סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון למלך אהר'לה נמאס מפוליטיקה
 

 
 
כל חיה מגלמת במידה מסוימת את המוסכמה שלה בעינינו. למשל, הפיל, שר התחבורה, קיבל את הפרצוף של ישראל כץ. כל מיני קריצות כאלה."
מה זו דמוקרטיה? יונתן יבין מצא את הדרך המושלמת להסביר לילדים איך עובדות בחירות בבית אבי חי. שיחה


כשמלך החיות מודיע על פרישה
 
לאורך כל שנות קיומו ביסס עצמו בית אביחי כמוסד תרבותי המעניק נופך משלו לאירועים המתקיימים בו, וגם פורמט ידוע ומוכר כמו מופע-סיפור לילדים מקבל שם זווית נוספת, הפעם עם ספרו של יונתן יבין, "המלך אהר'לה פורש".  האירוע יוקדש, ב-25 וב-29 באוקטובר, לחיבור עם הבחירות המוניציפליות הקרבות, ויעניק לילדים מושג מסוים על דמוקרטיה, מלוכה, והבחירות האפשריות.

שרית זוסמן עורכת ומנחה את המפגש, שהוא חלק מסדרה במהלכה מוזמנים הילדים להיפגש עם סופרים ועם הספרים שכתבו לקריאה משותפת ופעילות יצירתית, ועל המוזיקה אחראי הפסנתרן מוריאל הופמן.

במקרה של "המלך אהר'לה פורש"  זכה הספר, שיצא ב-2015, לחיים משל עצמו שהפתיעו, לדבריו, את יוצרו, המביא את סיפור ניסיונו של מלך החיות לפרוש מתפקידו, ההשלכות והתהליכים שנובעים מאותה החלטה.
יונתן יבין, צילום: רותם ריטוב


"המלך אהר'לה מודיע על פרישה", מספר יבין, "ואז החיות לא יודעות מה לעשות, והוא מציע שיערכו בחירות, אבל הבחירות נראות כמו עניין מאוד מסובך. אז הבונה, שהוא החיה החכמה של היער, מציע שכל חיה תמונה לתפקיד שהיא כבר מבצעת. הפיל, למשל, הוא שר התחבורה, הלביאה היא שרת הביטחון, האוגר הוא שר האוצר, התוכי, כמובן, שר המשפטים, הינשוף הוא שר החינוך, וכמובן שהצבי הוא שר הדואר.

"אבל כל חיה עושה הרבה בלגן, ולא באמת מתעניינת בשיפור חייהן של החיות האחרות, אז נהיה בלגן מאוד גדול ביער, ובסופו של דבר המלך אהר'לה מבין שהוא צריך לחזור לשלטון, כי גם לו משעמם קצת במאורה בלי לעשות כלום." 
 

המלך אהרל'ה פורש, איור: עופר גץ


"בסין ובכנסת נדלקו על הסיפור"

מה גרם לך לנסות ולהעניק לילדים הבנה דמוקרטית?

"הספר נכתב באיזו שהיא התעלמות מוחלטת, דווקא, מהמצב הפוליטי. מאוד התחשק לי, תמיד, לכתוב ספר ילדים על אריה, כי זו חיה שמאוד מציתה את הדמיון של הילדים, ויש לה גם מסורת מאוד מפוארת  של ספרי ילדים, מ'מיץ פטל', 'האריה שאהב תות', 'אריה בלילות' של מאיר שלו, או בחו"ל, 'אריה הספרייה' שמאוד ריגש אותי, לא חסרים.

"מאוד רציתי לנסות את כוחי בעניין הזה, ולא כל כך הזדמן לי. כשזה לא יוצא לי באופן טבעי אני לא כותב בכוח. ואז אבא שלי פרש מהטלוויזיה (יבין הוא בנו של חיים יבין – ט"ג), והחלטתי לבדוק מה קורה כשאריה פורש מתפקידו כמלך החיות. ואז התקדמתי עם הצעד הזה הלאה. מה קורה עם החיות, מה הן עושות, מי מתמנה במקומן, והסיפור הוביל את עצמו לעניין של בחירות דמוקרטיות, כשאני בכלל לא חשבתי על הערך החינוכי שיכול להיות לילד שקורא, להבין את הבחירות – אבל זה מה שעשו מזה.

"בתזמון מקרי, או לא מקרי לחלוטין בהתחשב בזה שיש לנו בחירות כל שנתיים,  הספר הופיע משהו כמו חודשיים לפני הבחירות האחרונות, ומיד זה התמקד בזה שהספר מספר לילדים מהו הליך דמוקרטי, והספר נהנה ממש מרוח גבית בלתי צפויה, שלתוכה הכנסנו קמפיין שלם של שלטי חוצות עם כל חיה ופתקי הצבעה עם כל מיני סיסמאות.

"למשל הקופים, האות שלהם הייתה ק' בקלפי, והסיסמא הייתה 'כי חיקינו מספיק', עם ק', כמובן. הייתה תנועת העבודה בראשות הנמלה, היו כל מיני התחכמויות מאוד חמודות כאלה, ומה שהפתיע אותי בספר זה שהוא כנראה התקבל מאוד לטובה בכל מיני חוגים נוספים ולא צפויים. הוא עומד, למשל, לצאת בסין, הסינים מתעניינים בדמוקרטיה כנראה... ולפני שבוע התקשרו אליי מהכנסת וביקשו רשות להציג אותו שם לילדים שמבקרים, ככה שמצד אחד זה מאוד מחמיא, ומצד שני אני קצת מודאג."


המלך אהרל'ה פורש, איור: עופר גץ


קבלת פנים חמה מדי?

"מהקבלה הזאת, כן, בסין ובכנסת. יש בזה גם אלמנטים שמעוררים חשש. אבל אני מאוד שמח שהוא מגיע לקהלים רחוקים, אולי יש איזו יכולת לספר הזה להרים תרומה להבנה של הדמוקרטיה. הוא גם מתעסק במקום הטבעי ובמשבצת הטבעית של האדם, של החיות ביער, אבל גם של הילדים. זה ספר שבמובן מסוים הרבה יותר מתעסק בלחץ חברתי מאשר באמת בדמוקרטיה או במשהו כזה."
 
אריה עם פרצוף של בן גוריון
 
סיפרת שהטריגר היה פרישתו של אביך מהטלוויזיה. אפשר להסיק שהחיות בספר מגלמות דמויות אמיתיות שסבבו סביבו בעבודה?

"לא. כל חיה מגלמת במידה מסוימת את המוסכמה של החיה הזאת בעינינו. היה משהו מאוד מעניין כי עופר גץ, המאייר המוכשר והנפלא של הספר, צייר, למשל, את הפיל, שר התחבורה, וממש נתן לו את הפרצוף של ישראל כץ. אהר'לה נראה בהתחלה כמו בן גוריון, ואז כמו גולדה מאיר, והיו כל מיני קריצות כאלה, שאת חלקן אפשר למצוא בספר. זה הספר השני שעופר מאייר בשבילי. הראשון היה 'דורון הדרקון'. הוא בחור מאוד מוכשר, עובד קשה. לצורך האיור של הספר הוא ממש ישב מול תמונות של חיות ואייר אותן פעם אחר פעם, ובין השאר גילה לנו כל מיני דברים שלא ידענו על חיות.

"למשל השפן, בעל החיים שאנחנו תמיד מדברים עליו, גם בביטויים, 'איזה שפן אתה', אם מישהו פחדן, או שרים על השפן הקטן ששכח לסגור את הדלת, ושגר מתחת לסלע וכולי, אבל אני לא חושב שכולנו יודעים איך נראה שפן. מדובר ביצור חום, קטן, עגלגל ומשונה, שכולנו חשבנו שהוא אוגר כשראינו אותו, ועופר אמר, אני מצטער, אבל זה שפן. ככה נראה שפן.

"לנו יש ארנב בראש כשאנחנו מדברים על שפן. אפילו לארנב מהבטריות אנחנו קוראים 'השפן של דורסל', וזה המקום לעשות צדק היסטורי עם השפן המסכן הזה שנקלע לקמפיינים ממושכים ולא קיבל אפילו תמורה, אז לפחות נגיד שהוא לא שפן, הוא ארנב." 
 


המלך אהרל'ה פורש, איור: עופר גץ


"ילדים לא מבקשים, הם מצווים"
 
הסופר הרוסי מקסים גורקי אמר שלילדים צריך לכתוב כמו למבוגרים אבל יותר טוב

"אני חושב שלי קשה מאוד להמציא סיפור לילדים, להגיע לרעיון שהוא מספיק טוב בשבילם, כי ילדים לא מוכנים לבלוע כל סיפור. סיפור צריך להיות ממש טוב, כזה שלא נכתב אף פעם, עם רעיון ממש חזק, ולבוא מהלב. אחרת הוא באמת לא שווה כלום.

"מבוגרים מוכנים להאמין להרבה סיפורים, כדי להעביר את הזמן, כדי להתעלם מסיפורים אחרים שקורים באמת בחיים שלנו, אבל ילדים לא משתמשים בסיפורים באותה צורה שמבוגרים משתמשים בהם. אצל ילדים סיפורים לא באים במקום החיים אלא בשביל להסתכל על החיים ולהבין אותם טוב יותר.

"זה אפילו שימוש הפוך אחד לשני, ובגלל זה, עם סיפורים של מבוגרים אפשר פה ושם לחפף. כשאתה כותב 400 עמודים למבוגרים, יש גבול לכמה שאתה יכול לקרוע את עצמך על כל מילה או משפט. זה גם לוקח שנתיים, שלוש או ארבע לפעמים. כתיבה לילדים זה הליך מאוד קצר כשיש רעיון, אבל אסור לחפף."

אתה בודק את הסיפורים על הילדים שלך?

"יש לי שלושה ילדים שהם כבר מספיק גדולים בשביל להבין סיפורים. יש להם כל מיני עצות. הבכור ביקש ממני לכתוב סיפור מפחיד. אני לא כל כך רוצה לעשות את זה, אבל יודע שמה שיקרה זה שבעוד כמה חודשים אני אכתוב סיפור מפחיד בגללו.

"הילדים שלך הם בוסים מאוד מעודנים. הם נותנים לך איזו הוראה, ואתה לא מבין שזו הוראה אלא חושב שזו בקשה, ואתה מסרב, ואחרי כמה חודשים אתה מוצא את עצמך עושה את מה שהם ביקשו."

אירועי הקראה מהסוג הזה הם משהו קבוע בדיאלוג שלך עם קוראים צעירים?

"בהחלט. אני מאוד אוהב את זה. יש סופרים ביישנים ונחבאים אל הכלים, שאומרים שהספר שלהם ידבר, ולא הם. אני לא אחד מהם." 
 

המלך אהרל'ה פורש, איור: עופר גץ


25 ו-29 באוקטובר 2018 ב-17:00 בבית אבי חי בירושלים. 30 ש"ח לילד, 10 ש"ח להורה מלווה. להזמנת כרטיסים באתר בית אבי חי או בטל':02-6215900


למועדי מופעים >

11/10/2018   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע