סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה הקאמרית הישראלית תבצע נעם שריף
 

 
 
התזמורת פותחת עונה בקונצרט חגיגי עם "שיר השירים" מאת נעם שריף והרקוויאם של מוצרט


משריף ועד מוצרט

עונתה ה-52 של התזמורת הקאמרית הישראלית תיפתח בספטמבר בהיכל התרבות בכרמיאל, מוזיאון תל אביב וימק"א ירושלים. הקונצרט החגיגי יציג את היצירה "שיר השירים" מאת נעם שריף לחליל ולתזמורת בביצוע מאסטרו אריאל צוקרמן שינגן וינצח, ואת יצירת המופת הרקוויאם של מוצרט, בהשתתפות הסולנים דניאלה סקורקה, ניצן אלון, איתן דרורי, עודד רייך ומקהלת האיחוד בניצוחו של רונן בורשבסקי.
 
ההחלטה לבצע את שיר השירים בפתח העונה הגיעה מהרצון להגשים חלום למלחין ומנצח המוערך נעם שריף. בתקופת המשבר ליווה שריף את התזמורת וניצח על אחד הקונצרטים הראשונים עם יציאתה מהמשבר, וכך אמר בפתח הקונצרט: "מוזיקה זה לא אליטיזם, זהו צורך! כל מוזיקה טובה. בין אם המערבית או המזרחית, הקשר ביניהם זהו גם הקשר של המוזיקה הליטורגית של העם היהודי על כל תפוצותיו - העבר הוא העתיד".

בסיום הקונצרט הצהיר שריף על חלומו, לזכות בחייו לשמוע את אריאל מנגן את היצירה שיר השירים שכתב לחליל ותזמורת. אריאל נענה לבקשתו הצנועה של שריף וביקש ממנו לנצח על התזמורת בעת ביצוע היצירה, אך שריף הנרגש רק ביקש לשבת בקהל וליהנות מחלומו המתגשם.


התזמורת הקאמרית הישראלית (צילום: איל הירש)

נעם שריף - שיר השירים לחליל ותזמורת

היצירה שיר השירים נכתבה על פי הזמנתו של נגן החליל המפורסם ג'יימס גולוויי. מטרתה הייתה ליצור עבור החליל יצירה שתהיה מטבעה עממית. היצירה מכילה שלושה מרכיבים-חלק מודלי המשתמש גם בטכניקות כרומטיות מקובלות, אשר נפרש לשלוש אפיזודות: מבוא קצר לחליל סולו, חלק איטי בעל מורכבות פוליריתמית, ואחר כך אלגרו. החלק השני של היצירה מבוסס על חומר לאדינו, בו גם הקדנצה לחליל. החלק האחרון הוא מעין אוסטינטו המבוסס על דבקה דרוזית מוכרת. ליצירה בכללותה אופי פסטורלי וכוונתו של שריף היא שתהיה קלה למאזין כבר בשמיעה הראשונה, למרות היותה בעלת דרישות טכניות גבוהות מבחינת התזמורת והחליל.

נעם-שריף3-יחצ.jpg
פרופ` נעם שריף (צילום: יחסי ציבור)

הרקוויאם של מוצרט 
 
במרכז הקונצרט תבצע התזמורת את הרקוויאם של מוצרט רקוויאם ק' 626 בתאריך שהפך לסמל בינלאומי. לפני 16 שנים בדיוק ניצח מייסד התזמורת גארי ברתיני בכנסיה השרופה בברלין על התזמורת הרדיו של  ברלין, ובמקביל בוצעה היצירה במקומות שונים ורבים בעולם על ידי מנצחים ותזמורות רבות, כמחווה לאסון התאומים, ביום השנה לנפילתם. ביצוע הרקוויאם בפתיחת העונה הינה מחווה של התזמורת הקאמרית הישראלית למייסדה ולזיכרון היסטורי זה. 
 
משתתפים: אריאל צוקרמן, מנצח וחליל, דניאלה סקורקה, סופרן, ניצן אלון, אלט, איתן דרורי, טנור (בכרמיאל ובתל אביב) / רון זילברשטיין, טנור (בירושלים), עודד רייך, בס (בכרמיאל ובתל אביב) / יאיר פולישוק, באס (בירושלים), מקהלת האיחוד
 


אריאל צוקרמן (צילום: מקסים ריידר)

נעם שריף, מלחין 

מלחין ומנצח, חתן פרס ישראל ופרס אמ"ת. את יצירתו הראשונה, "אקדמות למועד", ניגנה התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של לאונרד ברנשטיין בפתיחת היכל התרבות בתל-אביב ב-1957. יצירותיו מנוגנות מאז בארץ ובעולם ומודפסות על גבי תקליטורים של חברות בינלאומיות. שריף מנצח בקביעות, בארץ ובעולם, על יצירותיו ועל יצירות מהרפרטואר העולמי. תלמידיו תופסים היום מקומות חשובים כמנצחים בתזמורות ברחבי העולם.
 
דניאלה סקורקה – סופרן

זוכת מלגות קרן התרבות אמריקה-ישראל, קרן רונן והמכון הישראלי לתרבות האופרה. זכתה במקום השלישי בתחרות הבינלאומית לשירת בארוק ע"ש צ'סטי באינסברוק, אוסטריה. כמו כן, זכתה בפרס הראשון ע"ש מיכל אורן בתחרויות האביב 2015 בזמרה ובפרס על ביצוע מצטיין ליצירה ישראלית. 
 

דניאלה-סקורקה---צילום---Philippe-Delval.jpg
דניאלה סקורקה (צילום: פיליפ דלבל)

ניצן אלון – מצו סופרן

למדה באקדמיה למוזיקה בירושלים ובאקדמיה למוזיקה על שם פליקס מנדלסון בלייפציג, גרמניה. זוכת מלגת "חבס" למוזיקאים צעירים מבטיחים, זוכת מלגת IVAI וזוכת המקום השלישי בתחרות הלידר (2010-2011) ע"ש צ'רלס שניידר.
 
איתן דרורי – טנור

ממקימי אנסמבל נביאי הקווינטה - רביעיית קולות גברים, המתמחה במוזיקה עתיקה מימי הביניים ועד הבארוק. האנסמבל הקליט דיסק בשוויץ, ובו מזמורים מתוך "השירים אשר לשלמה" מאת סלומונה רוסי וזכה במלגת קרן שרת אמריקה-ישראל לשנת 2006-2007. כמו כן, זכה אישית במלגת קרן שרת אמריקה-ישראל בזמרה לשנים 2006-2011, מלגת קרן רונן, מלגת קרן בוכמן-היימן, ובמלגת המכון הישראלי לאמנויות הזמרה 2010-14. 
 
עודד רייך – בריטון

מופיע בקביעות באופרה הישראלית ושר בבתי האופרה והתזמורות המובילות בארץ ובאירופה כגון בית האופרה הלאומי של בוקרשט, התזמורת הפילהרמונית הישראלית (זובין מהטה), אופרה פאוקו בפריס (דיויד שטרן), ותזמורות נוספות בגרמניה, הולנד ואיטליה. בשנת 2002 ייסד את אנסמבל "נביאי הקווינטה" והיה חבר באנסמבל עד שנת 2007.
 
מקהלת האיחוד

מקהלת האיחוד נוסדה בשנת 1955 על ידי המלחין יהודה שרת והיא המקהלה הוותיקה בישראל. המקהלה שמה דגש מיוחד על ביצוע של יצירות יהודיות וישראליות, וחבריה רואים עצמם כשגריריה של המוזיקה האמנותית שלנו בארץ ובעולם. הקליטה 4 תקליטים ושלושה דיסקים, רובם מוקדשים למוזיקה יהודית וישראלית. המקהלה חברה בארגון IFCM – האיגוד הבינלאומי של מוזיקה מקהלתית וכן האיגוד האירופאי Europa Cantat. רונן בורשבסקי משמש כמנהל המוזיקלי ומנצח על המקהלה משנת 1999. פרופסור בבית הספר למוזיקה זובין מהטה-בוכמן באוניברסיטת תל אביב, אסיסטנט של זובין מהטה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית ומנצח על התזמורות המובילות בישראל ועל תזמורות בארה"ב, יפן ואירופה.
 
מנויי התזמורת ייהנו השנה בחינם מהרצאות, סיורים, הרקדות ומפגשי אמן לפני הקונצרטים. שעות הקונצרטים הוקדמו ל-19:00 ו-20:00 בערב בכדי לאפשר לקהל למקסם את הבילוי. לאחר הקונצרטים יוכל הקהל להיפגש עם אריאל צוקרמן המנהל המוזיקלי, האמנים האורחים, המנצחים המתחלפים ונגני התזמורת במסעדת פאסטל לכוס יין ושיחה.

מקהלת האיחוד  צילום ראובן קחמוביץ.jpg
מקהלת האיחוד (צילום: ראובן קחמוביץ)


11 בספטמבר 2017, 20:30, היכל התרבות כרמיאל, 12 בספטמבר, 19:00, מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקנאטי, 13 בספטמבר, 20:00 מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקנאטי (לפני הקונצרט ב-13 בספטמבר תתקיים הרצאה מאת אלינא גורביץ - "ניצחון הרוח"), 18 בספטמבר, 20:00, ימק"א ירושלים. הזמנת מנויים וכרטיסים באתר או בטלפון: 03-5188845  

לרכישת כרטיסים
 


למועדי מופעים >

23/08/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע