סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: "אישה צועדת קדימה" ועוד
 

 
 
ג'סיקה צ'סטיין ביצירה טעונה, אפלה ואניגמטית, "להיות מספר אחת" הצרפתי מוחמץ, ועוד סרטים


"אישה צועדת קדימה" (ארה"ב 2017)

דרמה. סרטה של סוזנה ווייט, המבוסס על פרק בחייה האמיתיים של קתרין וולדון (ג'סיקה צ'סטיין), אמנית וציירת פורטרטים ממוצא שוויצרי במקור, שעקרה לברוקלין, ניו יורק. בעשור האחרון של המאה ה-19 היא יצאה לשמורת האינדיאנים "הסלעים העומדים" שבדקוטה. היא שאפה לפגוש את הצ'יף של שבט הסו, "השור היושב" (מייקל גרייאייס), שהיו לו מוניטין של אדם אכזר ומסוכן, במיוחד כלפי הלבנים, על מנת לצייר פורטרט שלו. לאחר שהצליחה להתקרב אליו ולרכוש את אמונו, מצאה קתרין עצמה מעורבת במאבק של השבט למניעת חלוקת אדמותיו ונישולו מהן. היא שלחה מכתבי מחאה לממשל הפדרלי ומעורבותה בחייו של הצ'יף הפכה קרובה ואינטימית. עם קיארן הינדס, סם רוקוול, לואיזה קראוס. 101 דקות.

מקריאת חומר ביוגרפי על קתרין וולדון נוכחתי לדעת שהסרט לא דייק עד הסוף בתיאור חייה של האמנית והאקטיביסטית למען האינדיאנים במחיצת שבט הסו. אבל הצורך להרכיב תסריט בעל טריגרים דרמטיים הוא מהלך מקובל בקולנוע ובמקרה זה השינויים שנעשו סבירים. המהלך שחווה קתרין במעבר מלב הציוויליזציה האמריקאית, ניו יורק המתפתחת של סוף המאה ה-19, לערבות דקוטה הפראיות, שם עדיין מתנהל מאבק בין הצבא הפדרלי והשבטים האינדיאנים, הוא שינוי קיצוני. היא אמנית ליברלית, פתוחה, סקרנית ומוכנה לספוג תרבות חדשה. אבל אנשי הצבא שמלווים אותה לשמורה הם ברובם טיפוסים גזעניים וצרי אופקים והאינטראקציה שלה איתם לא נעימה לה. דווקא עם "השור היושב" היא מוצאת די מהר שפה משותפת למרות ההבדלים התרבותיים התהומיים ביניהם. ומערכת היחסים הלא מובנת מאליה שנרקמת ביניהם היא לב-ליבו הפועם של הסרט, והבמאית ווייט מיטיבה לשרטט אותה וליצור סרט טעון וקצת אפל ואניגמטי. ג'סיקה צ'סטיין היא שחקנית שאני מאוד אוהב. אין לה מניירות, היא מאוד ממוקדת ועניינית וכל דמות שהיא בוחרת לגלם נראית כתפורה עליה.

דירוג: ****

למועדי הקרנותאישה צועדת קדימה, תמונת יחסי ציבור
    


"להיות מספר אחת" (צרפת 2017)

דרמה. סרטה של טוני מרשל. עמנואל בלשה (עמנואל דבו) היא מהנדסת מבריקה שטיפסה בסולם החברה שלה, ענקית אנרגיה צרפתית, עד להנהלה הבכירה, כאישה יחידה בצוות המוביל. באחד הימים קבוצת נשים בעלות השפעה חברתית ופוליטית מציעות לה הזדמנות להפוך למנכ״לית של אחת החברות הגדולות בצרפת, הנסחרות בבורסה. בכך היא תהפוך לאישה הראשונה שתזכה למעמד כה בכיר. אלא שהיא בסביבה שעדיין נשלטת על ידי גברים שמועמד מטעמם לוטש אף הוא עיניים לתפקיד. האתגרים המקצועיים והאישיים רבים, וההישג, שאמור היה להיות מענג, הופך למלחמה בה כל האמצעים כשרים. עם סוזאן קלמנט, רישאר ברי, סמי פריי. 110 דקות.

לטוני מרשל היו כנראה כוונות טובות, ומהאופן בו הסרט נפתח ומתקדם הוא נראה מאוד מבטיח. עמנואל מגלה שלמרות הצלחתה האישית, מול ההגמוניה הגברית בשוק העבודה, אפילו בחברה בה היא עובדת, היא מופלה לעומת עמיתים גברים. כך, כשהבעלים של החברה מתפעל מיכולותיה לתקשר עם לקוחות סיניים עשירים, ובכל זאת מציע לה תפקיד בתחום כח האדם, הזר לה. ולכן מובנת החלטתה לקבל את הצעת קבוצת הנשים ולהתמודד על התפקיד בחברה הגדולה, בתמיכתן. אלא שמשלב זה הסרט כבר פחות מגובש והדוק. היחסים של עמנואל עם אביה החולה, בעלה וילדיה לא מפותחים עד הסוף, ובמקביל נרקמות עלילות משנה שמסיטות את הדעת מהסיפור המרכזי. עמנואל דבו היא שחקנית נהדרת בעיניי (שיחקה בין היתר ב"עשבים שוטים", "מאוחר יותר", "סיפור חג" ו"האישה של ז'יל"). אלא שלמרות המשחק הקטן שלה, גם כשהיא חווה אירועים דרמטיים ונופלת למלכודות אליהן פותתה להיכנס, משהו בעוצמה של הסרט הולך לאיבוד. ייתכן שמנקודת ראותה של הבמאית מרשל כך צריך להעביר את הסערות בחייה, באופן שקט ומינורי, אבל לתחושתי הוחמצו כאן שיאים חזקים שהיו יכולים להרים את האימפקט המתקבל.

דירוג: ***  

למועדי הקרנותלהיות מספר אחת, תמונת יחסי ציבור
   "סיקאריו: הנקמה" (ארה"ב 2018)

מתח-אקשן. סרטו של סטפנו סולימה. במלחמת הסמים האכזרית אין חוקים. הקרטלים המקסיקניים מתחילים להבריח טרוריסטים לתוך ארה"ב, מה שגורם כאב ראש אדיר לרשויות.  הסוכן הפדרלי מט גרייבר (ג'וש ברולין) חובר שוב לאלחנדרו (בניסיו דל טורו) המסתורי, שמשפחתו נרצחה בידי אחד מראשי הקרטל ומאז אינו מוצא מנוח ועושה הכל כדי לנקום בהם. אלחנדרו חוטף את איזבל (איזבלה מונר), בתו של ראש הקרטל, כדי להצית את הסכסוך עם הארגון, אך כשמתברר שבתו אינה מהווה עבורו גורם מכריע כדי להיאבק עבורו, ייחרץ גורלה על ידי שני הגברים שמטילים ספק בכל מה שהם נלחמים בשבילו. עם קתרין קינר, מתיו מודין. 122 דקות.

למועדי הקרנותסיקאריו: הנקמה, תמונת יחסי ציבור   


"על חוף צ'סיל"  (אנגליה 2017)

דרמה. סרטו של דומיניק קוק, על פי רב המכר של איאן מקיואן. העלילה מתרחשת ב-1962. סיפור אהבתם של בני זוג צעירים, פלורנס (סירשה רונאן) ואדוארד (בילי האוול) נפתח בצורה תמימה ועדינה, אך מתפתח לכיוון לא צפוי. השניים מגיעים לבלות את ירח הדבש שלהם במלון קסום על שפת חוף ציורי באזור כפרי באנגליה. הם מאוהבים עד כלות ומלאי התרגשות וחלומות לנוכח העתיד המשותף הצפוי להם, אלא שעד מהרה הם מגלים שהחיים יחד אולי לא יהיו מושלמים כפי שדמיינו. יחסם השונה זה מזה בנוגע לסקס ולאינטימיות, ומעשיהם והחלטותיהם הלא מודעים בליל הכלולות, יקבעו את מהלך חייהם מאותו רגע ואילך. 105 דקות.

למועדי הקרנותעל חוף צ'סיל, תמונת יחסי ציבור

   "נסחפים" (ארה"ב 2018)

מתח-דרמה. סרטו של בלתזאר קורמקור, המבוסס על מקרה אמיתי. תמי אולדהאם (שיילין וודלי) וריצ'רד שארפ (סם קלאפין) מאוהבים זה בזה ויש להם גם תחביב משותף: חיבה עזה לשייט. כשהם יוצאים בסירת מפרשים לשייט הרפתקאות באוקיאנוס, הם לא משערים כי תפקוד אותם אחת מסופות ההוריקן הנוראות שתועדו בהיסטוריה. השניים מושלכים אל גלי הים הגועשים, מאבדים לרגע את הכרתם, וכשתמי מתעוררת היא מגלה שריצ'רד פצוע קשה. עליה למצוא בעצמה את כל כוחות הגוף והנפש כדי להציל את עצמה ואת הגבר שהיא כל כך אוהבת. 96 דקות.

למועדי הקרנותנסחפים, תמונת יחסי ציבור
   
"עולמם הסודי של גמדי הגינה" (ארה"ב 2018)

אנימציה. סרטו של ג'ון סטיבנסון. גמדי הגינה האהובים מ"נומיאו ויוליה" שבים להרפתקה חדשה. השניים מגיעים לראשונה לעיר עם החברים והמשפחה ודאגתם העיקרית היא הכנת הגינה לקראת האביב שבפתח. אך מהר מאוד הכל משתנה, כשהשניים חושפים חוטף גמדי גינות. כשנומיאו ויוליה שבים לביתם הם מגלים כי גם כל הגמדים בגינתם נעלמו, ועל כן קוראים לשרלוק נומס, הבלש המפורסם של גמדי הגינה שמגיע עם עוזרו הנאמן ווטסון לחקור את המקרה. התעלומה תוביל את הגמדים להרפתקה מופלאה. 86 דקות.

למועדי הקרנות        
  

עולמם הסודי של גמדי הגינה, תמונת יחסי ציבור  28/06/2018   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע