סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: ילדות פרא ועוד
 

 
 
דרמה טורקית על 5 אחיות, אמילי בלאנט נלחמת בקרטלי הסמים, רדפורד ונולטי יוצאים למסע רגלי ועוד


"ילדות פרא" (צרפת-גרמניה-טורקיה 2015)
 
דרמה. סרטה של דניז גמזה ארגובן. לייל (גונס סנסוי), נור (אליט איסקאן), סלמה (טוגבה סונגורובלו) וסונאי (איליידה אקדוגאן) הן אחיות בגילאים שונים הגדלות בבית סבתן בעיר מחוז טורקית קטנה. הן מלאות חיים, אוהבות לשחק זו עם זו וגם עם הבנות שבבית ספרן, ומתחילות לגלות את נשיותן המתפתחת. אלא שדודן הנוקשה לא רואה בעין יפה, בלשון המעטה, את הליברליות שלהן וחירויות היתר שהן נוטלות לעצמן בהתנהגותן הפתוחה והשובבה.
 
הוא מטיל עליהן מגבלות שרק הולכות ונעשות קשות ומחמירות יותר עם הזמן. נאסר עליהן לצאת מהבית, סביב כל החלונות מותקנים סורגים, כדי שלא יוכלו לחמוק החוצה. המטרה: שתישארנה צנועות עד שתשודכנה בזו אחר זו, כבר באמצע גיל העשרה, לגברים בהן לא בחרו, שיהיו בעליהן. אלא שלא כל חמש הבנות מוכנות לקבל את הדין, ומורדות בגורל בו לא בחרו. 97 דקות.        

ילדות פרא - מועדי הקרנות
 
עבודת קולנוע יפה, אנושית, הומאנית ורגישה של הבמאית ארגובן. היא מתארת בדרך אותנטית מושכלת את הסקרנות הטבעית שמתעוררת אצל הבנות ההולכות ומתבגרות, והצורך האינטואיטיבי שלהן להכיר את החיים על כל צדדיהם. ומנגד, את האיסורים והגזרות שמכילה עליהן משפחתן, כדי שחלילה לא תהיינה טהורות ובתוליות בבוא משפחתן להשיא אותן לגברים אליהם ישודכו, בלא יכולת להביע דעה או לקבל את ההחלטה בעצמן. "ילדות פרא" מדגיש את הקונפליקט בין העולם הריאקציונרי-שמרני של הדור המבוגר בטורקיה, בעיקר הגברי-שוביניסטי, אל מול צורך הצעירים לפלס לעצמם דרכי ביטוי אחרות, יותר פחות ומבוססות על בחירה אישית. זוהי בעיקר קריאת תיגר על מעמדן  הנחות, הנרצע והמושפל של הנשים במסורת ובמנהגי המדינה.        

   
 

ילדות-פרא.jpg
ילדות פרא (תמונת יח"צ)


"סיקאריו" (ארה"ב 2015)
 
דרמה-מתח. סרטו של דניס וילנב. סיקאריו במכסיקו פירושו מתנקש. בשטח ההפקר בגבול שבין ארצות הברית ומכסיקו פועלת קייט (אמילי בלאנט), סוכנת FBI אידיאליסטית, שגויסה על ידי מאט (ג'וש ברולין), סוכן יחידת עילית ממשלתית מיוחדת ללוחמה בהברחת סמים לאמריקה.
 
קייט מצורפת לצוות של מאט ומתוודעת לאלחנדרו (בניסיו דל טורו), יועץ מסתורי בעל עבר חשאי מפוקפק והמון ניסיון בהתנהלות מול הקרטלים המקסיקניים. קייט מוצאת עצמה עם יחידתה החדשה בעיר המקסיקנית חוארז, שבה תלויות גופות מעונות בכל פינה, והיא נסחפת למסע מסויט שלא דומה לשום דבר שהכירה.
 
ככל שהפעילות מתפתחת וקייט נחשפת לשיטות עבודתו של אלחנדרו, הפועל מתוך ונדטה אישית, כך גובר בה הפקפוק בחוקיות הפעולות הללו ומתחזקת בה התובנה שהיא פועלת בניגוד לכל מה שהיא מאמינה בו. 121 דקות.

סיקאריו - מועדי הקרנות
 
בארסנל של הבמאי הקנדי דניס וילנב כמה עבודות קולנוע שהותירו רישום חזק. למשל, "האישה ששרה" ו"אסירים". עם זאת, כנראה ש"סיקאריו" הוא סרטו הטעון, האינטנסיבי, העוצמתי והחשוב ביותר עד כה. עבודת היחידה המיוחדת למניעת הברחת סמים ממכסיקו לארה"ב וחיסול ראשי הקרטלים, מתוארת כאן כמרדף דרוך, עוצר נשימה ורצוף אקשן בלתי פוסק. קייט המגויסת ליחידה המיוחדת נקלעת לפעילות מסוכנת מסחררת, והיציאה מאזור הנוחות שלה לטריטוריה אלימה ואכזרית כמותה לא הכירה, מכניסה אותה לוורטיגו עד שהיא מתחילה להבין מי נגד מי. וילנב מביים במקצועיות וביד בוטחת, וכל שחקניו, ובעיקר בלאנט ודל טורו, עושים תפקידים מצוינים. "סיקאריו" הוא ללא ספק אחד הסרטים המשובחים שנעשו השנה.

   


"דרך ארוכה" (ארה"ב 2015)
 
דרמה. סרטו של קן קוואפיס, על פי ספרו של מחבר ספרי המסע ביל ברייסון. ביל (רוברט רדפורד) מגיע לגיל פנסיה, ואמור להתפנק ולהתענג על חיי נוחות ורווחה במחיצת בני משפחתו ובראשם אשתו האוהבת קתרין (אמה תומפסון). אלא שכאשר הוא מתוודע לשביל האפאלאצ'ים, מסלול הליכה אתגרי בן 2,000 מייל, המשתרע בין מיין וג'ורג'יה, הוא מחליט לנסות לצלוח אותו.
 
אשתו וילדיו מנסים להניא אותו מהרעיון המטורף הזה, אבל ביל עומד על דעתו, רוכש אוהל ותיק מסע מיוחדים, ובלחץ אשתו מתחיל לחפש שותף למסע, מקרב חבריו, הקרובים והרחוקים. היחיד שנאות להצטרף אליו הוא סטיבן (ניק נולטה), חבר שלא פגש שנים. מתברר שזה במצב גופני ירוד, וביל מטיל ספק ביכולתו לעמוד בטלטלות המסע הרגלי המפרך. ולמרות הכל השניים יוצאים לדרך יחד. 104 דקות.  

דרך ארוכה - מועדי הקרנות     
 
בשנה שעברה הוקרן סרט דומה, "הולכת רחוק", שאף הוא התבסס על אירועים אמיתיים, בכיכוב ריס וויתרספון. סרט זה באמת הלך רחוק, כמעט עד הסוף, בהתייחסותו למניעים הרגשיים, לכאב ולמוטיבציה הפיזית והנפשית שהניעו את הגיבורה. ב"דרך ארוכה" נחסכת מהצופה כל התייחסות הרגשית מעמיקה, והמסע שטחי ומרפרף, אף שביל וסטיבן חווים בדרך גם קשיים פיזיים ונפשיים, מכשולים ומהמורות. ולמרות זאת, למרבה הצער, הסרט לא הולך עד הסוף, גם לא עד אמצע הדרך. זאת למרות שהוא מצויד בשני שחקני אופי נהדרים, רדפורד ונולטה, שמפגינים כאן רק קמצוץ ממה שהם מסוגלים. זה לא סרט רע, אבל הוא מותיר תחושת דז'ה וו של משהו שכבר נלעס ומוצה. אני מצדיע בעיקר לרדפורד, שלא מתייחס לזקנתו בפתטיות, בניגוד לכוכבים הוליוודיים אחרים מבית גיל הזהב, המתעקשים לשמר בכוח את נעוריהם האבודים. רדפורד בוחר לעצמו תפקידים ראויים, ההולמים את מי שהוא כיום.       

   

 
"הרץ במבוך: מבחני הכוויה" (ארה"ב 2015)

 
פנטזיה-אקשן. סרטו של ווס בול. בהמשכון, תומאס (דילן אובריאן) וחבריו ה"קורחים" שהיו כלואים אתו במבוך, ניצבים בפני אתגר חדש. עליהם לברר את כל מה שניתן אודות ארגון עוצמתי הנושא את השם WCKD. מסעם יוביל אותם אל ה"כוויה", אזור שומם המלא במכשולים בלתי אפשריים. ה"קורחים" חוברים ללוחמי המחתרת, על מנת להתמודד עם עוצמתו האימתנית של WCKD, ולחשוף את כוונותיו הזדוניות המאיימת. 131 דקות.

הרץ במבוך: מבחני הכוויה - מועדי הקרנות

   

 
"לשכב עם אחרים" (ארה"ב 2015)

דרמה. סרטה של לסלי הדלנד. ג'ק (ג'ייסון סודייקיס) ולייני (אליסון ברי) עשו סקס לראשונה בחייהם זה עם זה, כשלמדו יחד בקולג'. מאז נפרדו דרכיהם למשך שנים רבות. מפגש מקרי ביניהם מבהיר להם שאותו לילה גורלי הגדיר את מי שהם היום והכתיב את דפוסי התנהגותם מאז.
 
ג'ק הוא רודף שמלות אובססיבי ולייני היא לוזרית שנדבקת לגבר ששוכב אתה אבל לא אוהב אותה. ג'ק ולייני מודעים לכימיה האדירה שעדיין קיימת ביניהם, אבל יעשו הכל כדי לא לחזור על הטעות נוראית בקולג', שהרסה להם את החיים. עם אדם סקוט, אמנדה פיט, נטשה ליון. 100 דקות.    

לשכב עם אחרים - מועדי הקרנות

  


"אדוננו הרובוט" (אנגליה 2014)
 
פנטזיה- אקשן. בזמן עתיד גזע רובוטים אכזר שולט בכדור הארץ. בני האדם נתונים להסגר כמעט תמידי, למעט בשעות ספורות ביום, שבהן ניתן להם לשהות בחוץ. שבב אלקטרוני המותקן בצווארם, מאותת לרובוטים על כל תנועה חשודה, בניגוד לנהלים. חבורת ילדים מבצעת מעשה קונדס, ומצליחה להתל בשבב האלקטרוני ולהסתובב ברחובות גם בשעות העוצר. מעשה השובבות הזה הופך עד מהרה למרד של ממש. חוצפתם של הילדים, חוכמתם ונחישותם מאפשרים לגזע האנושי להחזיר מלחמה ולבנות על עתיד טוב יותר. עם בן קינגסלי, ג'יליאן אנדרסון, קאלאן מקאליף, אלה האנט, ג'יימס טרפי. 90 דקות. 

אדוננו הרובוט - מועדי הקרנות  

  


17/09/2015   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע