סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן שעשועי הכינור של צבי פלסר
 

 
 
לכינור יש כל כך הרבה פנים - ואני רוצה לתת לו את מירב הזמן והנוכחות. אני בטוח שהמאזינים שישמעו בקונצרט את השמינייה של מנדלסון, את היצירה המעודנת של לקלר הצרפתי, את השלישייה הרומנטית של דבוז'ק ואת הלהיט שרקח המלחין הנורבגי יוהן הַלוֶורסוֹן מן הפָּסָקַליָה של הנדל - יצאו מפסטורל עם טעם חזק של עוֹד."
המנהל האמנותי של פסטיבל אביב על הסופ"ש במלון פסטורל, שמוקדש ל"מלך הכלים" הרבגוני


בין יום חמישי ה-15 לשבת ה-17 במלון פסטורל שבכפר בלום יציג צבי פלסר, מנהלו האמנותי של פסטיבל כפר בלום (או בשמו הרשמי "קול המוזיקה הקאמרית בגליל העליון") את פסטיבל האביב, מעין מהדורת כיס נעימה של השבוע המלא שמחכה לחובבי הפסטיבל בקיץ. 
  
הלב הפועם של המוזיקה
 
"בשנה שעברה," אומר פלסר ל"הבמה", "התמקדנו בצ'לו. בשנה הבאה הוויולה תהיה כוכבת הפסטיבל והשנה הכינור הוא גיבור הפסטיבל". "זו לא רק מהדורת כיס, או פסטיבל מצומצם," הוא מוסיף. "זו תכנית אחרת שנבנית על קהל שונה מן הקהל שפוקד אותנו בקיץ".

הכינור הוא בעיני רבים "הלב הפועם של המוזיקה המערבית", ולא רק המערבית. זהו הכלי שלצליליו רוקדים בחתונות יהודיות ונורבגיות, שמלווה את גדולי הזמרים בארצות ערב, שמעניק למנגנים בו אפשרות להיות וירטואוזים ב"וו" רבתי. חשבו על אשף הכינור ניקולו פגניני, כוכב הכינור של המאה ה-19 שפוצץ אולמות ושמו נישא בהערצה על שפתי נשות וגברי אירופה. מכאן ועד לדימוי הכינור ככלי שטני - משום שרק בעלי קשרים עם השטן מסוגלים לשלוט עליו בטכניקות מופלאות - הדרך קצרה ביותר. כך נולדו היצירות "מעשה בחייל", והסונטות "סלסולי השטן" או "ביתו של השטן".
צבי פלסר, צילום: מירי שמיר"אגב", ממשיך פלסר, "הסרט 'הכינור האדום' שיוקרן במהלך סוף השבוע מציג את היסוד השטני, אם תרצה, המקושר לכינור. הכוחות המאגיים שיש לכלי הזה ולכל מי שחושק בו." 

הכינור הוא כלי שמסתיר את סודות תהליכי בנייתו. אין עדיין מתחרים לכינורות שבנו סטראדיווריוס, אמאטי או גוארנרי לפני מאות שנים. מול מוזיקת הריקודים ה"שטנית" הוא מאפשר גם הגיגים פילוסופיים, כמו ביצירותיו הנצחיות של באך שבהן הכינור מנגן לבדו על הבמה, או מוביל הרכבים קאמריים כמו ברביעיות האחרונות של בטהובן. הוא משעשע ככלי ג'אזי, דוגמת סטיבן גראפלי שמארח את יהודי מנוחין, מפלרטט עם עולם הפופ בסגנון מירי בן ארי, מרקיד את הקאובויז במערב הפרוע וכמובן מרגש עד דמעות – עם אייזק שטרן בפס הקול של "כנר על הגג" או יצחק פרלמן בפס הקול של "רשימת שינדלר". לא מפתיע אפוא שבמאה ה-19 קראו לו "מלך הכלים" - כלי קטן שמשקלו אינו עולה על רבע קילו, שיודע לחקות חיות, לשיר בשני קולות, להצעיד צבא ולהתאבל על מותו של חבר קרוב.  
 


חגי, מיכאל ונגה שחם, צילום: אפרת שלםמשפחת שחם מנגנת

 
"לכינור יש כל כך הרבה פנים - ואני מאוד רוצה לתת לכלי את מירב הזמן והנוכחות – אלא שפשוט במסגרת הזמן אין מקום להציג את כל אלה ביומיים של פעילות אינטנסיבית", מספר פלסר. "אנחנו  משתדלים להציג את הכלי כמרכיב במוזיקה הקאמרית, וכדרכנו לתת במה לאמנים צעירים. הפעם יעמדו במרכז בני משפחה אחת - האבא חגי שחם, כנר מוכר ששמו הולך לפני בעולם כולו, ויצטרפו אליו ילדיו מיכאל בכינור ונגה בוויולה. הם מקצועיים לעילא והעניין כאן הוא להציג אותם במוזיקה וגם בשיחה. נדבר על הורות, על הוראה - כולם יודעים כמה זה מסובך להורים לגדל ילד מוכשר שמנגן, וכמה מסובך לילד שמנגן להמשיך ולנגן. זה מסקרן אותי ואני מניח שגם את הקהל."

הילדים שלך מנגנים?

"ניגנו בעבר, זה לא המקצוע שלהם. מעניין לדעת איך חווים את זה, איך חיים את זה. זה משתלב היטב גם עם מסורת הטיול בסביבה שמקובלת על אורחי סוף השבוע בפסטורל. הפעם הנסיעה תהיה לכנסיה המארונית בג'יש (גוש חלב). בכניסה ינגנו  ילדי משפחת שחם פרקים מתוך הפרטיטות והסונטות שכתב באך לכינור יחיד, ללא ליווי. הטיול ישמש כמתאבן לשיחה עם משפחת שחם, שתתקיים מיד אחר כך."

איך בחרתם את היצירות לקונצרט שנקרא "הכינור ההונגרי"?

"היצירה של קודאי שכלולה בתכנית היא יצירה פחות מוכרת שחגי שחם ואני כבר הופענו איתה בעבר. ישנו גם קשר סימוי בין היצירות. כללנו למשל יצירה של יֶנוֹ הוּבַּאי, שבדרך כלל מוכר בזכות  קטעים וירטואוזיים ברוח הכינור הצועני. הובאי, תלמידו של הנגן יואכים חברו הקרוב של ברהמס, ניגן את הסונטה של ברהמס בביצוע הבכורה העולמי. כך הרצף ברטוק - הובאי - ברהמס מקבל העמקה.

"חשוב לזכור שהובאי היה גם מורם של הכנרים והמורים עדן פרטוש ואילונה פהר, שעיצבו את דור הכוכבים הישראלים המוכרים בעולם. חגי שחם, בנו של מוזיקאי שעלה לישראל מהונגריה, היה גם הוא תלמידה של אילונה פהר - והנה עוד מעגל מרתק."

צבי פלסר, צילום: ליסה מזוקו


 
"קרן טננבאום היא כנרת פנומנלית"
 
איך משתלבת קרן טננבאום בתכנית?

"בקלות רבה. טננבאום היא כנרת פנומנלית. היא החלה את דרכה בקלאסיקה וגדלה כזמרת ומלחינה. בתכנית שהיא יוצרת במיוחד לסוף השבוע הזה מצטרפים אליה שבעה מוזיקאים ביצירות שהיא חיברה. אלה פנים נוספות של הכינור."
קרן טננבאום, צילום: כפיר זיו
אתה יודע לאפיין את הקהל?

"הקהל כאן בא בעיקר ממעגל מבלֵי סופי השבוע הנושאיים של פסטורל - אנשים שבאים לנוח, ליהנות מן הצפון, מן המלון ומן התרבות שמוצעת. עם השנים פגשתי גם כאן חלק מקהל פסטיבל הקיץ, זה שרץ לחזרות בבוקר ולעוד ארבעה מופעים במשך היום. כלומר מדובר בתמהיל של קהל סופי השבוע וקהל נאמני פסטיבלי הקיץ.  

"מבחינתי אני משתדל לבנות תכנית של יצירות שלא כלולות בפסטיבל הקיץ. ישנו איזון בין יצירות לכאורה יותר פופולאריות ויצירות קאמריות מופנמות יותר. היצירה החותמת את הפסטיבל, למשל, היא השמינייה של מנדלסון, שבעבר ביצענו אותה בקיץ יחד עם היצירה של מנחם ויזנברג, שנִכתבה בהשראתה. אני בטוח שהמאזינים שישמעו בקונצרט האחרון את השמינייה של מנדלסון, יצירת הנעורים הסוחפת שלו, ולפניה את היצירה המעודנת של לקלר הצרפתי, את השלישייה הרומנטית של דבוז'ק ואת הלהיט שרקח המלחין הנורבגי יוהן הַלוֶורסוֹן מן הפָּסָקַליָה של הנדל, יצאו מפסטורל עם טעם חזק של עוֹד."

צבי פלסר, צילום: אורלי פלד


פסטיבל האביב של קול המוזיקה יתקיים בסוף השבוע שבין התאריכים 17-15 במרץ 2018 במלון פסטורל, כפר בלום. עמיתי פסטיבל קול המוזיקה ייהנו מ 10% הנחה ממחיר סוף השבוע. מחיר השתתפות לשני לילות ע"ב פנסיון מלא: 2100 ש"ח לאדם. המחיר כולל השתתפות בכל האירועים והקונצרטים שבמסגרת סוף השבוע. לפרטים והזמנות: 04-6836611    לאתר הפסטיבל   
 


למועדי מופעים >

08/03/2018   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע