סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: הגננת ועוד
 

 
 
יצירת המופת של נדב לפיד, קלינט איסטווד מתחקה אחר צלף אמריקאי, וגם ג'ניפר לופז, ג'וני דפ ועוד


"הגננת" (ישראל 2014)
 
דרמה. סרטו של נדב לפיד. נירה (שרית לארי), אישה בעלת משפחה, בעל אוהב ובן המשרת בצבא, עובדת כגננת בגן ילדים. היא חובבת נלהבת של שירה, משתוקקת להיות משוררת ומגיעה בקביעות לחוג בו מקריאים ומנתחים שירים אותם כתבו המשתתפים. בגן בו עובדת נירה לוכד את תשומת לבה ילד בן חמש, יואב (אבי שניידרמן), שבין משחקי הילדות עם חבריו מדקלם מדי פעם שיר, אותו הוא מחבר באותו רגע בעודו הולך-מסתובב מצד לצד במסלול רפטיטיבי.
 
נירה נעזרת באומנת (אסתר רדא) שלו כדי לרשום את שיריו הקודמים, בעודה עוקבת אחריו ורושמת את החדשים. בחוג השירה שלה היא מקריאה את שיריו כאילו היו פרי עטה וזוכה בתגובות נלהבות בדרך כלל. נירה מחליטה לטפח את כישרון השירה של יואב, בעולם בו הפכה השירה מצרך נדיר ואיש כמעט לא חפץ בה. היא מנסה להגיע לבני משפחתו וכשהיא נתקלת באדישות מצדם מחליטה נירה לגונן על יואב מפני העולם שעלול להשחיתו ולא לאפשר לו לבטא את אמנותו הטהורה. אלא שהיא עושה זאת בדרך חריגה ומסוכנת. עם ליאור רז, יחזקאל לזרוב, גיא אורן, דן תורן. 120 דקות. מועדי הקרנות
 
לעובדה שלנדב לפיד יש גישה יוצאת דופן למבנה הקולנועיים, התוודענו כבר ב"השוטר". גם כאן הוא מספק מימד מיוחד לשפה שבה הוא מגולל את הסיפור הקולנועי שלו. בין אם זה בתבנית המארג הוויזואלי האינטליגנטי שהוא יוצר, תוך שימוש בתנועות ובזוויות מצלמה ייחודיות, או בעבודה המיומנת עם השחקנים, שמניבה תוצאות נהדרות. במיוחד אמורים הדברים בנוגע לילד אבי שניידרמן, וברור שזו משימה מיוחדת להפעיל כך ילד בן חמש. גם ברמת התוכן יש ללפיד ב"הגננת" אג'נדה אידיאולוגית מובהקת. נירה מייצגת את העולם הישן, הטהור, התמים, שבו למחשבה אינטלקטואלית ולמילה היצירתית הייתה הרבה יותר משמעות. היא מאתרת ילד, בדור שבו ילדים מאמצים קללות של מגרשי כדורגל, שהערכים האלה קיימים בדי.אן.איי שלו. היא נחושה לשמור על האוצר הזה שלה, שפיו מפיק מרגליות שירה, וכל האמצעים לכך כשרים בידה. בסרטים של לפיד האלגוריה היא הסיפור, והסיפור הוא האלגוריה. "הגננת" לטעמי הוא שיר קולנועי, יצירת מופת כבירה.

   
הגננת2-יחצ.jpg
הגננת (תמונת יחסי ציבור)


 
"צלף אמריקאי" (ארה"ב 2014)

דרמה-אקשן. סרטו של קלינט איסטווד, על פי הביוגרפיה של כריס קייל, אותה כתבו איתו סקוט מקאוון וג'ים דפליס, ועיבד לתסריט ג'ייסון הול.
 
כריס (ברדלי קופר) היה בחור טקסני טיפוסי. חובש מגבעת, חובב רודיאו, נשים ואלכוהול. הוא מעביר את ימיו כך, יחד עם אחיו, עד שבשלב מסוים אוחז בו החיידק המיליטנטי. הוא מתגייס לצבא האמריקני ומסיים את מסלול ההכשרה המפרך והמחשל של הקומנדו הימי, שם הוא מתגלה כצלף מצטיין, תחום שאביו הכיר לו כבר בילדותו.

 נישואיו לטאיה (סיינה מילר), קצת מרגיעים את המזג התוסס שלו והוא היה יכול להתמסר לחיי משפחה רגועים. אלא שאז הוא נשלח לעיראק, והופך לצלף המחפה על חבריו המסיירים ברחובות המסוכנים של ערי עיראק. הוא מצליח לצלוף ולהרוג כמעט את כל מי שמאיים על חבריו לנשק העורכים סריקות, ועם הזמן הופך לאגדה, כשבמאזנו 160 צליפות מדויקות שחיסלו טרוריסטים שאיימו לפגוע בחבריו.
 
אלא שצלף מקומי מיומן פוגע בעוד ועוד מחבריו, החיילים האמריקנים, וכריס חש שמשימתו לא תושלם עד שיחסל אותו. בין הסבבים של השירות בעיראק הוא שב אל אשתו ושני הילדים שנולדו להם, אלא שהדחף לסייע לחבריו הלוחמים מותיר אותו חסר מנוחה ומחזיר אותו שוב ושוב לשדה המערכה הקשה והמדמם. 132 דקות.  מועדי הקרנות 
 
מעבודות הקולנוע היותר מרשימות ומהפנטות של איסטווד, בעיקר בשנים האחרונות. הוא מצליח לאפיין בדיוק את הקוד הפנימי של קייל, בחור טקסני פשוט למדי, בעל חשיבה ואינטלקט כמעט פרימיטיביים, אבל בעל אינסטינקטים חדים של לוחם קר רוח, שרק שלומם של עמיתיו החיילים עומד לנגד עיניו. בראדלי קופר עושה כאן את אחד מתפקידיו הטובים ביותר. בעיקר באים הדברים לידי ביטוי בקונטרסט הגדול שבין תפקודו בשדה המערכה חסר הרחמים בעיראק, ובין הפינה האוהבת והעוטפת שבבית, בטקסס, עם האישה והילדים, בהן נראה קייל כהלום קרב הסובל מפוסט-טראומה, וקופר מבצע זאת באופן מושלם. הבימוי של איסטווד הוותיק מוקפד ומדויק. סצנות הקרבות הגראפיות נראות אותנטיות, נאמנות למקור, וניכר כי הושקעה כאן המון עבודת תחקיר. איסטווד מיטיב לשרטט גם את אווירת העיירה הטקסנית, מקום קרתני עצל, שדווקא ממנו יצא הקאובוי שהפך לצלף המצטיין ביותר של צבא ארה"ב.

   

"השכן ממול" (ארה"ב 2015)
 
דרמה. סרטו של רוב כהן. קלייר (ג'ניפר לופז), אישה גרושה, מורה לספרות בתיכון, מוכנה לחזור לעולם הדייטים, לאחר תקופה ארוכה ללא בן זוג, בעקבות פרידתה מבעלה הבוגדני. היא מגדלת לבדה את בנה קווין (איאן נלסון), הסובל מבעיות חברתית ונתון להצקות חבריו לכיתה. קלייר מוטרדת מכך.
 
לשכונה עובר נוח (ריאן גוזמן), צעיר נאה וכריזמטי בן 19, שחווה את מותם הטראגי של הוריו, ומגיע לטפל בדודו החולה. נוח יוצר מהר מאוד קשר טוב עם קווין, אך יותר מכך חש משיכה בלתי נשלטת לאמו. למרות פער הגילים ביניהן קלייר נסחפת לרומן איתו, וקשה לשער מה תהיינה תוצאותיו. 91 דקות. מועדי הקרנות 

   


 
"צ'ארלי מרדכי" (ארה"ב 2015)
 
דרמה. סרטו של דייוויד קופ, עיבוד לספרו של קיריל בונפיליולי. צ'רלי (ג'וני דפ) הוא סוכן אמנות שרמנטי ממגנט, ועל הדרך גם נוכל במשרה חלקית. חמוש בקסמו האישי, מלהטט צ'רלי בין גנגסטרים רוסים, אנשי סוכנות הביון הבריטית, אשתו ארוכת הרגליים וטרוריסט בינלאומי. צ'רלי חוצה יבשות בעת שהוא יוצא למירוץ אחר ציור גנוב, העשוי להיות נושא פרטים על חשבון בנק אבוד בו טמון אוצר זהב, שהיה שייך לנאצים. עם יואן מקגרגור, גווינת' פאלטרו, פול בטאני. 106 דקות.  מועדי הקרנות

   

 
"שיר אחד" (ארה"ב 2015)
 
דרמה. סרטה של קייט ברקר-פרוילנד. פרני (אן התאוויי), אנתרופולוגית בעלת שם, מנהלת קבוצת מחקר במרוקו. כשאחיה הנרי (בן רוזנפלד), מוזיקאי מחונן, עובר תאונת דרכים קשה המותירה אותו בתרדמת, פרני נקראת לשוב לביתה שבניו-יורק.
 
לאחר שנים של ריחוק פיזי ומנטאלי מאמה (מרי סטינברגן) ואחיה, נחשפת פרני לראשונה לאהבתו חסרת הגבולות של אחיה למוזיקה. היא משוטטת במועדוני ניו-יורק בהם נהג אחיה לבלות ולנגן, ובסצנת מוזיקת הפולק הניו-יורקי היא פוגשת את הגיבור המוזיקלי של אחיה, ג'יימס (ג'וני פלין), יוצר מפורסם ונערץ, המתגלה כבחור ביישן וצנוע. בין פרני ובינו מתפתח רומן מרגש, המטלטל את חייה. 86 דקות.  מועדי הקרנות   

  


22/01/2015   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. הגננת - דעת יחיד
מנה בן , זכרון יעקב (09/02/2015)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע