סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ידיעה
 
מאת: נחום מוכיח הזוכים בחיפה: למלא את החלל, עלטה
 

 
 
סרטה של רמה בורשטיין וסרטו של מיכאל אמיר זכו במשותף בפסטיבל הסרטים הבינ"ל בחיפה


שני זוכים

שני סרטים, "למלא את החלל" ו"עלטה", זכו יחד בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה שננעל אמש.
 
עבור "למלא את החלל", על אודות קונפליקט במשפחה חרדית שבה צעירה נדחפת על ידי אמה להשתדך לבעלה האלמן של אחותה המתה, זהו המשך מסע הצלחות גדול.
 
הסרט זיכה את הדס ירון בפרס השחקנית הטובה בפסטיבל ונציה וגרף שבעה פרסי אופיר, בכלל זה פרס הסרט הטוב שמזכה בייצוג ישראל באוסקר.
 
בנימוקי חבר השופטים (הבמאים ג'ולי שלז ויצחק צפל ישורון, הצלם אמנון זלאייט, המפיק אהוד בלייברג והפרופסור לקולנוע ג'ראלד פרי מארה"ב) נאמר: "למלא את החלל הינו אגדה קסומה ופיוטית על חיים, מוות, נישואים והתחדשות בתוך הקהילה החרדית.  בימוי מרגש של בימאית שזה לה סרטה הראשון". הפרס, בסך 70 אלף ₪, יחולק בין המפיק אסף אמיר והבמאית רמה בורשטיין.
 
"עלטה" מגולל את סיפורו של נימר, צעיר פלסטיני, סטודנט מצטיין, החולם ללמוד בחו"ל ושואף לחיים טובים יותר. באחד הלילות הוא פוגש ברועי, עורך דין ישראלי החי בתל-אביב, והשניים מתאהבים.  ככל שמערכת היחסים ביניהם מתהדקת, נאלץ נימר להתמודד עם אופייה הקשה של החברה הפלסטינית, שמוקיעה אותו בגלל זהותו המינית, ועם חברה ישראלית שאינה מקבלת אותו בגלל זהותו הלאומית הפלסטינית.
 
מנימוקי חבר השופטים: "דרמה אמיצה ורלוונטית המחויבת לזכויות אדם, ערכי אנוש, חופש ובחירה מינית בחברה הפלסטינית והישראלית כאחד". הפרס, בסך 70 אלף ₪, יחולק בין הבמאי מיכאל אמיר והמפיקים ליהוא רוטר ומיכאל אמיר

מיכאל-אמיר-01.jpg 
                           מיכאל אמיר "עלטה" (צילום: שי מהלאל)


ציון לשבח הוענק ל"איגור ומסע העגורים", שביים יבגני רומן. הסרט עוסק בנער מרוסיה העולה ארצה עם אמו. האב הנשאר ברוסיה עוסק במחקר ובמעקב אחר עגורים ומסלול מעופם, ועיסוקו זה ימשיך להיות הציר המרכזי בקשר בינו ובין בנו למרות המרחקים.
 
מנימוקי השופטים:  "הפרס ניתן על טיפול עדין ומרגש בנושא של מערכות יחסים בתוך המשפחה,  ועל קליטתו של ילד רוסי בחברת הילדים הישראלית,  תוך שימוש קולנועי ביופיו של הטבע כנושא מאחד".

3 פרסים ל"שש פעמים"
 
פרס לסרט ביכורים עלילתי, בסך 30,000 ₪, הוענק ל"שש פעמים", שביים יונתן גורפינקל והפיק אודי ירושלמי.
 
הסרט, שנעשה בהשראת אירועים אמיתיים, מתאר מספר שבועות בחיי קבוצת מתבגרים בני 17 בהרצליה, שאל בית ספרם עברה גילי, נערה המנסה להשתלב ביניהם  בכל דרך אפשרית.  דרך גילי אנחנו מתוודעים אל המעמדות, הערכים ויחסי הכוחות שמרכיבים את חווית ההתבגרות הישראלית חסרת רחמים.
 
נימוקי השופטים: "מבט מרענן ומפעים החושף פן לא מדובר בחייהם של רבים מבני הנוער היום; בו מעמד חברתי מזוהה עם נהנתנות חסרת ביקורת, התנסות מינית אקראית, ובצורה הרסנית וקיצונית יותר עם ניצול והתעללות מינית".
 
"שש פעמים" זכה גם בפרס מיקי אלבין לתסריט, בשיתוף איגוד התסריטאים, בסך 15,000 ₪, שהוענק לרונה סגל. נימוקי השופטים: "דיוקן אינטימי ומושכל של האופן שבו בני נוער עכשוויים מדברים, חושבים ומתייחסים. מבט חודר ואמיץ, עצוב ונוגה.  נרטיב נועז ללא שמץ של התנשאות". 

רונה-פרס-תסריט01.jpg
רונה סגל - פרס התסריט לסרט "שש פעמים" (צילום: שי מהלאל)


כן זכה הסרט בפרס השחקנית בסרט עלילתי בסך 10,000 ₪ שהוענק לשחקנית סיון לוי. נימוקי השופטים: "פורטרט מהוקצע, חסר פשרות ונועז של מתבגרת המוכנה לסכן הכל, כולל כבודה העצמי השברירי, דרך מין ומיניות, בניסיון נואש לזכות באהדה ובאהבה".

משה איבגי זכה בפרס השחקן בסרט עלילתי בשיתוף  בסך 10,000 ₪, על משחקו בסרט "מנתק המים", שביים עידן הובל, בהפקת איתן מנצורי. נימוקי השופטים: "דיוקן מיומן ומהוקצע, מאופק ומעורר הזדהות, של איש קטן משוליה הנשכחים של החברה הישראלית, במאבקו לתעסוקה, פרנסה ולקיום מכובד.  משחק המהווה תזכורת לדמויות הבלתי נשכחות של סרטי הניאו-ריאליזם האיטלקי". 
 

משה-אבגי-מנתק-המים.jpg


משה אבגי פרס השחקן בסרט "מנתק המים" (צילום: שי מהלאל)

פרס ג'ק ניילור לצילום בסרט עלילתי, בסך 20,000 ₪, הוענק לאסף סודרי על צילום הסרט "למלא את החלל".
 
נימוקי השופטים: "צילום מדויק ומינימליסטי, ובו בזמן מהמם ומכשף. עבודת המצלמה המהפנטת חוגגת עולם דתי, טקסי ונטול זמן, גשמי ורוחני כאחד". 

אסף-סודרי-01.jpgאסף סודרי פרס צילום על הסרט "למלא את החלל" (צילום: שי מהלאל)


פרס הסרט התעודי: "השיעור"

 
פרס לסרט תיעודי בשיתוף הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, בסך 40,000 ₪, הוענק  ל"השיעור" בבימויה של ענת צוריה. הסרט עוסק בסיפורם של לילה ונימר, שני זרים בעיר אחת, היוצאים למסע משותף ללימוד נהיגה. המכונית הופכת למעין תא וידוי.
 
נימוקי חבר השופטים (ד"ר אריאל פרידמן, מרצה, לימור פנחסוב, במאית ועורכת, רינו צרור, עיתונאי, במאי, עורך ואיש טלוויזיה): "סרט רגיש, מדויק ורב מימדי. היוצרת ענת צוריה מפגישה אותנו עם שלוש דמויות שכל אחת מהן חודרת ללב ובעיקר הגיבורה, אישיות מרתקת ומרובת סתירות. באמצעותה אנחנו מתוודעים לקונפליקטים מורכבים ומגוון נרטיבים בחברה הישראלית ובעיקר לשאלת הזהות של היושבים בה, ישראלים ופלסטינים".

פרס מענק מרכז הסרט הישראלי בניו יורק לסרט תיעודי הוענק ל"לולה" בבימוי של איתן חריס. הסרט מגולל את סיפורה של גליה פרדו, אישה ורעיה מאושרת בזיכרון יעקב, אם   לארבעה ילדים, השרה בחבורת הזמר המקומית, המחליטה יום אחד לפתוח במושבה חנות למוצרי מין, למרות תגובת החברה הפרובינציאלית.
 
 נימוקי השופטים: "זוהי קומדיה דוקומנטרית. הומור הוא נדיר במחוזות הדוקומנטרי בישראל וב'לולה' מצאנו קומדיה כזו שמצליחה להציף את ההתייחסות לנושא המין בצורה מפתיעה ומלאת חן בתוספת הצלפות מדויקות בצביעותו של המוסר השמרני. באמצעות הנגדה קולנועית מרתקת שבין שמרנות לבין מתירנות, בין הסתרה וחשיפה ובין מבוכה ונינוחות, מצליח יוצר הסרט איתן חריס לעורר מחשבות אודות הנושא המטופל בו".

איתן-חריס-01.jpg
איתן חריס (צילום: שי מהלאל)

פרס הסרט העצמאי: "המעיין הנעלם"

 
פרס ע"ש שרון עמרני לסרט עצמאי, בשיתוף קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה, בסך 10,000 ₪, הוענק לסרט "המעיין הנעלם", שביים ינאי יעקב ליין, בהפקת ינאי יעקב ליין ואיתי פנחס עקירב. הסרט עוסק בסיפורם של שאול, נביא אובדני, ויהונתן, צעיר המנסה להתגבר על התאבדות חברו. השניים נפגשים בטרמפיאדה בעת ששאול מנסה לשדוד את יהונתן.
 
נימוקי חבר השופטים (אביטל בקרמן, במאית ומפיקה, דני לרנר, במאי ומרצה, יובל נתן, במאי ואנימטור): "זהו סרט מסע הלוקח אותנו אל תוככי הרגש, דרך דמות מסתורית עמוקה, חד פעמית ורבת פנים, המגולמת בווירטואוזיות על ידי משה איבגי.  בשפה ויזואלית עשירה, ממוקדת ורהוטה, מתאר הסרט קשר בין דמויות המוביל להזדככות".
 
ציון לשבח ניתן לסרט "ברוכים הבאים או.... משתתפים בצערכם", שביים לאון פרודובסקי, על "קומדיה חריפה, מתוחכמת ומלאת הפתעות. הסרט מבוים ברגישות המדגישה את הפרדוקס בין התפיסה הרומנטית של העלייה לארץ ובין הבירוקרטיה הישראלית המתישה".
 
פרס על הישג אמנותי בקולנוע הישראלי מוענק לשחקנית אסיה נייפלד על תפקידה בסרט "חדר 514" של הבמאי שרון בר זיו, "בתפקיד בכורה מדהים כסמלת-חוקרת במצ"ח המנסה להגיע באומץ לשורש האמת בפרשייה שעניינה פגיעה בזכויות אדם, מציגה נייפלד בפנינו באופן מרשים ורב כוח דמות המשלבת תערובת מדויקת של החלטיות וחמלה".

סרטי סטודנטים: "שבועיים גג" ו-"בת הרב"

מענק לסרט עלילתי קצר שהופק בבית ספר לקולנוע, ע"ש שרון עמרני בשיתוף קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה, בסך 5,000 ₪, הוענק לסרט "שבועיים גג" בבימויו של דני הכט מהחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. הסרט עוסק בגומא, משורר והוגה, שנאלץ לחזור לגור בבית הוריו לאחר שנזרק מדירתו, ומוצא שפה משותפת אך ורק עם אחייניתו בת השבע.

נימוקי השופטים: "סיפור המתאר את זעקתו של צעיר הנאבק על עצמאותו. השירה שנובעת מתוך הדמות קוראת תיגר על המסגרת המשפחתית החונקת, וכך נוצרת דמות חזקה שנוטעת תקווה בצופה. הבמאי יוצר סרט התבגרות מרגש ומשוחק היטב, מתובל בהומור שחור ומצטיין בשפה קולנועית עשירה ומתוחכמת".
 
מענק לסרט תיעודי קצר שהופק בבית ספר לקולנוע, ע"ש שרון עמרני בשיתוף קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה, בסך 5,000 ₪, הוענק לסרט "בת הרב", שביימה רחלי וסרמן מ"מעלה", בית הספר לטלוויזיה, לקולנוע ולאמנויות ירושלים. הסרט מתאר את סיפורן של שלוש בנות רבנים שובות לב, שבחרו בדרך חיים שונה מזו של הוריהן. נימוקי השופטים: "התבוננות נוגעת ללב על קבוצת נשים מרתקות ויצירתיות בעלות עולם פנימי עשיר. סצנות כנות ומרגשות חושפות לבטים משותפים, שאלות של אמונה וחיפוש אחר הגדרה והבעה עצמית מספקת. המצלמה נעה בין העולם בו צמחו גיבורות הסרט ובין עולמן האישי, מה שמדגיש בהצלחה את הקיטוב בחייהן".
 
פרס אלי גלפנד לסרט אנימציה, בסך 8,000 ₪, הוענק לסרט "ניושה", שביימו לירן קפל ויעל דקל מהמכללה האקדמית ספיר. הסרט מבוסס על עדותה של ניצולת השואה נעמי קפל ז"ל ומגולל את סיפורה של ניושה בת ה-10 שחולמת לרכוש זוג נעליים. נימוקי השופטים: "הסרט משתמש באנימציית סטופ-מושן ורותם את החומריות להענקת רובד רגשי עמוק השואב את הצופה, תוך שמירה על קוהרנטיות סגנונית.  השילוב בין האנימציה לעדות המוקלטת יוצר סרט מרתק ומהפנט". 
  
פרס עוגן הזהב: "שלגי הקילמינג'רו"
 

פרס "עוגן הזהב" לקולנוע ים תיכוני הוענק ל"שלגי הקילימנג'רו", סרטו של רובר גידיגיאן.  
 
נימוקי חבר השופטים (אהרון איפלה, שחקן ויוצר רב תחומי, יואל קימנסקי, מרצה לקולנוע ועורך תסריט, ד"ר עוזי אלידע, חוקר ומרצה להיסטוריה תרבותית ותקשורתית מודרנית): "הסרט בולט בייחודו כסרט שמצהיר על האמונה בטוב ליבו של האינדיבידואל ובכוחה של הסולידריות החברתית.  זה לא סרט תמים. זהו סרט שמציג את התפרקות החלום של מדינת הרווחה ומשאיר טעם מר מסוים בהצגת הקונפליקט שבין אידיאלים סוציאליסטים לבין פרגמטיזם, ניהיליזם וייאוש. קולנוע ישיר, בהיר ויעיל".
 
ציון לשבח ניתן לסרטו יוצא הדופן של הבמאי הדגול אלן רנה, "עוד לא ראיתם כלום".
 
בפרס "הבמאים של המחר" בחסות "פדאורה" (איגוד המבקרים באירופה ובמזרח התיכון) זכה הסרט הרומני "מעבר לגבעות", של הבמאי כריסטיאן מונג'יו, המציע פורטרט רב הבעה של אישה על סף התמוטטות בעולם שנקרע בין חשיבה חופשית למסורת ארכאית. 
 
בציון לשבח זכה הסרט "אוסלו, 31 לאוגוסט" של הבמאי יואכים טרייר על שרטוט מדויק, מהפנט ונטול סנטימנטליות של יומו האחרון של צעיר שבור רוח בדרכו אל האבדון.
 
נימוקי חבר השופטים (גידי אורשר, מבקר קולנוע, גלי צה"ל, יהודה סתיו, מבקר קולנוע, ידיעות אחרונות,  ג'יימס אוונס, חוקר ומבקר קולנוע מאנגליה): "12 סרטים נכללו בתחרות השנה ובהם כמה מתחרים משובחים. ואולם שני סרטים בלטו מעל השאר ביכולת הקולנועית ובעוז המבע שלהם, שניהם משלבים עוצמה אמנותית ויכולת הבעה אנושית". 09/10/2012   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע