סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח הצרפתים באים
 

 
 
לקראת פסטיבל הקולנוע הצרפתי השביעי הנפתח היום בסינמטקים, חמישה סרטים מומלצים


פסטיבל הקולנוע הצרפתי השביעי מציג מבחר מגוון של סרטים עדכניים, מקבץ סלקטיבי אך מן הסתם מייצג מתפוקת הקולנוע של צרפת בשנתיים-שלוש האחרונות. הכתבה מתמקדת בחמישה סרטים מתוך המכלול. שתי מסקנות ביניים לא מחייבות מצפייה במקבץ סרטים מזדמן: בכל סרט צרפתי שני או שלישי תמצאו דמות ממוצא צפון אפריקאי או ערבי, ואת עמנואל דבוס. 
 
"בשקט"
 
סרטה של לאה פנר. בית הכלא הוא מקום אליו נכנסים וממנו יוצאים – כאסירים וכמבקרים - אנשים מכל הסוגים, כל אחד והסיפור האישי הייחודי והמורכב שלו. הכלא הוא גם תחנת הפתיחה והסיום של הסרט, המאוכלס בפסיפס אנושי של דמויות אאוטסיידריות בדרך כלל, המנסות להתמודד עם קונפליקטים לא פשוטים.
 
זורה, אישה בגיל העמידה, מגיעה לצרפת מאלגי'ר, על מנת לנסות ולפענח את נסיבות מותו הטראגיות של בנה ההומוסקסואל. לור, תיכוניסטית בת עשרה, נדלקת במטרו על אלכסנדר, צעיר תזזיתי ובלתי צפוי, שימצא את עצמו מהר מאחורי סורג ובריח. סטפן מתמודד עם חברתו המרדנית, ומקבל מאדם מסתורי הצעה לא פשוטה, שתוכל לסדר אותו בחיים. זורה פוגשת אישה ומתחילה לטפל בילדיה, מה שעשוי לקרב אותה לפענוח תעלומת מות בנה. לור מגלה שהיא בהריון, בעוד חברה אלכסנדר שוהה בכלא, וסטפן מקבל החלטה קשה כדי להבטיח את העתיד הכלכלי שלו ושל חברתו. עם פארידה ראואג', רדה קאטר, פולין אטיאן.
 
דרמה חזקה. הסיפורים האישיים השונים שזורים היטב זה בזה.          
 
"החברים של ניקולא"
 
סרט הפתיחה של הפסטיבל. עבודתו של לוראן טיראר, המבוססת על סדרת הספרים הקלאסית לילדים "ניקולא הקטן" של רנה גוסיני והמאייר ז'אן-ז'אק סמפה. מהסרטים המצליחים ביותר מסחרית בצרפת בשנה האחרונה, שהיה מועמד לפרס ה"סזאר" בקטגוריית הסרט המעובד. במרכז הסרט ניקולא, בסך הכל ילד טוב, פיקח ורגיש, אך גם נוטה למעשי שובבות. הוא אוהב את חייו כפי שהם, במחיצת הוריו האוהבים וקבוצת החברים שלו מבית הספר, והיה מעדיף שהמצב לא ישתנה לעולם.
 
יום אחד אחד החברים מספר בפנים נפולות שיש לו אח חדש, שמרעיש, סוחט תשומת לב ומפר את שלוות הבית. ניקולא מתחיל לחשוש שגם אמו בהריון ומצבו ישתנה קיצונית אף הוא, עד כדי כך שהוא יישלח מביתו למסע בכיוון אחד. ניקולא מקבץ את החברים ויחד הם מחליטים לעשות הכל כדי למנוע מצב שבו יצטרף זאטוט נוסף למשפחתו. ואז מתחילה סדרת תעלולים, משובות ילדות והתפתחויות בלתי צפויות. עם קאד מיראד, מקסים גודאר, ואלרי למרסייר, סנדרין קיברלין, דניאל פרבוס.
 
קומדיה מקסימה, משעשעת ושובת לב. הקאסט הצעיר כובש.

החברים-של-ניקולא-ענקית.jpg 
"החברים של ניקולא". צילום: יח"צ
 
"במקור"
 
סרטו של קאזבייה ג'יאנולי, המבוסס על מקרה אמיתי. פיליפ מילר הוא נוכל מתוחכם, המתמחה בהונאה של חברות גדולות. בדרך כלל הוא עוקץ, עושה קופה, ומיד ממשיך הלאה, לתחנה הבאה. הוא אדם בודד שאינו בוטח באיש, שומר על אנונימיות ולא מתחבר לאף אחד. באחת מתחנותיו הוא מגלה שדה שבו החלה סלילת כביש שהופסקה בגלל פעילים ירוקים שרצו להציל שמורת חיפושיות. הפסקת העבודות הפכה לאסון כלכלי עבור תושבי המקום, שרבים מהם הועסקו בפרויקט.
 
פיליפ רואה במקרה הלא גמור הזה פוטנציאל אדיר לביצוע תרמית גדולה, תוך גריפת כספי חברת מיזמים גדולה. הוא יוזם את חידוש העבודות על הכביש, ובעצם מחליט לבנות אוטוסטרדת ענק במקום. הוא רוכש את אמונם של תושבי שתי עיירות, שאותם הוא שוכר לעבוד בפרויקט החדש. כולם רוחשים לו כבוד ואישה העומדת בראש אחת העיירות מחזרת אחריו ומנהלת איתו רומן. פיליפ מרגיש פתאום נקיפות מצפון על החיים הכפולים שהוא מנהל, וגם הפרופיל הציבורי הגבוה שלו, בעקבות המיזם הגדול, עלול להפיל אותו.
עם פרנסואה קלוזה, עמנואל דבוס, ז'ראר דפרדייה.
 
סרט מגובש ומרשים, עם צוות שחקנים מעולה.      
 
"שותפים"
 
סרטו של פרדריק מרמן. גופה של בחור כבן 20 נמשית מביצה עכורה. הסוכן הרווה והסוכנת קארין, אנשי משטרה מיומנים, מתמנים לחקור את הפרשה, ומגלים עד מהרה ששמו ונסן ושחברתו, רבקה, נעלמה. במקביל מתואר סיפור האהבה בין שני הצעירים, שהתחיל בקפה אינטרנט. כאשר שני הסיפורים – מעללי שני הצעירים וחקירת המקרה על ידי הסוכנים – מובאים לאורך הסרט במקביל. ונסן מתחיל עם רבקה ועד מהרה מתפתח ביניהם רומן לוהט. היא מגלה שהוא חי בקרוון, מה שעומד בסתירה לסיפור שלו שעיסוקו נדל"ן.
 
לבסוף הוא מגלה לה שהוא מתפרנס מעבודה כנער ליווי לגברים. תחילה רבקה נרתעת ומנתקת מגע, אבל מהר מאוד חוזרת אל ונסן ואף נמשכת לעולם הסקס הסהרורי והאפל שבו הוא מתפקד, והופכת לחלק ממנו. העניינים מסתבכים כאשר היא נכנסת להריון, ובמקביל ונסן, שלא מסתפק בלעשות סקס עם לקוחותיו אלא אף מצלם אותם לצורך סחיטה, מבצע מהלכים המסכנים את שניהם. עם ג'ילבר מלקו, עמנואל דבוס, נינה מוריס, סיריל דקור.
 
הסיפור הבלשי מסורבל, צפוי ולא אמין. תיאור עולם הסקס הסוטה של הצעירים מסקרן ואניגמטי.

במקור-וחתיכים-ענקית.jpg 
"במקור" ו"חתיכים". צילום: יח"צ
 
"חתיכים"
 
סרטו של ריאד סאטוף, המגולל קומדיית נעורים והתבגרות שטופת הורמונים. הרווה בן ה-14 חי עם אמו התוססת. הוא לא מבריק במיוחד, לא נראה מי יודע מה (עם תספורת מוזרה וגשר על השיניים), אבל הוא חרמן בתול וזב ריר, שמת כבר לחוות את הנשיקה הראשונה. הנסיונות שלו להתחיל עם בנות טיזריות בבית ספרו מסתכמים בהבטחות סרק לסקס, בסירובים כואבים ובתגובות של לעג.
 
הרווה נאלץ להסתפק בידידותו הקרובה של חברו הגיטריסט, המיוחם אף הוא, המאיץ בו לנקוט מהלכים עם בנות, ובאוננות כפייתית. הרווה וחברו הגיטריסט גם מתאמנים מול ראי על הנשיקה הצרפתית המיוחלת. באחד הימים מתחילה לשוחח עם הרווה בעת נסיעה באוטובוס אחת הנערות היפות בכיתתו. הקשר גולש מהר מאוד לנשיקות צרפתיות לוהטות. הרווה קצר הרוח רוצה לקדם את היחסים ולשכב עם הנערה, מה שמכעיס אותה. עם ונסן לאקוסט, אנתוני סוניו, אליס טרמולייר, נעמי לבובסקי, אירן ז'אקוב, עמנואל דבוס.
 
פה ושם משעשע, בדרך כלל וולגרי ושטותי. מעין "אמריקן פאי" צרפתי.14/06/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע