סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח ספוטלייט הוא הזוכה הגדול באוסקר
 

 
 
מורגן פרימן הכריז שאוסקר הסרט הטוב ביותר מוענק ל'ספוטלייט', מה שהפך אותו למנצח הגדול של הערב, לאחר שבתחילת הערב זכה גם בפרס התסריט המקורי. התחושה הרווחת בהוליווד הייתה שפרס הסרט ייפול בידי 'האיש שנולד מחדש', אך בחירת חברי האקדמיה האמריקאית הפתיעה"
דיקפריו זכה לראשונה בפרס השחקן הראשי ו"ספוטלייט" הפתיע וקיבל את פרס הסרט הטוב


ב-06:55 (שעון ישראל) הגיע הרגע שאולי כל העולם ציפה לו. ג'וליאן מור פתחה את המעטפה והכריזה שהשחקן הראשי הזוכה באוסקר הוא לאונרדו דיקפריו, על "האיש שנולד מחדש".

לזכותו של ליאו, שזה האוסקר הראשון שלו אחרי שש מועמדויות, ייאמר שהמתח לא ניכר עליו כמעט לאורך כל הערב וגם כשעלה לבמה היה קר רוח, ממוקד ומחושב. פרט לתודות לכל אלה שתרמו לו בדרכו הארוכה, בעיקר למרטין סקורסזה, הקדיש דיקפריו חלק מנאומו לנושא האקולוגיה הגלובלית והחשש מפני מה שאנחנו מעוללים לכדור הארץ - תחום אידיאולוגי הקרוב ללבו והוא מרבה לעסוק בו.

לאחר מכן, בשיאו של טקס חלוקת פרסי האוסקר ה-88, הגיע רגע לא ממש צפוי. מורגן פרימן הכריז שאוסקר הסרט הטוב ביותר מוענק ל"ספוטלייט", מה שהפך אותו למנצח הגדול של הערב, לאחר שבתחילת הערב זכה גם בפרס התסריט המקורי. התחושה הרווחת בהוליווד הייתה שפרס הסרט ייפול בידי "האיש שנולד מחדש", אך בחירת חברי האקדמיה האמריקאית הפתיעה.

האיש-שנולד-מחדש.jpg
לאונרדו דיקפריו ב"האיש שנולד מחדש" (צילום: יח"צ)


   


אלחנדרו ג. איניאריטו, החתום כידוע על "האיש שנולד מחדש", נאלץ הפעם להסתפק רק בפרס הבימוי המכובד, שנה שנייה ברציפות, אחרי "בירדמן", אלא שלא הצליח לעשות היסטוריה ולזכות שנה אחר שנה בדאבל. גם הוא נשא נאום אידיאולוגי חשוב בזכות השוויון בין בני האדם, ללא הבדל דת, גזע וצבע עור. ארנון מילצ'ן, מפיק "האיש שנולד מחדש", החמיץ גם הוא הזדמנות לעשות היסטוריה ולחבוק אוסקר ראשון כמפיק ראשי. לפחות איניאריטו ציין בדבריו שבלעדיו זה לא היה קורה. פרס נוסף, מתבקש, שהוענק ל"האיש שנולד מחדש" הוא בזכות הצילום מעורר ההתפעמות של עמנואל לובצקי.

ואם כבר נקודות ישראליות, אז הנה עוד כמה. כשראסל קרואו וריאן גוסלינג הגישו לתסריטאי צ'רלס רנדולף את פסלון התסריט המעובד על "מכונת הכסף", הוא הודה בין היתר לרעייתו מילי אביטל ואמר בעברית: "אני אוהב אותך מילי". וכמובן זכייתו הצפויה של "הבן של שאול" בפרס הסרט הזר הטוב ביותר. הוא אמנם מייצג את הונגריה, אבל תסריטו פותח, וגם זאת יודעים כולם, בחממת התסריטים של בית הספר לקולנוע הירושלמי סם שפיגל, ולמרבה הצער אף מפיק ישראלי לא רצה לגעת בו. מי ששמח מאוד על הזכייה הוא אמיתי קידר, הישראלי היחיד שמשחק בסרט, שנוכח עם המשלחת בטקס.

מכונת-הכסף.jpg
"מכונת הכסף" (צילום: יח"צ)


מכונת הכסף (צילום: יח"צ)

   

           

לאורך כל הערב, שנערך בתיאטרון דולבי בהוליווד, הריץ המנחה כריס רוק דחקות ובדיחות אפרופו העובדה שהשנה לא היה אף מתמודד אפרו-אמריקאי לפרס, מה שעורר טענות על קיפוח ואפליה. נראה לי שבתום הערב, בו נפרקו כל המטענים והמתחים שאולי נוצרו באמצעות הומור בריא, האפרו-אמריקנים בהוליווד בעצם גזרו קופון על כך שהנושא עלה וטופל בדרך הכי נכונה.

חלקו השני של הערב היה טעון רגשית. רגע עוצמתי הולך וגואה החל כשעלה לבמה ג'ו ביידן, סגן נשיא ארצות הברית, וזכה לסטנדינג אוביישן, עוד לפני שהחל לדבר על תופעת התקיפות וההטרדות המיניות באמריקה. אחר כך הוא הציג את ליידי גאגא שניגנה בפסנתר וביצעה ברגש את "עד שזה קורה לך", העוסק בדיוק בנושא הכאוב והמטלטל הזה. זהו שיר הנושא של הסרט הדוקומנטרי "The Hunting Ground", שעניינו תקיפות מיניות ומקרי אונס קשים בקמפוסים בארצות הברית. ליידי גאגא הייתה מועמדת בזכות שיר זה לאוסקר שיר הנושא. במהלך שירתה עלו לבמה נפגעי תקיפות מיניות, נערות ונערים, וגם נשים וגברים, שנשאו על זרועותיהם את הכתובות "זו לא אשמתי", "אני שורד" ועוד כתובות באותה רוח. כל הנוכחים באולם נעמדו על הרגליים ודומה שהוליווד כולה דמעה.

לכך מצטרפת כמובן הזכייה הכפולה, בפרסי הסרט והתסריט, של "ספוטלייט" (העוסק בסיפור האמתי של כמרי הכנסייה הקתולית שניצלו מינית ילדים תמימים) - מה שהפך את נושא התקיפות המיניות לאישיו מרכזי וחשוב באירוע.

רגע מרגש נוסף נרשם כשקווינסי ג'ונס ופארל וויליאמס הזמינו לבמה את אניו מוריקונה, המלחין האיטלקי הוותיק ועתיר הזכויות וההישגים, כדי להעניק לו את פרס הפסקול המוזיקלי, עבור עבודתו בסרטו של קוונטין טרנטינו "שמונת השנואים". הקהל כולו עמד על רגליו והריע לו ממושכות. מוריקונה נשא נאום רגשי באיטלקית, כשמתורגמן שעומד לידו מעבירם סימולטנית לאנגלית.

זכייתו של מארק ריילאנס ("גשר המרגלים") בפרס שחקן המשנה מפתיעה למדי, שכן זוכה גלובוס הזהב סילבסטר סטאלון ("קריד") "סומן" גם כזוכה האוסקר. זכיית ברי לרסון ("חדר") כשחקנית הראשית, לעומת זאת, לא הפתיעה איש לאחר זכייתה בגלובוס הזהב, גם לא זו של אליסיה ויקנדר ("הנערה הדנית") בפרס שחקנית המשנה. כמותית היה זה "מקס הזועם: כביש הזעם" שזכה במרבית הפרסים - לא פחות משישה - אם כי רובם ככולם במה שמכונה "קטגוריות טכניות". אבל גם זה משהו.

ספוטלייט-ענק.jpg
"ספוטלייט" (צילום: יח"צ)


   


רשימת הזוכים המלאה


הסרט הטוב ביותר: "ספוטלייט"

במאי
: אלחנדרו גונזלס איניאריטו ("האיש שנולד מחדש")

שחקן ראשי
: לאונרדו דיקפריו ("האיש שנולד מחדש")

שחקנית ראשית
: ברי לרסון ("חדר")

שחקן משנה
: מארק ריילאנס ("גשר המרגלים")

שחקנית משנה
: אליסיה ויקנדר ("הנערה הדנית")

תסריט מקורי
: "ספוטלייט"

תסריט מעובד
: "מכונת הכסף"

הסרט הזר
: "הבן של שאול" (הונגריה)

צילום
: "האיש שנולד מחדש"

עריכה
: "מקס הזועם: כביש הזעם"

פסקול מוזיקלי
: "שמונת השנואים"

שיר נושא
: "ספקטר"

סרט עלילתי קצר
: "Stutterer"

סרט אנימציה
: "הקול בראש"

סרט דוקומנטרי
: "איימי"

סרט אנימציה קצר
: "סיפור דוב"

סרט דוקומנטרי קצר
: "ילדה בנהר"

אפקטים מיוחדים
: "אקס מאכינה"

עיצוב תלבושות
: "מקס הזועם: כביש הזעם"

עיצוב הפקה
: "מקס הזועם: כביש הזעם"

עיצוב שיער
: "מקס הזועם: כביש הזעם"

עריכת סאונד
: "מקס הזועם: כביש הזעם"

מיקס בסאונד
: "מקס הזועם: כביש הזעם"29/02/2016   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע