סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן הוויברציות של אבו גוש
 

 
 
כבר בהסתכלות ראשונה בתווים, בקריאה הראשונה אני יודעת מה יכול לשבת טוב על הקול שלי. מה אופטימלי בשבילי. אחרי המגע הראשוני באה ההתעסקות בטקסט המוזיקלי ובטקסט המילולי, לא בסדר קבוע. אחרי הפירוק של מלים ומוזיקה בא הזמן לחבר אותם מחדש. ואז אני יודעת איפה זה ישב. אם סירבתי פעם לשיר זה מעולם לא היה מסיבה רעיונית, אלא מתוך תחושה של חוסר התאמה ליכולות שלי לכלי המוזיקלי שלי"
לקראת  חגיגות המוזיקה באבו גוש, תפסנו לשיחה את הסופרנית דניאלה סקורקה, שתנעל את הפסטיבל


פסטיבל אבו גוש הקרוב (24-22 במאי 2015) ייפתח וינּעל ביצירות שלהן קשר עמוק להיסטוריה ולפוליטיקה של צרפת במאה ה-19. יבוצעו בו יצירות של שני מלחינים איטלקיים שאימצו את צרפת כביתם הראשון: לואיג'י כרוביני וג'ואקינו רוסיני.

מלחין בשירות המלוכנים והמהפכנים
 
כרוביני היה שרדן  פוליטי מובהק שהצליח לשרת את שליטי צרפת של ערב המהפכה, את המהפכנים שהחליפו אותם ואז שב ושירת את השליטים החדשים-ישנים, המלכים ששבו לשלטון.  הוא אפילו חיבר שתי יצירות לזכרו של אותו בר-מינן, והכוונה ללואי ה-16.  בפעם הראשונה ניצח על יצירה לזכרו בשנת 1796 על רקע זעקות מפגינים. בפעם השנייה, בשנת 1816 נענה לבקשת השליט החדש לואי ה-17, אחיו של המנוח, שהזמין ממנו את היצירה. 
 
מרתק לעקוב  אחרי סוגי היצירה השונים  שחיבר כרוביני שהיה בשעתו אחד המלחינים הנערצים. הרקוויאם למקהלה ותזמורת שיושמע בקונצרט הפתיחה של הפסטיבל הושמע בלוויה של בטהובן בווינה, לבקשתו של בטהובן. בהמשך הדרך כרוביני יוסיף ויחבר עוד רקוויאם שיושמע בלוויתו שלו. אבל זה סיפור אחר. 
 
הרקוויאם שנשמע בפסטיבל כתוב למקהלה (ללא סולנים) ולתזמורת ומציין את נסיגתו של כרוביני מן הז'אנר האופראי והעדפתו את שירת המקהלה לצד הנגינה של התזמורת. בקונצרט ישתתפו מקהלת האיחוד (החוגגת 60), התזמורת הקאמרית הקיבוצית והסולנים  באטה ליבקה ובועז בן  סירא. מנצח: רונן ברשבקי.

מקהלת-האיחוד-יחצ.jpg
מקהלת האיחוד (תמונת יחסי ציבור)

כעבור כ-50 שנה רוסיני מחבר את "מיסה חגיגית קטנה", זו היצירה הנועלת את הפסטיבל. רשמית רוסיני כבר חדל לחבר מוזיקה, רק פה ושם יצירות קטנות שהוא קרא להן "חטאי הזִקנה" וכשהוא מתבקש לחבר מיסה הוא כותב יצירה אופראית מובהקת בת כ-75 דקות (לא בדיוק קטנה – אבל הוא קורא לה קטנה).  ומוסיף על הדף הפותח  "מיסה חגיגית קטנה, לארבעה קולות בליווי שני פסנתרים והרמוניום, שחוברה בעת שהותי בפאסי (רובע בפריז, י"ש) לתריסר זמרים משלושה מינים – גברים, נשים וסריסים ( הערה  חומדת לצון בלבד, שכן בשנות כתיבת היצירה זמרים מסורסים כבר נעלמו מן הנוף המוזיקלי - י"ש)".  

היצירה תבוצע על ידי  הסופרנית דניאלה סקורקה, זמרת האלט סיגל חביב, הטנור איתן דרורי והבריטון אלכסיי קנוניקוב, הפסנתרנית  אירית רוב, נגן העוגב  בוריס זוסין ומקהלת רמת גן בניצוחה של חנה צור.
    
"המוזיקה  מכל מקום מקסימה  וזה מה באים לשמוע באבו גוש", אומרת מנהלת פסטיבל אבו גוש, חנה צור.  בין שתי היצירות, הפותחת והמסיימת, של הפסטיבל היא למעשה מציירת את קווי המתאר של טעם הקהל הישראלי, שכולל הרבה מתוק והרבה חציות גבול המעברים בטוחים: שנסונים צרפתיים, מוזיקה לטינו אמריקנית, להיטים מתוך מחזות זמר אמריקניים וג'ון בָּאאֵז. תחת הכותרת "רקוויאם פורה" מסתתרות גם נעמי שמר ואדית פיאף. יש גם באך והנדל ומוצרט ושני האיטלקים שהזכרתי.

קונצרט הפתיחה של הפסטיבל  
 
קונצרט הנעילה של הפסטיבל בהשתתפות דניאלה סקורקה

מש"קית תקציבים שלומדת מוזיקה

"אני אוהבת מאד לשיר בפסטיבל אבו גוש" ספק אומרת ספק מצהירה זמרת הסופרן דניאלה סקורקה, שמתייצבת בפסטיבל זו השנה השלישית ברציפות. "מהרגע שאתה פוצה את פיך לשיר שם אתה חש בקהל אוהד וחם שמחכה למוזיקה ומעריך את מה שהוא שומע. הפירגון באוויר, שונה מאד ממופעים במקומות אחרים. יש באבו גוש ויברציות שאין במקומות אחרים. והוויברציות תורמות לאמן המופיע". 
 
אוהביה של סקורקה, וכאלה יש די הרבה יוכלו לשמוע אותה פעמיים, ביום הראשון של הפסטיבל בתכנית שכולה מוזיקה דרום אמריקנית. כל השירים מושרים בשפות המקור, ספרדית ופורטוגזית. " ספרדית אני יודעת מן הבית. שירים של מרסדס סוסה, דוריוואל קיימי, רמירז וברברוסה".
 
ושום דבר קלאסי? 
 
במופע הזה עם נגן הגיטרה איל לבר, יהיה קטע קלאסי אחד 'בכייאנס ברזילייראס מס' 5', של המלחין הברזילאי וילה-לובוס, יצרה שכבר מזמן חצתה את הקווים ומתחברת בקלות לכל אוהבי המוזיקה".
 
המסלול של דניאלה סקורקה אל הזמרה החל  כשהיתה בכיתה ד' בכרמיאל. היא שרה במקהלת ילדים ושם טעמה בפעם ראשונה לימודי פיתוח קול. 'לא יותר מרבע שעה בכל פעם, כך התחלנו'.
 
"בסוף התיכון, כשיכולתי לבחור בין מבחן בגרות בפסנתר לבין זמרה, בחרתי בזמרה" היא אומרת. "מה שרתי שם? אריה של רוזינה מתוך 'הספר מסוויליה', שיר של שוברט 'חלום אביב' ועוד. ניגשתי למבחני מוזיקאים מצטיינים לפני השירות הצבאי ועברתי אותם בהצלחה. הצלחתי לשלב שירות כמש"קית תקציבים, עם לימודי מוזיקה בהדרכת אגנס מסיני באקדמיה למוזיקה בירושלים. שירתי בסביבה וזה היה טוב.
 
"אחרי האקדמיה שהיתי שנה בברלין שם עסקתי ב'חקר הקול', גליתי הרבה על הקול ואז חזרתי והצטרפתי לזמרי הסטודיו של האופרה, בהדרכתו של דודי זבה. בתחרויות האביב זכיתי בפרס הראשון במקצה הזמרה. שרתי שם שיר ראשון מתוך מחזור שירים של אהרן חרל"פ למלים של יעקב ברזילי ואחי ניגן על הפסנתר, הזכייה היתה כפולה גם פרס וגם להופיע עם אחי".
 
ומאז?
 
"יצאתי לעצמאות עם מעט חשש. אני חייבת לומר שלהיות אמן פרילאנס הרבה פחות מפחיד ממה שנדמה. יש די הרבה עבודה, אני מופיעה בעשרות הופעות לאורך השנה. פה ושם אני עושה אודיציות לעוד הופעות, אבל המצב טוב. אמנם לא חשבתי שלא אשיר, ובאמת תמיד עבדתי".

דניאלה-סקורקה---צילום---Philippe-Delval.jpg
דניאלה סקורקה (צילום: פיליפ דלבל)
 
יש לך הסבר למשיכה הזאת אל המוזיקה, אל הזמרה?
 
"להסביר לא נראה לי שאוכל, אבל ברור שאני אוהבת את מה שאני עושה. אני מרגישה מצוין על הבמה. להגיע מקצה לקצה, לחשוף רגשות על הבמה, לחשוף גוונים".
 
את נוטה לסוג מוזיקה מסוים?

"אפשר לדבר על הבארוק, על מחזות זמר על פופ ויצירות חדשות, אבל יותר מן הפירוט יש כאן הידיעה שיש לי היכולת לבצע את היצירה. כבר  בהסתכלות ראשונה בתווים, בקריאה הראשונה אני יודעת מה יכול לשבת טוב על הקול שלי. מה אופטימלי בשבילי.
 
"אחרי המגע הראשוני באה ההתעסקות בטקסט המוזיקלי ובטקסט המילולי, לא בסדר קבוע. אחרי הפירוק של מלים ומוזיקה בא הזמן לחבר אותם מחדש. ואז אני יודעת איפה זה ישב. אם סירבתי פעם לשיר זה מעולם לא היה מסיבה רעיונית, אלא מתוך תחושה של חוסר התאמה  ליכולות שלי לכלי המוזיקלי שלי.
 
"אני יודעת שאני נמצאת כאן כדי לשרת את המוזיקה אבל המוזיקה צריכה להתאים לכלי על מנת שאשרת אותה בצורה הטובה ביותר".
 


פסטיבל אבו גוש למוזיקה קולית יתקיים בתאריכים 24-22 במאי 2015 בכנסיות אבו גוש. מחירי כרטיסים: 140 שקלים לקונצרט ב"קרית יערים" , 95 שקלים בקריפטה, 85 שקלים לכניסה לפסטיבל "קונצרטים בחוץ" (30 לילד) . רכישת כרטיסים בקופת בראבו 3221 *. לרכישת כרטיסים

קונצרט הפתיחה של הפסטיבל יתקיים ב-22 במאי  ב-11:30 בכנסיית קריית יערים באבו גוש.  בתכנית: כרוביני - רקוויאם למקהלה ולתזמורת, מנדלסון - תהילים קט"ו, "עטור מצחך" למקהלה, אבוב ופסנתר.  בהשתתפות באטה ליפקה - סופרן, בועז בן סירא - טנור, מקהלחת האיחוד, תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית. מנצח: רונן ברשבסקי.  לרכישת כרטיסים

קונצרט הסיום של הפסטיבל יתקיים ב-24 במאי  ב-18:00 בכנסיית קריית יערים בהשתתפות דניאלה סקורקה - סופרן, סיגל חביב - אלט, איתן דרורי - טנור, אלכסיי קנוניקוב - בריטון, אירית רוב  - פסנתר, בוריס זוסין - עוגב, המקהלה הקאמרית רמת גן בניצוחה של חנה צור. לרכישת כרטיסים18/05/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע