סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: אנשים שהם לא אני ועוד
 

 
 
הדס בן ארויה בסרט שראוי לדיון, "האקר" מפוספס ודייוויד פרנקל מביא דרמה על צמיחה מתוך אובדן


"אנשים שהם לא אני" (ישראל 2016)

דרמה. סרטה של הדס בן ארויה. מתוסכלת ושבורה מאהבה נכזבת לאקס שלה (נצר חריט), אליו היא משגרת מסרים נואשים אך ללא תגובה, יוצאת ג'וי (בן ארויה), במקור מאשדוד אך כעת גרה בדירה שכורה במרכז תל-אביב, אל לב לבה של עיר החטאים ומחפשת נחמה בזרועות אחרים. תחילה היא תפגוש צעיר פלספן (יונתן בר-אור), מרוכז בעיקר בעצמו ובעל גחמת מין ספציפית שהוא מבקש לממש איתה. בין רגעים אינטימיים ביניהם בדירתה היא מבלה איתו במועדון ומגלה שיש לו לא מעט מחזרות. היא מדברת איתו על חנה ארנדט והוא "מגלה" לה שאנגליה היא אי וגם מבקש ממנה שלא תתאהב בו. היא מצדה שרה ומנגנת לו בגיטרה את "You Don't Own Me". אחר כך מגיע אורן (מאיר טולדנו), קיבוצניק מעין חרוד שבא לשכור ממנה את דירתה. הסקס ביניהם לא ממש צולח. וג'וי עדיין מתרפקת על האקס ומפנטזת שתוכל לחזור אליו. 80 דקות.  

סרט הביכורים של הדס בן ארויה מציג תמונת מצב סובייקטיבית של סצנת הדייטים התל-אביבית והחיפוש הנואש אחר רומנטיקה/ אינטימיות אמיתית מגובה ברגש. היא מאפיינת את המפגשים בין המינים כסתמיים, עקרים ולא מובילים לדבר האמיתי. כי גם כאשר נכנסים למיטה, בהשתוקקות לאינטימיות, יש איזו חרדה גדולה ממנה ואכזבה בקצה הדרך. ניתן לקלוט מסרטה של בן ארויה את התובנה שיש פחד מהתחייבות, מהתאהבות, מהתערטלות נפשית טוטלית (עם הגופנית אין בעיה). הבמאית-שחקנית מצליחה להרכיב פרופיל של דיאלוג זוגי לא מסונכרן, בעל ניכור אורבני גורף. האהבה לשיטתה היא מצרך לגמרי לא קל להשגה, והדרך בה היא מציגה את הקלישאה הזו מקורית, מרעננת וראויה לדיון.

אנשים שהם לא אני – מועדי הקרנות


אנשים-שהם-לא-אני-יחצ.jpg
אנשים שהם לא אני (יח"צ)  


"האקר" (ארה"ב 2016)

מתח. סרטו של אקאן סאטאייב, בהתבסס על אירועים אמיתיים. אלכס (קאלאן מקאוליף) הוא בן עשרה שהיגר עם הוריו מאוקראינה לקנדה. הוא הופך אשף מחשבים וכשמשפחתו נקלעת למצוקה כלכלית, נעזר אלכס בידע שלו ונכנס לנבכי הרשת האפלה, בה משתולל פשע מכל הסוגים. הוא מתוודע ל"מפעיל" ברשת בשם "רוזבלט", מתחיל לעבוד עבורו ולומד לגנוב חפצים, זהויות, כרטיסי אשראי ועוד, ומתוגמל היטב על עבודתו. אלכס נוסע לטורונטו, שם הוא פוגש בסיי (דניאל אריק גולד), נוכל רחוב המכיר לו את עולם השוק השחור והסחר המתחולל בו. השניים ממשיכים יחד במעשי התרמית ומרוויחים ממון רב. לתמונה נכנסת גם קירה (לוריין ניקולסון), האקרית צעירה,  והשלושה פועלים יחד. אלכס מצליח לצוד את תשומת לבו של זד (קליפטון קולינס ג'וניור), אדם מסתורי העומד בראש כנופיית פשע הפועלת ברשת האפלה, שהאף.בי.איי רואה בה את המטרה מספר אחת שלה. 95 דקות.

בשורה התחתונה, מדובר אמנם על פניו במותחן פשע טכנולוגי אפקטיבי למדי, קצבי, תוסס ודינמי, אלא שבסיפור הזה יש הרבה יותר פוטנציאל ממה שהבמאי סאטאייב הצליח לממש. למרות המיומנות הטכנית הטובה שלו, הסיפור נותר שטחי, נטול עומק ורובדים נוספים, מתבקשים. השימוש בווייס-אובר מפי אלכס כמעט לאורך כל הסרט מנסה לחפות על פגמים שתסריט טוב יותר יכול היה למנוע. גם השחקנים שנבחרו לא מרשימים והאופן שבו הבמאי עבד איתם לא מספיק מקצועי ומהודק. הסרט מבוסס כאמור על עובדות אמיתיות, ובמיוחד בתור שכזה, הוא מפוספס למדי.    

האקר – מועדי הקרנות

האקר-יחצ.jpg
האקר (יח"צ)


   "הכחשה" (ארה"ב 2016)

דרמה. סרטו של מיק ג'קסון, המבוסס על אירועים אמיתיים שעובדו לתסריט על פי הספר "ההיסטוריה עומדת למשפט: יומי בבית המשפט עם מכחיש שואה". הפרשה החלה ב-1994 באטלנטה, ג'ורג'יה. חוקרת השואה פרופסור דבורה אי ליפשטדט (רייצ'ל ווייז) נאלצת להיגרר למאבק משפטי בהיסטוריון הבריטי דייוויד אירווינג (טימותי ספול), שתבע אותה על הוצאת דיבה נגדו. זאת לאחר שטענה, בהתבסס על קמפיין מאסיבי שלו, שהוא מכחיש שואה. המשפט נערך בשנת 2000 באנגליה, שעל פי השיטה הנהוגה בה חובת ההוכחה חלה על הנתבע. לכן ליפשטדט וצוותה המשפטי המורחב, בראשות הפרקליט ריצ'רד רמפטון (טום ווילקינסון), נדרשים להוכיח שהשואה אכן אירעה. פרופסור ליפשטדט חווה רגעים לא קלים במהלך המשפט, לאחר שהאסטרטגיה בה נוקטים יועציה מונעת ממנה להעיד וכן נגזר עליה שלא להעלות לדוכן המשפט ניצולי שואה. 109 דקות.   

מבנה הנראטיב של "הכחשה" מאוד ריאקציונרי. בדומה לסרטים רבים המתרחשים בעיקר בין כותלי בית המשפט, זוהי עבודה קולנועית שעיקרה מלל, עם תחביר קולנועי – בחירת זוויות צילום, עריכה וכו' – בסיסי, פשוט ולא מתחכם. באופן טבעי ההתבססות כאן היא על הופעה קאמרית משכנעת של קאסט השחקנים, ובהקשר זה צריך לציין במיוחד את טימותי ספול, טום ווילקינסון ובעיקר את רייצ'ל ווייז, שעיקר נטל ההוכחה הדרמטית מוטל על כתפיה, והיא עושה זאת מצוין.


הכחשה – למועדי הקרנות  
  

הכחשה-יחצ.jpg
הכחשה (יח"צ)


   "הנוסעים" (ארה"ב 2016)

הרפתקאות-מדע בדיוני. סרטו של מורטן טילדום. ג'ניפר לורנס וכריס פראט הם שני נוסעים על חללית, במהלך מסע לעבר בית חדש. הטיול שלהם מקבל תפנית מסוכנת כאשר הם מתעוררים בצורה מסתורית ממצב השינה בו הם נמצאים 90 שנה מוקדם מהצפוי. כאשר ג'ים ואורורה מנסים לגלות את האמת מאחורי התקלה שלהם, הם מתחילים להתאהב זו בזה, ואינם מסוגלים להתכחש למשיכה שלהם אחד כלפי השניה. הדבר היחיד שמפריע להם היא הסכנה הממשית של קריסת ספינת החלל שלהם, וגילוי האמת מאחורי התעוררותם. עם מייקל שין, לורנס פישבורן. 116 דקות. 


הנוסעים - למועדי הקרנות

הנוסעים.jpg
הנוסעים (יח"צ)


   
 

"יופי נסתר" (ארה"ב 2016)

דרמה. סרטו של דייוויד פרנקל. הווארד (וויל סמית'), מנהל פרסום ניו-יורקי מצליח, חווה טרגדיה אישית קשה. הוא מחליט להתנתק מהעולם העסקי וגם לשנות לחלוטין את חייו האישיים. חבריו המודאגים מנסים להחזירו לתלם, אבל הוא מבקש לקבל מענה למצוקותיו מהיקום. הוא כותב אובססיבית מכתבים לאהבה, לזמן ולמוות, עד ששאלותיו הקוסמיות זוכות במפתיע למענה אישי שבזכותו הוא מתחיל להבין שגם אובדן אישי כבד עשוי להוביל לרגעים של משמעות ויופי. עם אדוארד נורטון, קייט ווינסלט, מייקל פנה, הלן מירן, קירה נייטלי ונעמי האריס. 97 דקות.

יופי נסתר – מועדי הקרנות    
 

יופי-נסתר-1-יחצ.jpg
יופי נסתר (יח"צ


   


29/12/2016   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע