סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון "בטוח הייתי אמריקאית באיזשהו גלגול"
 

 
 
היא נשמעת כמו ג'ון באאז אבל גדלה בבית דתי. לילך שיר תופיע החודש בפסטיבל "פניני המוזיקה"


"לא ידעתי מה זה ביטלס"

כשומעים את לילך שיר שרה במבטא האמריקאי המושלם שלה, קשה להאמין שהיא גדלה בבית דתי, שבו מקסימום המוזיקה שנשמעה היו זמזומי שירה ארץ ישראלית ישנה על רקע בישול סירי השבת.

במופע שלה "נשיקות מתוקות מיין" שיעלה חודש במסגרת פסטיבל "פניני המוזיקה" במנזר לטרון, היא עורכת מחווה לאמני המחאה האמריקאים של שנות השישים ומגישה את הפרשנויות שלה לשיריהם של פיט סיגר, ג'ון באעז, בוב דילן, ג'וני מיטשל, ג'ודי קולינס, פיטר פול ומרי, להקת האורגים, לאונרד כהן, ועוד.

אל המופע הזה הוביל מפגש מוזיקלי בין שיר לבין שי טוחנר - גיטריסט ומוזיקאי המזוהה יותר מכל עם מוזיקת העם האמריקאית לסוגיה – מפגש שהפך לסיפור חונכות שהזין מספר שנים פוריות של עבודה משותפת והשפעתו על דרכה המוזיקלית של שיר ועל הזהות האמנותית שלה מגיע עד לחומרי אלבום הסולו הראשון שתוציא בחודשים הקרובים.

"כמו כל הצעירים באתי גם אני מהכיוון של הרוק", מספרת שיר (30). "לפני כארבע שנים שי טוחנר ראה הופעה שלי עם חומרים מקוריים בבארבי ופנה אלי לאחר מכן, ואמר שהוא רואה בי פוטנציאל, והוא מאוד רוצה שאתחיל להופיע איתו ברחבי הארץ. מהר מאוד זה מה שקרה ומאז אותו מפגש נוצר שיתוף פעולה של שלוש שנים מאוד פוריות שבהן הופענו ממש בכל חור בארץ, כמו שאומרים".

lilach-shir-anak-yuval-nade.jpg
לילך שיר, צילום: יובל נדל

כזה ביקוש יש לפולק אמריקאי בארץ?

"ממש, כן. פולק וקאנטרי, משולב לפעמים עם אירי, כי זו הרי מוזיקה שבאה מאותם מקורות. בין המוזיקה האירית לקאנטרי יש קווים מאוד דומים כי הרבה מאוד מהגרים מהאיים הבריטים הגיעו לארה"ב והשתלבו בסטייל הנגינה שלהם לתוך הקאנטרי כך שהייתה השפעה של המוזיקה הקלטית על המוזיקה האמריקאית".

עד אותו מפגש עם שי טוחנר, מה בעצם היה הקשר שלך לפולק אמריקאי?

"אני התוודעתי לסגנונות האלה דרך שי, שחיבר אותי למקורות הקאנטרי, הכיר לי את ג'ון דנבר, את דולי פרטון, מוזיקה קלטית, הרכבים אינסטרומנטליים מעניינים, דרך אגב, יש זמרת נפלאה שאני מאוד מאוד ממליצה לך לשמוע בשם CARA DILLON, שהיא מעולה מעולה, ומשם בעצם נוצר הסגנון המוזיקלי שלי, כשהחומרים האלה ניתכו איכשהו פנימה לתוך החומרים שלי, ובחודשים הקרובים ייצא אלבום הסולו שלי והוא בעצם קאנטרי בעברית. חומרים מקוריים שלי שהוקלטו בנאשוויל עם משה לוי, והוא ממש קאנטרי אותנטי מבחינת הנגנים והכל".

   

איך בעצם עוזבים לשלוש שנים את הדרך המקורית שהתחלת לפני שפגשת את טוחנר?

"זה לא בדיוק שעזבתי כי שי עבד איתי כמעט כמו מורה פרטי, מה שהועיל מאוד גם ליצירה האישית שלי. הוא שיפר לי למשל מאוד את הנגינה בגיטרה, ופתאום היו לי הרבה יותר אפשרויות כשבאתי להלחין. עשינו גם הופעות של החומר שלי שהוא ניגן איתי והחומרים שלי קיבלו פתאום ביטוי ואור אחר דרך שי. זה השפיע על המופע, על הכתיבה ועל כל הכיוון היצירתי שלי, מתוך משהו שהיה כנראה טמון בי ולא ידעתי. אני גדלתי בבית דתי, לא ידעתי למשל מה זה ביטלס, לא שמעתי מוזיקה..."

עכשיו את אומרת את זה?! כמה דתי זה דתי?

"דתי כיפה סרוגה, בני עקיבא. אז לא היו לי השפעות של מוזיקה בילדות. הייתי צריכה להגיע למוזיקה לבד. מה ששמעו בבית זה את שירי ארץ ישראל הישנה ברדיו כשאמא מבשלת ביום שישי. זה מה שקיבלתי כילדה מסביב, לא שמעתי חוץ מזה שום דבר אחר, כך ששי היה בשבילי גם סוג של מנטור מוזיקלי".

ובכל זאת, במופע הקרוב את כבר לא מופיעה עם טוחנר (על הבמה מלווים אותה ארנון זיו בפסנתר ותומר עינת בכינור-  ט. ג.)

"שי ואני סיימנו את עבודתנו המשותפת לפני שנה, אחרי שעבדנו שלוש שנים ביחד. הקשר פשוט מוצה באיזושהי רמה מבחינת מה שהוא יכול היה לתת לי, ולי היה מאוד חשוב לרוץ קדימה עם החומר המקורי שלי וזה פחות התאים מהבחינה הזאת. הייתי צריכה איזה משב רוח רענן ומאז אני ממשיכה להופיע בחומרים של פולק וקאנטרי עם ההרכבים שלי ברחבי הארץ.

"שי ואני הוצאנו שני אלבומים תוך כדי שלוש שנות עבודה, והמופע הקרוב, 'נשיקות מתוקות מיין', הוא בעצם המופע של האלבום השני שלנו שנקרא באותו שם, KISSES SWEETER THAN WINE. הרעיון למופע הזה הוא של גרשון כהן, מפיק הפסטיבל הקלאסי באבו גוש, שחשב על הרעיון לכבוד יום הולדת 90 של פיט סיגר שנחגג באירוע שלא נראה כמותו במדיסון סקוור גארדן בניו יורק בשנה שעברה. זה היה מופע בכורה בכנסייה הגדולה באבו גוש, כנסיית יערים, ומאז המופע הזה רץ ברחבי הארץ".

 סוג של זמרת מחאה

קחי אותי אל החיבור האישי שלך לשירת המחאה של אמנים אמריקאים משנות השישים, במיוחד עכשיו, כשאני מודעת לרקע הלא שגרתי שלך

"אני די בטוחה שהייתי אמריקאית באיזשהו גלגול, וזה היה כנראה מתישהו בשנות ההתחלה של אמריקה, אולי תקופת מלחמת האזרחים. ברור לי שגדלתי לתוך סגנון המוזיקה הזה באיזו שהיא רמה ובאופן בלתי רצוני לחלוטין. זה חלק גמור ממני. אני גם מדברת במבטא אמריקאי כמו של אמריקאית, מאז שאני קטנה. זה פשוט קיים אצלי בפנים".

והחיבור לשירת המחאה? בכל את, כשאת עומדת שם על הבמה את נותנת פרשנות למשהו מאוד מוגדר, איפה את בתוך הדבר הזה?

"גם אני בעצם סוג של זמרת מחאה. ככה אני רואה את עצמי. באלבום החדש שלי יש לי שיר על אלימות בבית, יש לי שיר נוסף שמצליח מאוד באינטרנט, 'מעיין', ועוסק בהפרעות אכילה, יש לי שיר על איכות הסביבה, אני מלאת שירי מחאה שאני כותבת".

מתוך אמונה ששירים יכולים לשנות?

"לא רק יכולים, צריכים. התחושה שלי היא שמוזיקה היא סוג של שליחות שנועדה להעביר איזשהו מסר דרך המילים, דרך השירים".

   

מה מעניקה הפרשנות המוזיקלית שלך לשירים האלה שהם מוכרים מאוד, בסופו של דבר? איפה זה נמצא בטווח שבין שחזור לבין הולדה מחדש?

"הם בטוח נולדים מחדש דרכי. מצד אחד העיבודים אותנטיים מאוד ונאמנים למקור, אבל הפרשנות שלי כבחורה צעירה נותנת איזשהו ערך מוסף שלא מוריד. להפך. יש אנשים שאומרים שכשאני שרה ג'ון באאז הם שומעים אותה או את התקופה שהיא מייצגת, בהוויה שלה. בעבר, אגב, למדתי גם שירה קלאסית, והטכניקות ששרו בהם פעם הן טכניקות קלאסיות, אז שומעים את החיבור ביני לבין החומרים האלה גם בשירה שלי".

איכשהו הקריירה שלך מכניסה דווקא אותך כל הזמן לבתי כנסיות, הפעם למנזר השתקנים...

"אני פחות בקטע של דת ויותר בקטע של אמונה ואמונה זה כמו אהבה, כמו מוזיקה, כמו האמת. אי אפשר לשים לה גבולות, וזה היופי בעצם. שכל אחד יאמין בכל מה שעושה אותו בנאדם יותר טוב לעצמו לאחרים. אמונה זה דבר מאוד חזק".

 

המופע "נשיקות מתוקות מיין", מופע מחווה לאמני המחאה של שנות ה-60 יתקיים בשבת, 15 באוקטובר 2011 ב-12:00 במנזר השתקנים בלטרון במסגרת פסטיבל "פניני המוזיקה". כרטיס: 80 ש"ח. מבצע לגולשי הבמה: 20 אחוז הנחה על מחיר הכרטיס. לרכישת כרטיסים בטל': 02-5356954. בין השעות 16:00-09:00.


למועדי מופעים >

03/10/2011   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (6 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
6. חבל...
צביקה , השרון (21/10/2011)
5. זמרת מעולה
חמוטל , ת"א (20/10/2011)
4. לילך - אני הכי אוהבת לשמוע אותך
אביבה , כפר סבא (15/10/2011)
3. אתר האינטרנט של לילך שיר
מעריכה , (12/10/2011)
2. כל הכבוד, מוכשרת. עלי והצליחי!!!
ביתיה , (12/10/2011) (לת)
1. אתר האינטרנט של לילך
מעריצה , מרכז (11/10/2011)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע