סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2022 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: ענת זכריה לנה קריינדלין: "יפו על המפה הבינ"ל"
 

 
 
כל חובב תרבות יכול לתפור לעצמו כאן חבילת מופעים לפי מידה. אם זה פרינג'י או מהוקצע, מוזיקלי, תנועתי, או לילדים. יש מופעים בשפות שונות ויש ללא מילים, כל מה שמישהו חולם עליו. לכל חך יש בפסטיבל הזה את הטעם שמענג אותו."
מנכ"לית תיאטרון גשר על פסטיבל Jaffa Fest הבינלאומי שמרחיב את הדיאלוג האנושי ושם את יפו במרכז העשייה התרבותית בארץ ובעולם


אחרי שתיאטרון גשר חגג במשך עשור פסטיבל תיאטרון בינלאומי, אחרי שהוא מביא אלינו בכל השנים הצגות ראויות במיוחד, בחר התיאטרון להרחיב את גבולות הפסטיבל ולהמשיך אותו כשהם מייסדים במקומו את Jaffa Fest.
 
הפסטיבל שיתקיים מה־3 במאי עד ה־2 ביוני ברחבי יפו בניהולה של לנה קריינדלין, מנכ"לית תיאטרון גשר, ובניהולו האמנותי של נעם סמל, שהיה מנכ"ל הקאמרי, מבקש לצאת מגבולות התיאטרון אל המרחב היפואי, תוך כדי איחוד ושיתוף פעולה עם מוסדות התרבות המובילים ביפו, ביניהם תיאטרון הסימטה, תיאטרון הבית בבית ניסן נתיב, אולם הקונצרטים "התיבה", מרכז מנדל "התיאטרון הערבי-עברי. כולם ביחד משלבים כוחות והופכים את הפסטיבל למשמעותי בקהילה היפואית כולה. 
 
לדבריה של קריינדלין, יוזם הרעיון הוא תיאטרון גשר שבראשו שהיא עומדת עשר שנים ועובדת בו למעלה מ-27. קריינדלין פנתה לכל מי שאפשר - עיריית תל אביב, משרד התרבות, מפעל הפיס. "כבר עשר שנים שגשר מפגיש את הקהל הישראלי עם פנינים מהתרבות הרוסית", היא אומרת. "עכשיו יש לנו הזדמנות, דרך שיתוף הפעולה, להביא עבודות תיאטרון לא רק מרוסיה אלא גם מליטא, גרמניה, טורקיה, איטליה והודו."
 
קריינדלין, שיודעת היטב את העבודה, הצליחה לרתום לפסטיבל גם מכוני תרבות ושגרירויות  של מדינות שונות, וגם את התמיכה הנלהבת של "מסיכת הזהב", המקבילה הרוסית לתחרות הטוני האמריקנית. 


JAFFA FEST, תמונת יחסי ציבור


  
"זאת רק ההתחלה"
 
איזה פרצוף ואג'נדה יש לפסטיבל?
 
"האג'נדה היא קיום משותף. אנחנו רוצים להפוך את כל האנשים שחיים ביפו לרקמה אנושית אחת. לתת מקום לכל ארבע השפות שמדברים כאן – ערבית, עברית, רוסית ואנגלית. להכיל את המוסלמים, היהודים, הנוצרים וכל מי שגר כאן ולומד לחיות בתוך איזה יחד".
 
הפסטיבל נקרא Jaffa Fest. איך את רואה את השילוב של יפו והמשמעות שלה בפסטיבל?
 
"לשים את יפו על המפה. להפוך אותה למרכז תרבות אירופאי ידוע ולמקום בילוי תרבותי. שכל אדם בעולם ידע בשנים הבאות שכדאי לו לבוא לכאן. יש כאן נמל, יש כאן נכסים, יש עיר עתיקה, שווקי פשפשים, מוסדות תרבות, כל אחד יכול למצוא כאן את מה שהוא מחפש. אני לא יודעת עוד לאן נגיע, אני מרגישה שאנחנו רק מתחילים."
 
למה שדווקא עכשיו, אחרי שתיאטרון גשר קיים פסטיבל בינלאומי ביפו במהלך עשור, יקרה המהפך ויפו תהיה על המפה?
 
"כי השנה לא רק מוסדות התרבות שותפים אלא המרחב כולו שותף, מסעדות, בתי קפה. כבר מפתיחת הפסטיבל יש שימוש במרחב הציבורי והוא יפתח בתהלוכה שהופקה בשיתוף תזמורת צופי המועדון האורתודוקסי יפו, שתתחיל מכיכר השעון, שוק הפשפשים ושדרות ירושלים ותסתיים בפיאצה שליד תיאטרון גשר." 
 

נעם סמל, מקור: אתר תיאטרון הקאמרי. לנה קריינדלין, צילום: דניאל קמינסקי

 

בונים דיאלוג תרבותי
 
איך נבחרו היצירות לפסטיבל?
 
"זה תלוי בקטגוריות. את ההצגות הבינלאומיות הזמנו באופן אקסקלוסיבי והן יתפרשו בתיאטראות ברחבי יפו - רוסיה, ליטא ולטביה יופיעו בתיאטרון גשר, הודו ואיטליה בתיאטרון הסימטה, אוסטרליה וגרמניה בתיאטרון הבית. יש הצגות אורחות שכבר רצות במוסדות התרבות ביפו, ויש מופעים שנעשו במיוחד לפסטיבל."
 
איזו ראייה חדשה מציע הפסטיבל על תיאטרון, מחול או על יצירה בכלל?
 
"נדמה לי שהראייה החדשה שאנחנו מציעים זה הדיאלוג, אבל דיאלוג שלא בא מאג׳נדה פוליטית אלא מתוך האנושי. אנחנו צריכים להתקיים ביחד במקום הקטן והיפה הזה, הכי יפה בעולם לדעתי, ואין כמו לקיים דיאלוג דרך התרבות. דיאלוג עם כל מי שנמצא לידינו ולצדנו במרחב היפואי. ואני חושבת שאנחנו גם מצליחים."
 
באיזה מופע או פרויקט את הכי גאה בפסטיבל?
 
"אני לא יכולה להגיד, זה כמו לענות לשאלה את מי מכל הילדים שלך את הכי אוהבת. אני כן יכולה לומר שאני גאה בפרויקט כולו. ואם כולם יגידו בסופו איזה יופי ובואו נעשה את זה בכל שנה, זה יהיה הניצחון שלי."


תיאטרון ללא יהודים, תמונת יחסי ציבור


 
מטורקיה עד פושקין
 
ישנם בפסטיבל גם שמות חדשים לחלוטין?
 
"מגיע השנה לפסטיבל בפעם הראשונה מחזה מוזיקלי מטורקיה, עיבוד למחזה של נאוה סמל שנפטרה לאחרונה בבימוי קמאל בשאר. מחזה טורקי על פי ספר ישראלי זה מדהים בעיני. לא?
 
"התיאטרון העירוני קרלסרוהה מגרמניה מגיע עם הצגה בשם 'תיאטרון ללא יהודים', על פי סיפורם האמיתי של ארבעה אנשי תיאטרון עם עליית היטלר לשלטון. או תיאטרון ריגה החדש עם 'חיים ארוכים' - הצגה ללא מילים בבימוי אלביס הרמניס, אחד מעשרת הבמאים הגדולים של אירופה שכולם רודפים אחריו, ולנו יש עכשיו הזדמנות לראות את זה פה."


מוצרט וסליירי, מקור: אתר JAFFA FEST

 
״יש לנו עוד כל כך הרבה לגלות לקהל הישראלי, ועוד לא דיברתי על הצגות מקור כמו 'מוצרט וסליירי' של פושקין בבימוי יונתן אסתרקין, עם סשה דמידוב בתפקיד סליירי ובנו דניאל דמידוב כמוצרט, המחזה השערורייתי של המחזאית הרדיקלית שרה קיין בשיתוף תיאטרון נוצר וקברט בכיכובה של השחקנית שלנו רות רסיוק. יש גם ערב שירי אהבה ליפו בערבית ועברית, בשיתוף המרכז לתיאטרון עכו שיגיעו להתארח בפסטיבל ויבצעו שירים העוסקים בים שמחבר בין שתי ערי החוף והנמל, יפו ועכו. ועוד ועוד, קצרה היריעה מלספר." 


תהלוכת פתיחה, צופי יפו

 
מי קהל היעד?
 
"כל אחד שחובב תרבות יכול למצוא כאן את עצמו ולהתאים לעצמו חבילת מופעים שתפורה על פי מידותיו. יש אנשים שאוהבים תיאטרון יותר פרינג'י וניסיוני ויש כאלה שאוהבים תיאטרון יותר מהוקצע, עשיר וקלאסי, יש כאלה שלא יוצאים מהבית בלי הילדים. יש דברים מוזיקליים ויש דברים תנועתיים, יש מופעים בשפות שונות ויש מופעים ללא מילים בכלל, כל מה שמישהו חולם עליו. לכל חך יש בפסטיבל הזה את הטעם שמענג אותו." 
 
דיברת על רפרטוארי ופרינג', האם את עדיין מאמינה בדיכוטומיות האלה או שצריך לשקול אותן מחדש?
 
"אני עדיין מאמינה בזה, למרות שהעכשווי זז וככה אנחנו גם מגדלים את הקהל שלנו. יש לנו אנשים שהולכים איתנו כבר 27 שנה והפכו להיות הקהל הקבוע של גשר. אנחנו מאמינים שגשר שצריך להתחיל לחנך ילדים לתיאטרון מגיל חמש ולכן גם יצרנו ליין של הצגות לילדים שאני מקווה שימשיכו לבוא אלינו גם כשיגדלו.


BLASTED, מקור: אתר JAFFA FEST

 
 
"כמו אביניון ואדינבורו"
 
את מנכ"לית של תיאטרון כבר למעלה מעשור, אז יחסים ודו קיום זה בטוח משהו שאת מבינה בו. מה זה לתפיסתך דו קיום אמנותי?
 
"אני לא קוראת לזה דו קיום אלא חיים ביחד. אלה שני דברים שונים. אנחנו לא מתקיימים ביחד - אנחנו חיים ביחד. בלהתקיים ביחד יש משהו מאולץ, בלחיות ביחד יש רצון. אין מקום שיותר מתאים לזה מיפו.
 
"אני חושבת שאנחנו עושים את זה בגשר. אנחנו מוסד התרבות הכי גדול ביפו, ויש כבר אווירה שנוצרה סביב המקום שלנו. בימים שאנחנו מופיעים מחוץ ליפו או בחו"ל האווירה ביפו משתנה. אנחנו ושאר מוסדות התרבות במרחב היפואי מייצרים לא רק תרבות אלא אווירה, וזה הדבר הכי מועיל שאנחנו יכולים לעשות."
 
איך הפסטיבל יראה עוד עשר שנים?
 
"יש כל כך הרבה דוגמאות בעולם שמראות לי איך הפסטיבל הזה ייראה בעוד עשור. אני מקווה שנגיע, גם בתקציבים, גם בנפח המופעים וגם בכמות הקהל, למצב שהפסטיבל יהפוך את יפו למרחב תרבותי אירופאי. מקום שכולם יידעו שכדאי לבוא אליו בין מאי ליוני, בדיוק כמו שנוסעים לשבועיים שלושה לפסטיבל באביניון בצרפת או לאדינבורו או לווינה, כדי ליהנות מעושר תרבותי ואנושי שאין באף מקום אחר. זה החלום שלי והוא מציאותי לגמרי. והלוואי אמן שזה יקרה."


לנה קריינדלין, מקור: אתר תיאטרון גשרפסטיבל
Jaffa Fest יתקיים בין התאריכים 3 במאי - 2 ביוני 2018 ברחבי יפו. הזמנות כרטיסים באתר הפסטיבל. פרטים נוספים בקופת תיאטרון גשר: 03-5157000 שלוחה 103/05/2018   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע