סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: רוח חדשה בגלגל"צ?
 

 
 


רוח חדשה מנשבת בגלגל"צ, תחנת-הבת המושמצת (לשעבר?) של גלי צה"ל. כך עולה משני מסמכים שגיבשו בכירי התחנה ושהובאו בשבוע החולף לתשומת הלב של מחלקות הפרומו בחברות תקליטים, משרדי יחסי ציבור ושאר לוביסטים ושתדלנים הפועלים לקידום אינטרסים מפוזמים ומזומרים שונים.

רצון לדיאלוג

האם כהונתה של דלית עופר, העורכת הוותיקה של גלי צה"ל ("המילה האחרונה", "ארבע אחרי הצהריים"), כמנהלת החדשה של תחנת-הבת גלגל"צ, שהחלה לפני כחודש וחצי, כבר מורגשת? אמנם מגזין "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" הזדרז לבדוק ולקבוע בגיליונו האחרון (מה-19 בינואר), כי השינוי הגדול כבר כאן. וכי הורע מצבו (והשמעתו) של הפופ הלועזי דווקא, כשבשבוע שעבר לא נמצא אף שיר (!) בינלאומי חדש באנגלית ראוי להשתבץ בפלייליסט, רשימת השידור המשפיעה ביותר בארץ. אך גם אם בדיקה אקראית זו אכן מלמדת על מגמה (ואולי משמחת את חסידי הזמר העברי), קביעה חד-משמעית עדיין מוקדמת לפרק זמן כה קצר. וכמו שזה קורה בדרך כלל, תלוי את מי שואלים.

דברים אלה נכתבים בעקבות שני מסמכים שנשלחו השבוע לקהילת השתדלנים ושליחי הציבור של זמרים ואמנים מקליטים מקומיים. באחד מהם, שעליו חתומה עופר עצמה, מפורטים שינויים ארגוניים וכללים "מרועננים" שגובשו בעקבות שיחות שקיימה בחודשיים האחרונים, עם אנשי יחסי ציבור של חברות תקליטים, וגם עם גורמים חיצוניים, מתוך מה שהוגדר כ"רצון לשיפור הדיאלוג ונהלי העבודה" בין הצדדים. במסמך השני מפורט קוד אתי שגיבשה התחנה.

יחסי היחצ"ן והעורך המוזיקלי

בנושא התקשורת שבין יח"צנים לעורכים מוזיקליים בתחנה, מבהירה עופר כי לפני ישיבת הפלייליסט (לקביעת רשימת השידור השבועית) כל העורכים רשאים לדבר עם היח"צנים על השירים שידונו בישיבה. העורכים מצדם, מתבקשים להיות כנים ומקצועיים בתגובותיהם. זאת לנוכח דרישת התעשייה למתן תשובות ישירות וברורות, לא מעורפלות ולא מתחמקות ("גם אם הדבר כרוך באי-נעימות", לשון המכתב וההנחייה). עם זאת מטעימה עופר כי בשיחות אלה מייצגים העורכים את דעתם האישית בלבד, ולא את עמדת התחנה. את תוצאות הישיבה, ואת ההסברים וההנמקות _ לפסילת שירים, דחייתם ולאי הכנסתם לרשימת השידור - מוסמכים למסור אחרי הישיבה רק שלושת העורכים הוותיקים: אור צלקובניק (המנהל המוזיקלי של גלגל"צ החל משבוע זה), אלון ימין ודןדן מתיוק (דוברי ועדת העורכים).

בעניין הופעות חיות, בעיקר של אמנים חדשים ו/או לא מוכרים, שעורכים בתחנה (ולא רק הם...) שעד היום נטו לזלזל בהן, להתעלם מהזמנות אליהן ולא הגיעו לצפות בהן (בעיקר מפני שהן מתקיימות במועדונים קטנים, דחוסים ומעושנים; אך מה לעשות, בהם בעצם מתחילות הקריירות). עתה סוכם שנוכחותם בהן היא חלק אינטגרלי מתפקידם. גם הוא באחריות צלקובניק שאמור לרכז את הנושא - ברמת המידע והדיווח וגם ב"פיזור" וציוות העורכים לצפייה בהופעות השונות.

סוג ההופעות ה"פרטיות", המכונה בחוגי התעשייה "פרזנטציה", ומיועד בעיקר לאנשי תקשורת ומקצוע, זכה להתייחסות נפרדת של עופר. ככלל, היא קובעת, הפרזנטציות - בהן אמן, מתחיל בדרך כלל, חושף-מבצע-משמיע באוזני חוג מאזינים נבחר, בתנאי אולפן כמעט, חומרים מתוך אלבום שייצא בקרוב - תימשכנה, אך בכפוף לקוד אתי שגובש בגלי צה"ל (ראו בהמשך). כיוון שהמשמיעים - חברות התקליטים ויחסי הציבור - מצפים כי המוזמנים לפרזנטציה יביעו דעתם על השירים ששמעו, ייעצו ואולי אף יסייעו בבחירת השירים הראויים להישמע ברדיו (וגם סדר שיגורם לתקשורת חשוב), מדגישה עופר כי "גלגל"צ לא בוחרת סינגלים, ואיננה מקבל דיסקים כדי לעשות כן!". ובכך מבקשת לפסול, לדחות, להזים וגם למנוע טענות-עבר, לפיהן גורמים שונים הסתייעו, או ניסו להסתייע, באנשי התחנה, כדי לבדוק לאילו שירים יש סיכויי השמעה טובים יותר ואיזה שירים כדאי להוציא כסינגלים (תקליטי-שדרים).

אך היות ששני הצדדים אינם טיפשים, משאירה המנהלת החדשה של התחנה פתח ל"הקלות" מסוימות בקוד האתי, לאור בקשות חוזרות ונשנות מצד התעשייה, אולם אך ורק בתיאום ובעזרת היועץ המשפטי של התחנה.

המסמך השני הוא כאמור תמצית הקודקס האתי שגיבשה התחנה, גם הוא בעקבות שמועות והאשמות עקשניות על נהגים פסולים ולא ראויים (פיתויים, תשורות, ארוחות, כיבודים ועוד) ביחסים שבין יח"צנים לעורכים. עיקריו הם: השמעות של דיסקים חדשים -שטרם הופצו - ייערכו רק בבניין גלי צה"ל, רק לאחר חתימה על טופס "אישור השמעת דיסק חדש" בידי ראש מחלקת מוזיקה ומנהל גלגל"צ; להשמעות אלה יזומנו עורכים מוזיקליים מגל"צ ומגלגל"צ; בכל מקרה לא תיערך השמעה של דיסקים בנוכחות אמן המקליט או נציגו; במקביל - חל איסור על חיילי גלי צה"ל ועל העובדים בתחנה, להשתתף בהשמעות פרטיות של דיסקים שלא קיבלו אישור כפול כאמור לעיל; חל איסור על החיילים והעובדים בגלי צה"ל לתת ייעוץ מכל סוג לאמנים. במיוחד אמורים הדברים לגבי בחירה של שירים להשמעה ברדיו; יוצאים מהכלל יהיו פרויקטים בהפקה ובניהול אמנותי של גל"צ וגלגל"צ, שבהם יורשו העורכים המוזיקליים להיפגש ולייעץ, וגם אז באישור כפול שיינתן בכתב ומראש.

מסמכים אלה, נשלחו-הועברו כאמור, לכל היח"צנים העצמאיים המוכרים והבאים במגע עם התחנה הצבאית ולכל ראשי מחלקות הפרומו בחברות התקליטים, למרות שלא עם כולם הצליחה עופר להיפגש. הדעה הרווחת היא שהמינוי החדש (שיותר מהכל מלמד על הרצינות וכובד הראש שייחס מפקד גל"צ, אבי בניהו, לטענות הרמות שהושמעו נגד גלגל"צ לאורך השנים) מסתמן כשינוי מבורך מהבחינה המוזיקלית. כלומר, הטון השתנה. החששות מפני התיישרותה של עופר עם סולם התווים הקובלנצי (ע"ש אלדד קובלנץ, המנהל המיתולוגי של גלגל"צ וקודמה בתפקיד) - המנוכר והאטום, השחצני והמתנשא - הופרכו.

עבר ועתיד בפלייליסט

עופר, ויעידו שני המסמכים וגם הפגישות האישיות, מנהיגה מודל התייחסות שונה, שרואה בעוסקים במוזיקה שותפים ולא אויבים. ההקשבה והפתיחות שלה מרמזות על כבוד מקצועי ושיתוף פעולה מבורך. וגם אם הקוד האתי נוקשה וקשוח משהו, סוגר פרצות ומקשה את החיים על יח"צנים הוא לפחות הגון, מנומק וברור.

לדעת העוסקים בפופ וברוק הישראלי השינוי מורגש לא רק ב"אטיטיוד" האישי, אלא גם בחומר המנוגן. הבק-קטלוג, הרפרטואר-לאחור, שמתייחס/ משקף נכסי דלא-ניידי משמעותיים וקודמים במוזיקה הישראלית הפופולרית, נשמע במעט הזמן שעבר מאז מינויה של עופר, פתוח ורחב יותר, וחושף את המאזין לא רק למגוון רחב יותר של חומרים, זרמים וסגנונות, אלא גם ליותר זמרים ומבצעים, לשירים ולתקליטים. בעיקר אלה שהפלייליסט הגלגל"צי, בשיטתו הקודמת, זלזל בהם והתכחש-כמעט לקיומם - ותיקים כמו אריק איינשטיין, בועז שרעבי, יוני רכטר, מתי כספי, יהודית רביץ, אתי אנקרי, נורית גלרון ורבים אחרים, נשמעים יותר בתחנה.

אמנים שהדור הצעיר של העורכים התעלם מתרומתם בשנים של "כוכב נולד", לא ממתינים היום ב"פינה לשיפוטכם", לא מתייבשים בדחייה מישיבה לישיבה, אלא מטופלים במיידי.

הזמר המזרחי שוב מקופח

יש שרואים בהתרככות ובהתגמשות הפלייליסט של גלגל"צ סימן מעודד לבאות, גם בתוצרי פרומו משלימים, כמו כתבות תדמית ומגזין בכלי תקשורת אחרים - כמו עיתונות וטלוויזיה- שמקדשים את עליונותו של המודל הגלגל"צי כמסמן כוכבים, כמוביל תרבותי, כמתווה דרך וכמחייב נבוכים.

ויש, בעיקר פעילים במוזיקה הים-תיכונית, שלא מבינים את שביעות הרצון שקפצה לפתע על נפגעי גלגל"צ הוותיקים. מבחינת הזמר המזרחי - הכאב, ההתעלמות והקיפוח ממשיכים לחיות, ללא הבדל ושוני. אם זה ברמה ההצהרתית והטקסית, שבה שלוש (לפחות) מהיח"צניות הבולטות והמובילות בתחום, לא זומנו לפגישות שקיימה דלית עופר עם כניסתה לתפקיד. ואם זה בבחירת החומרים המושמעים, שבהם - מבחינתן - לא ניכר כל שינוי.

גלגל"צ עדיין מתעלמת-מתנכרת לזמר המזרחי "הארד-קור", חביב הרחוב והחיילים. והחוג של קובי פרץ, ליאור נרקיס או רז חדד (גיבור הלהיט העכשווי "תודה לך") לא משתקף עדיין בפלייליסט שלה. לעומת זאת היא מאמצת-מחבקת-מקדמת מוזיקה ים-תיכונית-לייט שכלל אינה נחשבת או מתכוונת להיות זמר מזרחי - מהסוג של אייל גולן, עידן יניב, גוסטו ואפילו קובי אפללו, סולנה לשעבר של להקת "שמעונה", ששיר שהוציא ("בא מן השתיקה") בפברואר אשתקד, הופך רק עכשיו ללהיט.

ויכול להיות שאנחנו נחפזים ושזה בכלל מוקדם מדי לקבוע. בואו נחכה לפסח, לתקליטים, לשירים ולהשמעות שלקראתו.


26/01/2007   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (4 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
4. חייבת להפתח בארץ תחנת רדיו לועזית ארצית!
מה קורה פה? , (03/02/2007)
3. גלגצ תחנה מס' 1 בארץ! העם מצביע ברגליים!
לאיתן מתגובה 1. אתה במיעוט חביבי. מיעוט קטן מאוד. , (02/02/2007)
2. בתור אחת ששומעת המון גלגל"צ רצוי שתכניסו כבר מוסיקת פופ לועזית - חובה!
עינבל , (28/01/2007)
1. מה זה? גלגלצ? תזכיר לי?
איתן מימון , (27/01/2007)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע