סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון גרוב לצינורות ביוב וסמבה זבל
 

 
 
גיל בוהדנה, ממשתתפי פסטיבל סולם יעקב, מייצר כלי נגינה מגרוטאות ומוזיקה עם אנרגיות ירוקות


אקומיוזיק

גם השנה מציע פסטיבל "סולם יעקב" (בשנתו ה-35!) תמהיל מקסים של אמנים ידועים מהארץ ומחו"ל ולצדם אמנים צעירים בתחילת דרכם וקהל הכולל את דור הסבים של המשפחה ואת דור הפעוטות והתינוקות, המאוחדים כולם באהבה למוזיקת פולק אנגלו-סקסית.

שלושה ימים של הופעות, סדנאות, כיתות אמן, דוכני מזון, פעילויות לילדים, אוהלי טיפולים למיניהם ותחושת פסטיבל אמיתית, בין הימים חמישי-שבת, 21-19 במאי, במתחם התיירות של מלון נוף גינוסר.

למעלה מ-50 מופעים השנה ב"סולם יעקב", המארחים אמנים מארה"ב, קנדה, אירלנד, הולנד וישראל. ברשימת האמנים הישראלים הארוכה  תמצאו גם הרכב ייחודי מכל  בחינה - "דואו אקומיוזיק": גיל בוהדנה ולצדו המתופף אייב דורון במופע "צלילים מחצר הגרוטאות", מופע מוזיקלי המנוגן כולו בכלי נגינה שנבנו מחומרים ממוחזרים.
פחיות, מנורת לילה, צינורות השקייה ועליהם ניירות דבק, חביות קרטון ופלסטיק, דליים, מגש נירוסטה, מזוודה שמשמשת כבייס דראם, צינורות ביוב, חלילי ממטרה, שאריות של רהיטים, מיכלי גז, כלי גינה, קופסאות שימורים, אלה הכלים שיקדמו את פניכם על במת "צלילים מחצר הגרוטאות".

מכל אלה יוצרים בוהדנה ודורון מוזיקה אקוסטית ברובה, בעלת איכויות המשתרעות מפכפוך אתני מעודן ועד שמחת חיים פולקלוריסטית, השואבת את השראותיה מסגנונות שונים שאת כולם ניתן לאחד תחת הכותרת מוזיקת עולם.

   

מוזיקה ואדריכלות נוף

גם חייו האישיים של בוהדנה, 46, מתאפיינים באיחוד סגנונות. רוב חייו הוא עסק במקביל גם במוזיקה וגם באדריכלות ובתכנון גנים ונוף, ואת שתי אהבותיו אלה הצליח לשלב לכדי מוצרים הנוגעים בשתיהן, באמצעות כלים בעלי אוריינטציה ירוקה שהוא בונה ומופיע עמם במופעים שלו עם אשתו, החלילנית חגית רוזמרין. ביחד פתחו השניים את מרכז "חליל בגליל" - סטודיו שבו הם מקיימים פעילויות של מוזיקת עולם וחלילים, בקיבוץ יסעור בו הם מתגוררים.

"בטיול הגדול של אחרי הצבא הסתובבתי בהרבה מקומות", מספר בוהדנה, "התחברתי למוזיקה של המקום, פגשתי הרבה מוזיקאים מכל מיני סוגים ובדרך כלל גם אספתי חלילים כי זה התחום שאני בא ממנו. כשחזרתי נוצר לי אוסף ענק של חלילים.
"במקביל הכרתי גם כלים שלא הכרתי לפני כן. יש איזה כלי בוויטנאם שנקרא 'קלונגפוט' שעשוי מצינורות במבוק, או טנגדראם, כלי אפריקאי שיוצרים מבול עץ שמרוקנים אותו ויוצרים בו שני לשונות בגדלים שונים ומתופפים עליהן. בעשר השנים האחרונות אני בונה כל מיני כלים עם אוריינטציה לאותם כלים שפגשתי בעולם".
 
ביובופון, איכסהפון וחליל ממטרה

מתי הפכו הכלים שלך לכלים בעלי אוריינטציה ירוקה?

"בהתחלה זה התחיל פשוט כניסיונות לבנות כלים מחומרים שהיו לי, וזה גדל גם לסדנאות שאני עושה לילדים ולמורים שעוסקות בחומרים שנמצאים סביבנו ואתה מקבל פן נוסף של שימוש בחומרים האלה, ורואה שלפעמים אתה משיג בכלים האלה צלילים שאתה לא משיג בכלים אחרים, והרבה מהם ממש קלים לבנייה".

תן לי דוגמאות לכמה מהכלים האקולוגיים והייחודים שאתה בונה

"הכלי הכי 'היילייט' אצל קהל הוא מה שאני קורא ה'ביובופון'. זה כלי שעשוי מצינורות ביוב באורכים שונים, שכיוונתי בסולם פנטטוני, ואני מקיש עליו בכפכפים, כפכפי אילת כאלה. יש גם את ה'חליל ממטרה' שהוא העתק של חליל הודי. אני בונה כל מיני חלילים. למשל סקסופון-קלרנית שאני קורא לו 'איכסהפון' כי זה עשוי ממיכל קטן כזה שהילדות שלנו משחקות איתו והוא נקרא 'ג'לי איכסה'. עם המיכל הזה ניגנתי למשל איזו רומנסה ספרדית. או מיכל של קומפרסור שמצלצל ממש כמו הפנטאם השוויצרי (כלי הקשה מלודי מתכתי – ט. ג.), אם את מכירה, שהשם האמיתי שלו זה בעצם 'האנג', רק בארץ קוראים לו פנטאם. על המיכל הזה יש לי קטע שנקרא 'סאנו'",

נחמד, כלים מהזבל עם יצירה שנקראת "סאנו"...

"פניתי אליהם, מה את חושבת...

גיל-בוהדנה-01.jpg
גילי בוהדנה (מקור: אתר "צלילים מחצר הגרוטאות")

לאן אתה לוקח את הכלים האלה מבחינה מוזיקלית?

"בדיסק שהוצאתי יש 15 קטעים שכל אחד מהם בא מעולם שונה. יש קטע של טראש מטאל, שבו אני מנגן על כלי שאני עושה איתו גרוב, הכנסתי לו דיסטורשן ואני מנגן עליו עם פלאייר. אנחנו עושים הרבה סגנונות. יש לנו קטע אירי, וקטע מזרחי לגמרי שאני קורא לו 'שיכון מזרח', יש לנו קטע שנקרא 'סמבה זבל' בשתי המשמעויות שלו, שמתופף בו אייב דורון שהוא מתופף שחבל על הזמן, אני מנגן על חליל שעשוי מכידון של אופניים..."

יפה איך משתלבים לך כל החלקים ברזומה ליצירה אחת שיש בה מוזיקלי וסביבתי

"אני באמת מרגיש בזמן האחרון שכל היכולות שלי מהדברים האחרים שעשיתי משתלבים באמת, והכל גם מסתדר עם המוזיקה והסקרנות של החיפוש של הצליל. חגית ואני למשל עושים כל מיני אקספרימנטים של לנגן בתוך מיכלי מים של מקורות, שכשנכנסים לתוכם הצלילים שעושים נשמעים פשוט חבל על הזמן, וחלק מהכלים אני משלב עם אדריכלות נוף. אני בונה כלים שעומדים בחוץ ומתכנן פינות מוזיקה.

"הרעיון הוא לאפשר לילדים, ולילדים יותר גבוהים שהם המבוגרים, להגיע אל הכלים וחוות את המוזיקה בצורה ישירה ובלי מתווכים. אני מכוון חלק ניכר מהכלים בסולמות פנטטוניים כדי שכל קומבינציה שילד יבוא וינגן בה תישמע הרמונית. גם אם ינגנו ביחד שני ילדים זה יישמע טוב".

   

כולם מזהים את כולם

מה צפוי לקהל בהופעה שלכם ב"סולם יעקב"?

"אייב דורון ואני ניתן שם 45 דקות של מוזיקה קומוניקטיבית- מוזיקת עולם, קטע אירי, קטע סמבה, מוזיקה מדרום אמריקה. אני עושה עם הצינורות איזו דינמיקה עם הקהל, אחר כך נעלה ילדים לעשות איתנו קטע תיפוף על כל החביות והדליים. יש לי מטאטא שנקרא לאגאפון, כלי מעניין שפגשתי באוסטרליה, מעין מטאטא שיש עליו מלא מלא פקקים של בקבוקי בירה, לאגרים שהאוסטרלים מבטאים כ'לאגה' ומכאן שמו".

"זה לא עוד פסטיבל שהתחיל כמיוחד ונהפך למיינסטרימי", מספר בוהדנה, שמכיר את הפסטיבל שנים רבות, הן מצד הבמה והן מצד הקהל. "יש לו את האופי האנגלו הסקסי שלו, וכל המוזיקה שבו מביאה את הקהל המסוים הזה שחוזר שוב ושוב עד שממש כבר כולם מזהים את כולם.

"במעטפת של הפסטיבל תמיד יש מוזיקה. מעבר למופעים הרגילים תמיד יש סשנים שחלקם מאורגנים וחלקם לא. אני למשל לוקח לשם מפוחיות, רואה שם איזה גיטריסט ויאללה. יש שם אווירה מאוד מוזיקלית ומאוד חופשית. אתה משאיר הכל פתוח ויודע שאף אחד לא ייגע, ואם ילד נופל איפה שהוא אתה יודע שידאגו לו. באמת יש אווירה פתוחה וכיפית כזאת".

דואואקו-01.jpg   
         "צלילים מחצר הגרוטאות"


"צלילים מחצר הגרוטאות" יתקיים ביום שישי, 20 במאי ב-12:00 במסגרת פסטיבל סולם יעקב. הפסטיבל יתקיים בימים חמישי-שבת, 21-19 במאי 2011 (החל בחמישי ב-16:00 ועד שבת ב-17:00) במתחם התיירות של מלון נוף גינוסר. קמפינג חינם.  ניתן להזמין כרטיסים דרך אתר הפסטיבל  עד ה-17 במאי.  הזמנות בטל' 04-6850403 בימים א'- ה' בין השעות 13:00-10:00.


למועדי מופעים >

12/05/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע