סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פרס מפעל חיים לעודד קוטלר
 

 
 
הפרס ע"ש מאיר מרגלית יוענק לעודד קוטלר במסגרת טקס פרסי התיאטרון הישראלי


פרס "מפעל  חיים" יוענק השנה לבמאי והשחקן עודד קוטלר, במסגרת פרסי התיאטרון הישראלי שיוענקו ב- 4 באפריל בתיאטרון "גשר"  ביפו.
 
ועדה חיצונית שמונתה על ידי ועד העמותה, וכללה את אורנה פורת, ד"ר דוד אלכסנדר, פרופ` גד קינר, אורי עופר ושמוליק עומר החליטה פה אחד להעניק את הפרס השנה לקוטלר , מבין כל המועמדים שהוצעו לוועדה .
 
עודד קוטלר - קורות חיים
 
עודד קוטלר נולד ב-1937, בתל-אביב, להוריו חנה ופנחס קוטלר, אח לאבינעם ויאיר. את שנות ילדותו, כבן להורים מסורתיים, עשה בצפונה של תל אביב דאז – ברחוב גורדון.
 
כבר כנער ייסד קוטלר תיאטרון נוער בשם "קלעים" שניתב אליו נוער מתל אביב והסביבה. כמה מתיאטרון "קלעים" המשיכו את דרכם לתיאטרון המקצועי: אילי גורליצקי, עודד תאומי, גילה אלמגור, אברהם מור, הלל נאמן ועוד. יוזמה זו זכתה גם להכרה של עירית תל אביב דאז שהכתירה אותו כתיאטרון הנוער של תל-אביב.
 
בגיל 17 בלבד הצטרף לתיאטרון ה"אהל" דאז ושם, עד גיוסו לצבא,  עשה את צעדיו המקצועיים הראשונים בצד מיטב שחקני ה"אהל". בצבא שובץ ללהקת פיקוד המרכז. כעבור זמן קצר מונה למפקד הלהקה. בתוך תקופת שירותו בצבא המשיך קוטלר את לימודיו אצל יוצרי תיאטרון ומורים כפיטר פריי, היי קילוס, לולה שנצר, רות הריס, מרים ברנשטיין-כהן ועוד. עם שחרורו מצה"ל התקבל לשורות התיאטרון הקאמרי, וזכה לתפקידים מרכזיים. 

שנים אחדות אחר כך המשיך קוטלר בלימודי הבימוי והמשחק וזכה למלגת לימודים מטעם ה"נייבורהוד פלייהאוז סקול אוף דה תיאטר" – אחד המוסדות הידועים והמכובדים ביותר ללימודי תיאטרון בניו יורק. את לימודיו שם עשה בהצטיינות ומיד עם שובו ארצה חזר לשורות הקאמרי כשחקן וכבמאי. ההצגה הראשונה שביים בקאמרי – ובתיאטרון המקצועי בכלל (לבד מבימויים בלהקות צבאיות) – הייתה "ציפס עם כל דבר" מאת ארנולד ווסקר.
 
במקביל התפתחה גם קריירת המשחק הקולנועית שלו ובין הסרטים שבהם השתתף היה גם "שלושה ימים וילד" על פי סיפורו של א.ב.יהושע, שזיכה אותו בפרס השחקן הטוב ביותר של השנה (1968) בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בקאן, הפרס הראשון והיחידי, עד לאחרונה, שזכה בו שחקן ישראלי.
 
ב-1970 פרש קוטלר מהקאמרי וייסד יחד עם עמיתים מתיאטרונים שונים את "במת השחקנים", תיאטרון צעיר וחדשני. עם קבוצה מעורבת של צעירי התיאטרון הישראלי ובוגריו, תרמה "במת השחקנים" תרומה משמעותית לשינוי פניו של התיאטרון הישראלי. חבריו המייסדים ביקשוהו לנהל את התיאטרון וכעבור שנים ספורות, שנים בהן הצליחה "במת השחקנים" לכבוש לה מקום חשוב ומרכזי בחיי התיאטרון בארץ, ובהיעדר תמיכה ציבורית ראויה באותם ימים, הוצע לתיאטרון הצעיר להצטרף לתיאטרון חיפה. קוטלר מונה למנהלו של התיאטרון ואת שנותיו הבאות הקדיש לפיתוחה של המחזאות המקורית העברית. יחד עם עמיתיו, שהצטרפו אליו בחיפה, הניח למעשה את היסודות של התיאטרון הישראלי על בסיסם הוא פועל עם עצם הימים האלה.

לקראת שנות ה-80 החל ביוזמתו להקים את פסטיבל עכו, על מנת לתת במה ולרכז תשומת לב ציבורית לפרחי התיאטרון הישראלי המחפשים, בראשית דרכם, ביטוי בלתי שיגרתי לאומנותם.
 
ב-1977 הושאל קוטלר לטלוויזיה הישראלית כדי לבנות מחלקת דרמה והוא הקים בה מערכת יוצרים בהשתתפות יעקב שבתאי, דליה הרץ, אברהם הפנר, יצחק בן נר, רם לוי ודנה כוגן, ומבית היוצר הזה יצאו כמה וכמה דרמות טלוויזיוניות כגון "חירבת חיזעה".
 
את תפקידו כמנהל כללי של תיאטרון חיפה סיים ב-1980 ואז, בעידודו של שלמה להט "צ`יץ`", ראש עירית תל-אביב דאז, הקים את המרכז התיאטרוני נווה צדק ושימש כמנהלו במשך ארבע שנים. המקום, שהיה עד אז מוזנח ובלתי מוכר לרבים מתושבי תל-אביב, הפך תוך זמן קצר מוקד ל"עליה לרגל" שהתחבב על הכל והוביל לשיקום כללי של השכונה והרחבת המרכז האמנותי הידוע כיום כ"מרכז סוזן דלל".  תורמים רבים גייס קוטלר לשיקום האזור ובגין פעילותו זאת זכה בפרס יו"ר הכנסת.
 
בעזרת מלגות השתלמות חזר קוטלר לארצות הברית, להשלמת והרחבת היכרותו עם היבטים שונים של ניהול מוסדות אמנות וב-1985 התבקש לנהל את פסטיבל ישראל, משרה בה נשא עד 1990.
 
לאורך כל השנים הללו המשיך קוטלר גם בעשייה היצירתית, ביים ושיחק בתיאטרון ובקולנוע ורבות מעבודותיו זיכוהו בפרסים רבים – בכינורות דוד, בפרסי המועצה הציבורית לתרבות ואמנות, בפרס מרגלית ועוד. כן שימש כחבר בוועדות שונות ליד המועצה לתרבות ואמנות.
 
ב-1990 חזר לניהול הכללי של תיאטרון חיפה ושימש בתפקידו עד 1997. מאז ועד לאחרונה הקדיש עצמו לפיתוח הקריירה האישית שלו כשחקן ובמאי. תפקידיו האחרונים כשחקן היו פרופ` הנרי היגינס ב"גבירתי הנאווה", גאס ספנסר בהצגה "אונור" בתיאטרון בית ליסין ובימים אלה בתפקיד הקטור בהצגה של תיאטרון בית ליסין "נערי ההיסטוריה".
 
לפני זמן מה הוקרנה בערוץ 1 סדרה דוקומנטרית בת 6 פרקים שיזם בשם "משפחה" שנושאה חיי משפחה. כמו כן ביים שני סרטים דוקומנטריים נוספים לטלוויזיה: "ילד שלי מוצלח" על נעמי פולני וחידוש "התרנגולים", ו"עקבות בשלג" אודות בולגקוב וההצגה "השטן במוסקבה" שהעלה תיאטרון גשר. כן השתתף גם בסדרת "אסתי המכוערת".
   
לפני כארבע שנים הוזמן  קוטלר לנהל את המרכז הרב תחומי המעבדה בירושלים שייסד אראל מרגלית. המרכז לקח על עצמו על עצמה לעודד יוצרים מקוריים, ירושלמים ואחרים, לבוא לירושלים וליצור בה עבודת במה ניסיוניות ובלתי שיגרתיות. קוטלר ניהל את המרכז בשנה הראשונה לקיומו.
 
בשנים האחרונות ביים קוטלר את ההפקות הבאות: "סינית אני מדברת אליך" מאת סביון ליברכט בתיאטרון בית לסין; "צחוק של עכברוש"- אופרה מאת נאוה סמל ואלה שריף בהפקת התזמורת הקאמרית הישראלית והתיאטרון הקאמרי`שעל בימובימוי אופרה זו קיבל את פרס הבמאי המצטיין ע"ש יוסף מילוא לשנת 2005; "מובטל נולד" בתיאטרון גבעתיים; "גיבור מעמד הפועלים" מאת יהושע סובול בתיאטרון הקאמרי; "תפוחים מן המדבר", מאת סביון ליברכט בתיאטרון בית ליסין; "חברון", מאת המשורר תמיר גרינברג, בקו פרודוקציה של הבימה והקאמרי.
 
בשנת 2006 העניקה לו עיריית תל-אביב את פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה למפעל חיים על פועלו והישגיו בתחום אמנויות הבימה בישראל.
 
עודד קוטלר נשוי לאורדית, אב לשלושה ילדים: אמנון, נינה ודניאל, וסב לשלושה נכדים – יונתן, אלה ואיתי. מתגורר ברמת השרון.05/03/2008   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. לאחר שדירדר והרס את תאטרון חיפה
דפנה , מרכז (23/03/2008)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע