סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן פיה מארץ האגדות
 

 
 
איכות היא מילת המפתח ב"התבוננות" - המופע הטרי של מארינה מקסימיליאן בלומין


הילדה הלכה הפלא נשאר

את "התבוננות", המופע הראשון של מארינה מקסמיליאן בלומין, המישנה ל"כוכב נולד" אשתקד, ולמעשה הכשרון הגדול ביותר שנראה עד כה בתכנית טלוויזיה זו, ראיתי  פעמיים. לראשונה, בדיוק לפני חודשיים, בהופעת הבכורה בפסטיבל "ימי זמר" בחולון, מופע ש"נאסר" לכתיבת ביקורת, ואמש, בהופעת השקה חגיגית ו"מותרת". מה אגיד לכם? אם אלה ההתקדמות והשיפור שצעירה, בת פחות מ-20, יכולה להשיג בחודשיים, מדובר בלא פחות מתופעת טבע, כשרון למרחקים ארוכים-ארוכים-ארוכים.
 
נדיר שאמן מתחיל יוצא להופעה, ועוד עם הפקה רחבת-יריעה ומושקעת, לפני אלבום בכורה, ממש אאוט אוף דה בלו. אלא שמארינה מקסימיליאן בלומין אינה עוד אמן מתחיל (ונעזוב, לצורך ביסוס התזה, את התנסויותיה הבימתיות המוקדמות) וגם לא אמן מתחיל סתם. מאז שככו הדי "כוכב נולד" האחרון, וגם במהלכו, בלומין הצעירה והמאוד מוכשרת, ריכזה עניין וסקרנות אמנותיים אדירים בגין יכולתה הוורסטילית, שמן הסתם היא הגורם העיקרי לצאתה המוקדמת-לכאורה אלי במות.
 
ההופעה ההיא עמדה בסימן התרגשות עצומה ותחושה של צבטו-אותי-כדי-שאדע-שזו-אמת-שאני-על- במה-עם-מופע-משלי. היא נראתה כמו ילדה במסגרת בוגרת, לא מבדילה בין מציאות לחלום. שיכורת שמחה כזוכת מיליונים בלוטו, משוויצה בגאדג`טים המוזיקליים שהופקדו בידיה, ילדה במגרש משחקים, מארינה בארץ הפלאות. עברו חודשיים. המופע נשאר כמעט באותה מתכונת, כעשרים שירים על פני כשעה וחצי, אבל השינוי עצום. הילדה הלכה, הפלא נשאר. הפכה לפיה מארץ האגדות.
 
בעצם, לא לגמרי. בעניין הילדה, הכוונה. וזאת הבעיה העיקרית - ועדיף להתחיל בה-  של מם.מם.בי. היא עדיין מדברת יותר מדי (בהופעה הראשונה, בהשוואה, היא פטפטה ללא הכרה). והיא לא צריכה. לא מפני שהיא מרגישה צורך להסביר ולהקדים שירים חדשים שאף אחד מאיתנו אינו מכיר עדיין, אלא בגלל הסתירה שנוצרת: ההגשה שלה כל כך משכנעת בבגרותה ובהיגיון המובנה שלה, שכל מה שתגיד ותנסה - ילדה שלא מלאו לה 20 - להסביר על החיים, יישמע ילדותי, ולא משכנע, ולגמרי מיותר. וכשהיא שרה לא צריכים להסברים.  

כל שיר בסלע

הרפרטואר של מיס בלומין הוא מאוד מיוחד ושונה, אקלקטי ואיכותי. מצד אחד, המשמעותי והמהותי מבחינתה, השירים החדשים. אישיים מאוד, מתארים את חייה, עולמה ורגשותיה. לא קונבציונליים, מפתיעים במבנים שלהם, נצטרך להתרגל אליהם כמו שכבר הספקנו לעכל את "סוף-סוף", להיט הבכורה שלה. מצד שני, להיטים מוכרים, נכסים לאומיים וסטנדרטים בינלאומיים. לחן מרוקאי (של קובי אוז), שיר עם רוסי (שאותו היא מבצעת עם אמה, אנה, בא-קאפלה משוכללת, אליה חוברים שלושה מנגניה) ושיר (היתולי) במבטא צרפתי; אלכסנדר פן ולאה גולדברג, נעמי שמר ומרדכי זעירא; "חלומות", "מה אומרות עינייך" ו"בכרמי תימן", Heaven ו-Somewhere Over The Rainbow
 
החיבור המעניין עם ההיסטוריה המוזיקלית, מקומית ואוניברסלית, הוא כמו להבהיר שאין עתיד בלי עבר, שהכל כבר נכתב ומה אפשר לחדש, שיש מקום להכל ושצריך רק לדעת להתבונן (והלא זה שם המופע)  ולדייק בבחירה. רפרטואר שהוא כר לפרשנות ג`אזית ותיאטרלית, סקרנית והרפתקנית מספיק כדי לחפש את עצמה בשירים וגם לבדוק את גבול הסבלנות של הקהל.
 
באילתורים היא נשמעת חיונית וקלילה כמו אחינועם ניני, בשירתה זכה וצלולה כמו אסתר עופרים בצעירותה, בתיאטרליותה כתלמידה מצטיינת של מרלן דיטריך, ובאילתורים כמו היתה אחת הגדולות. השיפור העצום בהגשה שלה מודגש בשני השירים הקשים יותר לביצוע, לטעמי, בעיקר בגלל ביצועים קלאסיים ומופתיים קודמים: "החטא השביעי" (שמזוהה עם חוה אלברשטיין, שהשראתה ניכרת מכיוונים שונים) ו"וידוי". הפרשנות שלה, בעיקר ב"וידוי", עוצרת נשימה ממש, בעומק, בעוצמה, באיכות.
 
איכות היא מילת המפתח ב"התבוננות". מ.מ.ב. לא עושה לעצמה הקלות והנחות. לא נתפשת לשירי שטות, ללהיטים בפרוטה ולביצועים חנפים. כל שיר בסלע. מנומק. הבסיס הג`אזי האיתן שעליו היא נשענת מאפשר לה את הניתוח, הפירוק וההרכבה מחדש, והופך את השירים השאולים לשלה. הפרשנות שלה מרהיבה ונוצצת, וגם אם לא תמיד פוגעת, היא תמיד מרשימה בחשיבה מאחוריה. המוזיקליות הגבוהה שלה מכתיבה מופע לא קל, לא צפוי, אפילו תובעני, אך מפצה בהנאה. כל פעם שהיא ניגשת לפסנתר, מובטחת בלדה יפהפייה אחרת, פתח לחגיגת ווקאליזה, מפגן וירטואוזי של יכולות, תחושות ורגשות. והייתי מעז ואומר שהמופע של מארינה מקסימיליאן בלומין אינו מיועד לקהל הטבעי של "כוכב נולד", אלא לקהל בוגר (לא חשוב הגיל), תאב אתגרים, אפילו כזה שכבר איבד את אמונתו באמנות המוזיקה הפופולרית. היא משיבה עטרה אבודה ליושנה.
 
בלומין לא לבד. אבי ליבוביץ, הגורו התורן בפופ הישראלי, מספק לה עיבודים מרהיבים והפקה מוזיקלית מגוונת, מרתקת ואוורירית. זורם עם הזמרת וכשרונה הרבגוני ומגניב השפעות ומקצבים שונים - רגאיי, פאנקי, לטיני, אפריקאי, קברט והמון ג`אז, בהתכוונות לפחות. ההוצאה לפועל מופקדת בידי חמישה נגנים מיומנים (אורן סלע בקלידים, יונתן אלבלק בגיטרות, רוני עיברין בהקשה, אור ברקת בבס ורון אלמוג בתופים), ש"נעזרים" בנגינה של בלומין בפסנתר, קסילופון, גיטרה וצעצועים אלקטרוניים. וגם צדי צרפתי (מי שעמד מאחורי חשיפתה הבימתית של אלברשטיין הצעירה) כבמאי. הוא בוחר, כך נראה, לא לחנך את מארינה, אלא לזרום עם בלומין. לעמוד מאחורי ההתנהלות המשוחררת והאינטואיטיבית, החופשית והטבעית של מי שבאה ליהנות. ואני מאמין לכל ג`סטה שלה, מההיצע המרשים במיוחד של תנועות ידיים ועד לטלטולי הראש כמו הד-בנגר מתבגר.
 
מארינה מקסימיליאן בלומין מצדיקה כל מלה שנאמרה בשבחה. הפוטנציאל שלה בשמיים ויכולת המימוש שלו, עושה רושם, תדביק אותו. היא אמנית לשנים רבות קדימה. הנעלם היחיד הוא: כמה מהן תעשה איתנו, לפני שהעולם הגדול יגלה אותה.
 
מארינה מקסימיליאן בלומין. התבוננות. ה יכל אמנויות הבמה, הרצליה. 24 ביוני 2008.


למועדי מופעים >

25/06/2008   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (13 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
13. אין לתאר את הבחורה הזאת!
רון , (28/07/2008)
12. איך יוצרים קשר עם מרינה? יש אתר\דוא"ל למעריצים?
אורי , השרון (27/07/2008) (לת)
11. פשוט מלכה! אתם בכלל לא מבינים!!!
תומר , השרון (25/07/2008)
10. מארינה
לב גסוליס , קרית מוצקין (18/07/2008)
9. זמרת על!
נתי , דימונה (06/07/2008)
8. ל- 1
חן , (27/06/2008)
7. משתמטת
ומשעממת , (26/06/2008) (לת)
6. מדהימה
מיכל , (26/06/2008) (לת)
5. מופע משובח
של1ם , (25/06/2008)
4. הדבר המושלם עלי האדמות .
תותחית ! , פתח תקווה (25/06/2008)
3. אחלה כתבה.
תומר , (25/06/2008)
2. מארינה מדהימה
killbill2 , (25/06/2008) (לת)
1. כל מילה בסלע
זיו , (25/06/2008)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע