סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן אריק אבר - משורר בלהט
 

 
 
שיריו של אבר הם חלק מרגשותיו, נתח מחייו, הצצה לעולמו, האמנות שלו. יש לו, ולהם, כוח, נוכחות ואיכות בימתיים, שטוענים באמת משכנעת ובאמפתיה כובשת את הכריזמה והכישרון שלו... הוא קופירייטר מוכשר. היצירתיות החרזנית שלו מבעבעת, מפעפעת, שופעת. השירים כתובים במיומנות, דופקים פאנצ'ים מהדהדים."
על הבמה ובאלבום הבכורה שלו, אמן הספוקן-וורד אריק אבר חי את שיריו ומבצע אותם בפרפורמנס מרתק


אריק אבר הוא ממייסדי חזית הפואטרי סלאם, ליין אמנותי של שירה מדוברת וספוקן וורד, שמרכזה בחממת תיאטרון האינקובטור הירושלמי ועל חבריו הבולטים נמנים גם פדרו גראס וג'ימבו ג'יי. כעת אבר מציג אלבום בכורה בשם "בינתיים אני יכול לומר".

אבר הוא יותר משורר ופרפורמר בימתי מאשר זמר, והאלבום על עשרת שיריו המדוברים (39:03 דקות) הוא לא כותר מוזיקלי, אף שיש בו נגנים, מפיק מוזיקלי, זמרים אורחים ותבניות היפ-הופ. אולי טיפה, בזכות השתתפותם של רונה קינן, קמילה ואביב גדג'. בעיקרון - שמומחש על הבמה - הנגנים וכלי הנגינה הם קישוט קצבי, להחזיק את המסגרת. לבטח הבס-תופים, שמתפקדים כמחוללי קצב, קובעי טמפו, מנסחי תנופה. הקלידים מספקים מלודיה בסיסית, אם בכלל, ובעיקר אפקטים. שלא ישעמם.

לא כשאריק אבר נותן אותם. הכל עומד ונופל על ההגשה שלו. משורר שקורא בתשוקה ובלהט את שיריו. מציג אותם ולא אחת גם משחק-מגיש אותם במחויבות ובמסירות. פואטרי בתנועה. יהונתן גפן, כבר לפני יותר מ-40 שנה, ודורי בן זאב עשו זאת לפניו, אם כי בסטייל אחר. פחות תיאטרלי. הוא מציע שילוב גם לראש וגם לרגליים, גם להזיז את האגן, גם לפתוח אוזניים.


אריק אבר, צילום: דניאל אליאורזהות, חירות ואהבה

אבר חי את השירים. בכל זאת, הם שלו. חלק מרגשותיו, נתח מחייו, הצצה לעולמו, האמנות שלו. יש לו, ולהם, כוח, נוכחות ואיכות בימתיים, שטוענים באמת משכנעת ובאמפתיה כובשת את הכריזמה והכישרון שלו.

כמו שם האלבום "בינתיים אני יכול לומר", שיש בו יותר ממשמעות אחת, גם באריזה יש כותרות משנה מקפות לא פחות. מובאות נבחרות משיריו. כמו "כל מילה ראויה להיות המילה האחרונה" שבחזית חוברת המילים והקרדיטים, או "צא לחיות את השירה שלך" שמופיעה, יחידה, בעמוד 3 שלה, כסוג של פרולוג לאלבום.

כותרות אלה מתייחסות ומדגישות את מרכיבי האמנות של אבר - אמירה, מילה, שירה. ואכן, הוא קופירייטר מוכשר. היצירתיות החרזנית שלו מבעבעת, מפעפעת, שופעת. השירים כתובים במיומנות, דופקים פאנצ'ים מהדהדים, ותחושת הדחיפות שבה הם מוגשים מזכירה לי את האסתטיקה הוורבאלית של גלעד כהנא, איש הג'ירפות.


אריק אבר, צילום: דניאל אליאור


מצד אחד יש בשירים של אבר עניינים אישיים, של זהות (ב"מי אני מה" הוא תוהה אם הוא "רוסי ישראלי או ישראלי רוסי/ או רוסי דובר עברית או ישראלי דובר רוסית", ולפני שהוא חוגג את נצחונו הלשוני, הוא מרגיש מספיק חזק ומושרש לסנוט מה זה ישראלי), של חירות יצירה ודאגה לדמוקרטיה ("בינתיים", שממנו לקוח שם האלבום, שיש בו - אגב אלגוריה למחזאי ברטולד ברכט - חשש מפני אובדן החופש להגיד וסכנות הצנזורה, שמומחשים-מודגשים בשם השיר), וגם של תחושת הבאסה מהטקס המדכא שבציון יום הלידה, שנה אחר שנה ("יומולדת").


  


מקצתם הם מדריכים מחויכים, סאטיריים-גרוטסקיים, אך עתירי תובנות רציניות מהחיים, של עשה ואל תעשה. אחד הוא "כמה עצות למנהיג צעיר", שבו מתארחת הזמרת קמילה, ועיקרו: "מנהיג חייב לקיים חיי מין פעילים" (אך גם "מנהיג צריך לרכוש ראי קטן ולהציץ כל בוקר על הרקטום של עצמו/ לוודא שוב ושוב שהזריחה לא מתחילה שם"). כאן הוא הכי כהנא.

ואחר הוא "מכתב אל משורר צעיר", עם המתופף האורח דן מאיו, שעניינו עצות מעשיות, מדם לבו, לכותב מתחיל, כמו שהוא היה פעם (לכתוב ולכתוב ולכתוב, איך שבא לך, כמו מי שאתה, בידיעה שכל מי שנולד עם יכולת שמיעה מינימלית הוא קהל פוטנציאלי, ובהכרה שכל מילה ראויה להיות המילה האחרונה. כמו שנורקל...).


  


ובעיקר השירים הם על רגשות ואהבה, כמו "חתיכה מהלב" (אולי היצירה הכי קרובה לשיר באלבום, מן הסתם הודות לרונה קינן ששותפה בלחן, בנגינת הגיטרה ובשירה), "פרידה" (שבו, ללחן, פסנתר ושירה של אביב גדג', הוא מנסה להתגבר על פרידה מאהובה, ללא הצלחה שרק מתגברת ומתעצמת, ככל שהזמן ממנה מתארך), "תשוקה" (שתיאוריו הפלסטיים צובעים את מעשה האהבה בדימויים שבהם משתכשכים זימה וטוהר בשלולית אחת), "פאקינג אוהב אותה" עם מפיק ההיפ-הופ איציק פצצתי (שבעצם אומר שאין לא היגיון ולא סיבות לאהבה; וגם הוא מתכתב עם גלעד כהנא), וכמובן "הנוגות שבשורות", היצירה הנועלת, הרך והפיוטי שבשירי אלבום הבכורה של אבר.


אריק אבר עם קמילה, צילום: דניאל אליאורמופע מושקע

מופע ההשקה לאלבום היה אירוע מושקע שבכדוגמתו לא נכחתי זמן רב. אבר, מלווה בשלושה נגנים (ניצן אייזנברג בבס, אור הגר בתופים וסתיו אחאי בקלידים), הציג את כל עשרת שירי האלבום, ושמר על סדרם פחות או יותר והשתדל לבצעם עם שותפיו מהאולפן.

היו שם הדברן גלעד בלום עם גיטרה ופלסטר עבה שחור על פיו ב"בינתיים" (וגם ב"קפה שחור" שסותם את הכיור, שלא נכלל באלבום אך הוגש "כשירות לציבור"...); הזמרת קמילה במחאה הסאטירית של "מנהיג צעיר" (וגם תרמה שירת סולו משלה ב"תפילה אזרית" מן הפסנתר על במה צדדית);


אריק אבר, צילום: דניאל אליאור


אביב גדג' לא התייצב לשירת "פרידה" הנוגה, אז אבר מילא את מקומו על הפסנתר. שי לי ג'משיד החליפה בשירה את רונה קינן ב"חתיכה מהלב" המדוכדך משהו ואחותה עדן ליוותה בנגינת צ'לו; ול"יומולדת" התייצבו הנגנים עם כובעי ליצן מחודדים ולהאדרת הפארסה התגייסו שני ליצנים עם אבוקות, בלונים וקונפטי.

ב"תשוקה" הצטרפו אליו הזמרת נעם פרידמן והלוליינית ג'ניפר כהן. גם המפיק המוזיקלי נעם הלפר הצטרף (בגיטרה) בשיר זה ו"שרד" את כל השירים עד לסוף המופע - "פאקינג אוהב אותה" (במקום פצצתי) שבהיותו השיר הכי בסיסי והכי קמאי ברגשות אנוש, לא התקשה לעודד הזדהות והשתתפות של הקהל, "משורר צעיר" (שבו הקריאות הקצובות "אריק, אריק", התחלפו ב"שנורקל, שנורקל", ללמד שהמסר נקלט) ו"הנוגות שבשורות".

עוד ללמד על ההשקעה שבהשקה היו כובעי המצחייה בכחול-לבן שאבר חבש, החליף וחילק לקהל. הם נשאו מילות מפתח משירי האלבום (רוסי?, מה? מתי? מקיים, לפת צרפת, חוגג, מה הסיבה?, שנורקל) והיוו מזכרת נאה בעבור הקהל מאחד הפרפורמרים המשקיענים, המלהיבים והמרתקים של זמננו.


אריק אבר וכל משתתפי ההופעה, צילום: דניאל אליאור


אריק אבר. בינתיים אני יכול לומר (בדיבור/פונוקול)

אריק אבר במופע השקה. בסקולה תל אביב. שלישי, 28 באוגוסט 2018

למועדי מופעים >

03/09/2018   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע