סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: טל גורדון ובתפקיד אם המנזר: רותי נבון (פינת גורדון)
 

 
 


את הפריצה הגדולה שלה עשתה רותי נבון בתחילת שנות השבעים במחזמר "אל תקרא לי שחור". היום, אחרי מסלול שכלל כמה להיטי ענק, פרישה מעולם המוזיקה וחזרה בתשובה היא שבה לשחק במחזמר והפעם בתפקיד אם המנזר ב"צלילי המוזיקה", ובקרוב מתוכנן גם תקליט חדש.

כוכבת על בשנות השבעים

תיאמר האמת, מחזות זמר הם לא בדיוק כוס הצ`אי שלי. כשאמא שלי הצליחה לסחוב אותי לפני שנים ל"עלובי החיים", התאפקתי מאוד שלא לצאת החוצה באמצע, וגם זה, לא בגלל ז`אן ולז`אן כמו בגלל הקיבעון שלא נותן לי לעזוב סרטים והצגות באמצע.

אבל הסיפור (האמיתי, מסתבר) על מריה, המטפלת בשבעת ילדיו של הקפטן פון טראפ האלמן ומתאהבת בו, בתוספת כמה מהקלאסיקות היפות ביותר של שירי מחזמר, והדובדבן שבקצפת - רותי נבון, שכיהנה בלא ידיעתה כאחת מאהובות ילדותי (יחד עם ג`וזי כץ) - הופכים את ההפקה הבימתית החדשה של צלילי המוזיקה למשהו שאפילו אני עשויה ליהנות ממנו.

נבון, כוכבת על ישראלית בשנות השבעים, הייתה אחת הזמרות הבודדות שהציעה, בנוסף ליופי הנדיר שלה, איכויות קוליות ברמה בינלאומית. גם הפריצה הגדולה של תחילת הקריירה שלה הייתה בעקבות מחזמר שהשתתפה בו: "אל תקרא לי שחור", שמתוכו יצאו להיטי ענק בביצועה כמו "יום יבוא" ו"הללויה". בהמשך דרכה סיפקה להיטים כמו "בין האצבעות" שכתב לה צביקה פיק, ובהופעות שלה פרצו ממנה סקס אפיל, אנרגיות וביצועים של כוכבת פופ-רוק אמיתית.

אחרי שנות קריירה ישראלית קצרות נסעה נבון לחפש את מזלה בארצות הברית, אבל חזרה לארץ תוך זמן לא רב והוציאה שירים כ"חשמל זורם בכפות ידיך" ו"גשם בעתו" - להיטים גדולים וידועים גם כיום. את לב בני הדור שלי היא כבשה בעיקר בכיכובה בתכנית הילדים המקסימה "ראש כרוב". אבל ב 79` היא עשתה את התפנית המשמעותית ביותר בחייה, חזרה בתשובה, פרשה ממוזיקה והקדישה את זמנה להקמת משפחה בארצות הברית.

הדרך היחידה לצפות בה שרה הייתה כשהופיעה, לעתים נדירות, בערבים סגורים לנשים בלבד (באחד מהם הספקתי אפילו אני לחזות) כששירים כמו "חשמל בכפות ידיך" שנחשבו בעיניה כמוקצים לא נכללו כמובן ברפרטואר.

בתחילת שנות האלפיים נבון חזרה במפתיע להופיע במסגרות חילוניות, מול קהל מעורב, עם שירי העבר שלה, והוציאה אלבום ממופע שעשתה בפסטיבל ג`אז בים האדום, בלי לוותר על הדת ועל האמונה החזקה שלה.

"ה`מאד`ר סופיריור` יעני "

עכשיו אני תופסת אותה, במאמצים רבים, בין החזרות העמוסות של צלילי המוזיקה, יומיים לפני עליית המחזמר בו משתתפים מלבדה שחקנים וזמרים כרמה מסינגר, דודו פישר, גברי בנאי, אילנה אביטל, רן דנקר ואניה בוקשטיין, ובו היא מגלמת, צחוק הגורל, דווקא את תפקיד אם המנזר.

- ספרי בכמה מילים על התפקיד שאת מגלמת במחזמר

"מריה, שאותה מגלמת הכוכבת שלנו רמה מסינגר שהיא פשוט זמרת נפלאה, היא ילדה שמנסה להיות נזירה במנזר, אבל היא מין רוח חופשית כזאת, שאוהבת לשיר, ולא מתאימה להיות נזירה. אני, כאם המנזר וכמנהיגה הרוחנית שלה, ה`מאד`ר סופיריור` יעני, מבינה שהיא לא מתאימה ושולחת אותה לקפטן פון טראפ, אלמן שצריך מטפלת לשבעת ילדיו. זה סיפור אמיתי, אגב, שכתבה משפחת פון טראפ האמיתית, ובגלל זה הוא הפך להיות סיפור קלאסי כל כך מפורסם. אני גדלתי עליו, גידלתי את הילדים שלי עליו, ועכשיו הכי מצחיק שאני משחקת בו".

- ולא הייתה לך שום בעיה מהבחינה הדתית שלך לגלם דווקא תפקיד של אם המנזר?

"בכלל לא. אני מחוברת לדת משה וישראל, אבל זה משחק, זה תפקיד, גם דודו פישר שמשחק את הקפטן הוא אדם דתי, אבל זה לא שייך לעמדה האישית שלנו, לבורא עולם ולאלוקי ישראל. מאחר שאני שומרת שבת כהלכתה ולא מופיעה בשבת ובערבי שבת, כל החבורה לא מופיעה.

"התפקיד של אם המנזר הוא תפקיד מצוין, רוחני כזה. אני בעצם מלמדת את הילדה הצעירה הזאת למצוא את עצמה ואת הגורל שלה בחיים, ועוזרת לה להבין את עצמה מבפנים. כי היא התאהבה בקפטן פון טראפ והגורל שלה היה להיות אשתו ולא להיות נזירה. זה מחזה נפלא וצריך לעודד את הנוער שלנו, שלא כל כך מחובר לדברים האלה לחזור ולהיות מושפעים ממוזיקה של קלאסיקות כאלה, פשוט בשביל ההשכלה הכללית שלהם".

"השקעתי כדי שלא להיות בוסר על הבמה"

- מחזות זמר זו אהבה מיוחדת שלך? גם בתחילת דרכך עשית את הפריצה הגדולה והכוכבות שלך דרך מחזמר.

"אני מאוד אוהבת מחזות זמר. זה עוד פן, עוד מדיום וזאת עבודה קולית קשה מאוד, לא רק מבחינת השירה אלא מבחינת התפקוד. בגלל זה בחרו כאן זמרים שיכולים לעמוד במיוזיקל. כשגרתי בארצות הברית הלכתי להרבה מחזות זמר בברודווי, זה פשוט בית ספר למקצועיות, במיוחד בארצות הברית, שמובילה בעולם בתחום הזה. בשנות השבעים גם הופעתי בהצגה בברודווי".

- מתחילת דרכך נחשבת לזמרת עם איכויות ויכולות מופלאות. זה משהו שבא לך טבעי או שמגיל צעיר השקעת ולמדת לשיר?

"תמיד שואלים את זה ואני תמיד אומרת שאני רק כלי שמחבר בין המתנה שאלוהים נתן לי לבין הקהל. אני כלי, צינור. לא השקעתי בזה כילדה. הנטייה המוזיקלית שלי תמיד הייתה פופ רוק, רית`ם אנד בלוז, מוזיקה שחורה. שמעתי המון זמרים שחורים ובסוף יצאה הקומבינציה שלי. אבל אחרי שכבר נסעתי לחו"ל התחלתי להשקיע במקצוענות שלי. הלכתי ללמוד בבית ספר לתיאטרון, השקעתי חמש שנים רצופות בפיתוח קול עם מורה פרטי והתמקדתי כדי להיות אדם מקצועי עם בטחון על הבמה, ולא בוסר".

"הכל אינסטנט פה"

- איך נראה מה שקורה פה תרבותית ומוזיקלית דרך העיניים שלך, אחרי השנים שבהן לא היית פה?

"גם טוב וגם לא טוב. הטוב הוא שיש המון כישרונות חדשים ויש כמה יציאות נהדרות, מצד שני יש גם הרבה בורות. איזה נפילה מוזיקלית מסוימת שאני לא יודעת איך להסביר אותה. זה קורה בכל מקום בעולם, אבל אצלנו, בארץ קטנה כל כך, זה נורא בולט. הכל אינסטנט פה. זה לא כמו בארצות הברית שיש מקום גם לזמרים הותיקים וגם לצעירים. הכל פה משתגע.

"לא מתייחסים מספיק בכבוד פה לזמרים המובילים של שנות השבעים והשמונים, ואלה אמנים שיש להם עוד מה להגיד. אני רואה את זה מתוך זה שבאתי מרחוק, ואני רואה למשל ברדיו הרבה אנשים, כנראה צעירים, שלא ממש מכירים את העבר, לא עושים תחקירים כנראה, ולפעמים הם אפילו לא יודעים את מי הם משדרים. זה קצת לא מקצועי. נקווה שיהיה יותר טוב".

- השילוב הזה בין רוק לדתיות – רבים מאמני הרוק שאני מדברת איתם הם באיזושהי התקרבות לדת, איך את מסבירה את זה? מה זה אומר?

"זה אומר שהנשמה מחפשת כל הזמן. מוזיקה מתחברת לרוחניות, וזה טבעי מאוד שאמנים יתקרבו לזה".

"ידעתי את החילוניות ואני יודעת את הדת"

- יש משהו שאת מצטערת עליו במבט לאחור, שהיית עושה אחרת?

"תמיד יש דברים שהייתי יכולה לעשות אחרת, אבל מתוך הטעויות הולכים צעד אחד קדימה ולומדים. אלה היו השיעורים שלי. אני משערת שהטעויות קשורות בעניינים האישיים שלי, אבל זה מורכב מכדי לדבר על זה עכשיו".

- ומה ההבדל בין רותי נבון שהייתה דתיה לפני עשר שנים לדתיות שלך היום, שמאפשרת לך כן לחזור ולעסוק במוזיקה?

"היום אני גם שומרת שבת וגם מתפקדת כאמנית. ידעתי גם את החילוניות ועכשיו אני יודעת גם את הדת, אני מעורבת בפילוסופיה היהודית ובדת, ועכשיו, באמצע החיים שלי הגעתי למסקנות שלי ואני יודעת מה הכי נכון לי. שני ילדיי שחיים במיאמי דתיים מאוד, גם אביהם, וכולם מרגישים בסדר גמור עם המקום שאני נמצאת בו".

- חוץ מההצגה, על מה עוד את עובדת בימים אלה?

"יש לי מופע עם דוד קריבושי על הפסנתר, וקונטרבס ופרקשן, חוץ מזה אני עובדת עם דודו זר ועוזי פוקס שעשו איתי את `אל תקרא לי שחור` לפני שנים, אנחנו ממש בצעדים הראשונים של העבודה, לא ברור עדיין מה בדיוק יהיה במופע, אנחנו אוספים כרגע את החומרים, ואני עובדת על תקליט חדש. בקרוב ייצא די.ג`יי. שכתבו חמוטל בן זאב ודוד קריבושי. לשיר קוראים `ככה נסחפתי`. תקשיבי ותביני..."

עוד על "צלילי המוזיקה"

כרטיסים בהדרן: 6646*


25/07/2005   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (8 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
8. רותי נבון
אלי ביטון , חיפה המגינים 133 (28/05/2012)
7. הכי הכי
דן בורוש , (18/10/2005)
6. אין לנו עוד זמרת כזאת
אהוד , (09/08/2005)
5. הזמרת רוק הכי טובה בארץ
גילי , (02/08/2005)
4. רותי נבון
יוני , (02/08/2005)
3. The best Israeli singer ever!!!
Assaf , (31/07/2005)
2. רותי נבון היא הזמרת המדהימה ביותר שהיתה לנו!
מיראל , (30/07/2005) (לת)
1. תגובה בנושא
סיון נבט , (27/07/2005)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע