סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 יוני 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
27282930
טור אישי
 
מאת: עמוס אורן כבודה האבוד של מוזיקת העולם
 

 
 
קהל יש. סקרנות יש. מודעות יש. אז למה מגיעים הנה כל כך מעט מופעי מוזיקת עולם?  אפרופו הפסטיבל "מוזיקה מהעולם" שייפתח בשבוע הבא


כפר גדול
 
בואו לא ניכנס להגדרות. הן רבות וגם טרחניות, מה שמעיד על מורכבותו ואי-אחידותה של מה שמכונה "מוזיקת עולם". על דרך השלילה אפשר להסכים, שהיא כל המוזיקה (כמעט) שאינה מושרת באנגלית, ושאינה "שייכת" לזרמים הפופולריים המובהקים בפופ, ברוק, בהיפ-הופ, בטראנס ובכל השאר.
 
ככזאת היא ספק מסלקה, ספק אספרנטו מוזיקלי. השלב הרוחני, אולי שלב נשגב, של תקשורת בינלאומית. ואולי המוזיקה הקלאסית של זמננו, לפחות מבחינת הדיאלוג שלה עם המאזין -  מוזיקה לידענים, שכבר שמעו הכל והתנסו בהכל, מוזיקה לתובענים, שמכירים הכל ומבקשים עוד. המלים לא חשובות לכאורה. האווירה, המשמעות, האמונה והאמנות הן העיקר.
 
בכל מקרה בעידן שבו העולם הוא כפר קטן, מוזיקת העולם הפכה אותו לכפר גדול.
 
מצד אחד, הימים הגדולים של מוזיקת העולם עדיין לפניה. עובדה. פריחתה רק נמשכת ומתעצמת בכל רחבי הגלובוס כשפה חוצה גבולות, לשונות ותרבויות. ויעידו מספרם הגדול של פסטיבלים בינלאומיים, שמכפיל את עצמו מדי שנה. אפילו ביישוב הישראלי הקטן היא הפכה לענף ייצוא משגשג ופורח, שמוכר רשמית גם על ידי הממסד המדיני, עם יצרנים מובילים ובולטים שמספרם רק הולך וגדל. לא רק עידן רייכל, יסמין לוי, יאיר דלל (וגם חוה אלברשטיין ודוד ד`אור), אלא גם ה"בלקן ביט בוקס", "בום פם" ואפילו "אורפנד לנד".
 
מצד שני, הרושם הוא שהתנאים האובייקטיביים המקומיים לא משחקים לטובת מוזיקת העולם. הבלחותיה מתמעטות. בפסטיבל ישראל ירושלים, בפסטיבל האביב של ראשון לציון, בפסטיבלי העוד ובשאר היוזמות, שנסמכות יותר ויותר על תוצרים מקומיים. דומה שמוזיקה זו עברה לשחק בחצר הבית הפרטי של הצרכנים ונעלמה-נאלמה משופרות מרכזיים. כך שהמאבק על קיומה, ויותר מכך על הבאתה לארץ, נעשה בעייתי, מורכב ומסובך מיום ליום, דווקא ובניגוד, לפריחתה העולמית.
 
רדיו אטום
 
אבן הנגף המרכזית היא התקשורת, הכתובה והאלקטרונית כאחת. אם בעשור החולף ובקודם לו מוזיקת עולם הייתה אטרקציה תקשורתית שסחפה לתוכה מעגלים חיצוניים, עתה היא נחלתם של המבינים והידענים - גם בזכות וגם על אף פעילותם הנמרצת של "סייענים" ומטיפים ברדיו, כמו דובי לנץ בגל"צ, איציק יושע ומשה מורד ב-fm88 העיתונות כבר לא מתעניינת, מפני שגיבורי מוזיקת העולם אינם יצרני סנסציות וקונטרוברסיה. הם אולי מוכרים מוזיקה טובה, אבל לא בנויים למכור עיתונות צהובה.
דוגמה למצב הזה היא כשלון הופעתו המתוכננת של פול וינטר, כוכב-על בז`אנר ומחלוצי מוזיקת העולם, שנועדה להתקיים בים המלח, אך בוטלה בשל מכירת כרטיסים חלשה, שהיא תוצאה של אי יכולת לקדם את ענייניו בתקשורת המקומית.
 
תוכלו לתהות: אז הוא לא כזה כוכב. אולי. אבל בהיעדר רדיו, שלא מחויב לפמפם ולטחון אלא להסתקרן, להשמיע  ולדאוג לנוכחות - כי המוזיקה, בכל זאת, אינה להיטנית בכל מובן - מי יידע מי ומה מסתתר מאחורי השם? ובמלים אחרות: ללא תמיכה תקשורתית קשה מאוד "לגדל" כוכבי מוזיקת עולם בטריטוריות זרות. כי לסוג המוזיקה הזאת צריך זמן דגירה, והרבה. להזכירכם, גם הנחשול העצום של המוזיקה הברזילאית ששטף את חופנו לאורך שנות השמונים החל בטפטופים של אנשי רדיו נאמנים ומחויבים. שלא לדבר על גלים מוקדמים ומאוחרים יותר של (בהתאמה) שאנסון צרפתי ומוזיקה יוונית.
 
תוצאה ישירה שנגרמת על ידי רדיו אטום היא התחושה שמתמעטים כוכבים וכוחות מרכזיים במוזיקת העולם. וכמה פעמים אפשר להטריח לכאן את סזאריה אבורה? ובכמה החתמות של נתב"ג אפשר להטביע את דרכונו של עומר פארוק טקבילק? ושוב ניפגש עם סאפו הנצחית (ושוב כשהיא שרה את אום כולת`ום האגדית), ואיברהים טטליסס יגיע פעם בעשור, אם בכלל, ונתהה מי היה היווני האחרון שהופיע בהיכל התרבות, רעננה או קיסריה ולא קראו לו גליקריה? אה, כן. מאנוליס רסוליס שיגיע לכאן באמצע החודש הבא, אבל כאורחו של יהודה פוליקר. אגב, היוונים הגדולים האחרים, מסיבות השמורות עימהם (חלקן מובנות) נחשבים כגדולי הסרבנים להגיע לארץ.
 
גשר על-לשוני
 
קהל יש. סקרנות יש. מודעות יש. התשוקה קיימת. הראש והאוזן של חובב המוזיקה הישראלי פתוחים וכרויים. ותתפלאו, המחירים לא בשמים, ובכל זאת יש מעצורים, כספיים בעיקר. ששת האמנים הזרים שייטלו חלק השבוע באירועי "מוזיקה מהעולם" (בחירה חכמה ונבונה שנמנעת מהכותרת "מוזיקת עולם")  - המופע השביעי הוא חזרה על "הצדעה ללאונרד כהן" מפסטיבל ישראל  -  היו ממלאים מחצית ערב במרתון אמני מוזיקת עולם בכל פסטיבל בינלאומי בחו"ל. אצלנו -  דניאלה מרקיורי מברזיל, זאפ מאמא מבלגיה, תרזה סאלגיירו מפורטוגל, `עיניים שחורות` (LES YEUX NOIRS) מצרפת, המקהלה התזמורתית הסינית הלאומית וסאפו הצרפתית - נפרשים על פני חמישה ימים ושישה מופעים נפרדים.
 
כי מה? יוזמת הייבוא היא עדיין פרטית. חסרה מעורבות ממסדית. שתזרים כסף מתוך הבנה בנחיצות התדמיתית ובחיוניות התרבותית של המוזיקה, האמנים והאירוע. גם בשינוע החוצה - שמתבצע, במשורה ממש, באמצעות קשת"ום (הלשכה לקשרי תרבות של משרד החוץ), וגם בייבוא פנימה - שתמיד מצריך השתדלות, לובינג ואף פשיטת-יד אצל השגרירויות הזרות בארץ.
 
הקשיים התקציביים של המדינה והרשויות המקומיות ידועים. אולם אי יכולתן להבין את חשיבות האירועים כגשר על-לשוני על פני מים סוערים, להיות מעורבים בתמיכה כספית ומוסרית, כבר הביאו לקיצן שתי יוזמות קודמות: המייסדת והנחשונית של "מולטימדיה" והמפיקים אבי יפרח ודינה אלדור, והסדרה הצנועה יותר, מלפני שלוש שנים בלבד, במוזיאון תל-אביב.
 
וכך "מוזיקה מהעולם" –  שנה שלישית -  חייבת לסמוך על האנרגיות, האמונה והמשאבים שלה, של משוגעים לדבר ושל ספונסרים נדיבים, בתקווה שתצבור כוח, התמדה ואיתנות לאורך זמן. ובאופן אבסורדי אפשר לשאוב עידוד מרעבונו של הקהל הישראלי דווקא מן השנה שעברה, כשה"פסטיבל" החל ביום בו נפתחה מלחמת לבנון השנייה, והתפוצצויות הקטיושות נמהלו בצלילי אמנים זרים, שכבר הגיעו ונשארו בארץ כמעט בלית ברירה.
 
ותחשבו רק על זה שישראל בקיץ, עם הפנים לים, עם חופים רחבי ידיים כמו בתל-אביב או ציוריים כמו ביפו, יכלו לספק תפאורה הולמת, תנודות טובות ואנרגיות מתניעות לפחות לחלק מהמופעים ש"יתחבאו" בבית האופרה, המשכן לאמנויות הבמה.


04/07/2007   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע