סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ריאיון
 
מאת: טל גורדון נשים בחלונות ראווה
 

 
 
כשהשכנה מלמעלה הגיעה וראתה, התחלתי להבין שהעובדה שאני יכולה להראות ולקבל פידבק שמה אותי במקום נכון, מקום של עבודה, ומזה נולד לי הרעיון להפגיש נשים יוצרות מכל התחומים"
מעל 50 יוצרות מתחומים שונים יציגו ב"פועלות 2 – נשים יוצרות אמנות". לימור יצחייק, היוזמת, מספרת


דד ליין אחת לשנייה
 
ניסוחה של אמירה המייצגת תקופה מסוימת הוא דבר שבא לידי ביטוי באופן הולך ומתגבר בכל אמצעי האמנות והתרבות המאפיינים את אותה תקופה. הביטוי הנשי כשלעצמו הוא ביטוי שנוכחותו מתעצמת בשנים האחרונות בכל אותם ייצוגים אמנותיים, כשלאחרונה הוא הולך ומתחדד לכדי אמירה אחת בולטת, המתייחסת לעומס הבלתי אפשרי המוטל על כתפי האישה, המחויבת כיום לעמוד בנטלים השונים, מהאימהות, דרך הפרנסה והזוגיות ועד המימוש האישי.
 
אמירה זו, על גווניה השונים, היא הסאבטקסט של "פועלות 2 – נשים יוצרות אמנות", אירוע המתקיים זו השנה השנייה במשכן למוזיקה ואמנויות ברעננה, ובו חוברות מעל 50 נשים לערב שכולו במה ליצירה נשית מקורית, עם תערוכות, סדנאות, מופעי חוץ ומופע מרכזי, ביוזמת קבוצת "חדר משלך". את הקמת הקבוצה, הפעילה בשלוש השנים האחרונות, יזמה השחקנית לימור יצחייק (40), שגם מפיקה את האירוע שייערך בתחילת חודש יוני הקרוב.
 
"'חדר משלך' היא קבוצת נשים יוצרות מכל תחומי האמנות, מחול, מוזיקה, תיאטרון, תיאטרון רחוב, שבבסיס שלה כולנו נשים מטופלות בילדים המתעקשות ליצור אמנות, ואחת לחודש אנחנו נפגשות כדי להוות דד ליין אחת לשנייה וכדי להיות משהו מקדם", מספרת יצחייק. "כל אחת מראה את הדבר שהיא עובדת עליו, מקבלת פידבק וממשיכה לעבוד הלאה, ואחת לשנה אנחנו עושות אירוע שבו אנחנו חושפות את היצירות שעליהן עבדנו באותה שנה".
 
את האירוע הקרוב בנו חברות הקבוצה סביב הנושא "תן למילים לעשות בך" (שירה של יונה וולך), אפרופו שבוע הספר. העובדה שחברות הקבוצה באות ממדיומים שונים אפשרה אירוע רב תחומי שבו הן משתמשות בכל חללי המשכן למוזיקה ולאמנויות ברעננה כדי להביא לידי ביטוי את הכלים בהם יוצרות חברות הקבוצה, וכן יוצרות נוספות הלוקחות חלק באירוע.
 
"האירוע ייפתח בשעה שבע עם סדנאות שונות", מפרטת יצחייק, "שהדגש בהן הוא על המילים. יש סדנה של תפילות נשים, סדנת ליצנות, מפגש עם המשוררת אורית גידלי, סדנה על הכוח של המילים, סדנת ציור דרך דימוי של מילים, כשהנשים שמעבירות את הסדנאות הן חברות ב'חדר משלך' ואורחות שאנחנו מארחות באירוע הזה במיוחד. באותה שעה אפשר גם להסתובב בין התערוכות השונות והמגוונות, מיצגי וידאו, פיסול, תערוכות קבוצתיות, אישיות, וכן בית קפה ושוק ספרים יד שנייה, כשכל ההכנסות הן קודש לנפגעי תקיפה מינית באזור השרון".

אנסמבל-גלויה-ענק.jpg 
אנסמבל גלויה. צילום: עמית אחד
 
שחר של יום חדש
 
בהמשך הערב יחלו מופעי החוץ, במעין הפנינג המתרחש בחללים הפנימיים והחיצוניים של המשכן, בו תוכלו ליהנות ממתחם של מספרות סיפורים, דמויות רחוב, מופעי מחול, תיאטרון, תנועה וקול, שיגיעו לשיאם במופע המרכזי שיתקיים בשעה 21.00 באולם המשכן - קולאז' צבעוני וקולח של מחול, תיאטרון ומוזיקה.
 
במופע המרכזי ייקחו חלק נועה רביד ארזי בשירי משוררים, מנדי קול במופע סטפס ("בין מילה לנקישה אישה"), יצחייק עצמה עם קטע מתוך סיפורי "אלף לילה ולילה" ומ"הזמנה לחתונה", מופע חדש משותף לה וללהקת הכליזמריות "נשות חווה", יפעת פל-ברקאי עם עבודת מחול בהשראת שירה של המשוררת הצ'יליאנית חואנה דה איברבורו, הפנטומימאית רותי תמיר, עבודת מחול שיצרה שלומית פונדומינסקי סביב דמותה של מריה קאלאס, בביצוע ענבל אלוני, והאנסמבל הווקאלי "סירנות" שיבצע שירת א-קפלה לשירים של חנוך לוין בניצוחה של שוש לגיל.
 
"בעבר שלי הייתי שחקנית טוטאלית", מספרת יצחייק את דרכה להקמת קבוצת הנשים. "תיאטרון 'גשר' היה הבית שלי. אחרי גשר שיחקתי ב'נוצר', עשיתי שם את 'ירמה', והתחלתי ללדת ילדים. בסביבות הלידה של הבת השלישית שלי עזבתי את התיאטרון, כי הרגשתי מאוד מאוד מרוקנת. לסוף הלידה הזו הגעתי כאישה חסרה, ואמרתי שאחרי הלידה אני מתחילה ליצור לבד. קראתי לבתי השלישית שחר, ואמרתי, זו התחלה, שחר של יום חדש.
 
"הרגשתי מאוד חלודה, מאוד ענתיקה, וכדי להתחיל קראתי לשכנה מלמעלה והזמנתי אותה לראות משהו שאני מנסה לעבוד עליו, ערב סיפורים של צ'כוב שיצרתי, שנקרא 'הלכה'. כשהשכנה מלמעלה הגיעה וראתה, התחלתי להבין שהעובדה שאני יכולה להראות ולקבל פידבק שמה אותי במקום נכון, מקום של עבודה, ומזה נולד לי הרעיון להפגיש נשים יוצרות מכל התחומים ולהיפגש איתן אצלי בסלון, ואכן כך היה.
 
"הגיעו ציירת, פסנתרנית, שחקנית נוספת, לאט לאט נוצרה קבוצה. אט אט הגולם קם על יוצרו, וכולנו היינו צריכות גם מקום לחזרות ולהופעות ויצרנו קשר עם המשכן למוזיקה ולאמנויות ברעננה, שאימץ את הקבוצה ונתן לנו בית. כולנו גרות באזור רעננה. היה חשוב שזה יהיה מקום קרוב לבית שאפשר לעבוד ולהופיע בו, לממש את העבודה, ולא סתם אנחנו קוראות לאירוע הזה 'פועלות'. אנחנו באמת נשים שכל הזמן פועלות".

להכניס-להוציא-ענק.jpg 
"להכניס להוציא". צילום: יח"צ
 
עובדת בלילה, בשירותים

 
"לקום, להתעורר, לפקוח, להעיר את כולם, להפשיט, להלביש, לקלח, לצחצח, לשטוף, לסבן, לחפוף, לנגב, לסרק, לקשט, לפרוס, למרוח, לעטוף, לארוז, לפתוח, לסגור, לנעול, לרדת, להושיב, לחגור, להתניע, להסיע, להגיע, להוריד, לחבק, לנשק, להיפרד, להבטיח לחזור, לעבוד, לפרנס, לדאוג, לא לדאוג, לקנות, לשלם, לסחוב, להרים, למיין, למחזר, לקלף, לחתוך, לערבב, להדליק, להרתיח, לבשל..."(מתוך "הזמנה לחתונה", מופע חדש משותף ללימור יצחייק ולהקת הכליזמריות "נשות חווה").
 
"אלה החומרים של החיים שלי ושל כל אישה", ממשיכה יצחייק, "לשרוד, לחיות, להתקיים, ובתוך כל זה אנחנו גם יוצרות, גם מופיעות, גם רצות ומפזרות פליירים להביא קהל כי אנחנו פרינג', וקהל לא בא למה שהוא לא מכיר בתקופתנו, תקופת הרייטינג. אז זה להיאבק על הקהל, לעשות תערוכות בכל מקום, לא להיות תלוי בגלריות. מזה גם בא רעיון נוסף, בתוך קבוצת 'חדר משלך' יש קבוצת נשים שנקראת 'אמנות לראווה'. הן מופיעות בכל מקום. בביאנלה האחרונה בהרצליה הן נכנסו לחלונות ראווה של חנויות ברחוב. יש כאן רצון אמיתי לעשות.
 
"אנחנו כבר נשים מבושלות, מעניינות, חזקות. אני לא מסוגלת היום להיכנס לתוך המערכת כי אני לא יכולה. אין לי את הזמן. אני עובדת בלילה, בשירותים, בנסיעה, רצה לכאן, מספיקה לשם, רוצה להיות גם אמא במאה אחוז, גם אישה יוצרת במאה אחוז. מהטיפות של הזמן שנשארות לי כדי ליצור אני מצליחה להפוך שני אחוזים למאה, ואני נאבקת כי אני רוצה שכולנו נהיה שם, שלא נוותר, ושנהיה מעולות במה שאנחנו עושות. לפעמים אני עולה עירומה מבפנים על הבמה, חשופה, לא מספיק מוכנה, אבל אם לא אסכים להיות במקומות האלה של הוויתור על המושלם, לא אוכל לעשות.
 
"יש המון בדידות בעולם הנשי. כולנו עושות הכל. גם מפרנסות, גם חולמות, ולבד, המון לבד. לא את כל החלומות שלי אני מצליחה להגשים, יש לי המון רצון לעשות עוד ועוד, אבל אני מאוד גאה במה שיצרנו, ובבית הזה, ובאירוע הזה, ואני רוצה שיבוא קהל ושיראה. אני רוצה להופיע ויש לי המון מה להציע לעולם בהקשר הזה, יש המון יוצרות שרוצות להראות את האמנות שלהן.
 
"יש את הרטט הזה והתשוקה הזו, שאתה מגיע לבתי ספר למשחק ורואה אותה שם, ואחר כך כבר לא כל כך רואה אותם יותר בשום מקום, ואני חושבת שאנחנו כן מביאות את זה, כי אנחנו לא יכולות אחרת. אנחנו מייצרות את הדבר הזה בדיוק, כי זה התמצית. לעשות כנגד כל הסיכויים, בכל מחיר".
 
האירוע יתקיים ביום חמישי, 3 ביוני 2010, החל בשעה 19:00 (המופע המרכזי יחל ב-21:00) במשכן למוזיקה ואמנויות ברעננה. כרטיס: 50 ש"ח (כולל השתתפות בסדנאות, אליהן יש להירשם מראש). לפרטים ולהזמנות: 09-7464036.


למועדי מופעים >

25/05/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע