סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן האחיות ג'משיד: מוזיקה מעודנת
 

 
 
גם האלבום וגם ההופעה של האחיות ג'משיד מציעים חוויה מוזיקלית אחרת, שונה לגמרי מההיצע המקובל במיינסטרים ובאינדי. קשה לי להאמין שהן תוכלנה להתמיד בהופעות עם עשרה נגנים לצידן. אך גם אם שי-לי ועדן תחזורנה לפורמט המינימליסטי ביותר, שתיהן בלבד, אני עדיין מציע לעשות שיעורי בית - כלומר, להאזין היטב לאלבום - לפני פגישה בימתית עימן. שווה להשקיע."
האלבום וההופעה של האחיות מציעים חוויה מוזיקלית אחרת, שונה לגמרי מההיצע המקובל כאן


האחיות ג'משיד הן צמד יוצרות וזמרות, אחיות ירושלמיות, שהריצו בשנים האחרונות מופע אינטימי וצנוע משיריהן, ואחרי גיוס מוצלח בהדסטארט הוציאו לאור אלבום בכורה, חסר שם. שי-לי, 25, היא הכותבת, מלים ולחנים, שרה ומנגנת בגיטרה קלאסית ואקוסטית, ועדן, 24, שרה ומנגנת בצ'לו.
 
מוזיקה של חרדת קודש
 
אלבום הבכורה הלא שגרתי שלהן (8 שירים על 32:51 דקות) "בעייתי" בקטלוג. הוא ניזון ומושפע ממוזיקה קאמרית, רחוק מלהיות פופ מן השורה, ולמרות שנשלחו ממנו שירים לרדיו אני מניח שגם הן לא מופתעות שהם לא הפכו ללהיטים. הם פשוט לא בנויים במתכונת קליטה ו"מסחרית", הם נשמעים נאיביים ומעודנים, וצריך הרבה סבלנות ואמפתיה ולא מעט האזנות כדי להתוודע ליופיים ולאיכותם המוזיקליים.

האמת היא שקשה גם לתהות על קנקנן המילולי ויותר מזה על כוונותיהן של האחיות ג'משיד. מן הסתם שי-לי מנסה לתת ביטוי מחשבות ותחושות מעולמה-עולמן הפנימי. אינטימיות של עניינים שבינן לבין עצמן, ותמיד בלשון "אני", גוף ראשון מדבר. "דברים יפים ונכונים קורים בזמן שאני מחכה/ בזמן שלא נוגעת/ לא שומעת/ לא רואה// לא כל דבר מבקש על עצמו מלחמה... להתאפק/ לא להסתער/ לקוות בשקט מהצד/ לדעת שזה שייך לי/ אבל לא לשלוח יד" ("דברים יפים" הפותח).

שי-לי מרבה לכתוב על שירה, השראה ויצירה, וגם שיר "פשוט" כמו "השאלה", נשמע מהורהר, אניגמטי ולא פתור: "אני בור מלא יצירה/ אני נותנת ולוקחת חזרה/ אני שומרת שלא תיגמר ההשארה/ החופש// אני מאמינה שפה זה לא מתחיל ולא נגמר/ אני יודעת שאנחנו נעים על ציר/ בזמן שנעים קדימה/ לא אחורה/ זה לא עוזב אותי// הפחד מאיץ את הדופק/ החיים עצומים מדי/ מחליפה נושא ושוכחת את השאלה...".

יש לאלבום תבנית קונספט מובהקת. השירים אישיים, כאמור. חלקם מחוברים, זורמים אחד אחרי השני כמעט ללא אתנחתא. הסאונד (הפקה מוזיקלית של אביב משולם, נגן גיטרות, קלידים ומחשבים, ושחר אליסוף, גם הוא גיטריסט, קלידן ומתכנת) מוקפד ומינימליסטי, מזכיר את עבודותיו של צח דרורי (ויש לו תודה ברשימת הקרדיטים), אך צנוע, יותר נושם ו"אנושי", ובעיקר עצוב ונוגה. ככה זה שההרמוניות הקוליות הזהירות של השתיים, נתמכות ברביעיית מיתרים (שעדן היא אחת מהם) וברביעיית נשיפה, בה בולטות שתי קרנות יער מכמירות. מוזיקה של חרדת קודש.


   האחיות-גמשיד-קטיה-בורינדין1.jpg
האחיות ג'משיד (צילום: קטיה בורינדין)

 
מיטיבות לתאר את הפלא
 
יחסית לצניעותו המופלגת של האלבום, הסט הבימתי של האחיות ג'משיד, מפתיע בגודלו. את שי-לי בגיטרה ולעדן בצ'לו, שישובות בחזית, כמעט ללא תנועה, מקיפים משולם (בגיטרות, מחשב ופדאל סטיל), אחיו טל (גיטרות וכלי הקשה), אליסוף (גיטרות), איתן רז (תופים), תמר גרינשטיין ודניאל צין (כינורות), אוהד רודד (ויולה), טל אברהם (חצוצרה) - ארבעת האחרונים מנגנים גם באלבום – ועדי גיגי (בס).

בביישנות נרגשת ומהוססת (שי-לי מודה: "אני לא יודעת לדבר...". ואני אומר, אם לא יודעים לא חייבים. המוזיקה שלהן בהחלט יכולה לדבר בעדן ובעד עצמה) הן משמיעות את כל שירי האלבום, למן "דברים יפים" ועד "כל בוקר" הנועל, גם הוא שיר על דברים חשובים, מלים ועל האמנות שלהן: "אני שומעת גם כשאני לא מקשיבה/ אני רואה גם אם אני לא מחפשת/ דווקא את כל הדברים החשובים באמת/ אני יודעת ומרגישה/ כל בוקר/ עוד לפני שאני מדברת".

לאחיות ג'משיד קולות גבוהים ושירה "אמנותית", כמו של מקהלה מאומנת ומדויקת, מאוד מתואמות, ממוקדות ומרוכזות, דומה שאינן פתוחות לאלתורים, לפחות לא בשלב זה. גישה כשל מוזיקה קלאסית. הסינגל הראשון "ירושלים" ("אוויר חלקי פשוט לא יספיק לי/ אני צריכה חלון על קצה הרים..."), "השאלה" (ששורתו האחרונה הופכת למשפט מפתח לחוויה הג'משידית: "קסם באוויר שכל אחד יכול לנשום אותי") מחושמל משהו, עם דגש קליל לריתם סקשן, ו"פלא", שמיטיב לתאר את הפלא שלהן.
 
 
בלב ההופעה הן מארחות את דניאלה ספקטור, שמוותרת הפעם על הפסנתר ומצטרפת עם גיטרה אקוסטית. ובשיתוף הפעולה הקולי והנגינתי של השלוש - ב"אברהם" ובעיקר ב"כל הדברים היפים באמת" שלה, וגם ב"ארמון מחול", הסינגל השני שלהן - אפשר להבין את פשר ההזמנה ואת החיבור המוזיקלי. הסאונד שלהן פתאום נשמע לא רחוק משלה, ואולי זו היא שמתקרבת אליהן, ובכל מקרה מוסיפה חום פופי בהרמוניה קולית מושלמת. 
 


  האחיות-גמשיד-קטיה-בורינדין2.jpg
האחיות ג'משיד (צילום: קטיה בורינדין)


שווה להשקיע
 
חלקו השלישי של המופע נפתח והסתיים בשני שירים שלא מן האלבום. תחילה "בעניין המפגש הבלתי אמצעי" של המשורר הירושלמי עמיחי חסון, אותו שי-לי ועדן ביצעו לבד, עם כלי הנגינה שלהן. גם את ההדרן, "תאמין לי" החדש, הן שרו לבד, חלקים ממנו ליוו בצביטת המיתרים מה שהעניק לשיר צליל ימי ביניימי כזה. הערה קטנה: לפני שאתן מקליטות את השיר הזה, הקפידו בעברית - "איך נראֶה ביתך" (ולא איך נראָה).

ביניהן השלימו את האלבום עם השירים היפים יותר ממנו לטעמי - "לבן על גבי שחור", אולי הכי קרוב ללהיט רדיו שיש להן, שיר שמזכיר את היצירה המשותפת של אביב בכר והדס קליינמן; "בשבילך" שנמהל בו קצב לטיני מעודן, שיר אהבה, קצת שונה בקונטקסט שלהן, כשלשירה (ממש כמו באלבום) מצטרף אביב משולם; ו"כל בוקר" המתוק.

גם האלבום וגם ההופעה של האחיות ג'משיד מציעים חוויה מוזיקלית אחרת, שונה לגמרי מההיצע המקובל במיינסטרים ובאינדי. קשה לי להאמין שהן תוכלנה להתמיד בהופעות עם עשרה נגנים לצידן. אך גם אם שי-לי ועדן תחזורנה לפורמט המינימליסטי ביותר, שתיהן בלבד, אני עדיין מציע לעשות שיעורי בית - כלומר, להאזין היטב לאלבום - לפני פגישה בימתית עימן. שווה להשקיע.

הערה לסיום: האכסניה, בסקולה, הוא חלל הופעות חדש יחסית, מצועצע משהו, אולם גדול, מרווח, מאובזר וידידותי למדי, עם במה רחבה, שלושה מפלסי צפייה, סביב שולחנות במקרה זה. מצטייר כאופציה מבטיחה.


האחיות-גמשיד-קטיה-בורינדין3.jpg
האחיות ג'משיד (צילום: קטיה בורינדין)

האחיות ג'משיד (עצמאי)
האחיות ג'משיד במופע השקה. בסקולה תל אביב. רביעי 17 ביולי 2016


למועדי מופעים >

31/07/2016   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע