (אופ' 109) של בטהובן וקטעי פנטזיה של שומן.
 
בתכנית נוספת יצטרף אליו הצ'לן פרנסואה סאלק,שביקר בישראל פעמים רבות בהרכבים שונים השניים ינגנו בתכנית שכולה מוזיקה צרפתית יצירות של דביסי, פולנק, ויירן ופורה.  תכנית מבטיחה.

  


 
הפסטיבל ייערך בתאריכים 7-2 בפברואר 2015 שני אולמות מלון דן אילת: אולם תרשיש ואולם הכחול הגדול. מחירי הקונצרטים נעים בין 100₪ ל-250 ₪.
 
מבצעים מיוחדים וחבילות כרטיסים: שישה קונצרטים: 900 ₪. כניסה חופשית לכל אירועי הפסטיבל: 1,400₪.  מחירים לקונצרטים בודדים בפירוט הקונצרטים באתר. מכירת כרטיסים וחבילות: אתר הפסטיבל , פסטיבל אילת בפייסבוק , המרכז למוזיקה הים האדום - 08-6444816 ,08-6377036, info@eilat-festival.co.il
 
כרטיסים וחבילות: eventim.co.il/eilat, *9066. חבילות אירוח מיוחדות במלונות דן אילת ודן פנורמה אילת: מרכז ההזמנות של מלון דן - 5450*, 1-700-50-50-80, http://www.danhotels.co.il הטבות לחברי מועדון E-DAN. להזמנת חופשה כולל טיסות: ישראייר - 2737*.11/01/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע