סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן אח, איזו מקהלה: הזמריה המקוונת
 

 
 
בזכות השותפות עם שני ארגוני מקהלה מחו"ל, יש להרכבים הישראלים השנה סיכויים להיחשף לחובבי זמרת מקהלה באירופה, ואלה מספרים גדולים הרבה יותר מכל מה שאנחנו מכירים בארץ."
שרים ברשת: המנהל המוזיקלי של אירוע המקהלות הגדול בארץ, רון גנג, על הגרסה המקוונת, הייחודית והחינמית של 2020


הפתרון הווירטואלי
  
 
"אני כאיש לא כל כך טכנולוגי, מסתמך על האנשים שעובדים איתי," אומר יוסי פרוסט מנכ"ל אגודת הנבל והזמיר, המופקד על הפקת "הזמריה" שתתקיים השבוע בימים שלישי עד חמישי. "האנשים האלה, רון גנג ואבי פיינטוך הם מקצוענים גם במוזיקה וגם בטכנולוגיה ויחד הרמנו את ה'זמריה מקוונת'.
 
מה תוכנן במקור?
 
"התכנית המקורית הייתה להביא את ההרכב העכשווי של רביעיית "שער הזהב", ה"גולדן גֵייט", שיציין כאן בישראל את יום הולדתו ה-85. בנינו גם על להביא לכאן מקהלות מצרפת, כאשר המשתתפים כולם לומדים את להיטי הרביעייה המפורסמת ושרים אותם ביחד. אבל אחרי שתי דחיות הבנו את הפרינציפ, התכנסנו והחלטנו על הפתרון המקוון."    
 "הזמריה" נוסדה לפני 68 שנים במטרה להפגיש בישראל מקהלות יהודיות מן הארץ ומן התפוצות. במהלך השנים לקחו בה חלק מקהלות שונות מכל העולם, לא בהכרח יהודיות. המתכונת המוכרת של הזמריה בשנים האחרונות הייתה התכנסות בישראל של מקהלות מקומיות ואורחות. לוח הזמנים כלל כיתות אמן עם מנצחי מקהלה ידועי שם מן העולם, קונצרטים שבהם מקהלות שרו לקהל של מקהלות אחרות וכמובן הקונצרטים הגדולים שבהם מקהלות הופיעו באולמות הגדולים לפני קהל בסדרת אירועים פסטיבלית באופייה. בשל הגבלות הקורונה והסגר הוחלט השנה כאמור על "זמרייה מקוונת". 
  

   
 

מיטב הקליפים של מיטב המקהלות

 
"'זמריה מקוונת' זה פסטיבל שבו הצופה יראה וידיאו-קליפים של הרכבים קוליים שישירו בכל הסגנונות," מסביר הזמר והמנצח רון גנג , המכהן כמנהל המוזיקלי של הזמריה. "בתוקף הנסיבות – לוח הזמנים הבלתי אפשרי לכאורה, כל ההרכבים הפעם יהיו ישראלים ששרים בכל הסגנונות - קלאסי, קל, עממי, זמר עברי. כולם התבקשו לשלוח לנו וידיאו-קליפים  שהם הקליטו, חלקם לפני תקופת הקורונה וחלקם בעידן הקורונה בסגנון חלונות הזום, כשכל זמר מקליט את עצמו בנפרד ואחר כך בעבודת אולפן ההקלטות מחברים את ההקלטות השונות ביחד." 
 

הזמריה, תמונה באדיבות עמותת הנבל והזמיר

בחירת החומרים הייתה של מנצחי המקהלות או שנתתם להם הנחיות לקו מוזיקלי?
 
"הבחירות היו של המנצחים. לא יכולנו לבקש קו מסוים כי ההתראה הייתה מאוד קצרה. רק באוקטובר, לפני פחות מחודשיים, ביטלנו את הזמריה בפעם השנייה השנה. נשארנו כמעט בלי זמן, אז אמרנו למנצחים לשלוח לנו את המיטב, ואנחנו נמצא איך לעשות מההקלטות תכנית מעניינת. אני חייב לציין שהיה לנו שיתוף פעולה מצוין. שלחו לנו המון וידיאו-קליפים, ואחר כך מצאנו דרך להציג אותם ולחבר ביניהם – באמצעות ההנחיה.  נועם גיל-אור, שמנחה לפני הקטעים המוזיקליים, משוחח עם המנצחים ועם מנהלי חבורות הזמר, ומקשר יפה מאוד את המוזיקה."
 
אז הרצף הוא מילולי?
 
"הרצף נוצר מאותן שיחות עם מנצחים שמספרים על המוזיקה שעבדו עליה עם ההרכבים שלהם. יוצאים כל מיני דברים מעניינים. הרבה פעמים יש סיפור מאוד נחמד מאחורי השיר ששומעים." 
 
  


"לא היה סיכוי לעימות בינינו"

 
 
כמה וידאו קליפים תכלול הזמריה המקוונת?
 
"בסך הכל קיבלנו כמאה קליפים."
 
מאה קליפים של מאה מקהלות וחבורות זמר?
 
"בארץ יש יותר ממאה מקהלות וחבורות זמר, אבל אנחנו נתנו במה למספר הרכבים ששרו יותר משיר אחד. למשל "אנסמבל כוראל" של צבי שרף ו"קווינטה וחצי" של דורון בן עמי שיופיעו בתכנית של יותר משיר אחד. ההחלטה למי לתת יותר אינה אומרת דבר על איכות ההרכב - מי שקיבל תכנית גדולה יותר שלח לנו תכנית גדולה יותר. צבי שרף למשל שלח לנו תכנית של יותר משעה ואנחנו התרשמנו ממנה." 


הזמריה, תמונה באדיבות עמותת הנבל והזמיר
 
ומי במתרשמים?
 
"בעיקר אבי פיינטוך ואני, וכמובן יוסי פרוסט המפיק שהיה שותף בכל ההחלטות. אבי ואני עובדים עם פרוסט כבר שנים. אני כבר כיהנתי כמנהל המוזיקלי של שתי זמריות ולכן אנחנו יודעים למה הוא מצפה והוא יודע מה הוא יקבל. אני חושב שהסיכוי לעימות בהחלטה של מה יכללו המופעים הוא נמוך ביותר."  
 
  

 

"מצפים גם לקהל מאירופה"
 
 
יש לכם צפי באשר לכמה קהל יהיה לכם הפעם?  
 
"בשנים רגילות מגיעים לאירוע המרכזי בחצר המצודה בעכו עד אלף צופים. גם אולמות האבירים מתמלאים בהרבה קהל במופעים. מנסיוני בזמן האחרון כמנהל עמותת מיל"ה (המרכז הישראלי למקהלות, י"ש) אני יכול לומר שהסקרנות לא התמעטה.  יצא לנו לקיים אירועים בתנאים לא אידיאלים, למשל שידור חי מטלפון סלולרי שצפו בו יותר מאלף איש. לאחרונה עשינו אירוע בטירת כרמל, הפעם עם צילום מקצועי ושידור חי, וגם שם היו יותר מאלף איש. 
 
"הפרסום שלנו מגיע בדרך כלל לכחמשת אלפי האנשים הרשומים במיל"ה ועוד אלף רשומים בארגון המקהלות "הלל", ולצד שני אלה יש לזמריה קהל מסורתי משלה. אני מעריך שמספר הצופים יהיה גדול יותר מאותם אלף שמגיעים למופעים המרכזיים של הזמריה. 
 
"בנוסף יש לנו שידורים מחוץ לישראל באמצעות אירגוני המקהלה 'אינטרקולטור' ו'הוט סטייג', פרויקטים ענקיים. 'אינטרקולטור' שיושב בגרמניה מקיים כל שנה במקום אחר אירועים לאלפי אנשים. הפעם האחרונה שניתן היה לקיים אירוע הייתה בגטבורג בשוודיה. נכחתי שם וחוויתי חוויות מוזיקליות מדהימות. מומלץ מאוד להגיע לאירועים האלה. בזכות השותפות עם שני ארגוני המקהלה האלה מחו"ל, יש להרכבים הישראלים סיכויים להיחשף לחובבי זמרת מקהלה באירופה, ואלה מספרים גדולים הרבה יותר מכל מה שאנחנו מכירים בארץ."     
 

רון גנג, צילום: יוסי צבקר

ג'ון לנון על חומות ירושלים

 
מה תהיה המתכונת הטכנית השנה?
 
"בכל יום משלושת ימי הזמריה השבוע, ב-31-29 בדצמבר, השידורים יתחילו בשעה שש בערב, ובכל ערב ישירו כ-12 הרכבים."
 
יש יצירות או אירועים מיוחדים בזמריה החדשה? המלצות? 
"יש סרטים נדירים בשחור-לבן של מקהלת רינת ומנצחה גארי ברתיני שצולמו לפני 55 שנה בצרפת. יש ביצוע ייחודי של  Imagineשל ג'ון לנון, שנעשה על חומות מגדל דוד והשתתפו בו יותר משש מאות אנשים ששרו בגשם. הסולן הוא הזמר ששר בהפקת 'מלך האריות' של אולפני דיסני, ואני ניצחתי על המופע.
 
"גם ההרכבים של צבי שרף וקווינטה וחצי שהזכרתי. עוד מופע מיוחד נקרא ה'רבינים': ג'יני ועדן רבין, אם ובנה, מנצחים על ההרכבים 'ראש טוב' ו'קולות עדן' - דיאלוג משפחתי נהדר. יהיו גם שני ההרכבים 'רמות יבנה' ו'מוסיקל' שעליהן מנצחת תמי אשל-כספי שהחליפה את רפי פסחזון. יהיה מעניין." 
  
  זמרייה ברשת 2020, ללא תשלום. 29-31 בדצמבר 2020. לפרטים נוספים: 6041808 – 03. 

  לינק לצפייה

לאתר הזמרייה, לדף הפייסבוק28/12/2020   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע